Wędrówka na Luboń Wielki – czy warto?

 

Turyści i pasjonaci polskich gór z uśmiechem na twarzy wspominają wędrówki po Beskidzie Wyspowym. Ten piękny region Polski cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu obserwatorów przyrody. Dla miłośników natury i polskich gór ogromną przyjemnością będzie zdobycie najwybitniejszego szczytu górskiego w Beskidzie Wyspowym – Lubonia Wielkiego. Dlaczego warto wybrać się w to miejsce? Przyjrzyjmy się temu szczytowi.

Luboń Wielki– perełka Beskidu Wyspowego

Luboń Wielki– perełka Beskidu Wyspowego

Szczyt Luboń Wielki, nazywany przez okolicznych mieszkańców Biernatką zachwyca od pierwszego spotkania. W miejscach takich jak Luboń Wielki człowiek odpoczywa. Wystarczy wyłączyć telefon i całkowicie nabierać sił dzięki przepięknym widokom. O Luboniu Wielkim sporo się mówi. Beskid Wyspowy bez niego nie byłby tym samym miejscem. Ta okolica ma w sobie niesamowity klimat, a zawdzięcza to między innymi swojemu położeniu u podnóża urokliwych miejscowości takich jak Glisne, Krzeczów, Mszana Dolna. Czym jeszcze może się poszczycić Luboń Wielki? Górę porastają lasy świerkowo-jodłowe. Turyści, którzy dojdą na wyższe partie tej góry będą mogli się cieszyć widokiem buczyny karpackiej. Liczne potoki, jakie spływają z masywu Lubonia Wielkiego trafiają do pobliskiej Raby czy Smugawki. To wszystko sprawia, że to miejsce, jest bardzo atrakcyjne dla miłośników pieszych wędrówek. Luboń Wielki może się poszczycić kilkoma szlakami, które na niego prowadzą. Przyjrzyjmy się więc szlakom, które prowadzą na sam szczyt.

Luboń Wielki – najpopularniejsze szlaki turystyczne

Luboń Wielki - najpopularniejsze szlaki turystyczne

Luboń Góra to szczyt o wysokości 1022 m n.p.m. Dzięki temu stał się popularną atrakcją turystyczną dla wielbicieli pieszych wędrówek. Zakładamy buty i ruszamy na szlak. Prowadzące na Luboń Wielki szlaki są różnorodne. Który najlepiej wybrać? Jaki jest czas przejścia danej trasy? Co nam proponuje Luboń Wielki? Podpowie nam mapa turystyczna.

Mały Szlak Beskidzki

Mały Szlak Beskidzki

Najdłuższa (oznaczana czerwonym kolorem) trasa na Luboń Wielki to Mały Szlak Beskidzki. Wędrówka tą drogą wymaga sporego przygotowania, ponieważ obejmuje 8,3 km. Prowadzi ona z Mszany Dolnej przez przełęcz Glisne. Czas przejścia całej trasy na sam szczyt 1022 m n.p.m. to 2 godziny i 15 minut, gdy jesteśmy wprawieni w wędrówce tego typu szlakami. Na pewno jest to trasa polecana osobom, które pasjonują się wędrówką i nie jest im obce radzenie sobie z wyzwaniami i przeszkodami na szlaku, które mogą się pojawić podczas wdrapywania się na Luboń Wielki.  Przełęcz Glisne bywa śliska i niebezpieczna, więc początkujące osoby będą lepiej się czuły na innym szlaku.

 Niebieski szlak z Naprawy Dolnej

Niebieski szlak z Naprawy Dolnej

Chcąc przemierzyć więcej kilometrów warto zdecydować się na wędrówkę niebieskim szlakiem z Naprawy Dolnej zmierzając przez Luboń Mały i Polanę Surówki. To właśnie taką opcję wskazuje mapa turystyczna. Spacer tym szlakiem nie tylko jest urokliwy, ale i spokojny. Zwolennicy ciszy i spokoju nie będą chcieli niczego więcej. Podczas spaceru tą trasą warto co jakiś czas się rozejrzeć i cieszyć pięknymi widokami. Przy dobrej widoczności i warunkach pogodowych można ujrzeć Babią Górę. Wchodząc wyżej urokliwie wyglądają konary i gałęzie drzew. Czas przejścia jaki trzeba sobie zarezerwować na osiągnięcie 1022 m n.p.m. to mniej więcej 2 godziny i 15 minut. Trasa tego szlaku obejmuje 7,6 km. Warto poświęcić ten czas, by chociażby zobaczyć Luboń Mały. Na pewno wędrówka tym spokojnym szlakiem pozwoli na  krótki przystanek i zjedzenie małej przekąski. Wtedy warto rozkoszować się pięknymi widokami, jakie są na Beskidzie Wyspowym.

Trasa Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku

Trasa Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku

Równie popularny jest niebieski szlak prowadzący z Rabki Zaryte wzdłuż Rolskiego Potoku. To wędrówka przyjemnym i odpowiednim nawet dla dzieci szlakiem. Większość trasy prowadzi przez las. Takie warunki sprawiają, że tym szlakiem można spacerować o każdej porze roku. Śmiało można się zdecydować na wejście tędy na Luboń Wielki nawet z dziećmi. Szlak Rabka Zaryte na pewno sprawi im dużo frajdy i satysfakcji. Ten przyjemny szlak obejmuje odległość 3,3 km i czas przejścia tej trasy zajmie 1 godzinę i 20 minut. W piękną pogodę spoglądanie na Beskid Wyspowy będzie czymś wspaniałym.

Perć Borkowskiego

Perć Borkowskiego

Jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek i nie boisz się trasy usypanej kamieniami? W takim razie wybierz się na Luboń Wielki żółtym szlakiem z Rabki- tzw. Percią Borkowskiego. Trasa prowadzi przez las, lecz niekiedy pojawiają się mniej przyjemne podłoża, które zawierają kamienie. Nie można być zaskoczonym także licznymi dziurawymi turniami. Wędrówka Percią Borkowskiego gwarantuje ujrzenie dużego gołoborza. Pilny obserwator na pewno dostrzeże na tej trasie liczne jaskinie i szczeliny skalne. Można się cieszyć także popularnymi tutaj dziurawymi turniami. Ten żółty szlak może jednak okazać się niebezpieczny podczas złej pogody, ponieważ skały stają się śliskie. Warto taką wędrówkę zaplanować w słoneczny dzień. Wybierając się na Luboń Wielki Percią Borkowskiego potrzebujemy 2 godzin i przemierzymy na tej trasie 5,1 km. Czas przejścia będzie bardzo przyjemny.

Atrakcje na szczycie

Atrakcje na szczycie

Dzięki odrobinie determinacji i sile swoich nóg uda się dotrzeć każdemu na sam szczyt. Bez względu na to, jak duży jest czas przejścia danej trasy każdy turysta zasłużył na odpoczynek i odkrywanie atrakcji, jakie są na szczycie. Co zobaczymy na Biernatce? Przyjemnym widokiem dla wszystkich wytrwałych turystów jest Schronisko na Luboniu. Budynek jest charakterystyczny i dzieciom na pewno będzie się kojarzył z domkiem Baby Jagi. To bardzo słynne schronisko PTTK na pewno zostanie w pamięci turystów. Znajdziemy tutaj oczywiście miejsce na odpoczynek, ognisko, grill. Każdy z przyjemnością usiądzie i będzie cieszył się zdobyciem tego szczytu. Schronisko na Luboniu oferuje ofertę kulinarną, więc coś na ząb na pewno uda się znaleźć. Ta miejscówka zapewnia także 25 miejsc noclegowych. To świetna lokalizacja Beskidu Wyspowego, więc warto się tutaj zatrzymać na dłużej.

Rozglądając się na szczycie można ujrzeć także wieżę przekaźnikową, drewnianą kaplicę i punkt meteorologiczny. Po godzinach wędrówki teraz można to wszystko podziwiać. Punkt meteorologiczny przykuwa uwagę. Taras widokowy przed schroniskiem pozwala na podziwianie wspaniałych widoków, jakie roztacza Beskid Wyspowy. Bystre oko turysty dojrzy Szczebel, Lubogoszcz, Ciecień i Śnieżnicę. Warto zdobyć się na wysiłki, by odkryć te wszystkie atrakcje Lubonia Wielkiego.

Ciekawostki o Luboniu Wielkim

Ciekawostki o Luboniu Wielkim

  • Wieża przekaźnikowa, która zajmuje się na szczycie została wybudowana w 1961r. Cel był bardzo szczytny, bo zbliżające się mistrzostwa świata FIS w Zakopanem w 1962r. Właśnie z tego miejsca je prowadzono. Obecnie wieża pełni rolę przekaźnika dla telewizji oraz telefonii komórkowej.
  • Luboń Wielki zawiera 13 jaskiń i schronisk skalnych.
  • Jaskinia w Luboniu Wielkim ma 26 m długości i deniwelację 9 m.

Czy warto zdobyć Luboń Wielki?

 Lubon gora ma w sobie coś wyjątkowego i na pewno warto wybrać się na ten szczyt całą rodziną. Będzie to przyjemna wędrówka, podczas której można jeszcze lepiej poznać Beskid Wyspowy. Luboń Wielki jak najbardziej warto zdobyć i szczycić się chociażby tym, że widziało się mnóstwo jaskiń. Luboń Wielki schronisko z przyjemnością chętnie przywita nowych turystów. Pora szykować się do wędrówki.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl