Trójgarb – wzniesienie bogate w wierzchołki

Polskie góry mogą się poszczycić wieloma ciekawymi masywami. Okazy górskie bywają bardzo różne i niekiedy zaskakujące. Z pewnością warto poświęcać swój czas na piesze wędrówki i wspinanie się na szczyty. Te większe i mniejsze. W górach zawsze odkryjemy nieznane i będziemy mogli po przebywać chwilę z głową w chmurach. A może by tak wdrapać się na wzniesienie o trzech wierzchołkach? Czym charakteryzuje się słynny Trójgarb? O czym w ogóle mówimy? Poznajmy to wyjątkowe wzniesienie.

Trójgarb w Górach Wałbrzyskich

Góry Wałbrzyskie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych. Osoby, które znają się na polskich wierzchołkach na pewno wiedzą, iż te masywy górskie nie należą do najwyższych, ale są niesamowicie urokliwe. To jednak dla niektórych będzie zaletą, ponieważ nie musimy jakoś specjalnie się przygotowywać do wyprawy. To pasmo górskie rozciąga się na długości 35 km w otoczeniu pięknych dolin, kotlin i słynnych Gór Sowich. Góry Wałbrzyskie mogą się poszczycić kilkoma wybitnymi szczytami i jednym z nich jest właśnie słynny Trójgarb.

Trójgarb w Górach Wałbrzyskich

Trójgarb to wyjątkowe wzniesienie, gdyż składa się ono z trzech wierzchołków. Tak, to nie żadna pomyłka. Ta góra posiada trzy wierzchołki o wysokości 778, 757 i 738 m n p m. Wszystkie osoby z województwa dolnośląskiego na pewno dobrze znają tę atrakcję tego regionu. Wzniesienie ma kształt rozciągniętego stożka o dość stromych zboczach. Charakterystyczne trzy wierzchołki są rozpoznawalne z daleka i z różnych stron. Podobna wysokość wierzchołków sprawia, że góra jest bardzo proporcjonalna i obserwatorzy zachwycają się jej kształtem. Szczyt wzniesienia może się pochwalić również grupą ciekawych skałek na jednym zboczu poniżej szczytu.

Szczyt Trójgarb nie zachwyca swoją wysokością czyli m n p m ale ciekawą charakterystyką. Góra ma zróżnicowaną budowę geologiczną. Szczyt zbudowany jest ze skał wulkanicznych, skał osadowych, w których znajdują się pokłady węgla kamiennego. Całe wzniesienie zostało porośnięte przez las świerkowy regla dolnego. Gdzieniegdzie występują drzewa liściaste. Z pewnością miłośnicy lasu będą zachwyceni ich ilością w tej okolicy. Szczyt Trójgarb leży na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kopuły Chełmca, Trójgarbu i Krzyżowej Góry koło Strzegomia.

Trójgarb wieża widokowa

Jak już się dowiedzieliśmy Trójgarb nie ma wcale wiele m n p m, nie jest to najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, a mimo wszystko stał się dość popularny. Być może wiele osób zastanawia się, czemu zawdzięcza taką sławę. Jak to się stało, że Trójgarb tak zachwyca. Trzeba przyznać, że z drugiej strony jest często odwiedzanym wierzchołkiem. Niejeden turysta zamierza się tutaj wybrać. To wszystko szczyt zawdzięcza oddanej niedawno wieży widokowej. Z pewnością jest to powód, dla którego miliony turystów czyta o tym szczycie i udaje się na Trójgarb.

Trójgarb wieża widokowa

29 grudnia 2018 roku wieża widokowa została oddana w ręce turystów. Tego dnia kilkaset osób towarzyszyło temu wydarzeniu. Pierwsi turyści mogli podziwiać z góry wyspowy charakter Gór Wałbrzyskich. Właśnie dzięki temu widoki z wieży mogą bardzo imponować. Piękne doliny, kotliny, wzgórza i wiele więcej dostrzeżemy z tej wieży. Przy tej okazji warto wspomnieć, że wcześniej na szczycie Trójgarbu już stały drewniana wieża zbudowana przez Martina Englera, ale też pojawił się tutaj taras widokowy oraz mały bufet. Jednak wszystkie obiekty nie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Wyjątkowa konstrukcja

Wyjątkowa konstrukcja

Obecna oddana 29 grudnia 2018 roku wieża ma wysokość 27, 5m. Dzięki temu uważana jest za najwyższy taki obiekt w tej części Sudetów. Osoby, które znają o połowę niższą wieżę na Borowej jednomyślnie stwierdzą, że wieża zapewnia niesamowite widoki. Z niczym nie można ich porównać. Co prawda Trójgarb nie szczyci się ogromną ilością m n p m, ale śmiało można powiedzieć, że bystry obserwator dostrzeże z wieży najwyższe budynki Wrocławia, karkonoską Królową, Rudawy Janowickie czy też Ślężę.Dotarcie na sam szczyt wieży wiąże się ze wspinaczką przez cztery pośrednie tarasy widokowe, na których znajdują się ławeczki. Już wtedy można podziwiać widoki z tarasów.

Realizacja projektu powstania wieży widokowej była dużym przedsięwzięciem. Zużyto aż 67 ton stali podczas prac. Wieża została wzniesiona na podstawie trójkąta. Mówi się, iż ma to symbolizować trzy gminy biorące udział w projekcie. Bez wątpienia brawa należą się władzom gmin Czarny Bór, Szczawno-Zdrój. Również przedstawiciele Starych Bogaczowic aktywnie wspierali to przedsięwzięcie. Inwestycja trwała 1,5 roku. Jednak jak najbardziej opłacało się podjąć takie działania. Dzisiaj wieża zachwyca pięknymi widokami i z tej wysokości m n p m można niejedno zobaczyć. Mieszkańcy Starych Bogaczowic, ale nie tylko doceniają ten obiekt. Konstrukcja przykuwa wzrok i sprawia, że mnóstwo turystów wspina się na Trójgarb.

Warianty dojścia na Trójgarb

Trójgarb to niesamowita góra i fakt, że od niedawna posiada piękną wieżę widokową sprawia, że jest to cel wędrówek wielu osób. Jak najbardziej turyści z przyjemnością planują taką przygodę. Jak w takim razie dostać się na Trójgarb? Osiągnięcie nieco ponad 700 m n p m jest możliwe po wybraniu jednej z kilku tras. Nie jest to ekstremalna wysokość, więc każdy ze szlaków nie przeraża i na pewno nie potrzeba szczególnych umiejętności, by go pokonać.

Warianty dojścia na Trójgarb

  • Szlak niebieski z Witkowa jest bardzo często wybierany i wędrówka tą trasą zajmie nam 2h. Przez dłuższą część szlak wiedzie spokojnie, nawet po asfalcie i zbytnio się nie zmęczymy. Jednak szlak na samy końcu trochę nas zmęczy. Ostatnie 250 metrów to droga pod górę. Warto przygotować się do tego podejścia, szczególnie, gdy nasza wycieczka ma miejsce zimą. Wtedy przydadzą się raczki.
  • Szlak żółty to trasa z miejscowości Lubomin równie przyjemna jak każdy inny szlak. Droga to przyjemny spacer na sam wierzchołek Trójgarb. Z przyjemnością rodziny wybiorą się na przygodę z tym szlakiem.
  • Zielony szlak wiedzie z Gostkowa. To trasa łącząca z wejściem na Chełmiec. Z tego powodu jest ona wybierana przez niektórych turystów. Tutaj również możemy się spodziewać spokojnego podejścia.
  • Czerwony szlak ze Starych Bogaczowic to ponad 2 godziny marszu w pięknych okolicznościach przyrody. Podejście wokół Jagodnika na pewno nas zachwyci.
  • Na Trójgarb dostaniemy się także czarnym szlakiem z Boguszowa Gorców. Ten szlak nie jest popularny. Wydaje się świetną opcją dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Szlak nie jest zatłoczony.

Szlak z Lubomina

Osoby, które wybierają się na Trójgarb rzeczywiście mają do wyboru kilka opcji tras i każda z nich zaprowadzi nas na to wyjątkowe wzniesienie. Bardzo popularny jest żółty szlak prowadzący z Lubomina. Przyjrzyjmy się mu bliżej. Wybierając tę opcję wędrówki na pewno docenimy fakt, iż samochód można zostawić na dużym parkingu w Lubominie. Dalej wystarczy przejść 200 m i kierując się szlakiem będziemy musieli odbić w boczną uliczkę.

Szlak z Lubomina

Żółty szlak sprawia wrażenie przyjemnego podejścia. Musimy dostać się na Trójgarb czyli ponad 700 m n p m. Nie jest to trudne wyzwanie, więc na taką wycieczkę możemy spokojnie zabrać dzieci. Mnóstwo osób się na to decyduje i całe rodziny spędzają czas na świeżym powietrzu. Żółty szlak zaprowadzi nas do wieży, z której roztoczą się przed nami niesamowite widoki. Jak najbardziej na to wiele osób liczy. Udając się jeszcze wyżej przez las mamy możliwość podziwiać krajobrazy, jakie roztaczają przed nami Góry Wałbrzyskie. Idąc leśną ścieżką warto rozglądać się uważnie, gdyż mamy możliwość spotkać tutaj sarny i muflony. Trasa na Trójgarb jest niesamowicie bogata w piękno, jakie roztacza przed nami natura. Żółty szlak prowadzi nas na samą wieżę widokową. Po jakimś czasie już ją widzimy. Dzieci na pewno się ucieszą, jak zobaczą słynną wieżę. Chwila wędrówki i jesteśmy na szczycie.

Czarny szlak z Boguszowa Gorców

Czarny szlak z Boguszowa Gorców nie jest popularny i może dlatego teraz chwilę o nim powiedzmy. Jak najbardziej trasa jest idealna dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Na tej trasie nie spotkamy dużo turystów, co dla wielu osób jest plusem. Trasa z Boguszowa Gorców prowadzi nas chwilę przez miasto. Tutaj na pewno będziemy chcieli wystartować. Wędrując mamy przed oczami Mniszek, który przez dłuższą chwilę towarzyszy turystom. Do pięknej panoramy dołącza Chełmiec. Widzimy także krańce gór Kamiennych z Dzikowcem na czele.

Czarny szlak z Boguszowa Gorców

Góry Wałbrzyskie pozwalają nam cieszyć się spokojnym marszem czarnym szlakiem i jednocześnie podziwiać piękne krajobrazy. Szlak jest dobrze wyznaczony, więc nie musimy się martwić o to, że zboczymy z trasy. Pierwsza godzina wędrówki doprowadzi nas do przecięcia drogi do Jabłowa. Dopiero za nią zaczyna się bardziej wymagające podejście. Jednak przy dobrych warunkach pogodowych trasa nie sprawi nam większego problemu. Możemy teraz rozglądać się dookoła, ponieważ widoki już zapierają dech w piersiach. Widzimy Góry Wałbrzyskie w całej okazałości. Naszym oczom ukazują się piękne panoramy.

Czarny szlak z Boguszowa Gorców

Dalsza część wędrówki to droga przez las i tutaj trzeba uważać na korzenie drzew, lecz trasa jest wychodzona przez poprzednich turystów. więc wiemy, którędy podążać. W pewnym momencie spokojny czarny szlaczek łączy się w ostatnie podejście i jesteśmy już coraz bliżej wysokości 700 m n p m. Około dwie i pół godziny wędrówki na pewno zmęczyły nogi i na pewno już to czujemy. Dobrze, że za chwilę będzie można odpocząć. Jesteśmy na Trójgarbie i stąd rzeczywiście widok jest niesamowity. Tutaj też znajduje się słynna wieża widokowa. Widać ją było już z daleka. Będąc na szczycie warto cieszyć się widokami, ale też odpocząć po wędrówce.

Trójgarb – trasa rowerowa

Miłośnicy jazdy na rowerze po górkach i pagórkach na pewno już się zastanawiają, czy na Trójgarb można się dostać rowerem. Czy w ogóle warunki na to nam pozwolą. Okazuje się, iż wierzchołek nie ma zbyt wielu m n p m i wytyczono trasę rowerową, która wiedzie na samą górę. Jej długość to 15 km. Trasa jest urozmaicona. Początek jest dość prosty i płaski, kopuła szczytowa może okazać się wyzwaniem, zjazd natomiast bardzo przyspiesza i jest dość trudny. Musimy się liczyć z trudniejszymi odcinkami, ale osoba, która ma wprawę w jeździe na rowerze na pewno sobie ze wszystkim poradzi.

Czarny szlak z Boguszowa Gorców

Trasa rowerowa rozpoczyna się w miejscowości Stare Bogaczowice Doliną Polskiej Wody do żółtego szlaku pieszego, na który wjeżdżamy jadąc na wprost. Wspinamy się wyżej łatwą szutrową drogą. Nagle trasa skręca w lewo. Droga powoli staje się wyboista. Mamy przed sobą kilka zakrętów, więc dla bezpieczeństwa warto mocniej złapać kierownicę. Trasa ma koleiny i wyrwy spowodowane okresowymi potokami. Trasa doprowadzi nas do Skrzyżowania Siedmiu Dróg, które na pewno rozpoznamy po zielonych znakach turystyki pieszej. Kierujemy się dalej zielonymi znakami i po kawałku szybkiej drogi jesteśmy na szczycie Trójgarbu. Z pewnością trasa zapewniła nam świetne wrażenia i niekiedy jechaliśmy dość szybko. Jak najbardziej osoby, które lubią zwiedzać góry siedząc na rowerze docenią tę trasę rowerową. Świetnie, że do słynnej wieży dostaniemy się rowerem.

Zaproszenie do Gór Wałbrzyskich

Zaproszenie do Gór Wałbrzyskich

Góry Wałbrzyskie obfitują w niskie, ale niesamowicie urokliwe masywy górskie. Jak najbardziej co roku dociera tutaj mnóstwo turystów. Sudety Środkowe to świetna opcja na wyjazd w górskie okolice, by odpocząć od zgiełku miasta. Wejście na Trójgarb na pewno sprawi przyjemność całej rodzinie. Warto zabrać tutaj także dzieci. Okoliczna Dolina Leska, Kotlina Wałbrzyska sprawiają, że ze szczytu Trójgarb będziemy mieli piękne widoki. Powstałe skały przyciągają nasz wzrok i dlatego warto wybrać się w ten rejon, by zobaczyć to wszystko na własne oczy. Teren Gór Wałbrzyskich leży w całości w dorzeczu Odry.

Znajdują się tutaj liczne odnogi innych rzek, co sprawia, że krajobraz gór i rzek bardzo urzeka. Oczywiście liczne lasy sprawią, że na szlaku na Trójgarb będziemy mogli cieszyć się czystym powietrzem, ciszą i spokojem. Nie ma nic lepszego niż weekend w spokojnej okolicy i czas spędzony w otoczeniu górskich szczytów. Warto zobaczyć Trójgarb i wieżę, z której widoki na pewno nas zachwycą.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl