Mogielica (1170 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego, należącego do Beskidów Zachodnich. Szczyt przez cały rok przyciąga miłośników gór – zarówno tych, którzy wybierają piesze wędrówki, jak i zwolenników narciarstwa biegowego i kolarstwa. W dzisiejszym poście przedstawimy Wam dwie główne (’Mogielica’ i 'Zalesie’) oraz dwie mniejsze trasy biegowe na stokach Mogielicy i w jej pobliżu.
Beskidy to góry atrakcyjne zarówno zimą, jak i wiosną, latem oraz jesienią. W okresie letnim ukojenia i spokoju szukają tutaj osoby, które wolą szlaki mniej uczęszczane niż tatrzańskie czy sudeckie. W Beskidach naprawdę można poczuć bliskość z zupełnie dziką, nienaruszoną przez człowieka naturą. Jednocześnie góry te nie wymagają tak mocnej kondycji i górskiego doświadczenia, jak bardziej wymagające pasma.
Z kolei zimą Beskidy oferują dobrze zorganizowane, pełne rozrywek kompleksy turystyczno-sportowe z wyciągami i stokami narciarskimi. Warto przyjechać tutaj, jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z narciarstwem. Jest to również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi – łagodne, beskidzkie trasy i szczyty nie zniechęcą najmłodszych, a zapoczątkują w nich zapał do górskich wędrówek i sportów.
Spis treści
Wypożyczalnia sprzętu w Zalesiu
Sprzęt do narciarstwa biegowego możecie wypożyczyć w nowoczesnym budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy klubie sportowym LKS Zalesianka. Centrum znajduje się 1 km od Zalesia w kierunku północno-zachodnim i 1,3 km od Przełęczy Słopnickiej w kierunku zachodnim.
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oferuje wypożyczenie sprzętu narciarskiego zimą oraz rowerów w okresie letnim. Od stycznia 2020 roku wypożyczenie nart i rowerów jest płatne. Przykładowo jeden dzień użytkowania kompletu narciarskiego (narty, buty, kijki) kosztuje 30 zł.
Przed wyruszeniem na trasę odwiedzający centrum mogą rozgrzać się i sprawdzić sprzęt na tak zwanej 'Małej Pętli’ (1200 m) znajdującej się w pobliżu ośrodka Zalesianka. Dla turystów przygotowano również dużą, wygodną szatnię, toalety i salę wypoczynkową z ławami i kominkiem. Jeśli przyjedziecie do Zalesia samochodem, możecie zostawić go na udostępnionym dla gości Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego parkingu.
Wypożyczalnia oferuje 180 par nart z butami do biegów. W sezonie wysokim (styczeń-luty, lipiec-wrzesień) LKS Zalesianka czynne jest 7 dni w tygodniu, a poza sezonem (marzec-czerwiec, październik-grudzień) od wtorku do niedzieli. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.trasymogielica.pl/.
Pętla wokół Mogielicy
Nazwę 'Mogielica’ otrzymała najdłuższa przygotowana na tym terenie trasa biegowa. Prowadząca leśnymi stokami wokół góry trasa ma aż 25 km. Przebiega na wysokości 750 – 850 m n.p.m. Trasa oceniana jest jako średnio trudna. Przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny.
Pętla 'Mogielica’ zaczyna się przy żółtym i zielonym szlaku turystycznym, koło parkingu koło Wyrębiska, 3 km od klubu sportowego 'Zalesianka’. Na pokonanie trasy przeznaczcie od 4 do 6 godzin, w zależności od Waszej kondycji i możliwości. Jeśli wyniknie taka potrzeba w czasie biegu, można zawrócić (trasa jest dwukierunkowa), ale podejmując się tej trasy powinniśmy być przygotowani kondycyjnie na 25 km i zagospodarować odpowiednią ilość czasu.
Jeżeli używacie własnego sprzętu, trasę możecie rozpocząć również na jednym z otaczających Mogielicę parkingów (Szczawa, Jurków, Półrzeczki, Chyszówki, Słopnice), ale wtedy musicie pokonać dodatkowy odcinek (do 1500 m), zanim rozpoczniecie właściwą trasę. W razie konieczności możecie też zjechać z trasy biegowej do parkingów, ale stamtąd, jeśli wypożyczyliście sprzęt, i tak musicie dotrzeć z powrotem do LKS 'Zalesianka’.
Trasa została dobrze oznakowana. Większość trasy jest ratrakowana, a na niektórych odcinkach założony jest ślad. Najlepiej przygotowany do jazdy jest 6 kilometrowy odcinek między Wyrąbiskiem a Przełęczą Przysłopek. Gospodarze terenu przygotowują odcinek ten w okresie zimowym nawet codziennie, jeśli jest taka potrzeba. Reszta trasy biegowej 'Mogielica’ przygotowywana jest raz w tygodniu, zwykle po intensywnych opadach śniegu lub jeżeli ślad został zniszczony na dłuższym odcinku trasy.
'Mogielica’ prowadzi głównie przez las, ale w niektórych momentach między drzewami odsłaniają się piękne, górskie widoki na szczyty Beskidu Wyspowego. Na trasie ustawiono kilka ław i stołów, a także wiatę dla osób, które potrzebują odpocząć. Na przełęczy Przysłopek, gdzie krzyżują się szlaki niebieski i żółty, znajduje się również tablica informacyjna. Wyprawę trasą 'Mogielica’ kończymy w punkcie startu.
Trasa biegowa Zalesie
Krótsza i łatwiejsza trasa nazywa się 'Zalesie’. Biegnąc tą trasą, pokonujemy 5,5 km. Początek i koniec trasy znajdują się przy Centrum Obsługi Ruchu Biegowego. Trasa 'Zalesie’ biegnie granią na wysokości około 1050-1100 m n.p.m. w kierunku południowym pod szczyt Jasionik (776 m n.p.m.) i z powrotem.
Tak zwana 'Piątka’ uważana jest za trasę odpowiednią dla osób, które od niedawna uczą się narciarstwa biegowego. Przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny. Pętlę można skrócić w jednym miejscu – punkcie styków pierwszej i drugiej połowy trasy.
Chociaż trasa jest dużo krótsza niż 'Mogielica’, atrakcyjności nabiera dzięki widokom, które ukazują się biegaczom w drugiej połowie trasy. Biegnąc, podziwiamy szczyty Beskidu Wyspowego: Modyń (1029 m), Cichoń (929 m) i Ostrą (925 m). Pierwsza połowa prowadzi głównie przez las.
Tak zwana 'Piątka’ to trasa dobrze oznakowana, szczególnie w miejscach, w których łatwiej zabłądzić i tam, gdzie ruch jest dwukierunkowy. Niebieskie tabliczki informują nas o zakrętach i liczbie przebytych kilometrów. Występują na niej liczne zjazdy, podjazdy i zakręty. Przygotowana została również wiata i tablica informacyjna.
Małe Pętle na Mogielicy
Koło szczytu Mogielica przygotowano jeszcze dwie, nieduże pętle biegowe. O najmniejszej z nich, położonej zaraz obok LKS, już wspomnieliśmy – służy ona głównie do rozgrzewek przed pokonaniem bardziej wymagającej trasy 'Mogielica’ czy 'Piątki’.
Druga trasa o długości 2 km znajduje się na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą i przeznaczona jest dla osób, które dopiero uczą się narciarstwa biegowego i użytkowania sprzętu. Przygotowano na niej kilka zjazdów i podejść. Przebiega wzdłuż odcinka niebieskiego szlaku turystycznego, prowadzącym na Mogielicę.
Trasy biegowe latem
Latem z opisywanych przez nas trasy biegowych korzystają zwolennicy rowerów, nordic walkingu oraz ci, którzy biegają 'o własnych nogach’. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego Zalesianka latem zamienia się w wypożyczalnię rowerów. Zalesianka dysponuje 60 rowerami górskimi, a także kijkami do nordic walkingu i sprzętem sportowym dla osób niepełnosprawnych.
Chociaż letnia aura zachęca do górskich wycieczek, nie zapomnijcie, jak zmienna w górach potrafi być pogoda. Mogielica nie jest górą bardzo wysoką, ale wybierając się na nią, zarówno na trasy biegowe, jak i szlakami turystycznymi na szczyt, sprawdźcie prognozy i nie zapomnijcie o odpowiednim wyposażeniu – przeciwdeszczowej kurtce, wygodnych butach, mapach, naładowanym telefonie i zapasie wody.
Zdjęcia pochodzą z portalu pixabay.