Góry Izerskie: szlaki dla początkujących!

Góry Izerskie: atrakcje dla całej rodziny i nie tylko! Te okolice są popularne w Polsce i stanowią część pasma górskiego, które dzielimy z Czechami. Poznajcie szlaki dla początkujących i dowiedzcie się, co warto zobaczyć w Górach Izerskich!

Góry Izerskie charakterystyka

Cechą charakterystyczną Gór Izerskich jest przebiegająca przez nie granica Polski z Czechami. Obecnie możemy tę granicę swobodnie przekraczać, co każdy wyjazd w Sudety i również Karkonosze czyni jeszcze atrakcyjniejszym. Góry Izerskie znajdują się w Sudetach Zachodnich, a od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska. Na północy Góry Izerskie przechodzą w Pogórze Izerskie, o którym więcej powiemy sobie niżej. Jeśli chodzi o Czechy, to granica Gór Izerskich styka się z Przedgórzem Karkonoskim i Kotliną Żytawską.

Sudety, w tym Góry Izerskie, nie należą do wysokich, ale nie brakuje tutaj atrakcji dla wszystkich miłośników pięknych szczytów. Po polskiej stronie są to 2 równoległe pasma górskie: Grzbiet Wysoki i Grzbiet Kamienicki. W pierwszym paśmie znajduje się najwyższy szczyt Gór Izerskich: Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Wśród gór Grzbietu Kamienickiego nie ma wierzchołków przekraczających tę wysokość, z reguły znajdują się tam szczyty poniżej 1000 m n.p.m. W okolice Gór Izerskich nie przyciągają zatem wierzchołki, które można wpisać we własne rekordy. Te rejony wybierają osoby pragnące poznać piękno natury, popatrzeć na widoki z wysokości, ale możliwe do zdobycia dla osób z przeciętną kondycją. W rejonach Sudetów i Karkonoszy nie brakuje również atrakcji turystycznych związanych z historią i działalnością człowieka. Izery są doskonałym miejscem dla miłośników narciarstwa biegowego i innych sportów zimowych, do których są tutaj idealne warunki pogodowe.

Pogórze Izerskie

Pógórze Izerskie to przedpole na północy Gór Izerskich. Te okolice są uznawane za jedne z najbardziej czarujących, jeśli chodzi o Góry Izerskie. Można się oczywiście upierać, że przecież każde miejsce w górach ma swój urok. To prawda i zarówno na wyoskości 2000 m n.n.p.m, jak i na poziomie poniżej 1000 m n.p.m, możemy spotkać się z niesamowitym pięknem przyrody. Każde doświadczenie będzie jednak inne i nie sposób tego wartościować. Pogórze to zaciszne miejsce, które ma mnóstwo walorów turystycznych, a jednocześnie daje azyl do klimatycznych wycieczek bez towarzystwa dziesiątek innych turystów. Na Pogórzu Izerskim swój raj odnajdą miłośnicy wycieczek rowerowych długich spacerów, a także zapaleńcy historyczni.

Na tych terenach znajdziemy nie tylko cuda natury, w tym jeziora zaporowe, ale również pozostałości dawnej architektury. Średniowiecze zamki, nieskażone nowoczesnością budynki z czasów wojny. Na terenach Pogórza Izerskiego znajduje się chociażby słynny Zamek Czocha. Inną bardzo popularną dawną budową jest Zamek Chojnik. Oba miejsca warto odwiedzić ze względu na wyjątkowy klimat i oddech historii. Polskiej, pięknej i niepowtarzalnej historii otoczonej przez malowniczą potęgę natury!

Szklarska Poręba

Do Szklarskiej Poręby tłumnie jeżdżą wycieczki szkolne z terenu całej Polski. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to malownicze miejsce, a przy tym doskonałe do wspinaczki górskiej, którą można odbyć z dziećmi. Z pewnością żadne dziecko nie będzie się tutaj nudzić! Szklarska Poręba jest także bogata w atrakcje dla dorosłych, doświadczonych miłośników podróży w góry. Tę piękną nazwę nosi miasteczko, które otaczają Karkonosze i z jednej strony Izerskie Góry. Miasteczko jest oceniane jako wyjątkowe pod względem klimatycznym. Chociaż położone na poziomie nie przekraczającym 860 m n.p.m., miasteczko wykazuje oznaki strefy klimatycznej typowej dla wysokości 2000 m n.p.m.! Z tego względu do Szklarskiej Poręby udają się również sportowcy, by w idealnych warunkach trenować swoje umiejętności. Szklarska Poręba to oczywiście nie tylko góry, w tym Góry Izerskie, ale również zabytki i atrakcje turystyczne w obrębie samego miasteczka.

Szklarska Poręba

Atrakcje Gór Izerskich

W Górach Izerskich nie zabraknie nam atrakcji przez cały rok. To jedne z niewielu miejsc, które są bezpieczne do zwiedzania razem z dziećmi. Jak sami zauważyliście, najwyższy szczyt Gór Izerskich (1126 m n.p.m.) nie stanowi wielkiego wyzwania. W tej okolicy, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, znajdziemy piękne gatunki roślin i czarujące widoki. To duże osiągnięcie natury w rejonie Gór Izerskich, ponieważ przez dziesiątki lat zmagały się one z zanieczyszczeniami wynikającymi z działalności człowieka (kopalnie, fabryki). Kwaśne deszcze zniszczyły wielkie połacie terenu, ale natura po raz kolejny udowodniła swoją siłę. Co możemy zaliczyć do najpopularniejszych atrakcji Sudetów w pobliżu Gór Izerskich?

  • Szlak rzeki Izery: To właśnie od Izery Góry Izerskie wzięły swoją nazwę. Malownicza woda prowadzi przez wyjątkowe zakątki, do których należy na przykład Kobyla Łąka. To swego rodzaju plaża, której widok zapiera dech w piersiach! Można się tam oczywiście zatrzymać na odpoczynek.
  • Torfowiska Izerskie: Znajdują się na terenie rezerwatu przyrody. Po polskiej stronie rezerwat sięga 560 hektarów, a ze znajdującymi się hektarami po czeskiej stronie, cudowny rezerwat sięga ponad 1000 hektarów.
  • Gory Izerskie schronisko Chatka Górzystów: znajdujące się w obecnej Hali Izerskiej schronisko turystyczne było kiedyś szkołą we wsi Izera. To jedyna pozostałość z dawnych czasów. Dla odrobiny historii i niezapomnianych widoków, warto odwiedzić okolice Hali Izerskiej.
  • Stóg Izerski: To miejsce jest w Górach Izerskich określane jako najpopularniejsze. Taki obowiązkowy przystanek dla turystów. Stóg Izerski znajduje się po polskiej stronie i sięga 1105 m n.p.m. To jeden z najwyższych szczytów tej okolicy. Na Stogu Izerskim funkcjonuje ośrodek narciarski, przez tę okolicę wiodą również różne szlaki, między innymi na popularny wierzchołek Smrek.
  • Smrek: Wierzchołek składa się z dwóch szczytów, z czego tylko jeden z nich znajduje się po polskiej stronie. Po czesku Smrk wznosi się na wysokość 1124 m n.p.m. i należy do najwyższych szczytów w Czechach. Ze szczytu widać Pogórze Izerskie oraz Karkonosze. Swobodnie możemy przejść na czeską stronę, by podziwiać widoki z innej perspektywy,
  • Grzbiet Kamienicki: Wszystkim miłośnikom spacerów po górach poleca się wierzchołki Grzbietu Kamienickiego, które nie przekraczają 1000 m n.p.m. Góry Izerskie po tej stronie to na przykład Sępia Góra (828 m n.p.m.), która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicy.

Atrakcje Gór Izerskich

Noclegi w Górach Izerskich

W okolicach Gór Izerskich miejsca na nocleg nam nie zabraknie. Popularny turystycznie rejon ma mnóstwo ofert w każdej cenie. Od pokoi noclegowych po luksusowe górskie domki. Ceny za nocleg w Sudetach oscylują w granicy od 50 do 200 zł za noc. Ceny oczywiście będą niższe, kiedy zarezerwujemy noclegi wcześniej i kiedy zdecydujemy się na wycieczkę poza sezonem. Najniższe ceny są za pokoje gościnne w prywatnych domach, gdzie właściciele utrzymują się z wynajmowania pokoi gościom. Bardzo ciekawe propozycje cenowe mają również hotele SPA i górskie uzdrowiska, gdzie znajdziemy ofertę na noleg nie przekraczjącą 100 zł.

Kiedy macie już wybrane miejsce, które najbardziej Wam się podoba i właśnie tam będziecie chcieli mieć swoją bazę wypadową na spacery po Gróach Izerskich, zadbajcie o rezerwację kilka miesięcy wcześniej. Najlepsze miejsca znajdują chętnych najszybciej: stara zasada!

Czy warto odwiedzić Góry Izerskie? Mapa szlaków i nawet najdokładniejszy opis nie sa w stanie przekazać atmosfery gór i jakości widoków, które zarezerwowane są tylko dla oczu. Nie uchwycisz ich nawet najlepszym aparatem. Góry Izerskie są świetną okazją do rozpoczęcia przygody z wycieczkami górskimi w ogóle. To również dobra propozycja dla rodzin z dziećmi lub po prostu dla osób, które chcą dobrze spędzić urlop. Atrakcji w Górach Izerskich Wam nie zabraknie!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny