Góry Izerskie: szlaki dla początkujących!

Date:

Share:

Góry Izerskie: atrakcje dla całej rodziny i nie tylko! Te okolice są popularne w Polsce i stanowią część pasma górskiego, które dzielimy z Czechami. Poznajcie szlaki dla początkujących i dowiedzcie się, co warto zobaczyć w Górach Izerskich!

Góry Izerskie charakterystyka

Cechą charakterystyczną Gór Izerskich jest przebiegająca przez nie granica Polski z Czechami. Obecnie możemy tę granicę swobodnie przekraczać, co każdy wyjazd w Sudety i również Karkonosze czyni jeszcze atrakcyjniejszym. Góry Izerskie znajdują się w Sudetach Zachodnich, a od Karkonoszy oddziela je Przełęcz Szklarska. Na północy Góry Izerskie przechodzą w Pogórze Izerskie, o którym więcej powiemy sobie niżej. Jeśli chodzi o Czechy, to granica Gór Izerskich styka się z Przedgórzem Karkonoskim i Kotliną Żytawską.

Sudety, w tym Góry Izerskie, nie należą do wysokich, ale nie brakuje tutaj atrakcji dla wszystkich miłośników pięknych szczytów. Po polskiej stronie są to 2 równoległe pasma górskie: Grzbiet Wysoki i Grzbiet Kamienicki. W pierwszym paśmie znajduje się najwyższy szczyt Gór Izerskich: Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Wśród gór Grzbietu Kamienickiego nie ma wierzchołków przekraczających tę wysokość, z reguły znajdują się tam szczyty poniżej 1000 m n.p.m. W okolice Gór Izerskich nie przyciągają zatem wierzchołki, które można wpisać we własne rekordy. Te rejony wybierają osoby pragnące poznać piękno natury, popatrzeć na widoki z wysokości, ale możliwe do zdobycia dla osób z przeciętną kondycją. W rejonach Sudetów i Karkonoszy nie brakuje również atrakcji turystycznych związanych z historią i działalnością człowieka. Izery są doskonałym miejscem dla miłośników narciarstwa biegowego i innych sportów zimowych, do których są tutaj idealne warunki pogodowe.

Pogórze Izerskie

Pógórze Izerskie to przedpole na północy Gór Izerskich. Te okolice są uznawane za jedne z najbardziej czarujących, jeśli chodzi o Góry Izerskie. Można się oczywiście upierać, że przecież każde miejsce w górach ma swój urok. To prawda i zarówno na wyoskości 2000 m n.n.p.m, jak i na poziomie poniżej 1000 m n.p.m, możemy spotkać się z niesamowitym pięknem przyrody. Każde doświadczenie będzie jednak inne i nie sposób tego wartościować. Pogórze to zaciszne miejsce, które ma mnóstwo walorów turystycznych, a jednocześnie daje azyl do klimatycznych wycieczek bez towarzystwa dziesiątek innych turystów. Na Pogórzu Izerskim swój raj odnajdą miłośnicy wycieczek rowerowych długich spacerów, a także zapaleńcy historyczni.

Na tych terenach znajdziemy nie tylko cuda natury, w tym jeziora zaporowe, ale również pozostałości dawnej architektury. Średniowiecze zamki, nieskażone nowoczesnością budynki z czasów wojny. Na terenach Pogórza Izerskiego znajduje się chociażby słynny Zamek Czocha. Inną bardzo popularną dawną budową jest Zamek Chojnik. Oba miejsca warto odwiedzić ze względu na wyjątkowy klimat i oddech historii. Polskiej, pięknej i niepowtarzalnej historii otoczonej przez malowniczą potęgę natury!

Szklarska Poręba

Do Szklarskiej Poręby tłumnie jeżdżą wycieczki szkolne z terenu całej Polski. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to malownicze miejsce, a przy tym doskonałe do wspinaczki górskiej, którą można odbyć z dziećmi. Z pewnością żadne dziecko nie będzie się tutaj nudzić! Szklarska Poręba jest także bogata w atrakcje dla dorosłych, doświadczonych miłośników podróży w góry. Tę piękną nazwę nosi miasteczko, które otaczają Karkonosze i z jednej strony Izerskie Góry. Miasteczko jest oceniane jako wyjątkowe pod względem klimatycznym. Chociaż położone na poziomie nie przekraczającym 860 m n.p.m., miasteczko wykazuje oznaki strefy klimatycznej typowej dla wysokości 2000 m n.p.m.! Z tego względu do Szklarskiej Poręby udają się również sportowcy, by w idealnych warunkach trenować swoje umiejętności. Szklarska Poręba to oczywiście nie tylko góry, w tym Góry Izerskie, ale również zabytki i atrakcje turystyczne w obrębie samego miasteczka.

Szklarska Poręba

Atrakcje Gór Izerskich

W Górach Izerskich nie zabraknie nam atrakcji przez cały rok. To jedne z niewielu miejsc, które są bezpieczne do zwiedzania razem z dziećmi. Jak sami zauważyliście, najwyższy szczyt Gór Izerskich (1126 m n.p.m.) nie stanowi wielkiego wyzwania. W tej okolicy, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie, znajdziemy piękne gatunki roślin i czarujące widoki. To duże osiągnięcie natury w rejonie Gór Izerskich, ponieważ przez dziesiątki lat zmagały się one z zanieczyszczeniami wynikającymi z działalności człowieka (kopalnie, fabryki). Kwaśne deszcze zniszczyły wielkie połacie terenu, ale natura po raz kolejny udowodniła swoją siłę. Co możemy zaliczyć do najpopularniejszych atrakcji Sudetów w pobliżu Gór Izerskich?

  • Szlak rzeki Izery: To właśnie od Izery Góry Izerskie wzięły swoją nazwę. Malownicza woda prowadzi przez wyjątkowe zakątki, do których należy na przykład Kobyla Łąka. To swego rodzaju plaża, której widok zapiera dech w piersiach! Można się tam oczywiście zatrzymać na odpoczynek.
  • Torfowiska Izerskie: Znajdują się na terenie rezerwatu przyrody. Po polskiej stronie rezerwat sięga 560 hektarów, a ze znajdującymi się hektarami po czeskiej stronie, cudowny rezerwat sięga ponad 1000 hektarów.
  • Gory Izerskie schronisko Chatka Górzystów: znajdujące się w obecnej Hali Izerskiej schronisko turystyczne było kiedyś szkołą we wsi Izera. To jedyna pozostałość z dawnych czasów. Dla odrobiny historii i niezapomnianych widoków, warto odwiedzić okolice Hali Izerskiej.
  • Stóg Izerski: To miejsce jest w Górach Izerskich określane jako najpopularniejsze. Taki obowiązkowy przystanek dla turystów. Stóg Izerski znajduje się po polskiej stronie i sięga 1105 m n.p.m. To jeden z najwyższych szczytów tej okolicy. Na Stogu Izerskim funkcjonuje ośrodek narciarski, przez tę okolicę wiodą również różne szlaki, między innymi na popularny wierzchołek Smrek.
  • Smrek: Wierzchołek składa się z dwóch szczytów, z czego tylko jeden z nich znajduje się po polskiej stronie. Po czesku Smrk wznosi się na wysokość 1124 m n.p.m. i należy do najwyższych szczytów w Czechach. Ze szczytu widać Pogórze Izerskie oraz Karkonosze. Swobodnie możemy przejść na czeską stronę, by podziwiać widoki z innej perspektywy,
  • Grzbiet Kamienicki: Wszystkim miłośnikom spacerów po górach poleca się wierzchołki Grzbietu Kamienickiego, które nie przekraczają 1000 m n.p.m. Góry Izerskie po tej stronie to na przykład Sępia Góra (828 m n.p.m.), która jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicy.

Atrakcje Gór Izerskich

Noclegi w Górach Izerskich

W okolicach Gór Izerskich miejsca na nocleg nam nie zabraknie. Popularny turystycznie rejon ma mnóstwo ofert w każdej cenie. Od pokoi noclegowych po luksusowe górskie domki. Ceny za nocleg w Sudetach oscylują w granicy od 50 do 200 zł za noc. Ceny oczywiście będą niższe, kiedy zarezerwujemy noclegi wcześniej i kiedy zdecydujemy się na wycieczkę poza sezonem. Najniższe ceny są za pokoje gościnne w prywatnych domach, gdzie właściciele utrzymują się z wynajmowania pokoi gościom. Bardzo ciekawe propozycje cenowe mają również hotele SPA i górskie uzdrowiska, gdzie znajdziemy ofertę na noleg nie przekraczjącą 100 zł.

Kiedy macie już wybrane miejsce, które najbardziej Wam się podoba i właśnie tam będziecie chcieli mieć swoją bazę wypadową na spacery po Gróach Izerskich, zadbajcie o rezerwację kilka miesięcy wcześniej. Najlepsze miejsca znajdują chętnych najszybciej: stara zasada!

Czy warto odwiedzić Góry Izerskie? Mapa szlaków i nawet najdokładniejszy opis nie sa w stanie przekazać atmosfery gór i jakości widoków, które zarezerwowane są tylko dla oczu. Nie uchwycisz ich nawet najlepszym aparatem. Góry Izerskie są świetną okazją do rozpoczęcia przygody z wycieczkami górskimi w ogóle. To również dobra propozycja dla rodzin z dziećmi lub po prostu dla osób, które chcą dobrze spędzić urlop. Atrakcji w Górach Izerskich Wam nie zabraknie!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny

━ przeczytaj również

Jak się ubrać w góry zimą? Sprawdź nasz poradnik!

Jak się ubrać w góry zimą? Wiele osób często rezygnuje z zimowej aktywności fizycznej, ponieważ szybko zaczyna marznąć i traci chęci, aby zostawać dłużej na...

Strefa bezcłowa – co to takiego i na jakie ceny można liczyć?

Strefa bezcłowa to specjalne miejsce na każdym lotnisku międzynarodowym. Znajdują się tam sklepy, które cieszą się popularnością ze względu na niższe ceny. Zazwyczaj sprzedają...

Nakładki antypoślizgowe na buty – niezastąpione podczas górskich wędrówek zimą

Zimowe wędrówki górskie mają niepowtarzalny i wyjątkowy klimat oraz zapewniają niezapomniane przeżycia, jednak nierzadko są niezwykle niebezpieczne. Trudne warunki atmosferyczne znacznie zwiększają ryzyko kontuzji...

Biwakowanie w lesie możliwe również zimą, sprawdź jak się przygotować!

Na pierwszy rzut oka biwakowanie i zima dość wyraźnie się wykluczają. Mało komu może wydawać się to przyjemne, ale także bezpieczne. Jak to mądrze...

Zegarek survivalowy — dodatkowy gadżet czy niezbędne wyposażenie?

Survivalowe wypady zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Możliwość porzucenia cywilizacji na rzecz spotkania oko w oko z przyrodą, stanowi świetną rozrywkę i...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj