Wspinaczki górskie dla jednych są przedmiotem niemijającej pasji, a dla drugich narażeniem życia w imię niezrozumiałej rozrywki. Po co wchodzić na szczyt, skoro zaraz trzeba zejść? Miłośnicy gór nie muszą sobie odpowiadać na to pytanie i jeśli do nich należysz, z pewnością rozważałeś kiedyś wejście na wierzchołek Mont Blanc, czyli najwyższego szczytu Europy. Ten artykuł pomoże Ci lepiej poznać ten piękny szczyt i omówi pokrótce, jak wygląda wejście na tak dużą wysokość. Jak się przygotować do wspinaczki i czy wspinaczka jest dla każdego? Zapraszamy do czytania.
Spis treści
Mont Blanc najwyższy szczyt górski w Europie
Zanim zaczniemy wirtualną wspinaczkę, warto powiedzieć sobie kilka szczegółów na temat Mont Blanc. Góra posiada najwyższy szczyt w Europie, a podziwiać górski krajobraz z samego wierzchołka Mont Blanc próbowało już wielu śmiałków. Nie wszystkim udało się bezpiecznie powrócić do domu, ale o tym również sobie opowiemy. Tyle że trochę później. Na początek garść informacji.
- Szczyt Mont Blanc to 4810 m n.p.m.
- Wierzchołek Mont Blanc uznawany jest za najwyższy w Europie.
- Mont Blanc po polsku to Biała Góra.
- Szczyt znajduje się w paśmie górskim Alp.
- Państwa, na których terenie znajdują się Alpy to Francja i Włochy.
- Pierwszymi zdobywcami Mont Blanc byli Michel-Gabriel Paccard oraz Jacques Balmat.
Wejście na wierzchołek Mont Blanc, jak się przygotować?
Ludzie, którzy decydują się wejść na Mont Blanc nie powinni być ignorantami. Blisko 35 km szczyt górski zdecydowanie nie jest dla laików, a nawet nie dla osób, które mają dobrą kondycję i regularnie wspinają się po poslkich szczytach. Nie jest to oczywiście żaden przytyk, a jedynie próba ostrzeżenia, że tak duża i niebezpieczna wyprawa, jak ta na szczyt Mont Blanc nie powinna stanowić przedmiotu klasycznego wyjazdu na wakacje. Niestety:
- Wspinaczka na szczyt Mont Blanc z roku na rok staje się coraz trudniejsza, bo miejsce to stało się w ostatnich latach niezwykle popularną atrakcją turystyczną.
- Mont Blanc często jest totalnie przeludnione, a jak często bywa z turystami: nie wszyscy wyróżniają się tęgim rozumem. Stąd łatwo o wypadki.
Zdecydowanie jednak nie chcemy wrzucać wszystkich do jednego wora i generalizować. Każdy musi jakoś zacząć i nawet jeśli dzisiaj jesteś całkowicie nieświadomym amatorem gór podziwianych wyłącznie online, to za jakiś czas możesz stać się ekspertem. Wszystko jest dla ludzi, ale im wyżej mierzysz, tym więcej czasu może zająć Ci dotarcie na szczyt. Co by nie pisać zbyt poetycko, przejdziemy teraz do suchej teorii. Jak się przygotować do wejścia na najwyższy szczyt w Europie? Czego unikać? Co mówią osoby, które ze szczytu wróciły?
Wspinaczka na szczyt Mont Blanc nie wymaga pokonania 4810 m na piechotę. Turyści wjeżdżają na poziom około 2500 m za pomocą tramway du Mont Blanc, czyli specjalnej kolejki górskiej, która pozwala wygodnie pokonać połowę drogi. Rocznie szczyt Mont Blanc zdobywa kilka tysięcy osób, ale nie licz na to, że Ci się uda bez odpowiedniego przygotowania. Szczyty górskie to natura, a natura wymaga od człowieka pokory.
Wejście na szczyt podstawowe przykazania
Odpowiedzialne i świadome przygotowanie się sprawi, że wejście na Mont Blanc będzie tak bezpieczne, jak to możliwe. Wymaga to czasu i pieniędzy. Spokojnie, nie musisz sprzedawać domu, ale przygotuj się na zakup sprzętu, który może kosztować znacznie więcej, niż kostium kąpielowy od projektanta. Z drugiej strony znaczne ograniczanie kosztów może przyczynić się do odczuwania przez Ciebie dyskomfortu przez cały górski urlop. W przypadku najczarniejszego scenariusza możesz wręcz zrobić sobie krzywdę. Po kolei!
1 Kojarzycie te żarty o ludziach, którzy zwiedzają górskie pasma w nieodpowiednim obuwiu? Ciężko wymagać od przeciętnego Kowalskiego, by kupował buty za ponad tysiąc złotych na urlop w górach, który prawdopodobnie powtórzy maksymalnie 2 razy w życiu. Poza tym przeciętne szlaki turystyczne są bezpieczne do przejścia w wygodnych adidasach, a udawanie profesjonalistów nie jest konieczne. Po prostu trzeba mierzyć siły na zamiary. Wierzchołek w Alpach jest dużym (naprawdę dużym) zamiarem, dlatego bez specjalnego sprzętu ani rusz.
2 Specjalny sprzęt to nie tylko buty. Stopy, owszem, będą Ci bardzo potrzebne na czas wycieczki na Mont Blanc, dlatego dobre obuwie pozwoli je chronić i utrzymać je w dobrej kondycji, nawet po wielogodzinnych marszach. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w specjalną odzież, która określana jest mianem oddychającej. Oddychające ubrania zapewniają komfort i pozwalają na zachowanie higieny i dobrego samopoczucia w obrębie higieny nawet w surowych warunkach gór.
3 Zakładamy, że bilet lotniczy i pobyt we Francji lub Włoszech nie będzie dużym wydatkiem. Schroniska i hostele mają korzystne oferty, z czego możesz skorzystać, kiedy zdecydujesz się zostać w którymś z tych krajów odrobinę dłużej. Schroniska w obrębie samej Mont Blanc będą jednak znacznie droższe. To ogromna atrakcja turystyczna, która niesie za sobą wyższe ceny za nocleg. A jeśli chcesz zdobyć sam szczyt, musisz być przygotowany z gościnności schroniska. Mont Blanc jest zbyt wysokie, by zakończyć wędrówkę w jeden dzień.
4 Wejście na Mont jest zarezerwowane dla osób zdrowych i w pełni sił. Nie jest specjalnie mądre zabieranie na taką wycieczkę małych dzieci, czy osób, które nie cieszą się dobrą kondycją i zdrowiem. Mont Blanc to nie miejsce dla brawury czy wygłupów. Masz szansę na niezapomniane wrażenia i emocje, których nie doświadczysz nigdzie indziej, jednak droga do celu jest niebezpieczna. Musisz być tego świadomy i musisz być na to przygotowany.
Podsumowując: podstawowe przykazania do wejścia na szczyt to specjalne wyposażenie, dokładne ustalenie trasy i zarezerwowanie noclegu w schroniskach. Ostatnie i najważniejsze; zdobywaj szczyt odpowiedzialnie. Najlepiej udać się w podróż z osobą, która naprawdę się na tym zna i będzie stanowiła dobre wsparcie jako doświadczony przewodnik.
Ile czasu zajmie przygotowanie do wejścia na Mont Blanc?
Zakupy to jedno i właściwie nie zajmie to tak dużo czasu, jak swego rodzaju odnowa biologiczna, którą będziesz zmuszony przejść przed wspinaczką. Oczywiście nie należy przesadzać i panikować, jednak warto wiedzieć, że w momencie wspinaczki nasze ciało stanie się naszym transportem. A dobry transport to rzecz niezwykle pożądana, nie tylko w górach.
- Przygotowania do zdobycia szczytu Mont Blanc należy zacząć najlepiej kilka miesięcy wcześniej. Dobrze zapoczątkować je zmianą diety i zaplanowaniem dodatkowego ruchu. Jeśli Twoja dieta jest naprawdę dobra i bogata w składniki odżywcze, ciesz się szczerym uznaniem z naszej strony. Wszyscy inni muszą przestawić się na wartościowe i REGULARNE posiłki. Musisz być silny i zdrowy. Wiemy, że może Ci się to wydawać śmieszne teraz, kiedy siedzisz na kanapie i wcinasz dobrą kolację. Dobre jedzenie to odżywiony organizm. Dobrze odżywiony organizm to większa szansa na przyjemną wspinaczkę, która nie skończy się dla Ciebie katastrofą.
- Nie staniesz się świetnym biegaczem, kiedy szczerze nienawidzisz tego robić. Dostosuj sport do własnych umiejętności i potrzeb, żeby nie znudził Ci się po 2 tygodniach. Regularnie uprawiana aktywność poprawi Twoją kondycję i przygotuje Cię mniej więcej na nowe wyzwania, które czekają Cię w górach.
- Swoją przygodę ze wspinaczką zacznij od zdobywania mniejszych szczytów. Poznaj się bliżej z polskimi górami i dopiero, kiedy poczujesz się pewnie w górzystych warunkach, zdecyduj się na zdobycie najwyższego szczytu Europy!
Dobrym pomysłem jest zdobywanie mniejszych szczytów, których mamy w Polsce pod dostatkiem. Oswój się z górami, ze spędzaniem większej ilości czasu na dworze, w dodatku w innej atmosferze, która panuje na nizinie. Górskie wspinaczki pozwolą Ci miarodajnie ocenić swoje szanse, chęci i możliwości. Ponadto będą również źródłem wielu wspaniałych emocji i widoków, które nigdy nie staną się udziałem osób, które swoje wakacje spędzają jedynie w kurortach.
Chamonix, jaki związek ma ze szczytem Mont Blanc?
Chamonix to mała francuska miejscowość, w której na stałe mieszka zaledwie około 9 tys. osób. Ze względu na swoje położenie w bliskim sąsiedztwie Alp i trasy na szczyt słynnej Mont Blanc, Chamonix stało się miasteczkiem turystycznym. To właśnie w tym miejscu wielu alpinistów rozpoczyna swoją przygodę ze zdobywaniem szczytu Mont Blanc. Chamonix oferuje również rozrywki z gatunku sportów zimowych. W końcu jest to jedno z najstarszych ośrodków narciarskich. Olimpiada narciarska odbyła się w miasteczku po raz pierwszy w roku 1924!
Narciarze mają w Chamonix do swojej dyspozycji stoki dla miłośników ostrej jazdy, jak i początkujących, zupełnie zielonych w tym temacie aspirujących sportowców. Statystyki podają, że miasteczko jest tak położone, że w sezonie zimowym nie zabraknie w nim śniegu. To duża zaleta, zważywszy na zmiany klimatyczne ostatnich lat i zimę bez śniegu w wielu okolicach, w których dotychczas było biało co roku. Ze względu na swoją historię, jak i malownicze położenie, Chamonix prawdopodobnie już na zawsze zostanie jednym z ulubionych miejsc, w którym co roku w sezonie spotykają się rzesze miłośników sportów zimowych.
Można nawet zaryzykować hipotezę, że miasteczko spodoba się również zwykłym turystom, ponieważ jego położenie jest szczególne, a atmosfera bardzo klimatyczna. Każdy może czasem mieć ochotę na wdychanie powietrza tak bardzo natchnionego miłością ludzi do sportów zimowych. Niestety największa zaleta miasteczka: urok i doskonałość mogąca wyjść tylko spod ręki natury, jest jednocześnie wadą tego miejsca. Dlaczego? Ponieważ rokrocznie zachęca do odwiedzania rzesze turystów. Jeżeli nie czujesz się dobrze w towarzystwie setek obcych ludzi, możesz odczuwać irytację w pewnych szczególnie zatłoczonych miejscach. Szczególnie trudno tu o wolną przestrzeń latem, kiedy trwają duże imprezy sportowe.
Na polskich stronach w sieci można znaleźć dużo informacji na temat alpejskiego miasteczka. Blogerzy jednogłośnie są zachwyceni jego klimatem i z radością podają nam informacje z pierwszej ręki, czyli takie, które mają dla nas największą wartość, jako dla przyszłych podróżników. Pocieszający jest fakt, że kiedy uda Ci się uniknąć masowych imprez sportowych, masz duże szanse nie tylko na znalezienie przytulnego schroniska na nocleg, ale również spokojne uprawianie ulubionych aktywności sportowych. Dodatkowo, jeśli wybierzesz się do miasteczka poza okresem imprez sportowych, masz szansę oszczędzić na noclegu i sportach. Zgodnie z ogólnie panującą zasadą w okresie dużych imprez społecznych wszystkie schroniska, sklepy, kawiarnie i tym podobne podnoszą ceny. Dlatego, jeśli nie zależy Ci na oglądaniu zawodów sportowych z bliska, omijaj poniższe terminy!
- Ultra-Trail du Mont-Blanc, czyli słynne na całym świecie wyścigi biegaczy, odbywają się latem. W zeszłym roku było to przełom sierpnia i września. Cała impreza trwa kilka dni. Dokładny termin imprezy sportowej w roku 2020 nie jest jeszcze znany. Prawdopodobnie bieg również odbędzie się latem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w związku z epidemią koronawirusa również i te zawody mogą zostać odwołane.
- Oprócz Ultra-Trail du Mont-Blanc w miasteczku odbywa się jeszcze jeden maraton biegaczy. W 2019 odbywał się on w lipcu, a ze względu na 3 trasy o różnej długości, cały maraton trwał 3 dni. Jeżeli odbędzie się on również w tym roku, zdecydowanie lepiej nie decydować się na wizytę w Alpach w tym samym terminie.
Jeżeli zależy Ci na przemierzeniu konkretnej trasy i nie lubisz szukać noclegu na ostatnią chwilę, zarezerwuj schroniska na trasie lub hotele z wyprzedzeniem. Nie warto wybierać się na taką wyprawę bez zarezerwowania schroniska. Stracisz czas na poszukiwanie noclegu, zamiast rozkoszować się wyjątkową atmosferą tego miejsca!
Mont Blanc trasa
Jak wygląda trasa na Mont Blanc? To zdecydowanie niezapomniane wrażenia od początku do końca przygody, która kusi tak wielu turystów z całego świata. Na szczyt nie prowadzi oczywiście tylko jedna droga. Możesz wybrać państwo oraz szlak turystyczny, który chcesz uznać za swoją drogę do odkrycia nowego świata.
Szlak Gouter
Droga Gouter z pewnością obiła się o uszy każdemu, ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych szlaków prowadzących na szczyt Mont. A Gouter określono mianem najpopularniejszego oznacza to, że musi być również najłatwiejszy. W końcu najczęściej uczęszczana droga to ta najprostsza. To prawda jedynie po części, ponieważ na dużej wysokości nie ma takiego pojęcia jak bezpieczny szlak. Droga Gouter jest co prawda wygodniejsza i bezpieczniejsza, ponieważ nie ma w niej zbyt wielu rozpadlin i szczelin, w które może wpaść nieuważny turysta. Kolejne zagrożenie stanowią również spadające kamienie, nad którymi nie sposób mieć kontroli. Ostatecznie jednak droga powoli prowadzi na szczyt i jedynie przy końcu robi się naprawdę stromo.
Początek trasy Gouter znajduje się w Les Houches, która położona jest u samego podnóża Mont Blanc. Les Houches leży niedaleko najpopularniejszego miasteczka turystycznego w Alpach, o którym mogłeś przeczytać wyżej. Oba miasteczka leżą w dolinie Chamonix. To wieś, w której można się zatrzymać i spojrzeć w górę, decydując, czy naprawdę jest się gotowym na wyzwanie zdobycia szczytu Mont Blanc. Jeśli tak to właśnie z malowniczej wsi Les Houches droga prowadzi dalej. Na szczęście kolejką. Nie musisz pokonywać blisko 5000 m na piechotę, chociaż to również mogłoby być interesujące. Tak czy inaczej kolejka, a raczej kolejki, bo po drodze jest jedna przesiadka, z łatwością zawiezie Cię na wysokość 2280 m. Druga połowa leży już w Twojej mocy.
Musisz kierować się na wschód, by dotrzeć na wysokość 3167 m. Docierając do tego poziomu, dotrzesz również do schroniska Tete Rousse. To kolejne, po Les Houches miejsce, które może zostać w Twojej pamięci na dłużej. To pierwszy przystanek w drodze na wierzchołek. Ludzie pozostają gośćmi schroniska przez kilka dni, by przyzwyczaić się do innej atmosfery i odpocząć. Wspinaczka na szczyt nie jest biegiem na czas i jeśli chcesz w pełni czerpać przyjemność z tej przygody, również zatrzymaj się w gościnnych progach schroniska na dzień lub kilka.
Osoby, którym się spieszy, często nie decydują się na rozbijanie namiotu, chcąc pokonać całą trasę Gouter, nie decydując się na nocleg w Tete Rousse. Niby nie jest to zabronione, ale niekoniecznie korzystne dla zdrowia. Poza tym nieludzko się spiesząc, nie masz możliwości podziwiać wszystkich widoków i cieszyć się wspinaczką. A w końcu po to są tego rodzaju wycieczki! Każdy doświadczony miłośnik gór powie Ci, że w Tete Rousse dobrze jest się zatrzymać. Zwłaszcza że w te okolice mało kto udaje się tylko na czas jednego dnia! Jesteśmy pewni, że ciężko będzie Ci opuszczać te wyjątkowe widoki, których nie oddadzą nawet najlepsze zdjęcia.
Od tego momentu, czyli około 3200 m rozpoczyna się najtrudniejsza część szlaku Gouter. Po informacjach, że trasa Gouter należy do najłatwiejszych, ciężko przyjąć do wiadomości o odcinku nazywanym Kuluarem śmierci lub drogą Rolling-Stone. Wszystko przez opadający pod szczytem Aiguille du Gouter odcinek, który jest bardzo ryzykowny. W tym miejscu dochodzi do niespodziewanych obrywów skalnych i lawin, które mogą w jednej chwili zmieść nawet najbardziej doświadczonego i wyposażonego w dobry sprzęt himalaistę. Nie sposób tego przewidzieć, dlatego pokonywanie tego odcinka zawsze będzie świadomą zgodą na uczestnictwo w wędrówce, która może zakończyć się śmiercią. Mimo to tych trudności nie brakuje chętnych do odbycia wyprawy tym szlakiem.
Za Aiguille du Gouter droga wspina się dalej ku górze. Na poziomie 4200 m oraz 4300 znajdują się schroniska Gouter, a właściwie schrony. Na poziomie najbliższym szczytu znajduje się schron Vallot, który służy za schronienie dla potrzebujących. Nie wszystkie miejsca są przeznaczone na przypadkowy biwak i to właśnie jest jedno z tych miejsc. Od tego miejsca do samego wierzchołka Mont Blanc jest już tylko 500 m. Tylko warto wziąć w cudzysłów, ponieważ ostatnie 500 m może być najtrudniejsze do pokonania ze względu na towarzyszące zmęczenie. Mimo tego widoki, które czekają na szczycie będą z pewnością doskonałą rekompensatą wszelkich trudów wspinaczki.
Jesteśmy na miejscu! Wierzchołek obserwowany z dołu jest tylko maleńkim punktem, ale w praktyce ma aż 30 m szerokości. Co ciekawe, przy kiepskiej pogodzie można w ogóle go nie zauważyć! Z tego miejsca mamy cudowną panoramę na Alpy. I mimo że Mont Blanc to nie jest najwyższy szczyt świata to zdecydowanie można się poczuć tutaj jak u bram nieba! Nie jest konieczne wybieranie najtrudniejszej drogi na szczyt, by poczuć pełną satysfakcję. Niemniej jednak opowiemy pokrótce również o innych trasach.
Szlak 3M
Skąd nazwa 3M dla alternatywnej trasy na szczyt? Jeśli znany Ci jest szlak Gouter lub wolisz od razu spróbować trasy będącej większym wyzwaniem, droga Trzech Gór jest dla Ciebie. Początek tej trasy rozpoczyna się w miasteczku Chamonix, skąd, podobnie jak z Les Houches przy trasie Gouter, standardowo większą część trasy pokonujemy kolejką górską. Na poziomie 3842 m znajduje się stacja Aiguille du Midi, skąd rozpoczyna się piesza wędrówka, którą poprzedza nocleg w schronie, na przykład na przełęczy Col du Midi.
Po odpoczynku Aiguille du Midi zostaje miłym wspomnieniem, bo oto zaczyna się prawdziwe wyzwanie. Trasę stanowi lodowiec, po którym trzeba się mozolnie wspinać, co wymaga dużo wysiłku. Naprawdę dużo wysiłku, co potwierdzi każdy, kto tam był. Tym sposobem dotrze się do szczytu col du Mont Maudit, z którego do samego wierzchołka prowadzi już tylko 50 m.
Podobnie jak w trasie Gouter, wejście na ostatnie metry wzwyż jest największym wyzwaniem. Góra jest niezwykle stroma. Większość nawet bardzo doświadczonych wspinaczy nie decyduje się na pokonanie tego odcinka bez asekuracji. Zdecydowanie popieramy to podejście. Po co ryzykować, kiedy od wspaniałego zwycięstwa dzieli nas już tak mała odległość? Niektórzy decydują się jeszcze nadłożyć drogi, by wspiąć się również na wierzchołek du Mont Maudit. Rozpościera się stamtąd równie znakomity widok, a mięśnie ostatecznie będą bolały nas tak samo. Podobno nadłożenie drogi nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto się dać ponieść temu wyzwaniu.
Opisane wyżej trasy są najpopularniejszymi szlakami na drodze do wierzchołka. Korzystają z nich zarówno doświadczeni alpiniści, jak i początkujący, oczywiście z przewodnikiem. Tras jest więcej, jednak są one zarezerwowane wyłącznie dla doświadczonych osób. Jedną z alternatyw jest droga włoska, czyli położona po stronie Włoch. Ceny po włoskiej stronie są niższe, a wszystko przez to, że szlak na samą górę jest również znacznie trudniejszy. Ze względu na to, że jest niedostępny dla przeciętnych turystów, bilety nie będą tak drogie jak w przypadku obleganych szlaków po stronie francuskiej. Niestety, mało kto może sobie pozwolić na niebezpieczną wspinaczkę włoską stroną. Potrzeba do tego mnóstwo doświadczenia.
Mont Blanc kolejką
Osoby, które bardzo chcą zobaczyć szczyt najwyżej położonego wierzchołka Europy, mogą wjechać tam kolejką. Takie rozwiązanie będzie dość kosztowne, ale również niepozbawione uroku. W tym tekście skupiliśmy się na opisaniu podróży na górę na terenie Francji, dlatego teraz powiemy o odcinkach ( są 3 odcinki kolejki, co pozwala na wybranie, jaką odległość na samą górę chcemy pokonać o własnych siłach) również znajdujących się na terenie tego państwa.
- Odcinek Chamonix – Plan d’Aigle, czyli pierwszy etap, który bardzo często jest pokonywany drogą zautomatyzowaną. W końcu wspinaczka na całą górę byłaby strasznie wyczerpująca!
- Odcinek Plan d’Aigle – Aiguille du Midi: tutaj również większość alpinistów korzysta z kolejki, by spędzić noc w Aiguille du Midi.
- Odcinek Aiguille du Midi – Punta Helbronner: ta część trasy jest zwykle pokonywana już o własnych siłach. Właśnie dla około 1000 m wiele turystów czyni przygotowania miesiącami (a przynajmniej mamy nadzieję, że tak właśnie jest).
Wskazówka dla doświadczonych: Jeśli wysoko oceniasz swoje umiejętności,a wspinaczka górska jest Twoją pasją i chcesz zaoszczędzić na biletach, czytaj dalej. Warto zorientować się, jak wygląda trasa na terenie Włoch, i czy dasz radę ją pokonać. Bilety na kolejkę są tam sporo tańsze. W dodatku do punktu Punta Helbronner prowadzą tylko 2 odcinki, a nie trzy, jak to jest po stronie francuskiej.
Kiedy najlepiej wybrać się na Mont Blanc?
Specjaliści uznają Mont Blanc za stosunkowo prosty do zdobycia. Tylko dlatego można spotkać tam tak wielu turystów i śmiałków, którzy bez przygotowania planują pokonanie znaczącej wysokości ponad 4 000 m. Droga na szczyt może być pokonywana w każdym miesiącu roku, ale zdecydowanie najlepiej jest zaplanować wspinaczkę na sezon letni. W okresie od czerwca do września czynne są wszystkie schroniska, a temperatury nie spadają poniżej minus 20 stopni. W tych miesiącach droga na wierzchołek Mont Blanc jest najbezpieczniejsza. Pokonywanie wysokości zimą zarezerwowane jest dla doświadczonych alpinistów, którzy pierwsze spotkania z najwyższymi szczytami mają już za sobą.
Mont Blanc latem: Sezon letni, czyli czas, kiedy w górach jest mało śniegu, a my w Europie pocimy się przy najmniejszym ruchu, jest sezonem wspinaczkowym. To idealny okres, by zdobyć wierzchołek Mont Blanc w odpowiednich do tego warunkach. Przeciętny miłośnik gór nie powinien porywać się na wspinaczkę na szczyt zimą. To zupełnie zbędna brawura, mniejsza przyjemność i schroniska zapełnione miłośnikami narciarstwa i innych sportów zimowych, które nie są związane ze wspinaczką.
Mont Blanc zimą: Jak wspomnieliśmy wyżej, wejście na górę ustępuje miejsca sportom zimowym. Nie oznacza to oczywiście, że alpiniści rezygnują ze wspinania się na lodowiec du Mont. Zdecydowanie jednak jest to mniej bezpieczne. I chociaż zima jest pięknym zjawiskiem w górach, to osoby źle znoszące niskie temperatury będą czuły się w górach po prostu źle. Zimą pogoda jest tutaj jeszcze bardziej nieprzewidywalna.
Mont Blanc śladami zdobywców
Jeśli odważysz się na wspinaczkę śladami zdobywców, Twoja wyobraźnia na pewno pozwoli Ci poczuć się wyjątkowo. Doświadczeni alpiniści jednak bardzo szybko sprowadzą Cię na ziemię. Obecnie nie ma szans na przemierzenie trasy, którą wspinali się pierwsi zdobywcy osławionego najwyższego wierzchołka Europy. Lodowiec na dawnych trasach od tamtego czasu zupełnie zmienił swój kształt. Obecnie jest to teren wyjątkowo nieprzyjazny do wspinaczki.
Obecnie z tras dawnych zdobywców korzystają tylko doświadczeni alpiniści, którzy z pełną świadomością podejmują ryzyko utraty życia. Czasami taka wspinaczka to już nie przygoda, ale być albo nie być. Zwłaszcza wtedy, kiedy warunki pogodowe staną się wyjątkowo niesprzyjające. Niech Cię nie zwiedzie również nazywanie Mont Blanc górą stosunkowo prostą do zdobycia. Będąc w górach tak wysoko nie można niczego być pewnym. Wystarczy nagła zmiana pogody, by na pozornie przyjazną trasę spojrzeć z zupełnie innej strony. Musisz być przygotowany na takie ewentualności jak:
- Choroba Wysokogórska, która dopada bardzo wielu odważnych podróżników. Choroba jest związana ze zmianą ciśnienia, które w górach staje się niskie. Sprzyja to atakom paniki oraz trudnościom w oddychaniu. Główne objawy to gorsze samopoczucie i wspomniane trudności z oddychaniem. W poważniejszych przypadkach choroba może spowodować zgon, dlatego warto się przed nią chronić.
- Nieprzewidziane wydarzenia związane ze zmianą pogody, jak nocowanie w bardzo trudnych warunkach. Zmienne warunki atmosferyczne mogą Cię również zatrzymać w górach na dłużej. Warto być przygotowanym na wszystkie ewentualności.
Jak uniknąć wypadku w górach?
Nawet z odpowiednim ekwipunkiem i towarzyszącą ekipą doświadczonych ludzi w górach łatwo o wypadek. Droga w warunkach górskich nie jest wygodna na żadnym etapie wędrówki, za to nie brakuje tam odcinków, które są najeżone niebezpieczeństwami. Nie do końca przypomina to filmowe zasadzki z filmów akcji, które tak bardzo lubimy. Niebezpieczeństwo górskich szczytów polega na całkowitej nieprzewidywalności terenu. Pogoda zmieniająca się co kilka minut, brak utartych szlaków, bardzo niska temperatura i możliwość roztrzaskania się o skały w przypadku błędu: nie są to warunki dla osób nieodpowiedzialnych i nieprzeszkolonych. Co więcej, odpowiednia wiedza i umiejętności również nie chronią przed utratą zdrowia lub życia.
O śmiertelnych wypadkach w górach mówi się co roku. O wielu wypadkach również się nie mówi, bo zdarzają się jak wszędzie. Tak samo, jak nie da się powiedzieć w telewizji o każdym wypadku samochodowym, tak samo nie da się zrobić materiału o każdym wypadku w górach. Znamy tylko te najgłośniejsze przypadki w historii, a i tak każdy jest w stanie przywołać kilka z nich, prawda? Mimo to na ryzykowną wspinaczkę decyduje się mnóstwo ludzi. Górski krajobraz ma nieodparty urok. Wspinaczki odbywają się zwykle z wynajętym przewodnikiem, po znanych szlakach, ale to żadna gwarancja bezpieczeństwa, a jedynie zminimalizowanie ryzyka. Zdobywanie du Mont jest zgodne z prawem, a każdy górski podróżnik podejmuje ryzyko odpowiadając za swoją pasję własnym życiem.
Jak podają doświadczeni alpiniści: zatrważające jest to, jak niefrasobliwie ludzie podchodzą do wspinaczki. Chociażby klasyczną trasę du Gouter przemierzają rzesze ludzi, a nie każdy z nich jest doświadczonym i odpowiedzialnym sportowcem. Dla wielu to po prostu chęć spędzenia interesującego urlopu. Najwyższy szczyt Europy jest bez wątpienia warty zdobycia, ale najpierw należy zminimalizować ryzyko, a dopiero potem udać się na ryzykowną wspinaczkę.
- Nie decyduj się na ryzykowną i brawurową wspinaczkę bez odpowiedniego przeszkolenia, które trwa dłużej niż jeden dzień.
- Zadbaj o odpowiednie wyposażenie, które pozwoli Ci sprawnie poruszać się na każdej wysokości.
- Wybierz szlak dopasowany do Twoich możliwości i pokonuj go w sezonie letnim.
- Dokładnie zaplanuj swoją eskapadę i postaraj się przygotować na każdą ewentualność.
- Nie trać czujności podczas pokonywania drogi, nawet jeśli wydaje Ci się, że jest stosunkowo spokojnie i bezpiecznie.
Ze wspinaczką po górach jest trochę jak z każdym innym sportem. Nie od razu pojedziesz na zawody. A wspinaczka na szczyt najwyższych szczytów, nawet takich jak Mont Blanc, uznawanych za łatwiejsze do zdobycia, jest czymś w rodzaju zawodów. To zawody, w których konkurujesz nie z innymi ludźmi, ale z samą naturą i własnymi słabościami.
Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl