Apeniny – wędrówki środkiem włoskiego buta

Podróżując po Italii, niezależnie którą jej cześć odwiedzamy, jesteśmy w pobliżu Apenin. Łańcuch górski we Włoszech rozciąga się na długości 1350 kilometrów wzdłuż całego kraju – od styku z Alpami na północnym zachodzie kraju aż Cieśninę Mesyńską na samym czubku włoskiego 'buta’. U ich podnóży leżą urokliwe, często zabytkowe miasteczka, otoczone uprawami winorośli i drzew owocowych. Wyżej, na niezwykle zielonych górskich halach, hodowane są owce, konie i krowy.

zabytkowe miasteczko u podnoza gor

Apeniny – krótka charakterystyka

Apeniny to góry dosyć wysokie, trudnością porównywane do Tatr. Najwyższym szczytem jest Corno Grande (2912 m n.p.m). Wędrówkę przez Apeniny można podjąć na przykład włoską częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E1 lub szlakiem Grand Italian Trail, który okrąża całe Włochy.

Apeniny są długie, ale dosyć wąskie – mają od 40 do 200 km szerokości. Dzielą się na trzy pasma: Apeniny Północne, Apeniny Środkowe i Apeniny Południowe. Skaliste Corno Grande znajduje się w Apeninach Środkowych. Najwyższy szczyt północnej części to Monte Cimone (2 165 m n.p.m.), a najwyższym szczytem części południowej jest Monte Pollino (2 2248 m n.p.m.).

Apeniny szczyty

Apeniny Środkowe – najciekawsze miejsca

Czy jest na świecie coś lepszego niż wakacje, podczas których jednego dnia zdobywamy góry, a drugiego wylegujemy się nad ciepłym morzem? Na pewno niewiele rzeczy. Taki zestaw oferuje malowniczy rejon Abruzzia. Morze Adriatyckie i góry Apeninów Środkowych dzieli tam tylko 100 km. Do tego starożytne twierdze i miasteczka.

Zamek na wzgorzu Apeniny

Mały Tybet czy Dziki Zachód?

Główną atrakcją Abruzji jest Park Narodowy Gran Sasso & Monti della Laga, uznawany za jeden z najciekawszych górskich regionów we Włoszech. Poza najwyższym we Włoszech wzniesieniem Corno Grande, najbardziej przyciągającym miejscem tej części Włoch jest olbrzymi płaskowyż Campo Imperatore.

Tecza i polonina w Apeninach

'Cesarskie Pole’ jednym kojarzy się z krajobrazami dalekiego Tybetu (do tego stopnia, że płaskowyż nazywany jest również 'Małym Tybetem’), a innym przypomina scenerię Dzikiego Zachodu. Niezależnie który kierunek świata wybierzemy, połonina robi niesamowite wrażenie. Na otoczonej z każdej strony górami olbrzymiej przestrzeni pasą się owce i konie. Podróżnicy mówią, że spędzony tam czas jest jak pobyt w innym świecie.

Apeniny polonina

W granicach parku, poza najwyższym Corno Grande, znajduje się jeszcze 12 gór powyżej 2000 metrów wysokości (Corno Piccolo – 2655 m, Pizzo Intermesoli – 2635 m, Monte Corvo – 2623 m.) oraz inne, niższe góry. Na zboczach gór powstało wiele ośrodków narciarskich, a także rozbudowana sieć szlaków trekkingowych i rowerowych. Park można przebyć szlakiem Ippovia del Gran Sasso – pieszo, na rowerze lub konno, podziwiając różnorodną florę i faunę.

Konie we wloskich gorach

Najwyższy szczyt Włoch Corno Grande

Jeśli na najwyższy szczyt Corno Grande wybierzecie się samochodem, zaparkować możecie pod hotelem Campo Imperatore. Stąd na najwyższy szczyt Włoch macie trzy drogi: Via Normale – szlak pozbawiony trudności, nie-trudny szlak Cresta Ovest i trudniejszy szlak Diretissma. Prostsze szlaki prowadzącą trawiasto-piarżystym zboczem. Schodząc z góry musicie zdecydować się na jeden z nich, ponieważ Diretissma służy tylko do wspinaczki na szczyt.

Corno Grande Wlochy

Wspinaczka Diretissmą wymaga dobrej kondycji i zdobytego wcześniej górskiego doświadczenia. Droga na szczyt jest bardzo stroma, trzeba wspinać się po skałach, a w wielu miejscach użyć siły i balansu ciała. To wszystko będąc wystawionym na ekspozycję. Na szlaku na najwyższy włoski szczyt nie ma łańcuchów ani innych pomocy, dlatego do wspinaczki lepiej przystąpić w czasie dobrej pogody. Będąc we Włoszech na pewno warto zdobyć ten najwyższy szczyt – z góry Apeniny wyglądają niesamowicie.

Apeniny Północne – co oferują?

Na północy kraju, między Genuą, Bolonią, Florencją i malutkim krajem San Marino, piętrzą się Apeniny Północne. Regiony Toskania i Emilia-Romania oferują liczne, rozbudowane turystycznie ośrodki narciarskie, w których dostępne są trasy biegowe i zjazdowe o różnych poziomach trudności, latem zamieniające się w trasy rowerowe i trekkingowe.

Apeniny zima

Na północy Włoch nie brakuje malowniczych scenerii, bogatych w przeróżne gatunki fauny i flory. W tej części kraju, po wędrówkach na szczyt, odpoczywać można nad licznymi, pięknymi jeziorami. Popularne turystycznie są na przykład kurorty Ventasso Laghi (pasmo Apeniny Reggiano), Schia (Apeniny Parmeńskie) i Fiumalbo (Apeniny Modeńskie).

Jezioro we Wloszech

Jeśli nie decydujecie się na podróż samochodem, z lotniska do wszystkich miejscowości na północy Włoch dotrzecie autobusami. Noclegi znajdziecie zarówno w schroniskach, eleganckich hotelach, jak i domkach kempingowych. Miejscowości oferują restauracje, bary, również na stokach. Większość ośrodków na północy kraju posiada sztuczne naśnieżanie. Dostępne są wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie.

Zdjęcia pochodzą z portalu pixabay.