Babia Góra ( Diablak ) – najbardziej majestatyczny szczyt Beskidu Żywieckiego

Malownicze i urokliwe krajobrazy – tych z pewnością nie można odmówić Babiej Górze. Masyw o wysokości sięgającej 1725 m n.p.m. przewyższa wszystkie inne w pasmie Beskidu Żywieckiego, radując oczy tubylców jak i turystów. Obfita przyroda, Babiogórski Park Narodowy i szlaki odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych wędrowców, wabią turystów obietnicą niezapomnianej przygody wypełnionej obcowaniem z dziką, górską naturą. Zdobycie szczytu nie powinno sprawić trudności nawet laikom, jednak ze względu na zmienne warunki pogodowe w tych okolicach, do wyprawy warto odpowiednio się przygotować.

Babia Góra – geneza nazwy szczytu i związane z nią legendy

Z pewnością nie jednego ciekawi pochodzenie nazwy drugiego pod względem wysokości (1725 m n.p.m) szczytu w Polsce – Babiej GóryRegionem, w którym znajduje się szczyt jest Beskid Żywiecki. Genezy należy szukać wśród przekazywanych z ust do ust legend miejscowej ludności. Według jednej z opowieści tajemnicza “baba”, od której wziął się pierwszy człon nazwy, będąc kobietą słusznych rozmiarów, stworzyła górę usypując przed swoją chatą ogromną kupę kamieni. Inna, nie mniej popularna legenda utożsamia górę z kochanką rozbójnika, która skamieniała na widok martwego oblubieńca. Dużo bliższe rzeczywistości jest skojarzenie szczytu z “babą” jako rodzajem popularnego ciasta. Majestatyczna góra oprócz oficjalnej nazwy kojarzona jest również z mianem: Królowej Beskidu, czy Kapryśnicy – przez wzgląd na zmienną pogodę na szlaku babiogórskim.

 

babia góra diablak szczyt

Pora roku najodpowiedniejsza do wspinaczki na Babią Górę

Mając na uwadze zmienność pogody na Babiej Górze, przed rozpoczęciem planu wędrówki, warto rozważyć, która pora roku będzie najodpowiedniejsza do bezproblemowego zdobycia szczytu ( 1725 m n.p.m). Co powinno wpłynąć na naszą decyzję?

  • Przede wszystkim analiza potencjalnych zagrożeń w danych porach. Najpopularniejsze dla pieszych, górskich wędrówek są miesiące letnie i zimowe.
  • Co może grozić turystom podczas wędrówki w upalne dni? Lato na szlakach jest gwałtowne i burzliwe, dynamika zmieniającej się pogody, zbijała z tropu nawet doświadczonych “górskich wyjadaczy”.
  • Wybierając lipiec lub sierpień na zdobycie szczytunależy zabezpieczyć się przed nagłym ulewnym deszczem, czy gwałtowną zmianą temperatur. Jak to zrobić? Ubranie się “na cebulkę”, ciepła, nieprzemakalna kurtka i butelka wody w plecaku to klucz do sukcesu.
  • Zimą szlaki Babiej Góry mogą stanowić ogromne wyzwanie ze względu na intensywne opady śniegu. Perspektywa podziwiania górskich krajobrazów w zimowej scenerii kusi, lecz bez względu na wszystko należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
  • Zdobywanie szczytu zimą powinno być poprzedzone szczegółową analizą warunków atmosferycznych oraz prześledzeniem wszelkich możliwych prognoz pogody, wyruszając, powinniśmy powiadomić o planach zdobycia szczytu właścicieli schroniska, rodzinę, czy znajomych oraz zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy.

Pora roku najodpowiedniejsza do wspinaczki na Babią Górę

Wysokość n.p.m i warunki pogodowe na Babiej Górze

Babia Góra to imponujący masyw, z którego dumny jest cały region: Beskid Żywiecki. Niekwestionowanym królem Babiej Góry jest Diablak – najwyższy szczyt masywu o imponującej wysokości 1725 m n.p.m. Wysokość liczona w m n.p.m. szczytu o przewrotnej nazwie Diablak czyni go nie tylko sporym wyzwaniem dla górskich traperów, ale też drugim pod względem wielkości szczytem w Polsce. Babia Góra nie bez powodu bywa nazywana “Kapryśnicą”. Zmienność pogody sprawia, że zdobycie szczytu bez odpowiedniego sprzętu i odzieży może stanowić zagrożenie dla wędrowców. Latem szlak często wita turystów gęstą mgłą lub słoneczną pogodą, która nagle przeistacza się w ulewny deszcz. Zimą Kapryśnica może nie wpuścić na swoje tereny, zagradzając dostęp nieprzepartym ze względu na intensywne opady śniegu szlakiem.

Groźne w masywie Babiej Góry są również silne wiatry, przyprawiające o utratę orientacji w terenie. Zmienność pogody to zasadniczo jedyna trudność, jaką przywita nas Królowa Beskidów. Jeśli chodzi o względy techniczne, trasa nadaje się również dla początkujących wędrowców. Najchętniej uczęszczana przez turystów trasą, jest szlak wiodący od przełęczy krowiarki, położony na dość dużej wysokości m.n.p. Przełęcz krowiarki jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w całym masywie Babiej Góry. Co oprócz szlaków wspinaczkowych może zaoferować wędrowcom Babia Góra? Miłośnikom natury z pewnością nie pozostaną obojętne rzadkie rośliny, które można spotkać na terenie babiogórskiego parku narodowego.

Królowa Beskidów bywa zmienna jak prawdziwie uwielbiana piękność. Mowa oczywiście o pogodzie, która mocno wpływa na możliwości podróży. Złe warunki pogodowe mogą doprowadzić nawet do zamknięcia niektórych szlaków. Przed wyruszeniem na wspinaczkę warto sprawdzić warunki panujące w drodze na Babią Górę.

  • Bardzo przydatne informacje znajdziecie na stronie Parku Narodowego. Komunikat turystyczny zawsze ma aktualną wzmiankę na temat czynnych szlaków.
  • Stronę możecie znaleźć pod linkiem Komunikat Turystyczny, który przekieruje Was na bardzo ciekawą stronę Parku Narodowego.
  • Oprócz informacji o aktualnych warunkach pogodowych, na stronie znajdziecie prawdziwe kompendium wiedzy na temat Parku Babiogórskiego i okolic. Co warto zwiedzić, gdzie się zatrzymać i jak należy się przygotować.

W czasie pisania tego artykułu, Komunikat Turystyczny wskazuje, że na Babią Górę otwarte są wszystkie szlaki, Termometr wskazuje zaledwie 15 stopni, co idealnie oddaje charakter buntowniczej pogody nad Babią Górą.

Wysokość n.p.m i warunki pogodowe na szlaku babia góra

Przyroda charakterystyczna dla Babiej Góry

Jeśli chodzi o przyrodę to bezdyskusyjną chlubą najwyższego masywu w Beskidzie Żywieckim, jest Park Narodowy utworzony w 1954 roku. Park stanowiący dumę babiogórskiego masywu znajduje się na światowej liście rezerwatów biosfery utworzonej przez UNESCO, trafił tam w 1977 roku. Co można znaleźć wśród flory Babiogórskiego Parku Narodowego? Na szlakach Babiej Góry z pewnością trafimy na ślad tojadu morawskiego, czy rogownicy alpejskiej. Z innych rzadko spotykanych w Polsce roślin, zarówno wśród dzikiej przyrody, jak i na terenie babiogórskiego parku narodowego można podziwiać okrzyk jeleni, turzycę pchlą, tojcę alpejską oraz zimoziół północny. Góry charakteryzują się piętrowym rozmieszczeniem roślinności, jak pod tym względem prezentuje się Babia Góra?

  • regiel dolny (700 n.p.m – 1150 m.n.p.) – występują w nim między innymi: świerk pospolity, jodła, czy znajdujący się pod częściową ochroną czosnek niedźwiedzi.
  • regiel górny (1150 n.p.m – 1350 n.p.m) – świerk
  • kosodrzewina (1350 n.p.m – 1650 n.p.m) – w tym piętrze napotkamy okazy takie jak: kosodrzewina, kostrzewa pstra, jarzębina, goździk okazały, lilię
  • piętro alpejskie ( 1650 m.n.p – 1725 p.m) – kosmatka brunatna, rogownica alpejska.

Babia Góra szczyci się naprawdę bogatą roślinnością. Rozpiętość występowania poszczególnych gatunków zaczyna się na wysokości 700 m.n.p, a kończy na najwyższym punkcie masywu.

Przyroda charakterystyczna dla Babiej Góry

 

Nocleg w drodze na szczyt – schroniska w masywie Babiej Góry

Jednym z nieodzownych elementów planowania górskiej wycieczki, jest znalezienie miejsca noclegowego. Jeśli chodzi o komfortowy wypoczynek, Okolica nie zawodzi, oferując turystom schronisko Markowe Szczawiny, położone na północnych stokach masywu. Wnikliwi miłośnicy gór z pewnością są ciekawi co było przed nim. Historia powstania pierwszego miejsca noclegowego w masywie babiogórskim sięga początków 19 wieku. Pierwszym “hotelem” na szczycie Babiej Góry był prosty drewniany schron, który zbudowano ze względu na wizytę arcyksięcia Józefa Habsburga. Niestety obiekt ten, który dziś mógłby stanowić nie lada gratkę dla miłośników historii, uległ gwałtownym wiatrom “Kapryśnicy”. Prawdziwe schroniska przeznaczone dla turystów zaczęły powstawać dopiero u początków 20 wieku.

Szlaki na Babiej Górze, dla początkujących czy zaawansowanych wspinaczy?

Każdego, kto planuje zdobyć szczyt zwany Babią Górą, z pewnością interesuje trudność szlaków. Zdaniem wielu osób, które miały okazję przejść szlakami masywu babiogórskiego, z technicznego punktu widzenia, zdobycie szczytu nie stanowi większej trudności. Najwyższy punk masywu, czyli Diablak o wysokości 1725 m.n.p . jest wyzwaniem tylko dla osób o słabej kondycji fizycznej. Jaskie szlaki prowadzą na szczyt? Spośród wszystkich dostępnych pieszych tras wyróżnia się cztery główne, są to: i

  • Szlak Czerwony od strony polskiej – główna i najpopularniejsza trasa pieszych wędrówek, planowany czas zdobycia szczytu od Przełęczy Krowiarki to 2.30 h, W przypadku gdy na miejsce startowe wybierzemy Markowe Szczawiny, trasa skróci się do 1.30 h.
  • Szlak Zielony – prowadzi przez Przełęcz Jałowiecką, Bronę, Babią Górę, Stańcową polanę oraz Kiczory
  • Szlak Żółty, punktem początkowym trasy są zazwyczaj Markowe Szczawiny, po drodze mamy szczyt Sokolica (1367 m) oraz szczyt Kępy (1521 m). Szlak kończy się po stronie słowackiej.
  • Szlak czerwony od strony Słowackiej, start wędrówki tą trasą to Orawska Półgóra.

Mimo że wysokość n.p.m oraz techniczna łatwość szlaków sprawia, że wydają się one do przejścia dla każdego, początkującym zdecydowanie odradza się szlak czerwony. Najkrótszą trasą na szczyt, położony na dość dużej wysokości m.n.p, jest ta prowadząca przez przełęcz krowiarki.

Babia Góra szlaki - opis najpopularniejszych tras

Babia Góra szlaki: opis najpopularniejszych tras!

Na Babią Górę prowadzą różne szlaki, a Waszym zadaniem jest wybranie, którym chcecie pójść. Każda trasa ma w sobie coś interesującego, ale możliwość wyboru jest bez wątpienia dużą zaletą. Poniżej Babia Gora: mapa i opis najpopularniejszych tras!

Na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki: czas przejścia 2:23 h

 

Szlak rozpoczynamy z Przełęczy Krowiarki, po lewej stronie mają Babiogórski Park Narodowy. Trasę rozpoczynamy szlakiem czerwonym na wysokości 1000 m n.p.m. Całkowite przejście tego odcinka, widocznego na mapie wyżej, zajmie nam około 2,5 godziny. Warto wziąć pod uwagę, że jest to czas przybliżony i ostatecznie zależy od tempa marszu i przystanków na odpoczynek. Po drodze, na wysokości 1367 m n.p.m. znajdziemy się na szczycie Sokolicy. Następnie przejdziemy przesz szczyt Kępy (1521 m n.p.m.) i Gówniak (1617 m n.p.m.). Ostatnim przystankiem będzie malownicza Królowa Beskidów.

Na Babią Górę ze schroniska w Markowych Szczawinach: czas przejścia 1:30 h

 

Droga na Babią Górę szlakiem żółtym jest krótsza, ale nie mniej malownicza od opisanej wyżej. Wędrówkę rozpoczynamy na wysokości 1188 m n.p.m. od schroniska w Markowych Szczawinach. Schronisko PTTK Markowe Szczawiny rozpoczyna najkrótszą trasę na masyw Babiej Góry. Na szczyt Diablaka docieramy po zaledwie półtoragodzinnej wędrówce. Kiedy maszerujemy w kierunku celu, mijamy tylko jeden charakterystyczny punkt: Skręt Ratowników na poziomie 1215 m n.p.m. Dalej są już tylko piękne górskie widoki i jesteśmy na miejscu.

Babia Góra mapa szlaku od słowackiej strony: czas przejścia 4:30 h

 

Trasa ze strony słowackiej jest najdłuższa z najpopularniejszych szlaków. Wędrówkę zaczynamy Orawskiej Półgóry na poziomie 676 m n.p.m. Na mapie zaznaczyliśmy żółty szlak prowadzący bezpośrednio na szczyt interesującego nas masywu. Jeśli chcecie sobie urozmaicić wędrówkę, powinniście udać się widocznym obok szlakiem czerwonym, przez Przełęcz Brona i górę Mała Babia. Ten drugi wariant trasy zajmie nam 5:20 h, ale nagrodą będą dodatkowe widoki, jakie ma dla nas Przełęcz Brona, czy Mała Babia Góra.

Perć akademików

Trasę na szczyt prowadzącą przez Perć Akademików znają doświadczeni wspinacze. Jeśli jesteście początkujący lub podróżujecie z dziećmi, zostańcie przy trasie od schroniska Markowe Szczawiny, ewentualnie zaczynając od Przełęczy Krowiarki, ale podążając czerwonym szlakiem.

 

Z Przełęczy Krowiarki na Perć Akademików, skąd następuje najtrudniejsze podejście, ruszamy szlakiem żółtym. Na mapce wyżej możecie zauważyć, że trasa czerwona znajduje się tuż obok i jest to ta sama, którą opisywaliśmy wyżej, jako przyjazną, trwającą dwie i pół godziny. Po drodze mijamy Przełęcz Brona i docieramy do najtrudniejszego podejścia na szlaku.

  • Trasa jest jednostronna. Dostaniemy się nią na wierzchołek góry, ale zejść musimy inną drogą.
  • Na najtrudniejszym odcinku znajdują się zabezpieczenia i pomoce w postaci łańcuchów i drabinek.
  • Podejścia są strome i niebezpieczne. Zdecydowanie odradza się je rodzicom z dziećmi.
  • To właśnie trasa przez Perć Akademików jest zamykana zimą lub w przypadku niepogody. Powodem tego jest zagrożenie lawinowe.

Zdobywając wierzchołek tą drogą jest na pewno ciekawie, ale jest to trasa zarezerwowana dla świadomych, przygotowanych wspinaczy, którzy zdają sobie sprawę, jak niebezpiecznie może być w górach.

Jak się przygotować do zdobycia szczytu babiej góry diablak

Jak się przygotować do zdobycia szczytu?

Niewymagające technicznie szlaki masywu babiogórskiego oraz wysokość m.n.p sprawiają, że coraz więcej osób pragnie zdobyć szczyt największego punktu w Beskidzie Żywieckim. Jak się przygotować do wyprawy na szczyt? Szlaki babiej góry nie wymagają dużych umiejętności trekkingowych, jedyne co jest potrzebne do zdobycia babiej góry to wytrzymałość i kondycja fizyczna na w miarę dobrym poziomie. Przygotowanie do wejścia na szczyt znajdujący się na dość dużej wysokości m.n.p powinno obejmować głównie skompletowanie niezbędnego sprzętu i zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami pogodowymi, z których “słynie” Babia Góra. Zdobycie góry nagrodzi wytrwałych nie tylko satysfakcją, ale też przepięknymi widokami i wewnętrznym spokojem. Wspinaczka na wysokość ponad 1700 n.p.m. nie powinna stanowić wyzwania zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych wędrowców.

Jak się przygotować do zdobycia szczytu?

Babia Góra – przewidywany czas zdobycia szczytu

Nie da się dokładnie przewidzieć czasu, który upłynie nam od momentu wyruszenia na szla do chwili zdobycia szczytu. Długość trasy zależy od kilku czynników takich jak:

  • Umiejętności wędrowca
  • Kondycja fizyczna
  • poziom trudności szlaku
  • warunki pogodowe na trasie
  • Punkt startowy szlaku

Osoby, które zdecydują się na szlak zielony, chcąc maksymalnie skrócić czas wędrówki, powinny zdecydować się na start u Przełęczy Krowiarki, wówczas dojście do szczytu nie powinno zejść dłużej niż 1.30 h przy sprzyjającej pogodzie. Ze względów bezpieczeństwa wędrówkę na szczyt warto zacząć wczesnym rankiem. Nierozsądne jest wyruszanie na szlak w godzinach popołudniowych lub wieczornych nawet, gdy startujemy od Przełęczy Krowiarki, gwałtowna zmiana pogody może drastycznie pogorszyć widoczność i sprawić, że zgubimy orientację w terenie. Niezależnie od godziny, w której wyruszymy z miejsca noclegowego, zasady bezpieczeństwa wymagają uprzedzenia najbliższego otoczenia o naszych planach dotyczących wędrówki na szczyt, oraz zabrania ze sobą środków łączności takich, jak naładowany telefon komórkowy, który pomoże nam wezwać pomoc w chwili kryzysu. Warto pamiętać, że na duże wysokości m.n.p nie powinny wspinać się osoby mające problemy z układem krążenia. Babia Góra i jej szlaki są przyjazne dla każdego, zdobycie szczytu Diablak nie jest dużym wyzwaniem, głównie ze względu na położenie punktu, który znajduje się na wysokości ponad 1700 m.n.p.

 

Wyprawa na szczyt Babiej Góry - niezbędny ekwipunek

Wyprawa na szczyt Babiej Góry – niezbędny ekwipunek

Babia Góra nie bez powodu bywa nazywana „Kapryśnicą”. Góra stanowiąca chlubę Beskidu Żywieckiego słynie nie tylko z malowniczo pięknych widoków, i oszałamiająco pięknej przyrody, której kwintesencję znajdziemy na obszarze babiogórskiego parku. Babia gora, szlaki i trasy masywu mogą zaskoczyć wędrowców trudnymi warunkami pogodowymi. Przed wyruszeniem na trasę warto na bieżąco śledzić prognozy, jednak to nie wszystko. Bezpieczeństwo i komfort wędrówki może nam zapewnić jedynie odpowiedni ekwipunek. Co powinniśmy zakupić na górską wędrówkę? Wśród sprzętu powinny znaleźć się rzeczy, takie jak:

Odpowiednie buty

Absolutna podstawa pieszych wędrówek po górach. Buty powinny chronić stopę przed otarciami, jak również przed nierównościami terenu. Model przeznaczony do zdobycia górskiego szczytu, musi posiadać odpowiednio grubą podeszwę, która zapewni izolacje stopy od kamieni i innych pułapek czekających na nawierzchni. W trosce o zabezpieczenie przed zmienną pogodą warto zadbać o to, by buty trekkingowe posiadały wysoką cholewkę i lekkie ocieplenie. Kolejną niezbędną rzeczą w butach do wspinaczki jest wysoki poziom przyczepności.

Plecak turystyczny

Plecak, który zabierzemy na pieszą wędrówkę, powinien być przede wszystkim pakowny, musimy w nim bowiem zmieścić pozostałą cześć naszego ekwipunku. Model odpowiedni do wędrówki w góry musi być funkcjonalny i wygodny. Niezaprzeczalnym atutem jest lekkość formy, tak istotna w przypadku gdy gromadzimy sporą ilość sprzętu. Podczas zakupu plecaka warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość wykonania, ale również na materiał, który powinien być przede wszystkim wodoodporny, by mógł ochronić pozostałą część ekwipunku przed ewentualnym uszkodzeniem od wilgoci. Szukając idealnego modelu, warto udać się do profesjonalnych sklepów ze sprzętem górskim. W odpowiedniej placówce możemy liczyć na poradę specjalisty, który pomoże nam między innymi w dobraniu odpowiedniego profilu plecaka.

Kurtka nieprzemakalna

Element nieodzowny w czasie pieszej wędrówki. „Kapryśnica” to góra, która wymaga od nas perfekcyjnego zabezpieczenia się przed zmianą pogody. Kurtka przeciwdeszczowa musi znaleźć się wśród gromadzonego przez nas sprzętu. Warto pamiętać, że letnia i zimowa wspinacza wymagają dwóch różnych modeli kurtek. Latem wystarczy lekki model, który ochroni nas przed uderzeniami wiatru i gwałtowną ulewą, kurtka do wędrówki zimowej powinna posiadać odpowiednie ocieplenie.

Naładowany telefon i powerbank

Przed wyruszeniem na trasę warto sprawdzić, czy w telefonie posiadamy zapisany numer gopr, jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa. Należy liczyć się z tym, że na górskim szlaku nie znajdziemy zasięgu niezbędnego do sprawdzenia numeru pogotowia górskiego. Zapisany numer pozwoli nam błyskawicznie wezwać pomoc w przypadku utraty orientacji lub nagłego wypadku.

Oprócz podstawowych sprzętów wart pamiętać, o drobnostkach, takich jak butelka wody, maść na stłuczenia, czy preparat na owady.

Babia Góra po stronie Słowackiej, co warto wiedzieć?

Babia Góra po stronie Słowackiej, co warto wiedzieć?

Babia Góra to nie tylko obszar znajdujący się na terenie naszego kraju, masyw sięga daleko poza granicę ze Słowacją. Wędrując szlakiem turystycznym, można przejść do naszych południowych sąsiadów i odwrotnie. Jaki punkt w masywie Babiej Góry osiąga najwyższą wartość n.p.m po stronie Słowackiej? Po obu tronach granicy najwyższym punktem jest Diablak, drugim pod względem wielkości szczytem jest z kolei grzbiet Kościółki (1620 n.p.m)

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny