Gdzie można rekreacyjnie latać dronem?

Kiedy zakupiliśmy już naszego drona, a niekoniecznie chcemy go wykorzystywać komercyjnie, na pewno chcielibyśmy wiedzieć, gdzie tak dronem możemy polatać tylko i wyłącznie dla zabawy. Drony rekreacyjne, od zawsze cieszą się sporym zainteresowaniem. Część z użytkowników latających maszyn, nie potrzebuje ich do pracy, a tylko i wyłącznie do przyjemności. Musimy jednak wiedzieć, gdzie możemy w ten sposób używać naszej zabawki.

Gdzie nie można latać dronem?

Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie nie możemy absolutnie latać. Są takie miejsca, a to pokazuje, że dron, nie jest aż tak prostą sprawą. Obszary, na których nie możemy się poruszać, reguluje rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 2013 roku. Według tego dokumentu nie możemy latać w obszarach takich jak parki narodowe, kopalnie,  zakłady produkujące uzbrojenia oraz sprzęt wojskowy.

Są to również banki przechowujące znaczne ilości pieniędzy, elektrownie, ciepłownie, ujęcia wody, wodociągi i oczyszczalnie ścieków. Oczywiście latać nie możemy też w obszarach i przestrzeni portów lotniczych i morskich, a także blisko obiektów pocztowych, telekomunikacyjnych oraz takich jak muzea czy inne miejsca, w których składuje się kulturowe dobra narodowe.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://ironsky.pl/baza-wiedzy/loty-rekreacyjne-dronami/

Latanie dronem w celach rekreacyjnych

Jeśli używamy naszego drona wyłącznie celach rekreacyjnych, jak i również sportowych, ponieważ tu występują podobne zasady, możemy przede wszystkim latać bez badań lotniczo-lekarskich, ale także bez kwalifikacji UAVO, będącej świadectwem kwalifikacji operatora drona, ta licencja jest potrzebna tylko dla ludzi, którzy latają dronem w innych celach niż sportowe lub rekreacyjne. Warto jednak pamiętać, że nadal musimy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa ruchu lotniczego, a także zadbać o spokój i porządek publiczny. Musimy zatem pamiętać, aby nasz dron, był w pełni sprawny technicznie i używać go zgodnie z zasadami.

Latanie dronem rekreacyjnie

Gdzie zatem drony rekreacyjne mogą latać? Wszelkie rozporządzenia wyróżniają dwa typy urządzeń, takie, których waga jest większa niż 600 g i te, które tej wartości nie przekraczają i to z tymi pierwszymi jest większy problem. W przypadku tych cięższych urządzeń musimy zachować wszelkie wymienione w przepisach odległości. One natomiast prezentują się następująco: od zabudowań musimy zachować odległość 100 metrów, a jednocześnie 30 metrów od osób, pojazdów, obiektów niebędących w dyspozycji lub kontroli operatora. Lżejsze, czyli tę ważące poniżej 600g mogą nie zachowywać tych odległości.

Kiedy już znajdziemy takie miejsca, trzeba jeszcze pamiętać, że występują także strefy, w których i tak potrzeba zgody na użycie naszego drona. Jest to na przykład strefa nad Warszawą, tam musimy nasz lot zgłosić telefonicznie do Służb Informacji Powietrznej. Jeżeli chcemy znaleźć odpowiednie miejsce do latania i nie bać się żadnych mandatów, musimy dowiedzieć się, gdzie w naszej okolicy jest tak zwana strefa G, czyli niekontrolowana, gdzie nie potrzebujemy żadnych zezwoleń. Podsumowując, jeśli nasz dron waży powyżej 600g to musimy nim latać z dala od zabudowy, pojazdów czy ludzi.