Szlak na Nosal – Tatry dla początkujących

Nosal (1206 m) to idealny cel wycieczki dla osób, które pragną poczuć smak tatrzańskiej przygody. Jeśli chcesz, żeby twoje dzieci (lub druga, lepsza połówka) zakochały się w górach, to wybierz szlak na ten szczyt.

Jesteś zatwardziałym miłośnikiem zakupów na Krupówkach? Nasal to propozycja w sam raz dla ciebie. Wejdź na tą górę i będziesz mógł z czystym sumieniem powiedzieć znajomym, że zdobyłeś tatrzański szczyt!

Dobrze, tyle reklamy, teraz czas na informacje.

Nosal – szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich, położony między Doliną Olczyską a Doliną Bystrą – wznosi się na wysokość 1206 m. n. p. Góra jest łatwo dostępna. Szlaki doprowadzą cię na sam szczyt w kilkadziesiąt minut.

Przejście całej grani Nosala zajmie ci około 90 minut.

Trasa jest łatwa, a widoki piękne. Z Nosala zobaczysz m.in. Świnicę, Kasprowy, Kościelec.

Wspinając się potrzebujesz trochę sił, jednak wystarczy przeciętna sprawność fizyczna, żeby podołać wyzwaniu.

To bardzo dobra propozycja dla osób, które nie przepadają za wzmożonym wysiłkiem fizycznym, choć mają trochę ambicji, żeby pochodzić po górach.

Uwaga! Piszemy o warunkach panujących w Tatrach wiosną i latem! Pamiętaj, że zimą stopień trudności jest wyższy, dzień krótszy, a czasy przejścia nieco dłuższe.

Nosal

Przed wyjściem w góry

Naturalnie, przed wyjściem w Tatry trzeba nieco wcześniej zadbać o kondycję. Lepiej nie mierzyć się z górami jeśli do tej pory jedyny twój wysiłek polegał na obsłudze pilota od telewizora.

Nikt nie lubi być lekceważonym. Nosala też.

Idąc w góry załóż odpowiednie buty (z twardą podeszwą dobrą na skalne podłoże). Opisywana wycieczka należy do łatwych – jednak nie oznacza to, że możesz śmigać w klapkach.

W górach łatwo o poślizg, skręcenie kostki lub uderzenie o skałę.

Weź ze sobą wodę, jedzenie i kurtki przeciwdeszczowe. Pamiętaj o nakryciu głowy (słońce!) i kremie chroniącym przed oparzeniami słonecznymi.

Trasa na Nosal jest dobrze oznakowana, jednak warto zabrać ze sobą papierową mapę lub ściągnąć ją na smartfona.

Patrząc z punktu widzenia innych tatrzańskich szczytów – np. Kasprowego czy Kościelca, a tym bardziej Świnicy – Nosal może być celem szybkiej, porannej lub popołudniowej wycieczki.

Przed wyjściem w góry

Szlaki na Nosal

Na Nosal (1206 m) prowadzą dwa dobrze oznakowane szlaki:

  • szlak zielony, z początkiem w Kuźnicy/przy Tamie pod Nosalem – najbardziej popularny i w związku z tym czasem zatłoczony. Ten szlak ma dwa warianty, więcej o tym, jaki jest wybór, przeczytacie niżej (skala trudności – łatwy)
  • szlak żółty – z Nosalowej Przełęczy

Ile czasu musisz zarezerwować na wędrówkę na Nosal?

Szlak zielony to trasa Kuźnica – Nosalowa Przełęcz – Nosal – do przystanku Murowanica (Tama pod Nosalem): wejście na górę zajmuje ok. 35 minut, zejście ok. 30 minut. Odcinek szczyt – Murowanica to 35 minut zejście i 45 minut wejście.

Pokonanie szlaku oznakowanego na żółto zajmuje: 35 minut wejście i 25 minut zejście.

Naturalnie wiele zależy od kondycji naszej i naszych towarzyszy wędrówki. Jeśli biegasz maratony, to prawdopodobnie znajdziesz się na Nosalu szybciej. Z dziećmi – przede wszystkim młodszymi – wycieczka pochłonie nieco więcej czasu.

Uwaga! Łatwa trasa, przepiękna panorama i widoki na Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch kuszą wiele osób bez górskiego doświadczenia. Tymczasem trzeba zachować ostrożność – trasa wiedzie przez skały i obok przepaści. Wbrew pozorom całkiem łatwo o wypadek!

Z wierzchołka góry opada strome urwisko – lepiej się do niego nie zbliżać, szczególnie jeśli kamienie są śliskie po deszczu. Swojego czasu, to miejsce lubili samobójcy…

Szlaki na Nosal

Szlak zielony na Nosal

Zielonym szlakiem wejdziesz na Nosala od strony Kuźnic (przystanku Murowanica).

Poniższy opis dotyczy trasy z początkiem w okolicy przystanku Murowanica – szlak jest łatwo dostępny z Zakopanego, zaczyna się praktycznie rzecz biorąc tuż za granicami miasta.

Do przystanku można dotrzeć autobusem z centrum Zakopanego, własnym autem lub spacerem z ronda Jana Pawła II przez Bulwary Słowackiego.

Górska wędrówka zaczyna się od kasy przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Bilety jednorazowe uprawniające do wejścia na teren parku kosztują: ulgowy 3 zł, normalne za 6 zł; można kupić je online, dostępne są też bilety 7-dniowe oraz dla grupy do 10 osób (cena z kwietnia 2020)

Zielony szlak prowadzi obok Tamy pod Nosalem (kasa jest tuż za nią). Z dołu dobrze widać skały Nosala. Podejście jest dość strome, dostaniemy się nim na grań.

Mijają kolejne minuty wędrówki i w raz z nabraniem wysokości odsłania się widok na Zakopane i Gubałówkę. Jeszcze wyżej i zobaczymy Giewont. Ze szlaku widać również miejscowość Kuźnice do której zejdziemy ze szczytu.

Grań, a wraz z nią szlak prowadzi do Doliny Olczyskiej. Droga nie jest trudna technicznie. To dość wygodna ścieżka. Jednak uwaga – po stronie zachodniej miniemy urwisko. Trzeba zachować ostrożność (tak, już o tym wspominaliśmy)!

Droga po wyjściu z lasu prowadzi przez malownicze skały. Łatwo domyślić się, że to od ich kształtu wzięła się nazwa całej góry.

Oprócz ciekawych formacji skalnych i innych dzieł natury możesz zobaczyć też wytwory rąk człowieka czyli górną stację narciarskiego wyciągu krzesełkowego (nieczynnego). To słynna slalomowa trasa „K” – jedna z najbardziej stromych w całej Polsce.

Na szczycie staniesz po niespełna godzinnej wspinaczce. Nosal ma 1206 m. – zdecydowanie mniej niż inne popularne szczyty, Kasprowy Wierch czy Giewont. Niemniej widok z Nosala jest spektakularny.

Ze skalistego szczytu zobaczysz m.in. Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch. Z Nosala odsłania się też widok na Zakopane – miasto rozłożone jest pod twoimi nogami.

Na liście tatrzańskich szczytów widocznych z Nosala są też Koszysta, Buczynowe Turnie, Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Goryczkowe Czuby, Kopa Kondracka i Giewont.

Jak wygląda zejście z Nosala?

Jeśli nakarmiłeś już oczy, to możesz zejść w dolinę tą samą trasą lub skierować się na Kuźnice.

Trasa na Kuźnice prowadzi ze szczytu Nosala skalnym uskokiem, a potem wygodną ścieżką przez las. Po mniej więcej 10 minutach znajdziesz się na Nosalowej Przełęczy (1103 m).

Teraz masz do wyboru dwie drogi. Łatwiejszą i nieco bardziej ambitną

Zejście zielonym szlakiem do Kuźnic (czas przejścia to 30 minut) i drogą do przystanku Murowanica lub żółtym szlakiem na Polanę Olczyską (potem trasa wiedzie do Jaszczurówki lub przez Kopieniec Wielki 1328 m do Toporowej Cyrhli).

Wycieczka zielonym szlakiem kończy się w Kuźnicy. Po drodze miniesz jeszcze skrzyżowanie ze szlakiem niebieckim – jeśli nim podążysz, to skręcisz w lewo i wejdziesz na Boczań (1208 metrów nad p. m.) i dalej w kierunku Hali Gąsienicowej.

Możesz też wejść na górę od strony Kuźnicy – wejście jest jeszcze bardziej łagodne. Punkt startowy znajduje się ok. pół godziny piechotą od ronda Jana Pawła II w Zakopanem.

Szlak zielony na Nosal

Szlak żółty na szczyt

Żółty szlak jest dłuższą drogą na Nosal. Wymaga więcej czasu i nieco lepszej kondycji.

Wycieczka zaczyna się w Jaszczurówce, od zielonego szlaku. Uwaga! To inny szlak niż ten opisany powyżej – prowadzi trasą Jaszczurówka – Polana Olczyska – Toporowa Cyrhla.

Wspinając się szlakiem dochodzimy do Polany Olczyskiej. Tutaj zaczyna się ścieżka oznaczona na żółto. Teraz skręcić w prawo i piąć się w górę w kierunku Nosala.

Szlak żółty na szczyt

Nosal – ciekawostki

Góra z charakterystycznymi formacjami skalnymi, ma swoje sekrety i bogatą przeszłość.

Zachodnią stronę góry cenili taternicy. Mówiono nawet o raju wspinaczkowym.

Na ścianach opadających do Doliny Bystrej wytyczonych jest ok. 30 dróg wspinaczkowych. Swojego czasu trenowali tam także ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego (TOPR). Teraz władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zabroniły wspinaczki na Nosalu.

Przez wiele lat góra była też dobrze znana miłośnikom sportów zimowych. Tam, na najtrudniejszej w Polsce trasie slalomowej sprawdzali swoje umiejętności narciarze.

Nosal - ciekawostki

Dziura pod Nosalem

Jak dziury w nosie, tak Nosal ma swoją … jaskinię.

Dziura pod Nosalem (zwana też dobitniej Dziurą w Nosalu) znajduje się. To jedna z 20 jaskini rozsianych po Tatrach. Nosalową jaskinię pierwszy raz opisano w 1934 roku.

Wejście do jaskini znajduje się w północno-zachodnim stoku Nosala, na wysokości 996 m., obok ścieżki turystycznej. Jaskinia jest pozioma i ciągnie się przez 12 metrów.

Niestety turyści nie mogą zajrzeć do Dziury pod Nosalem. Kilka lat temu osuwisko zamknęło wejście do jaskini. Dlatego musi ci wystarczyć tylko opis.

Jaskinię tworzy korytarz zaczynający się od salki, tuż za niewielkim otworem wejściowym. Jej koniec to niedostępna szczelina. W połowie długości jaskini odchodzi w prawo korytarzyk – jest ciasny i krótki. W jaskini nie ma roślinności.

Dziura pod Nosalem

Trasa „K”

Ze szczytu Nosala prowadziła słynna Trasa „K” czyli najtrudniejsza trasa slalomowa w Polsce.

Trasa „K” była w pierwszej trójce najbardziej stromych narciarskich tras zjazdowych w Polsce. Na pierwszych 200 metrach jej nachylenie przekraczał 37 procent. Bardziej stromy jest tylko górny odcinek trasy na SkiArenie w Szrenicy.

W 1974 r. na Nosalu rozegrano Puchar Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn.

Trasa w górnej części jest zamknięta od 2009 roku – stary wyciąg z lata 60-tych ubiegłego wieku, który woził narciarzy oraz sama trasa nie spełniała wymogów bezpieczeństwa. Teraz wyciąg niszczeje czekając na lepsze czasy i obiecaną modernizację.

Zgodnie z planami na Nosalu ma powstać baza treningowa dla polskich narciarzy wyczynowców.

Miłośnicy nart napisali nawet w sprawie wsparcia dla bazy do prezydenta RP Andrzeja Dudy. List podpisało ok. 150 sportowców i działaczy, m.in. olimpijczyk i medalista mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim Andrzej Bachleda–Curuś.

Trasa "K"

Centrum Narciarskie Nosal

Położoną blisko Zakopanego górę lubią narciarze. Pierwszą trasę narciarską utworzono na tej górze w 1953 roku.

Na północnym, zalesionym stoku, rozłożyło się Centrum Narciarskie Nosal z kilkoma wyciągami. Stok narciarski ma charakterystyczny kształt litery „S”

Miłośnicy nart mają do dyspozycji kilka łatwych tras zjazdowych – niestety najtrudniejsza – słynna trasa „K” – jest teraz niedostępna dla miłośników białego szaleństwa.

Wszystkie dostępne trasy zjazdowe mają sztuczne naśnieżanie, są oświetlone i przygotowane przez ratraki.

Całkowita długość tras to 3000 metrów. Najdłuższa trasa ma 650 metrów.

Nartostrada dobra na start

To nie wszystko. Przy górnej stacji wyciągu biegnie nartostrada, która prowadzi przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic.

Skitourowcy mogą przemierzyć bezpieczną i zapewniającą piękne widoki trasę, która zaczyna się w Toporowej Cyrhli, wiedzie przez Wielki Kopieniec, Polanę Olczyską oraz Nosalową Przełęcz do Kuźnic.

Trasa jest odpowiednia dla początkujących narciarzy. Długość trasy wynosi 6400 metrów, nie ma dużych stoków i tłoku. Poziom trudności – bardzo łatwy.

Nartostrada dobra na start

Co po Nosalu – Kasprowy, Goryczkowe, Kozi Wierch, Kościelec?

Masz ochotę na więcej tatrzańskich szczytów? Opisaną wycieczkę możesz potraktować jako rozgrzewkę – szczególnie, jeśli przyjechałeś do Zakopanego w środku dnia, nie chcesz tracić czasu, a masz ochotę na coś więcej niż spacer po Krupówkach.

W kolejne dni możesz sięgnąć po Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch. Ciekawych tras nie zabraknie!

Musisz jednak pamiętać – jeśli, to twój pierwszy raz w Tatrach i nie masz górskiego obycia: wejście na opisywaną wyżej górę jest łatwe. Nie potrzeba szczególnej kondycji lub umiejętności technicznych.

Jednak większość tatrzańskich szczytów jest o wiele bardziej wymagających.

Pamiętaj o codziennym szukaniu aktualnych informacji na stronie internetowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sprawdzaj warunku pogodowe. Aura jest w wysokich górach bardzo kapryśna. Rano masz słońce, a kilka godzn później łapie cię na grani burza z piorunami.