Połonina Caryńska – odkryj piękno bieszczadzkich połonin

Bieszczady to jedne z najchętniej odwiedzanych gór w Polsce. Wiosną i latem soczyście zielone, jesienią zachwycające paletą ciepłych barw, zimą czarujące iście bajkową scenerią Bieszczady to raj dla miłośników pieszych wędrówek górskimi szlakami. Niezależnie od pory roku na popularnych bieszczadzkich trasach można spotkać turystów wędrujących ku obranemu przez siebie celowi. Do najchętniej uczęszczanych szlaków w Bieszczadach należy bez wątpienia pasmo Połonin, a zwłaszcza Połonina Caryńska, co warto o niej wiedzieć?

Połonina Caryńska – jak dojechać? Położenie i sąsiedztwo masywu

Połonina Caryńska jest górskim masywem, położonym pomiędzy Doliną Prowczy a Doliną Wołosatego. Niedaleko pasma górskiego znajdują się Ustrzyki Górne – miejscowość chętnie odwiedzana przez turystów wyruszających na wędrówkę szlakami Połoniny Caryńskiej. Najwyższy punkt masywu Kruhly Wierch osiąga wysokość 1297 m.n.p. pozostałe punkty, będące kulminacjami Połoniny Caryńskiej, liczą sobie 1245 n.p.m, 1239 n.p.m oraz 1148 n.p.m. Bardzo istotny jest fakt, że na wierzchołek osiągający wartość 1245 n.p.m nie można się dostać, ponieważ nie istnieje oficjalny szlak, prowadzący do celu. Połonina Caryńska leży w sąsiedztwie nieco niższej (1255 n.p) Połoniny Wetlińskiej, która jest jednocześnie naturalnym przedłużeniem masywu. Panorama rozciągająca się z wysoko położonych punktów w masywie Połoniny Caryńskiej pozwala turystom podziwiać w pełnej krasie Wielką Rawkę. Najkrótsza droga na szczyt masywu wiedzie od Przełęczy Wyżniańskiej, niestety na szlakach Połoniny Caryńskiej próżno szukać schronisk turystycznych, dlatego warto posiadać ze sobą prowiant i napój. Z Berehów do Ustrzyk Górnych można zejść szlakiem czerwonym, a czas wędrówki nie powinien wynieść dłużej niż cztery godziny. Znajdujące się w pobliżu Połoniny Caryńskiej Ustrzyki Górne dają początek wielu popularnym szlakom turystycznym, co sprawia, że miejscowość o każdej porze roku pełna jest turystów chętnych do przeżycia górskiej przygody.

Połonina Caryńska - jak dojechać? Położenie i sąsiedztwo masywu

Historia Połoniny Caryńskiej

Połonina Caryńska przewyższa sąsiadującą z nią Połoninę Wetlińską 1255 n.p.m, o około 40 m.n. Oba masywy o każdej porze roku stają się celem wędrówek, miłośników dzikiej Bieszczadzkiej przyrody. Nazwa masywu Połoniny Caryńskiej wzięła się od istniejącej niegdyś wsi Caryńskie. Turyści, którzy decydują się na przejście masywu szlakiem wiodącym od Brzegów Górnych, mogą odwiedzić stary cmentarz położony przy zabytkowej cerkwi, miejsce to stanowi cenny obiekt historyczny. Cmentarz jest śladem po znajdującej się tam niegdyś wsi Berehy Górne, która po spaleniu zabudowań i wysiedleniu mieszkańców przeszła do historii, a jedynym z nielicznych dowodów na jej istnienie, jest wspomniany cmentarz, na którym zachowało się zaledwie 10 nagrobków.

Historia Połoniny Caryńskiej

Wędrówka Połoniną Caryńską – czas przejścia

Czas wędrówki szlakiem Połoniną Caryńską zależy od tego, na jaki szlak ostatecznie się zdecydujemy. Osoby, którym zależy na jak najszybszym dotarciu do celu wędrówki, mogą obrać trasę, której początek znajduje się w pobliżu Przełęczy wyżniańskiej, przejście tą trasą zajmie około 1,5 godziny. Dotarcie do miejsca startowego nie sprawia większych problemów, do Przełęczy Wyżniańskiej 855 n.p.m, można dojechać busem, lub samochodem osobowym, który można zostawić na znajdującym się nieopodal parkingu. Na ambitnych czeka szlak zaczynający się od Brzegów Górnych, wędrówka nim może potrwać około 3 godzin, długi czas wędrówki rekompensują piękne widoki i krystalicznie czyste powietrze, z którego słyną Bieszczady. Jakie jeszcze trasy oferuje turystom Połonina Caryńska? Szlaki znajdujące się w górskich przewodnikach przebiegają następująco:

  • Szlak Zielony – Mała Rawka – Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska
  • Szlak Czerwony – Brzegi Górne – szczyt – Ustrzyki Górne

Wejście na obydwa szlaki wymaga od turystów zakupu biletu, zarówno na szlaku czerwonym prowadzącym od Przełęczy Wyżniańskiej, jak i czerwonym znajdują się kasy biletowe. Do obydwu szlaków dotrzemy bez problemu samochodem osobowym, który można zostawić na płatnym parkingu. Szlak Czerwony, który prowadzi na szczyt od strony Brzegów Górnych, lub Ustrzyk Górnych, stanowi fragment głównego szlaku Beskidzkiego. Obydwa szlaki wiodą na grzbiet Połoniny Caryńskiej, którego przejście zajmie zaledwie pół godziny. Wędrując zboczem masywu mamy okazję podziwiać widok na Małą i Wielką Rawkę 1307 n.p.m oraz szczyty sąsiedniej Połoniny Wetlińskiej. Na szlakach wiodących przez Połoninę Caryńską (1297 m) próżno szukać schronisk, gdzie można byłoby zjeść posiłek. Pojemny plecak turystyczny, który zabierzemy ze sobą na trasę, musi zmieścić w sobie odpowiednią ilość prowiantu i napojów. Zatrzymać się na postój i odpoczynek możemy w wiatach dla turystów, które znajdują się na trasie zarówno szlaku prowadzącego od Przełęczy Wyżniańskiej 855 n.p.m, jak i szlaku idącego od Brzegów Górnych.

Wędrówka Połoniną Caryńską - czas przejścia

Wędrówka Połonina Caryńską – najciekawsze punkty wycieczki

Nie tylko Bieszczadzka przyroda przyciąga turystów w te rejony Polski, co jeszcze mają do zaoferowania połoniny? Bieszczady i znajdujące się w nich masywy obu Połonin kryją w sobie wiele atrakcji i obiektów stanowiących dużą wartość historyczną. Najwyższym punktem Połoniny Caryńskiej jest Kruhly Wierh (1297 m.n.p), z którego możemy podziwiać między innymi Wielka Rawkę. (1307 n.p.m) Grzbiet Połoniny, oraz jego najwyższy szczyt, nie jest jedynym powodem, dla którego warto przejść Połoninę Caryńską. Ciekawym obiektem jest ślad po istniejącej niegdyś wsi Berehy Górne, śladem tym są ruiny zabytkowej cerkwi, oraz położony w pobliżu stary cmentarz, na którym znajduje się 10 nagrobków. Co jeszcze można zobaczyć będąc w okolicy? Odwiedzając Połoninę Caryńską, warto poświęcić dodatkowy dzień, by zobaczyć również Małą i Wielką Rawkę. Masywy obu Rawek nie cieszą się tak dużą popularnością, jak pasma Połonin, tymczasem na grzbiet Rawek dostać się Przełęczy Wyżniańskiej (855 n.p.m). Obowiązkowym punktem wycieczki na Połoninę Caryńską powinny być Ustrzyki Górne. To właśnie z Ustrzyk Górnych wyrusza się na grzbiet Połoniny Caryńskiej (1297 m.n.p) przed wejściem na szlak warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie samego miasta. Spacerując ulicami Ustrzyk, możemy podziwiać przepiękne widoki na najwyższe punkty Bieszczad. Dominującym elementem infrastruktury Ustrzyk Górnych są jednak liczne miejsca noclegowe, które w sezonie są dosłownie oblegane przez turystów. Połonina Caryńska 1297 m.n.p może się poszczycić również interesującą szczególnie dla miłośników natury, ścieżką przyrodniczą „Buk”. Ścieżka przyrodnicza prowadząca przez Połoninę Caryńską wiedzie z Ustrzyk do Brzegów Górnych, a jej długość to około 12 km, Na ścieżce, której zwieńczeniem są Brzegi Górne, znajdziemy ponad 30 przystanków, które pozwolą na dogłębne poznanie bujnej przyrody charakteryzującej Bieszczady. Atrakcją dla turystów może stać się również położone w pobliskiej wsi Dwernik gospodarstwo agroturystyczne oraz ośrodek jeździectwa. Co z noclegami dla tych, którzy pragną zatrzymać się w okolicy Połoniny Caryńskiej na dłużej? Możliwości jest naprawdę sporo, noclegów można szukać zarówno w Ustrzykach Górnych, jak i nieco dalej w licznych gospodarstwach agroturystycznych oraz pensjonatach, z których słynie region.

Wędrówka Połonina Caryńską - najciekawsze punkty wycieczki

Połonina Caryńska – przyroda i piętra roślinne

Połonina Caryńska to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach. Rozległe pasmo, którego najwyższy szczyt osiąga wysokość 1297 m.n.p. pozwala obcować z odwiecznym pięknem natury oraz podziwiać malownicze krajobrazy. Połonina Caryńska to miejsce o niezwykle wyrazistej urodzie, wędrując jej grzbietem, ujrzymy majaczące w oddali szczyty Połoniny Wetlińskiej 1255 n.p.m, oraz Wielkiej Rawki. Połonina Caryńska podobnie jak całe Bieszczady wyróżnia się spośród innych Polskich gór klimatem umiarkowanym, ciepłym, przejściowym. Odmienny klimat sprawia, że na Bieszczadzkich szlakach możemy natknąć się na rośliny i zwierzęta, których próżno szukać w innych górzystych rejonach naszej ojczyzny. W Bieszczadach naturalnie występuje nie tylko wąż eskulapa, ale też bocian biały, żubr, wilk i niedźwiedź brunatny. Bieszczady od innych Polskich gór, oprócz klimatu odróżnia również układ pięter roślinnych, których jest zaledwie trzy:

  • Piętro pogórzy
  • Regiel dolny
  • Piętro połonin

Połonina Caryńska - przyroda i piętra roślinne

Pasma bieszczadzkich połonin porasta roślinność alpejska oraz bujne lasy. Warto pamiętać, że na Bieszczadzkich szlakach, zwłaszcza tych wiodących przez lasy, można natknąć się na żmiję, która naturalnie wystepuje w tym regionie. Podczas spotkania z gadem należy zachować spokój, unikać gwałtownych ruchów, nie straszyć i nie atakować stworzenia. Żmija z pewnością nie zaatakuje bezpodstawnie, jeśli nie poczuje zagrożenia ze strony człowieka. Przed ewentualnym ukąszeniem mogą uchronić odpowiednie buty, wysokie za kostkę, wykonane z mocnych materiałów.

Połonina Caryńska - przyroda i piętra roślinne

Połonina Caryńska zimą

Każda pora roku jest odpowiednia do tego, by odwiedzić niezwykłe miejsce, jakim jest Połonina Caryńska i podziwiać wspaniałe widoki roztaczające się z najwyższych punktów masywu. Zimą czas przejścia szlakiem Połoniny Caryńskiej może być nieznacznie dłuższy, zwłaszcza w przypadku wystąpienia gorszych niż zazwyczaj warunków atmosferycznych. Na zimową wędrówkę Połoniną Caryńską warto zabrać nie tylko prowiant, ale też termos z ciepłym napojem. Oprócz posiłku konieczne jest zadbanie o odpowiednią odzież. Termoaktywna koszulka, ciepła bluza, puchowa kurtka i spodnie turystyczne zabezpieczą ciało przed nadmiernym wychłodzeniem i zapewnią komfortowy spacer grzbietem Połoniny Caryńskiej, nawet podczas wyjątkowo silnego wiatru. Niesprzyjające warunki nie powinny być powodem, do rezygnacji z eksplorowania pasma bieszczadzkich połonin, podczas zimowych miesięcy. Niedogodności w postaci silnego wiatru, zrekompensują nam z pewnością przepiękne widoki na skąpane w słońcu ośnieżone szczyty pobliskiej Połoniny Wetlińskiej i Tarnicy.

Połonina Caryńska zimą