Szczyrbskie Jezioro: tę okolicę musisz zobaczyć!

Co może być piękne niezależnie od pogody i pory roku? Tylko góry! A szczególnie znajdujące się pomiędzy nimi doliny, które łatwo dostępne, oferują krajobrazy nie mniej przyciągające, niż te na szczycie. Dzisiaj poznamy bliżej Szczyrbskie Jezioro: drugie co do wielkości jezioro po stronie Słowacji! Tę okolicę musisz zobaczyć!

Szczyrbskie jezioro charakterystyka

Nie tak daleko, bo zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od naszej południowej granicy ze Słowacją, znajduje się sławne Szczyrbskie jezioro, w oryginalne štrbské pleso. I jeśli myślicie, że cywilizacja zniszczyła naturę doszczętnie, to miejsce skutecznie poprawi Wam nastrój i da znać o prawdziwej potędze natury. Znajdujący się na wysokości 1314 m n.p.m. zbiornik wodny czaruje turystów nawet mroźną zimą, kiedy ciężko jest kogokolwiek oczarować z powodu szczypiącego mrozu.

Miejscowość Szczyrbskie Jezioro

Warto wiedzieć, że Szczyrbskie Pleso to również nazwa miejscowości. Okolica znajduje się na południowej stronie jeziora. Słowacja zdecydowała się odróżnić obie nazwy, pisząc drugi człon miejscowości wielką literą. Tak więc mamy Szczyrbskie jezioro/štrbské pleso oznaczające malowniczą wodę, nad którą od południowej strony znajduje się Szczyrbskie Jezioro/štrbské Pleso. Inna nazwa nie jest tutaj właściwie potrzebna, skoro oba piękne miejsca znajdują się właściwie obok siebie. Miasteczko jest oczywiście ośrodkiem turystycznym, a zimą prawdziwym centrum turystyczno-sportowych wydarzeń. Jak to w górach.

Historia Szczyrbskiego Jeziora

Rzeczy, które dzisiaj znamy jako wielkie i wspaniałe, zwykle zaczynały bardzo skromnie. Tak samo prezentuje się historia Szczyrbskiego jeziora. Turystyczna podróż tych okolic zaczęła się w 1872 roku, kiedy właściciel ziemi nad jeziorem wybudował sobie myśliwską chatę. Widzicie, myśliwska chata stała się początkiem imperium turystycznego. Szczyrbskie jezioro štrbské pleso jest w końcu bardzo znane i cały rok dużo się tam dzieje.

Czy warto jechać w okolice Szczyrbskiego Jeziora?

Polska graniczy ze Słowacją, dlatego osoby, które mieszkają blisko granicy nawet nie powinny się zastanawiać. Zdecydowanie warto jechać w okolice Szczyrbskiego jeziora. Raz, że to miejsce wypadowe dla wielu wycieczek w Tatry Wysokie, a dwa że mamy stosunkowo blisko. No i oczywiście wisienką na torcie są niesamowite widoki. Chociaż miejscowość oraz samo jezioro cieszą się stałym zainteresowaniem turystów, to z pewnością uda Ci się odpocząć w jego przepastnych zielonych okolicach.

Szczyrbskie Jezioro noclegi

strbske pleso noclegi potrzebne od zaraz! Gdzie znaleźć tani i dobry nocleg w okolicy Szczyrbskiego jeziora? Im bliżej tym drożej. Miejscowość jest typowo turystycznym miejscem i nie brak tutaj hoteli i propozycji noclegu. Często są to bardzo luksusowe apartamenty, gdzie za jedną noc zapłacimy około 1000 zł. Średnio jednak noc w bardzo fajnym hotelu sięga 300 zł. To miejsce jest więc polecane nie tylko jako baza wypadowa w góry, ale również jako idealny sposób na romantyczne spędzenie weekendu.

Popradzki Staw, czyli dokąd prowadzą szlaki znad jeziora

Szczyrbskie jezioro jest wspaniałym celem samo w sobie, natomiast dla wielu stanowi on bazę wypadową do wspinaczki. Stąd najbliżej jest na popularne szlaki, a nocleg w klimatycznym hotelu w okolicy jest bardzo przyjemnym zwieńczeniem każdego powrotu z Tatr Wysokich. Dokąd prowadzą szlaki znad jeziora? Co warto zobaczyć?

Szlak na Popradzki Staw

Przez Szczyrbskie jezioro przebiega szlak nad inną malowniczą wodę: Popradzki Staw. Znajduje się on w dolinie na poziomie blisko 1495 m n.p.m. Czas przejścia od mety nad mniejsze, ale nie mniej malownicze okolice, zajmuje około 1,5 godziny. Aby dotrzeć nad Staw, musimy wędrować wzdłuż Szczyrbskiego jeziora na północ w kierunku stawu. Ta droga znakowana jest szlakiem czerwonym. Do dyspozycji turystów oddany jest również inny szlak znad jeziora, z którego korzysta się w okresie zimowym. Czas przejścia żółtego szlaku nie jest właściwie dłuższy. Nad Popradzkim Stawem krajobraz jest równie imponujący, w końcu to te same okolice Tatr Wysokich. Mimo to warto zwiedzić również ten zakamarek. Staw bardzo wcześnie pokrywa się lodem w sezonie zimowym i znajduje się na powierzchni Popradzkiego Stawu aż do końca maja. Miejsce wydaje się nietknięte działalnością człowieka, co tylko wzmacnia jego urok.

Szlak na wodospad Skok

Kierując się żółtym szlakiem ze Szczyrbskiego jeziora, wzdłuż Doliny Młynickiej, w pewnym momencie znajdziemy się w okolicy wodospadu Skok. Wodospad jest kolejnym malowniczym miejscem, które znajduje się stosunkowo blisko naszego wspaniałego zbiornika wodnego, który utworzyła sama natura. Czas przejścia znad Szczyrbskiego wynosi około 3 godzin. Trasa nie jest trudna, a wodospad, podobnie jak staw, uzupełnia kalejdoskop wrażeń, którego źródłem jest Szczyrbskie jezioro. Słowacja może czuć się zaszczycona obecnością takich perełek w Tatrach. Oczywiście nasza polska strona również ma wiele do zaoferowania, ale zdecydowanie warto zajrzeć również w te malownicze zakątki, które znajdują się u naszych sąsiadów.

Biały Wag

Nie bez powodu maleńka miejscowość i pobliska woda są tak szumnie nazywane bazą wypadową. Stąd prowadzi droga na szlaki, które kończą się na najpopularniejszych szczytach. Szczyrbskie jest początkiem trasy na przykład na Krywań. To ten szczyt, który uważany był kiedyś za najwyższy na Słowacji. Aby dotrzeć na odpowiednią trasę, należy dostać się najpierw do innego charakterystycznego miejsca, a jest nim Biały Wag. Tym razem nie jest to piękny krajobraz, a położony blisko natury przystanek autobusowy. Turystów w tym miejscu nie ma zbyt wielu, dlatego warto rozważyć rozpoczęcie wycieczki na Krywań właśnie z Białego Wagu.

Nie wszyscy ludzie są w stanie podziwiać krajobraz gór bez zmęczenia, które może przykryć całą przyjemność górskich wakacji. Z tego względu często mówi się, że nie każdy nadaje się do spacerowania w górach. To po części prawda, ponieważ liczy się dobra kondycja. To od niej zależy, jak dobrze spędzisz czas, zdobywając okoliczne szczyty. Szczyrbskie jezioro można potraktować jako wyjątek od tej reguły, ponieważ nie musisz się wspinać, by doświadczyć piękna okolicznej przyrody, To takie Mazury, tyle że z pięknym, górskim krajobrazem w tle. To właśnie z poziomu tego miejsca na Słowacji, można zobaczyć w oddali nieprzesłonięte Tatry Wysokie w niemal całej swojej okazałości. Naprawdę warto to zobaczyć na własne oczy!

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Pixabay.pl