Ukryta w Beskidzie Sądeckim Hala Łabowska

Małopolska czyli okolice Beskidu Sądeckiego roztaczają przed nami piękne widoki na wyższe wzniesienia. Turyści odwiedzający ten rejon z przyjemnością spacerują szlakami i odwiedzają pobliskie schroniska. Sprzyjająca pogoda na pewno pozwoli odkryć skarby Hali Łabowskiej. Co kryje w sobie ten rejon? Kogo zachwyci swoim urokiem? Przekonajmy się, dlaczego Hala Łabowska tak zachwyca.

Perełka Beskidu Sądeckiego

Perełka Beskidu Sądeckiego

Hala Łabowska to przepiękna polana umiejscowiona na terenie Beskidu Sądeckiego. Małopolska w tej okolicy cieszy urokiem zielonych, ogromnych polan. Gdy podniesiemy wzrok możemy zobaczyć większe wzniesienia ale również piękne panoramy tego regionu.

Chcąc poznać uroki Hali Łabowskiej musimy się znaleźć w środkowej części Pasma Jaworzyny. To piękne pasmo górskie, ponieważ z każdej strony jest wyraźnie oddzielone dolinami rzek. To wszystko sprawia, że gdziekolwiek byśmy nie poszli zwiedzać miejsca Hali Łabowskiej odkryjemy urokliwe zakątki. Pasmo Jaworzyny roztacza przed nami mnóstwo polan, również na bocznych grzbietach i ich stokach. Wcześniej wypasano na nich owce i bydło. Dzisiaj idąc po Hali Łabowskiej zetkniemy się także z licznymi lasami. To wszystko sprawia, że Hala Łabowska ujmuje za serce swoim delikatnym, spokojnym wyglądem. Beskid Sądecki schroniska są ważnymi punktami, które trzeba zaznaczyć na mapie i je odwiedzić. Jak najbardziej warto spakować plecak i wybrać się na spacer po Hali Łabowskiej.

Spacer po Hali Łabowskiej

Góralska wieś Łabowa, od której wywodzi się nazwa Hali od dawna słynie z tego, że właśnie tutaj ludzie wypasali owce. Każdego dnia można było je dostrzec na zielonych polanach. Obecnie Hala Łabowska jest dużo mniejsza, ponieważ częściowo zarosła lasem. Jednak fakt, że jest to użytek ekologiczny sprawia, że nadal możemy się cieszyć widokiem pięknych polan. Duża ilość lasów sprawiłaby, iż zmniejszyłaby się różnorodność biologiczna, więc dobrze, że tak się nie stało. Niektóre gatunki roślin są w stanie żyć tylko na polanie i tutaj takie odkryjemy. Miejscowe schroniska zapraszają do odwiedzenia Hali Łabowskiej.

Wizyta w Popradzkim Parku Krajobrazowym

Wizyta w Popradzkim Parku Krajobrazowym

Spacerując po Hali Łabowskiej mamy możliwość zwiedzić Popradzki Park Krajobrazowy. Park o dużej powierzchni pozwala nam na dłuższy spacer i zdobycie najwyższej góry parku Radziejowa o wysokości 1262 m n p m. Piękno przyrody ożywionej tutaj urzeka i relaksuje, ale na pewno na naszą uwagę zasługują także źródła wody mineralnej czy jaskinie.

Teren Popradzkiego Parku Krajobrazowego jest zróżnicowany i dzięki temu możemy tutaj podziwiać lasy Jodłowo-bukowe a w dolinach rzek grądy i łęgi. Przyjemnie jest także spacerować borem świerkowym. Wiele rezerwatów przyrody odkryjemy na ścieżkach tego parku. W rozległych lasach żyje także wiele gatunków ssaków leśnych takich jak wilki, rysie, jelenie, żbiki i niedźwiedzie. Warto też złapać oddech i skorzystać z gościny schroniska.

Hala Łabowska – szlaki

Hala Łabowska jest dla nas dostępna z kilku szlaków. Możemy sami zdecydować, od której strony się tam dostaniemy i będziemy mogli podziwiać ogromne połacie hal. Mamy do wyboru dłuższy, krótszy. Trzeba kierować się swoimi możliwościami i upodobaniami wybierając drogę do Hali Łabowskiej. Hala Łabowska szlaki pozwolą nam cieszyć się widokami w tym rejonie. Tutaj nie znajdujemy się na dużej wysokości m n p m, więc wędrowanie jest niezwykle przyjemne. Mamy również do dyspozycji schroniska, więc będziemy mogli chwilę odpocząć. Konieczne jest zatrzymanie się. Przyjrzyjmy się dostępnym szlakom.

Czerwony Główny Szlak Beskidzki

Czerwony Główny Szlak Beskidzki

Ten długi szlak na odcinku pomiędzy Rytrem a Jaworzyną Krynicką pozwala nam dotrzeć na szczyt Radziejowej ale też podziwiać Halę Łabowską. Rytro to malowniczo położona wieś w powiecie sądeckim. Bliska obecność Popradu sprawia, że okolica jest bardzo zielona i porośnięta lasami. Uroki tego szlaku to między innymi cudowne panoramy z wyższych miejsc. Właśnie stąd można ruszyć Głównym Szlakiem Beskidzkim na Halę Łabowską.

Warto wiedzieć, że w tej wsi mieści się zamek w Rytrze, który znajdziemy na Górze Zamkowej. W ostatnich latach wykonano wiele prac, które odrestaurowały ten zabytek. Wiele osób też zaciekawi się obecnym schronem polowym w miejscowości Rytro. Te wszystkie atrakcje znajdziemy i zwiedzimy podczas dotarcia na do Hali Łabowskiej. Udając się dalej na Jaworzynę Krynicką, czyli szczyt o wysokości 1114 m n p m mamy możliwość skorzystać z kolei gondolowej. To dla wielu osób atrakcja. Bardzo często odwiedzanym punktem jest również punkt widokowy. Panorama widokowa z różnych miejsc obejmuje cały horyzont.

Główny Szlak Beskidzki jest często odwiedzany ze względu na piękno Hali Łabowskiej ale także szczyty takie jak Jaworzyna Krynicka. Tutaj w okresie zimowym narciarze mogą się cieszyć 8 trasami narciarskimi. Dzięki temu Jaworzyna zamienia się w jeden z największych ośrodków narciarskich. Na sam szczyt zawiezie nas 7 wyciągów. I wtedy roztacza się przed nami cała Hala Łabowska oraz Beskid Sądecki.

Niebieski szlak z Piwnicznej Zdrój

Niebieski szlak z Piwnicznej Zdrój

Hala Łabowska jest dla nas dostępna także z niebieskiego szlaku, który prowadzi nas z Piwnicznej-Zdrój do słynnej Łabowej. Wieś jest jednym z głównych punktów Beskidu Sądeckiego, z którego turyści zwiedzają okolicę. Z tego miejsca potrzebujemy 4 godzin, by móc dotrzeć na Halę Łabowską. Podczas wędrówki schronisko pozwoli się zatrzymać i odpocząć. Szlak mimo, że jest inną drogą niż ten oznaczony czerwonym kolorem to również pozwala nam cieszyć się widokami na piękną Małopolskę i zielone zalesione tereny. Zaczynając swoją wędrówkę w Piwnicznej warto zobaczyć fontannę w parku zdrojowym oraz napić się zdrowej wody w pijalni „Piwniczanka”. Występują tutaj lecznicze wody mineralne, które doceniają osoby borykające się z różnymi chorobami.

Żółty szlak Łomnica Zdrój

Żółty szlak Łomnica Zdrój

Z Hali Łabowskiej do Łabowej możemy udać się żółtym szlakiem. Przy tej okazji warto zwiedzić Łomnicę Zdrój. Tutaj także ujrzymy piękno Beskidu Sądeckiego. Warto udać się na spacer wzdłuż potoku Łomniczanka. Wieś jest otoczona przez lesiste masywy górskie, co dodaje jej uroku. W tym miejscu warto zobaczyć wodospad na potoku Łomniczanka. Wygląda on zjawiskowo dzięki temu, iż ma wysokość około 3 m i długość progu około 7m. Poniżej wodospadu znajdują się źródła wód mineralnych. Drogą przez Łomnicę Zdrój również możemy podziwiać piękno jakie roztacza przed nami Hala Łabowska.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej

Bez względu na to, którą drogą będziemy przemierzać Halę Łabowską musimy koniecznie odwiedzić schronisko PTTK. PTTK na Hali Łabowskiej jest punktem w centralnej części pasma Jaworzyny na wysokości 1061 m n p m. Szukając PTTK na hali dotrzemy właśnie tu i będziemy mogli planować dalszą wędrówkę. Sama Łabowa i okolice hali obfitują w schroniska. W takich miejscach zatrzymują się turyści szykujący się w dalszą drogę. Pomogą w tym tablice informacyjne dla turystów. To na pewno duża zaleta, którą oferuje schronisko PTTK na Hali Łabowskiej.

Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej jest umiejscowione na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Spacerując w tej okolicy mamy możliwość dostrzec trzy rezerwaty przyrody, jak również pomniki pamięci z czasów walk partyzanckich. Z tego miejsca turyści bardzo często wędrują dalej. To miejsce odpoczynku i planowania wycieczek. Schronisko PTTK na hali łabowskiej to często odwiedzany punkt na szlaku.

Zimą przez schronisko PTTK na Hali Łabowskiej prowadzą szlaki narciarstwa biegowego, co cieszy się dużą popularnością. Miłośnicy tego sportu na pewno zaznaczą sobie ten punkt na mapie. Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej daje nam także możliwość wypożyczenia sanek, nart i rakiet śnieżnych, a oprócz tego znajduje się tutaj 60 miejsc noclegowych. Wybierając się na dłużej w tą piękną okolicę schronisko hala łabowska schronisko PTTK na Hali Łabowskiej pozwoli nam zatrzymać się w tym głównym punkcie.

Wizyta na Radziejowej

Wizyta na Radziejowej

Hala Łabowska pozwala na odkryć piękno Beskidu Sądeckiego i między innymi też najwyższy szczyt tego pasma górskiego. Szczyt mieści się na wysokości 1266 m n p m pomiędzy przełęczą Żłobki a Złomistym Wierchem, położonym za Przełęczą Długą. Radziejowa zbudowana jest z piaskowców. Jej wierzchołek ale i wszystkie stoki porośnięte są lasami. Sama góra zbudowana jest z piaskowców. Osoby spacerujące okolicami Beskidu Sądeckiego odwiedzają nie tylko schronisko PTTK ale też drewnianą wieżę widokową o wysokości około 20m. Z tego miejsca jeszcze lepiej ujrzymy majestat hali łabowskiej.

Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej

Łabowa, okolice hali łabowskiej roztaczają przed nami wiele zielonych miejsc, którymi można spacerować. Warto także odwiedzić Schronisko PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Szczególnie wędrując czerwonym szlakiem będziemy mogli dotrzeć do tego schroniska. Gdy znajdujemy się w tym miejscu na wysokości 1100 m n p m poniżej roztaczają się przed nami zielone hale. Beskid Sądecki roztacza przed nami bogatą ofertę miejsc, w których można się zatrzymać podczas wędrówki. Schronisko PTTK znajdujące się wśród łabowskiej hali oferuje 34 miejsca noclegowe i jest to również popularny punkt, w którym zatrzymują się turyści odwiedzający Beskid Sądecki. Warto zapoznać się z atrakcjami, jakie oferuje schronisko.

Kilka słów o Łomnicy Zdrój

Kilka słów o Łomnicy Zdrój

Żółty szlak prowadzący nas okolicami Beskidu Sądeckiego pozwala nam odkryć Łomnicę Zdrój, która jest bardzo popularna na Małopolsce. Hala Łabowska jest również dostępna dla nas z tego miejsca. Wieś leży wzdłuż ujściowego odcinka potoku Łomniczanka. Otaczające wieś masywy górskie wytwarzają bardzo przyjemny klimat i aż chce się tutaj spacerować. Wieś leżąca niedaleko Piwnicznej-Zdrój jest często odwiedzanym miejscem. Przyjazny mikroklimat, jaki tutaj panuje dobrze wpływa na samopoczucie turystów. W tej okolicy mamy możliwość zobaczyć ciekawą okolicę, ale i zdobyć szczyty takie jak Kiciarz, Parchowatka. Łomnica znajduje się w okolicy pięknego Popradu, co czyni ją bardzo atrakcyjnym miejscem. Tutaj także znajdziemy schroniska dla turystów.

Hala Łabowska stoi otworem

Piękny Poprad, liczne uzdrowiskowe miejscowości i łagodne szlaki przyciągają na Beskid Sądecki. Hala Łabowska jest jednym z regionów, w którym możemy się wybierać na wycieczki i cieszyć obecnością na łonie natury. Niejedno schronisko PTTK na Hali Łabowskiej będzie dostępną dla nas bazą wypadową. Warto się zapoznać z wyższymi szczytami, na które można się dostać. Uroki Hali Łabowskiej pokaże nam wieś Łabowa ale i okoliczne wioski. Decydując się na odwiedzenie Małopolski na pewno okolice Hali Łabowskiej będą koniecznym terenem do zobaczenia. Cisza i spokój pozwalają tutaj odpoczywać od zgiełku miasta. Schroniska PTTK na hali łabowskiej czekają na nas otworem.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl