Buty wspinaczkowe na start – czy mają być wygodne? Jak dobrać buty wspinaczkowe dla początkujących?

Chcesz stawiać pierwsze kroki na panelach, w skałach lub na boulderach? Świetnie! Wspinaczka jest wspaniałym sportem, wspomaga produkcję endorfin i adrenaliny. Słowem – daje dużo frajdy. Przy regularnych treningach szybko zauważysz postępy. Przygotowania do przygody z tą formą aktywności musisz zacząć od skompletowania niezbędnego sprzętu, a najważniejszym jego elementem są buty wspinaczkowe. Jakie typy butów wspinaczkowych możemy wyróżnić? Które polecane modele butów dla początkujących warto wziąć pod uwagę przy zakupie? Jak wybrać odpowiednie buty do wspinaczki, by nie zrazić się do ćwiczenia? W tym artykule poznasz obuwie wspinaczkowe od… podeszwy.

Jakie buty wspinaczkowe na ściankę, a jakie w skały? Typy butów dla początkujących i bardziej zaawansowanych

Różnorodność butów wspinaczkowych może wprawić laików w konsternację. Poza tym trzeba pamiętać, że zupełnie inaczej trzeba rozumieć komfort butów do wspinaczki niż w przypadku obuwia noszonego na co dzień. Można nawet dość przewrotnie powiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak wygodny rodzaj butów wspinaczkowych. Dobór rozmiaru butów to nie wszystko. Zacznijmy jednak od podstaw i spójrzmy, co oferują najlepsze marki (podział ze względu na sposób wiązania butów wspinaczkowych).

	Buty wspinaczkowe LaSportiva Tarantula space blue

Wsuwane buty wspinaczkowe baletki

Baletki – określane czasem też mianem slipperów – to po prostu buty wsuwane. Łatwo i szybko się je zakłada i zdejmuje, dlatego świetnie sprawdzają się podczas sesji treningowych na panelach oraz ściankach. Pozwalają stopie stopniowo przyzwyczajać się do nienaturalnej pozycji stopy. Może i nie oferują takiej precyzji czucia jak buty sznurowane czy zapinane na rzepy, ale dla osób rozpoczynających przygodę ze wspinaczką będą w sam raz.

Buty wspinaczkowe Ocune Advancer QC

Buty na rzepy

Buty wspinaczkowe zapinane na rzepy śmiało można wybierać na wspinaczkę w skałach. Oferują lepsze dopasowanie niż baletki i ze względu na wygodę użytkowania polecane są jako pierwsze buty wspinaczkowe. Możesz w nich dobrze wyregulować szerokość. W tej kategorii znajdują się modele nowoczesnych butów, które docenią nawet bardziej zaawansowani wspinacze.

Buty wspinaczkowe sznurowane

Są to rewelacyjne modele do wspinaczki górskiej i skałkowej. Po nie sięgają zaawansowani wspinacze liczący na idealne wręcz dopasowanie do stopy. Buty wspinaczkowe wiązane nie będą najlepszą decyzją dla początkujących. Sam proces ich zakładania zajmuje sporo czasu, więc na treningach, gdy buty są często zakładane i zdejmowane, przyprawić mogą jedynie o frustrację.

Jak wybrać odpowiednie buty do wspinaczki?

Przy wyborze pod uwagę trzeba brać nie tylko sposób wiązania butów wspinaczkowych, ale także wiele innych czynników. Jednym z nich jest kształt butów wspinaczkowych. Pierwsze buty wspinaczkowe nie powinny mieć agresywnie wygiętej podeszwy. Do takiego nienaturalnego ułożenia stopy należy stopniowo się przyzwyczajać. Postaw na pierwsze buty o kształcie zbliżonym do codziennego obuwia, w miarę komfortowe. Dopiero średniozaawansowani i zaawansowani wspinacze sięgają po buty asymetryczne, które pomagają lepiej wyczuć skałę, precyzyjnie stawiać kroki.

początkujący wspinacz na ścince wspinaczkowej

Jak dobrać rozmiar?

Zakup butów do wspinaczki nie jest prosty, zwłaszcza gdy robisz to pierwszy raz. Rozmiar powinno się dobierać adekwatnie do stopnia zaawansowania. Zmierz długość wkładki butów noszonych na co dzień – będzie to Twój punkt wyjścia. Początkującym wspinaczom zaleca się kupować buty komfortowe, czyli w rzeczywistym rozmiarze lub o wkładce większej niż standardowa o maksymalnie 5 mm. Średniozaawansowani mogą już się pokusić o but wspinaczkowy z wkładką mniejszą o 5 mm. Takie obuwie jest bardzo uniwersalne i nadaje się na dłuższe trasy. Buty dla zaawansowanych będą mniejsze o 5-10 mm od stopy użytkownika, dzięki czemu pozwolą stawiać palce na najmniejszych stopniach.

Rodzaje wspinaczki a stopień sztywności buta

Najlepsi producenci butów oferują warianty obuwia wspinaczkowego o różnym stopniu sztywności podeszwy. Do wspinaczki panelowej i boulderingu polecane modele butów charakteryzują się miękką i cienką podeszwą. Na sztywną konstrukcję, wymuszającą odpowiednie ułożenie stopy decydują się zaawansowani wspinacze na skały. Warto zwrócić uwagę, jaki rodzaj gumy wykorzystał producent – bezsprzecznie jedną z najlepszych będzie podeszwa Vibramzapewniająca świetną przyczepność.

Dobry wybór butów do wspinaczki, czyli buty skórzane czy syntetyczne?

Najlepsze buty wspinaczkowe dla początkujących oraz zaawansowanych mogą być wykonane albo ze skóry naturalnej, albo z tworzyw syntetycznych. Jeśli decydujesz się na markowe buty wspinaczkowe ze skóry, pamiętaj, że materiał ten „rozbija się”, czyli rozciąga. Postaw na model nawet trochę przyciasny, by po rozbiciu dobrze pasował do stopy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku cholewek syntetycznych. Takie buty wspinaczkowe męskie lub damskie muszą być bardzo dobrze dobrane do stopy, bo nie rozciągną się z biegiem czasu. Kompromisem zdają się być wyselekcjonowane modele butów ze skóry z syntetyczną wyściółką – utrzymują kształt i świetnie dopasują się do stopy.

grupa przyjaciół na ściance wspinaczkowej

Na jakie cechy butów jeszcze zwracać uwagę?

Jak już wspominaliśmy, zakup butów do wspinaczki nie jest łatwy. Poza wspomnianymi już cechami obuwia, warto jeszcze przyjrzeć się innym praktycznym elementom konstrukcyjnym. Buty powinny mieć pętle w okolicach pięt. Te detale ułatwiają zakładanie i zdejmowanie buta. Przyjrzyj się, czy buty asymetryczne mają w przedniej części gumowy otok chroniący palce przed urazami. Przeglądając oferty marek, szybko przekonasz się, że wyselekcjonowane modele butów kuszą też różnorodną kolorystyką.

Najlepsi producenci butów wspinaczkowych

Obecne obuwie wspinaczkowe zapewnia niebanalne wsparcie podczas aktywności. Producenci i wykorzystywane przez nich technologie butów wspinaczkowych pozwalają czerpać przyjemność ze wspinaczki, pokonywać własne bariery. Wśród cenionych na całym świecie marek i modeli wymienić należy buty La Sportiva, buty wspinaczkowe Scarpaczy buty wspinaczkowe damskie i męskie Tenaya. Jednym z kultowych modeli są buty Indalo o perfekcyjnym wyważeniu. Mają dzieloną podeszwę z gumą Vibram 3,5 mm, świetnie nadają się do podhaczeń na skałach, baldach czy ściankach. Bardzo wszechstronnym modelem są również buty Mastia wchodzące w skład serii Aerial Plus – najwyższej jakości produktów od marki Tenaya.

Gdzie kupować markowe buty wspinaczkowe?

Buty wspinaczkowe męskie, damskie i dziecięce warto kupować w sklepach, gdzie liczyć możesz nie tylko na bogaty wybór, ale także na profesjonalne doradztwo. Takim miejscem jest Alpin. W ofercie sklepu znajdziesz najlepsze buty wspinaczkowe dopasowane do Twojego poziomu zaawansowania. Jeśli nie wiesz, które modele nowoczesnych butów brać pod rozwagę przy zakupach, możesz poprosić o fachową radę. Charakterystyka butów wspinaczkowych męskich, damskich i tych dla młodych sportowców nie ma przed ekipą Alpina żadnych tajemnic! (https://alpin.pl)