Dobry kask wspinaczkowy to podstawa bezpieczeństwa. Czym różnią się poszczególne modele i jak wybrać ten najlepszy?
Kiedy niezbędny jest kask wspinaczkowy?
Konieczność posiadania kasku podczas wspinaczki górskiej jest absolutnie niekwestionowana. Ochrona głowy przed uderzeniem, urazem, to podstawa nie tylko dla osoby, która jest na ścianie, ale także dla asekuranta i wszystkich znajdujących się w pobliżu. Głowę należy chronić również podczas samego wchodzenia w wysokie partie gór, gdzie istnieje ryzyko, że ze skał mogłoby się coś ukruszyć. Nawet te niewielkich rozmiarów kamienie, po osiągnięciu pewnej prędkości, mogą być bowiem bardzo niebezpieczne, a trudno w takich miejscach o szybką pomoc lekarską.
Pamiętaj, że kask wspinaczkowy, który został uderzony, nawet jeśli nie widać gołym okiem żadnych uszkodzeń, nie powinien już być używany. Jego wewnętrzna konstrukcja mogła popękać, zatem nie będzie już prawidłowo spełniał swojego zadania i należy go wymienić na nowy.
Podział kasków wspinaczkowych ze względu na konstrukcję
- Kaski piankowe – są lekkie i bardzo wygodne, ale przy tym mniej trwałe. Dużo łatwiej je uszkodzić. W kasku z pianki EPS jest cieplej, co sprawia, że podnoszą komfort termiczny w chłodne dni, lecz mogą być uciążliwe podczas upałów.
- Kaski skorupowe – twarda skorupa ABS zapewnia wyższą ochronę niż pianka, lecz noszenie jej jest mniej komfortowe z uwagi na małą elastyczność i większą wagę. Tego rodzaju kaski najczęściej wybierane są do bardzo ekstremalnych wypraw wspinaczkowych np. na lodowiec.
- Kaski hybrydowe – to połączenie obu powyższych rodzajów. Taki kask zbudowany jest ze skorupy zewnętrznej i piankowego wypełnienia. Miłośnicy wspinaczki górskiej najczęściej wybierają właśnie te modele, jako złoty środek, stosunkowo niewielką wagę, wysoką trwałość i komfort użytkowania. Producenci, chcąc sprostać wszystkim wymaganiom swoich klientów, oferują m.in. kaski piankowe częściowo pokryte skorupą np. od góry, dzięki czemu są lżejsze.
Czym się kierować wybierając kask do wspinaczki?
Normy
Kiedy już wiesz, jaka konstrukcja kasku będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia, wybieraj wyłącznie spośród tych modeli, które spełniają normy bezpieczeństwa UIAA lub EN 12492.
Dopasowanie i wygoda
Kolejną istotną kwestią jest rozmiar. Tylko dobrze dopasowany do głowy kask ma szansę prawidłowo pełnić swoją funkcję. Kask nie może być za ciasny ani zbyt luźny. Odrzuć każdy, w którym odczuwasz jakikolwiek dyskomfort. To nie o nim powinieneś myśleć podczas wspinaczki. Sprawdź, czy system mocowania pod brodą umożliwia ci taką regulację, która pozwoli idealnie dopasować kask.
Wentylacja
Ona również będzie miała istotny wpływ na komfort użytkowania. Przepływ powietrza pozwoli skórze oddychać i zminimalizuje jej pocenie się.
Waga
W wielu przypadkach każdy gram może mieć znaczenie, dlatego, jeśli zależy ci na maksymalnym odciążeniu swojego osprzętu, zwróć uwagę na to, ile ważą poszczególne modele. Niestety z reguły im lżejszy, tym mniej wytrzymały.
Szukając dobrej jakości kasków, zapoznaj się z oferowanymi przez sklep górski 8a. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz do wyprawy w góry m.in.: ekspresy wspinaczkowe, odzież, liny, bloczki, taśmy, pętle, ławeczki bloczki, a także dobrą radę w przypadku problemu z dokonaniem decyzji zakupowej.