Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny

Większość z nas ma przynajmniej ogólną wiedzę na temat pasm górskich w Polsce i na świecie. Dzisiaj pomożemy Wam usystematyzować informacje na temat gór w Polsce. Wszystkie polskie pasma gór opisane zostaną w jednym miejscu. Odkrywajcie piękno kraju razem z nami!

Jakie góry występują w Polsce?

Jakie piękne wierzchołki możemy zdobyć w Polsce? Większość z Was zapewne zna Tatry, Bieszczady i potrafi wymienić kilka szczytów naszego kraju. Miłośnicy gór mają swoje ulubione pasma górskie zapewne w małym palcu i zebrana tutaj wiedza nie będzie dla nich niczym nowym. Czy wiesz, że na terenie Polski znajduje się aż 46 pasm górskich? Wymienimy je wszystkie po kolei, byś mógł uporządkować wiedzę na ich temat.

Jakie góry występują w Polsce

Czym różni się górskie pasmo od łańcucha górskiego?

Na terenie naszego kraju znajdują się 3 łańcuchy górskie: Góry Świętokrzyskie, Sudety oraz Karpaty. Góry w Polsce składają się z 46 pasm górskich. Czym zatem różni się górskie pasmo od łańcucha górskiego? Najprościej mówiąc, pasma górskie to grupa gór o wydłużonym kształcie. Określenie wydłużony kształt oznacza w tym przypadku, że masywy znajdują się w grupie tworzącej długie pasmo sąsiadujących ze sobą wierzchołków. W takim razie czym jest łańcuch górski? Łańcuchy gór to zarazem wierzchołki tworzące pasma gór, jak i znajdujące się w okolicy kotliny i pogórza.

Najwyższy szczyt w Polsce

Najwyższym szczytem w Polsce są oczywiście znajdujące się w Tatrach Rysy (2499 m n.p.m.). Tatry także są częścią łańcucha górskiego Karpat. O wejściu na szczyt pisaliśmy już na naszej stronie i gorąco zachęcamy do bliższego zapoznania się z popularnymi turystycznie zakątkami Tatr.

 

Najwyższy szczyt w Polsce

Pasma górskie w Polsce

Jak już wspominaliśmy, na terenie Polski znajduje się aż 46 pasm górskich. Każde pasmo górskie cechuje się ogromną różnorodnością krajobrazową, która przyciąga miłośników górskich wypraw przez cały rok. Bez względu na to, czy są to najwyższe łańcuchy górskie czy zupełnie łagodne pasma, pasjonatów nie brakuje, a wędrówka górskimi szczytami przysparza wspaniałych wrażeń i niezapomnianych przeżyć.

Góry Świętokrzyskie

Najstarsze pasma górskie, jakimi cieszy się Polska, to właśnie Góry Świętokrzyskie, które dzielą podium razem z Sudetami. Powstałe kilkaset milionów lat temu masywy nie należą do wysokich, ale z pewnością są bardzo malownicze. Do tego łańcucha górskiego należy 19 pasm górskich, a najbardziej znanym szczytem jest Łysica.

Góry Świętokrzyskie

Wyjątkowość Gór Świętokrzyskich

Wyjątkowość Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie zbudowane są przede wszystkim ze skał osadowych. Najwyższym szczytem, jakim mogą pochwalić się te góry w Polsce jest Łysica wznosząca się na 614 m. W sam raz na rodzinną wycieczkę: aktywny i przyjemnie spędzony czas!

Łysica

 

Sudety

Sudety również należą do najstarszych pasm w Polsce. To również grupa najwyższych szczytów na terytorium Czech, chociaż najwyższy punkt Sudetów leży w Polsce i jest nim Śnieżka.

Sudety

Co ciekawe, nazwa Sudety pochodzi prawdopodobnie już z czasów Ptolemeusza, a więc na długo przed tym, zanim powstała Polska.

Mówiąc o Sudetach, na myśl przychodzi zwykle malownicza Śnieżka, Babia Góra, piękne Góry Izerskie czy Góry Opawskie.

Sudety

Sudety 3

Geneza Sudetów

Co mają w sobie szczególnego Sudety? Ze względu na swój wiek oraz działanie różnych form kształtowania terenu, Sudety są dzisiaj bardzo różnorodnym elementem polskiego krajobrazu. Są to więc góry w Polsce, które naprawdę warto zobaczyć choćby właśnie ze względu na ciekawą budowę.

Geneza sudetów

Okolice Sudetów są również bardzo bogate w surowce. Wydobycie węgla i innych surowców, stała działalność człowieka, doprowadziły do nieodwracalnych zmian w krajobrazie sudeckim. Zginęło wiele gatunków zwierząt i roślin. Na szczęście, na wielu terenach górskich utworzono Parki Narodowe oraz Parki Krajobrazowe.

okolice sudetów

Skoro znaleźliśmy się już w temacie przemysłu, warto wspomnieć, że ciekawscy turyści mogą dostać się nie tylko na najwyższy szczyt Sudetów, ale również pod ziemię. W tych rejonach znajduje się najstarsza polska kopalnia złota. Niezwykle interesujące są także stare, poniemieckie bunkry i sztolnie.

okolice sudetów

Co warto zobaczyć w Sudetach?

Sudety, jak wszystkie góry w Polsce, oferują turystom wiele ciekawych miejsc i szlaków, które warto odwiedzić. Najbardziej znana, choć nie jedyna jest oczywiście Śnieżka. Prześledźmy więc najbardziej interesujące miejsca, które skrywa to pasmo górskie, należące do tych najstarszych w Polsce. Góry Izerskie, Góry Kaczawskie czy Góry Opawskie to tylko niektóre z pięknych pasm w Polsce, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

co warto zobaczyć w sudetach

Karkonoski Park Narodowy i Karkonosze

Co ciekawe, góry Karkonosze wiele lat temu nazywane były Górami Olbrzymimi. Nazwa z pewnością miała związek z tym, że Karkonosze są najwyższym pasmem polskich Sudetów. Część gór leży na terenie Polski, druga część w Czechach, przy czym to właśnie w Polsce leży aż 2/3 ich obszaru. Najwyższy szczyt Karkonoszy to Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m.

Karkonosze

Karkonoski Park Narodowy

Góry Stołowe

Góry Stołowe cechują się unikalną w Polsce budową płytową. Najwyższy szczyt tych gór to Szczeliniec Wielki o wysokości 919 m n.p.m. Na terenie tych gór znajduje się Park Narodowy Gór Stołowych. Wśród najpopularniejszych atrakcji regionu wyróżnić można ciekawe Błędne Skały, Skalne Grzyby czy tzw. Narożnik. Piękne miejsca warto odwiedzić zarówno po polskiej stronie, jak i w części leżącej na terenie Czech, a Szczeliniec Wielki jest na samym szczycie listy miejsc do zobaczenia.

góry stołowe

Góry Izerskie

Góry Izerskie leżące na Dolnym Śląsku cechują się niewątpliwym urokiem i wspaniałymi krajobrazami. Najwyższym szczytem gór jest Wysoka Kopa o wysokości 1126m n.p.m. Wśród najchętniej wybieranych przez turystów atrakcji niewątpliwie jest jest nie tylko Wysoka Kopa, ale także Wysoki Kamień, Schronisko Orle oraz Chatka Górzystów na Hali Izerskiej. Góry Izerskie cechują się wspaniałymi szlakami i pięknymi miejscami, które warto odwiedzić.

góry izerskie

Góry Kaczawskie

Góry Kaczawskie leżą w całości po polskiej stronie. Najwyższym szczytem, którym cechują się te góry w Polsce jest Folwarczna, jednak za najbardziej znaczący i należący do Korony Gór Polski uważany jest masyw Skopiec.

góry kaczawskie

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie nie zajmują zbyt dużego obszaru, a mimo tego pełne są wspaniałych atrakcji. Zaliczyć do nich można spektakularne punkty widokowe, z których rozpościera się widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz pasmo Karkonosze. Warto wspomnieć także o Kolorowych Jeziorkach czy fantastycznych skałkach o ciekawych kształtach. Najwyższym szczytem Rudaw Janowickich jest Skalnik o wysokości 945 m n.p.m. Rudawy Janowickie są obszarem cieszącym się ogromnym zainteresowaniem turystycznym.

Rudawy Janowickie

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie leżą w całości na terenie Polski. Najwyższym szczytem jest Borowa o wysokości 853 m n.p.m. W starszych źródłach możesz znaleźć informację, że najwyższym punktem jest Chełmiec, gdyż dawniej tak właśnie uważano. Góry Wałbrzyskie cechują się sporą ilością dość trudnych i wymagających szlaków, które zachwycą miłośników prawdziwych górskich wypraw.

Góry Wałbrzyskie

Góry Kamienne

Najwyższym szczytem, którym mogą pochwalić się Góry Kamienne jest Waligóra o wysokości 936 m n.p.m. Pasmo górskie ciągnie się w całości wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Najbardziej popularnym schroniskiem, które znajduje się na tym terenie jest Andrzejówka, przyciągająca turystów z całej Polski i nie tylko.

góry kamienne

Góry Sowie

Góry Sowie to pasmo leżące w całości po polskiej stronie, zajmujące pas o łącznej długości 26 km. Najwyższym szczytem jest masyw Wielka Sowa o wysokości 1015 m n.p.m. Góry Sowie to najstarsza część Sudetów, a Wielka Sowa to szczyt o sporym zainteresowaniu turystycznym.

góry sowie

Góry Bardzkie

Góry Bardzkie zajmują najmniejszą powierzchnię spośród wszystkich pasm górskich Sudetów- długość pasma to zaledwie 20 km, a szerokość w najszerszym miejscu- 10 km. Najwyższym szczytem jest Szeroka Góra o wysokości 765 m n.p.m. Góry te stanowią najbardziej wysunięte na wschód pasmo Sudetów Środkowych.

góry bardzkie

Góry Orlickie

Góry Orlickie są najwyższym szczytem Sudetów Środkowych. W polskiej części leży najwyższy szczyt Orlica o wysokości 1084 m n.p.m. Warto podkreślić, że nie jest to najwyższy grzbiet całego pasma. Jest nim Wielka Desztna o wysokości 1115 m n.p.m., a po stronie polskiej znajduje się jedynie niewielka część tych gór. Mimo tego jednak, znajduje się tutaj wiele urokliwych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić.

Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie leżą na terenie Sudetów Środkowych, a ich najwyższym szczytem jest Sasanka o wysokości 985 m n.p.m. Po polskiej stronie znajduje się jedynie niewielkie ich pasmo, cała reszta leży po stronie Czech. Według Czechów natomiast Pasmo Bystrzyckie to jedynie ta część, która leży po stronie Polski- fragment po czeskiej stronie to według nich już Góry Orlickie. Góry Bystrzyckie to niewątpliwie obszar warty odwiedzenia.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika jest najwyższy całych Sudetach Wschodnich leżących po polskiej stronie. Najwyższy szczyt wyniesienia to Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m. Wędrując po Masywie Śnieżnika, warto zobaczyć Wodospad Wilczki o 22 m wysokości, stanowiący jeden z najwyższych wodospadów w Sudetach.

Masyw Śnieżnika

Góry Bialskie

Góry Bialskie przez Czechów uznawane są za pasmo Gór Złotych. Polscy geografowie jednak rozróżniają te dwa pasma. Najwyższym szczytem jest Rudawiec o wysokości 1112m n.p.m. Cały obszar Gór Bialskich jest dość dziewiczy, wciąż niedostatecznie zbadany, dzięki czemu brak tu tłumów. Można spokojnie odpocząć i napawać się pięknymi widokami.

Góry Złote

Góry Złote to pasmo Sudetów Wschodnich z najwyższym szczytem o nazwie Smrek (1127 m n.p.m.). Szczyt ten leży po stronie czeskiej, po stronie polskiej zaś najwyższym szczytem jest Postawna o wysokości 117m n.p.m. Góry Złote cechują się spokojem i doskonałymi warunkami do odpoczynku.

Góry Opawskie

Góry Opawskie znane są przede wszystkim z najwyższego szczytu, którym jest Biskupia Kopa i wysokości 890 m n.p.m. Niegdyś to właśnie te góry w Polsce były jedynym górskim obszarem na Górnym Śląsku, należącym do Niemiec. Obszar ten nosił nazwę Górnośląski Zakątek Górski. Biskupia Kopa to tylko jedno z pięknych miejsc, którym mogą pochwalić się te góry w Polsce.

Karpaty

Najmłodsze masywy, jakie znajdują się na terenach Polski. Warto również wiedzieć, że nie tylko Polska, ponieważ Karpaty rozciągają się na tereny kilku państw, między innymi Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Karpaty stanowią skład imponującego pasma alpejsko-himalajskiego i są 2 pod względem wielkości łańcuchem górskim w Europie.

karpaty

Rysy czy Gerlach? Rozważania nad najwyższym szczytem Karpat

Polska swój najwyższy wierzchołek Karpat ma w Tatrach i są to Rysy. Nie jest to jednak najwyższy grzbiet tych rejonów w ogóle. Nasi uważni czytelnicy wiedzą już, że najwyższym szczytem Tatr jest Gerlach, który znajduje się po stronie słowackiej.

 

gerlach - najwyższy szczyt karpat

Co zobaczyć w Karpatach?

Pasmo Karpaty przez wielu uznawane są za najpiękniejsze góry w Polsce. Nic w tym dziwnego, bo na ich obszarze leżą tak różnorodne pasma i wspaniałe szczyty, że zachwycą każdego. Zapoznajmy się więc z najpiękniejszymi zakątkami Karpat.

Tatry

Tatry to najwyższe góry w Polsce. Znajdują się w części po stronie Polski oraz w części po stronie Słowacji. Chyba każdy wie, że najwyższym szczytem polskich Tatr są Rysy, a najwyższy grzbiet całego pasma to Gerlach, który znajduje się po stronie słowackiej. Góry w Polsce są niezwykle urozmaicone i nie inaczej jest w przypadku Tatr. Znajdują się tutaj zarówno szlaki dla początkujących, jak i dla zaawansowanych.

tatry

Pieniny

Pieniny to góry w Polsce leżące w przełomie Dunajca dzielą się na Pieniny Spiskie, Środkowe oraz Właściwe, a także Małe Pieniny. Najwyższy grzbiet Pienin to Wysoka o wysokości 1050 m n.p.m. Jako najbardziej fascynującą uważa się część pasma, które znajduje się w Pieninach Środkowych. To właśnie tutaj znajdują się największe atrakcje- Trzy Korony oraz Sokolica.

pieniny

Beskid Śląski

Beskid Śląski to góry w Polsce należące do Beskidów Zachodnich, a najwyższym szczytem jest szczyt Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p.m. Beskid Śląski słynie m.in. z malowniczych wodospadów.

beskid ślaski

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to pasmo Karpat, a ich najwyższym szczytem jest Babia Góra o wysokości 1725 m n.p.m. Babia Góra jest uważana za matkę niepogód z powodu wyjątkowo trudnych warunków atmosferycznych, jakie tam panują. Beskid Żywiecki to doskonałe miejsce na spędzenie urlopu.

Beskid Żywiecki

Beskid Mały

Beskid Mały to niewielkie pasmo o długości ok. 35 km i szerokości pasma maksymalnie 15 km. Najwyższym szczytem jest Czupel o wysokości 930 m n.p.m.

Beskid Makowski

Beskid Makowski to pasmo, którego najwyższym szczytem jest Mędralowa 1169 m n.p.m.

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy to bardzo charakterystyczne, wyróżniające się występowaniem odosobnionych szczytów góry w Polsce. To właśnie tutaj występuje często spektakularne zjawisko morza mgieł. Najwyższym szczytem jest Mogielica.

beskid wyspowy

Gorce

Gorce to góry w Polsce, których najwyższym szczytem jest Turbacz, od którego odchodzi 7 grzbietów górskich we wszystkich kierunkach świata.

gorce

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki, niegdyś nazywany był Beskidem Nadpopradzkim. Najwyższym szczytem jest Radziejowa o wysokości 1266 m n.p.m.

Beskid Sądecki

Beskid Niski

Beskid Niski uważany jest za najbardziej dzikie i niezbadane góry w Polsce. W samym ich centrum znajduje się Magurski Park Narodowy.

Beskid Niski

Góry Sanocko-Turczańskie

Najwyższym szczytem Gór Sanocko-Turczańskich jest Magura Łomniańska o wysokości 1024 m n.p.m, leżąca po stronie ukraińskiej. Te Góry w Polsce to miejsce pełne uroku i niezbadanych zakątków.

Bieszczady

Najpiękniejsze góry w Polsce, leżące na terenie Polski i Ukrainy. W części Polski najwyższym szczytem jest Tarnica 1346 m n.p.m., po stronie ukraińskiej zaś Pikuj. Najbardziej charakterystyczne dla Bieszczad jest pasmo malowniczych połonin, z których szczególnie słyną te góry w Polsce.

Bieszczady

W jakie polskie góry warto się wybrać?

Każdy z 3 łańcuchów górskich, które znajdują się w Polsce, warty jest poznania. Jeśli interesuje Cię najwyższy grzbiet, to koniecznie zacznij od Karpat i odwiedź imponujące Tatry Wysokie. A jeśli dopiero zaczyna przygodę z dłuższymi spacerami na łonie natury, najlepszym wyborem będą oczywiście Góry Świętokrzyskie, gdzie najwyższy punkt nie przekracza 1000 m.

W jakie polskie góry warto się wybrać

Kilka złotych rad dla wędrowców

  • Osoby początkujące najbardziej zadowolone będą z wycieczki w najwyższe szczyty terenów świętokrzyskich. Nieważne, czy będzie to Tarnica 1346 m czy ośmiotysięcznik- w górach każdy znajduje coś dla siebie, a każde pasmo, czy to łagodne, czy najwyższe, pozwoli na przeżycie wspaniałej przygody.
  • Kiedy pierwsze wypady w tereny górskie masz już za sobą, na pewno zechcesz sięgnąć po najwyższy ze szczytów, czyli Rysy. Sięgająca 2499 m n.p.m. góra jest najwyższą, jaką ma Polska.

Kilka złotych rad dla wędrowców

Górski klimat

Zarówno niskie Łysogóry, jak i wzniosłe wierzchołki pasm Tatr Wysokich, a nawet najstarsze Sudety, to miejsca o zupełnie innym klimacie. Wszyscy podróżujący, znad morza lub centralnej części kraju, szybko odczują tę różnicę na własnej skórze. Niektórzy szybciej się w klimacie górskim męczą, a inni łagodnie odczuwają zmiany ciśnienia i powietrza. Bez względu na to, przygodę z górskimi wędrówkami warto zacząć łagodnie.

Górski klimat

Górski klimat

Najwyższe szczyty górskie w Polsce, jak się przygotować?

Co warto zabrać ze sobą w tereny górskie w Polsce czy w ogóle w Europie? Gdzie znaleźć najlepszy nocleg i na co należy uważać? W tym akapicie powiemy o tym, jak się przygotować do wędrówki.

Najwyższe szczyty górskie Polska, jak się przygotować

Pamiętaj o rezerwacji noclegu

Przed wyjazdem w góry pamiętaj o rezerwacji noclegu. Warto zadbać o to już na długo przed przyjazdem. Szczególnie w tych najczęściej odwiedzanych miejscach turystów jest tak wielu, że o noclegu na ostatnią chwilę możesz zapomnieć.

Co zabrać ze sobą w góry?

Wędrówka górska potrafi być bardzo nieprzewidywalna, dlatego tak ważne jest posiadanie odpowiedniego ekwipunku. Co zatem zabieramy w podróż?

Wygodne ubrania

Przyda się sporo koszulek na zmianę, wygodna, oddychająca bielizna, kurtka przeciwdeszczowa, ciepłe bluzy i oczywiście wygodne, sprawdzone buty. W sezonie letnim konieczne jest osłanianie głowy przed słońcem lub deszczem. Przydatne będą także kremy z filtrem.

Apteczka

Plastry, woda utleniona, ewentualnie bandaże znajdują się w każdym ekwipunku górskim. Podręczna apteczka nie zajmuje dużo miejsca, a może się przydać.

Odpowiednia nawigacja

Mapa i sprawny, naładowany telefon. Wszystko po to, by zawsze bezpiecznie wrócić do hotelu lub miejsca zbiórki.

Woda i pożywienie

Obowiązkowo należy mieć ze sobą wodę (każdy członek rodziny co najmniej po butelce) i lekkie, ale pożywne przekąski.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl, depositphotos.com