Góry Skaliste: te miejsca musisz znać!

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Górach Skalistych. Nie każdy miał w życiu okazję zobaczyć je osobiście, ale wielki system górski Ameryki Północnej jest chlubą Stanów Zjednoczonych. W większości jednak właścicielem pięknych gór jest Kanada. Z czego słyną Góry Skaliste? Jakie krajobrazy możemy tam zobaczyć i czy wszystkie miejsca są bezpieczne dla turystów? O tym, które części gór musisz znać oraz wszystkie najważniejsze informacje na temat Gór Skalistych poznasz z treści tego wpisu!

Krajobraz, położenie i geneza Gór Skalistych

Góry Ameryki Północnej, czyli słynne Góry Skaliste to pasmo górskie rozpościerające się aż na 4800 km! Zajmując tym samym tereny USA i Kanady. I chociaż nie są to najwyższe góry świata to z pewnością jedne z najsłynniejszych. Podobnie, jak w Polsce, również góry w USA i Kanadzie mają swoje najwyższe szczyty. Natura zdecydowała, że najwyższy szczyt pasma górskiego znalazł się w stanie Kolorado w USA. Wierzchołek nosi nazwę Mount Elbert (na cześć dawnego gubernatora Kolorado) i sięga 4401 m n.p.m. Nie jest to zatem szczyt do zdobycia podczas niezobowiązującego spacerku, ale o tym później. Najwyższy wierzchołek gór Kanadyjskich to z kolei Mount Robson sięgający 3954 m n.p.m., więc też całkiem imponująco.

Geneza Gór Skalistych sięga milionów lat wstecz i obecny ich wygląd jest wynikiem stopniowych zmian na świecie. Swój wkład w budowę Gór Skalistych miały wysokie temperatury związane z działalnością wulkanów, procesy kształtowania się Ziemi oraz znane nam szczególnie procesy epoki polodowcowej. Sam najstarszy park narodowy na świecie: Yellowstone jeszcze do lat 1860 w 90% był pokryty lodem! Niesamowite, jak pięknie woda ukształtowała te tereny. Nic dziwnego w tym, że Góry Skaliste cieszą się ogromnym powodzeniem wśród turystów i wśród badaczy.

Podział Gór Skalistych

Góry Skaliste mają nie do końca miano pasma górskiego. Najczęściej nazywa się je systemem górskim, ponieważ są to tereny tak rozległe, że ciężko je porównać do znanych nam chociażby europejskich pasm gór. Samych najwyższych wierzchołków w Górach Skalistych możemy wyróżnić kilkadziesiąt. Najniższy z nich ma 3396 m n.p.m. Podział Gór Skalistych zaczniemy w kolejności od północy i będą to skrótowe opisy każdego pasma. Zauważycie dzięki temu, że nie da się poznać tych terenów do końca i na pewnoe nie są to szlaki na jedną wycieczkę. Ta potęga natury, tajemniczość i wyjątkowość każdej części Gór Skalistych, przyciąga ludzi jak magnes. Zaczynamy!

Far Northern Rockies

Najdalej wysunięte na północ góry Far Northern Rockies znajdują się na terenie Kanady. Ich powierzchnia sięga 153 tys. km² i w większości zajmuje prowincję zwaną Kolumbią Brytyjską, a niewielka część znajduje się na ziemiach prowincji Albert. Góry tego pasma są stosunkowo niskie, a najwyższy szczyt Ulysess Mountain sięga 3024 m n.p.m. Podobnie, jak opisane niżej Canadian Rockies i Far Northern Rockies: góry znajdujące się na ziemiach kanadyjskich są geologicznie młodsze i różnią się nieco od tych po stronie USA. Klimat jest tutaj wilgotniejszy, chłodniejszy, a działalność wody bardziej widoczna. Po stronie kanadyjskiej znajdziemy więcej lodowców, większe jeziora. I mimo że wierzchołki są tutaj niższe, to mają również bardziej strome ściany.

Canadian Rockies

Odwrotne proporcje do wyżej opisanych gór mają Canadian Rockies, znajdujące się w większości w prowincji Alberta, a na ziemie Kolumbii Brytyjskiej przypada niewielka ich część. Canadian Rockies sięgają 93,5 tys. km² i to właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt gór kanadyjskich, czyli Mount Robson. Ten łańcuch górski dzieli się na mniejsze grupy i stanowi część pasma wysuniętą najdalej na wschód. Do tej części gór należy również słynna Kolej Transkanadyjska. Kolejka prowadzi przez górskie krajobrazy, łącząc Montreal z Vancouver, czyli dwa miasta znajdujące się na odległych krańcach kraju. To imponujący projekt ludzki wynikający z konieczności połączenia odległych zakątków państwa w celach handlowych. Dzisiaj pełni funkcje praktyczne i czysto turystyczne.

Idaho-Bitterroot Rocky Mountains

Kolejny pasjonujący odcinek znajduje się na granicy stanu Montana i na granicy stanu Idaho, stąd nazwa. Drugi człon nazwy: Bitterroot oznacza roślinność, która masowo porasta te tereny. Pasmo składa się z kilku pomniejszych pasm górskich i w całości ciągnie się przez kilkaset kilometrów. Idaho-Bitterroot Rocky Mountains dzielą się jeszcze na:

  • Cour d’Alene Mountains (najwyższy wierzchołek Cherry Peak 2241 m)
  • Saint Joe Mountains (Latour Peak 1953 m)
  • Northern Bitterroot Range ( Rhodes Peak 2417 m)
  • Central Bitteroot Range (Trapper Peak 3096 m)
  • Beaverhead Mountains (Scott Peak 3473 m)
  • Centennial Mountains (Mount Jefferson 3110 m)

Greater Yellowstone Rockies

Piękno gór Greater Yellowstone jest dzisiaj chronione przez ekologów, którzy walczą, by działalność człowieka nie powodowała negatywnych zmian w środowisku. W tej części gór ludzie mogą doświadczyć atmosfery i zjawisk natury, których nie znajdziemy w żadnym innym regionie. Region jest objęty protekcją i ma nawet stronę internetową (dostępną w języku angielskim), która opowiada o aktualnych wydarzeniach i działalności na rzecz ochrony Greater Yellowstone. Ten rejon należy do bardzo bogatych przyrodniczo i swoje siedliska mają tu grupy zwierząt takie jak wspomniane wcześniej misie, bizony, a także wilki.

A skoro mowa o Greater Yellowstone, należy powiedzieć również o Parku Narodowym Yellowstone, dla którego przeznaczyliśmy osobny akapit. Yellowstone jest najstarszym Narodowym Parkiem w Ameryce, dlatego jest szeroko znanym miejscem. To nie tylko dom dla zwierząt, ale również ostoja i miejsce relaksu dla wielu ludzi.

Western Rocky Mountains

Położone w zachodnich rejonach USA Western Rocky Mountains stanowią przedmieścia takich miejsc, jak: Arizona, Colorado, Idaho, Montana, Nevada, New Mexico, Utah i Wyoming. Znajdują się na północy USA i stanowią próbkę różnorodności rejonów górskich. W Western Rocky Mountains znajduje się także Alaska, która już wiele lat temu była przedmiotem wielkiego zainteresowania naukowców i podróżników. Początkującym turystom jednak zdecydowanie bardziej polecamy mniej mroźne tereny.

Najwyższy szczyt tych okolic znajdziemy w stanie Colorado. Cały obszar Rocky Mountains jest natomiast idealnym miejscem dla miłośników sportów zimowych, polowań, łowienia ryb i relaksu w pięknej części Ziemi. Interesujące miejsca znajdziemy na całej długości 3 tysięcy kilometrów, ponieważ tyle właśnie zajmują te przepiękne okolice. Taki obszar wydaje się naprawdę potężny, ale musimy wziąć pod uwagę, że skały, wzniesienia, rzeki i jeziora Rocky Mountains miały mnóstwo czasu na powstanie. Ich początek datuje się na okres 80 lub przynajmniej 50 milionów lat temu!

Southern Rocky Mountains

Południowe Rocky Mountains są znane jako główne pasmo górskie Ameryki Północnej i większość tych terenów znajdziemy w stanie Wyoming, Colorado, Nowego Meksyku i Utah, będącymi stanami, które należą do USA. Podobnie, jak wyżej, również tutaj najwyższe wierzchołki znajdują się w stanie Colorado i jest nim Mount Elbert (4401 m). I chociaż te okolice nie są bogate w najpopularniejsze góry zdecydowanie są niemniej interesujące. Informacje dotyczące zdobywania szczytów Południowych Rocky Mountains podają, że nie ma tutaj jasno wytyczonych szlaków. W związku z tym eksplorowanie tych rejonów może być trochę trudniejsze, co ma się zmienić w ciągu kilku lat.

Góry Skaliste historia

Na początku wspomnieliśmy trochę o genezie gór kanadyjskich i znajdujących się także na ziemiach USA. Jak się domyślacie historia tych miejsc jest bogata i bardzo, bardzo długa. Dzięki położeniu na długości wielu tysięcy kilometrów, Góry Skaliste są bardzo różnorodne. Dzisiaj te miejsca są uznawane za jedne z najpopularniejszych turystycznie i takich, które stanowią idealne warunki dla sportów zimowych. Żadne opisy i informacje nie zastąpią jednak wrażeń, które staną się naszym udziałem podczas wycieczki na żywo. Co nieco o historii tych rejonów warto jednak wiedzieć. Zamiast jednak opowiadać Wam o suchych danych, przedstawimy kilka ciekawych faktów dotyczących tych rejonów.

  • Góry Skaliste swoim powstaniem zapoczątkowały szybką ewolucję…dinozaurów. Wysokie wierzchołki i ukształtowane przez nie stosunkowo niewielkie morze stanowiły przeszkodę dla prehistorycznych zwierząt, które musiały dostosować się do nowych warunków lub zginąć. W tym okresie, około 80 milionów lat temu, powstały nowe gatunki dinozaurów. Ich populacja znacznie się jednak zmniejszyła, ponieważ nie wszystkie stworzenia poradziły sobie z naturalną przeszkodą.
  • Kiedy Góry Skaliste pojawiły się, m.in. na ziemiach Ameryki Północnej, stanowiły przeszkodę dla zwierząt również po erze dinozaurów. W ten sposób miały znaczny wpływ na kształtowanie się flory i fauny w rejonach Azji.
  • Po epoce lodowcowej Góry Skaliste stanowiły korytarz migracyjny dla zwierząt, m. in. dla populacji bizonów, które dzisiaj możemy oglądać również w Polsce, chociaż ich osiedlenie się u nas jest zasługą prywatnej działalności człowieka. Chociaż naukowcy udowodnili, że 15 tysięcy lat temu ludzie nie korzystali z tego korytarza, to stał się on drogą dla ludzkości trochę później. Taka możliwość migracji stanowiła ogromny wpływ dla rozwoju: flory i fauny Ziemi, a także całej ludzkości, która miała dostęp do większych, zróżnicowanych terenów na Ziemi.
  • Grupy łańcuchów górskich to nie tylko rejony turystyczne, ale również miejsca wydobycia surowców naturalnych, takich jak: miedź, cynk, ropa naftowa, kobalt, uran, mangan, a także złoto i srebro.
  • Z Górami Skalistymi związany jest pewien szczególny termin. „Człowiek gór”, czyli dawny mieszkaniec rejonów górskich jest dzisiaj archaicznym terminem, ponieważ ten styl życia przestał być powszechny już wiele lat temu. Ludzie gór byli samotnikami, którzy eksplorowali trudne do przebycia tereny. Ludzie ci żyli z polowań i sprzedaży skór. Z jednej strony byli zupełnie niezależnymi, wolnymi duchami blisko związanymi z naturą. Z drugiej zaś ograniczały ich przyziemne sprawy handlowe: na upolowane skóry musieli mieć przecież zbyt. Obecnie nie ma już prawdziwych ludzi, którzy żyli by w ten sposób.

Góry Skaliste: najpopularniejsze miejsca dla turystów

Jak się zapewne domyślacie, rozległe pasma w Górach Skalistych są doskonałym źródłem dla żądnych przygód i nowości miłośników wycieczek i podróży. W tych rejonach znajdziemy wiele atrakcji na wiele wycieczek i z pewnością będziemy chcieli tutaj wracać. Bo chociaż pięknych krajobrazów i wyjątkowych atrakcji nie brakuje również w Polsce, to wszyscy wiemy, że klimat USA i Kanady jest zupełnie inny. Właśnie to często jest najbardziej przyciągające w wycieczkach zagranicę. Jedziemy zobaczyć wszystko to, czego nie mamy na co dzień. Jakie zatem są najpopularniejsze miejsca dla wycieczkowiczów w Górach Skalistych?

Jezioro Lake Louise

Okolica jeziora Lake Louise spodoba się zarówno miłośnikom natury, jak i wielbicielom… architektury. Jezioro położone jest w samym centrum miasteczka o tej samej nazwie. Miejscem geograficznym jeziora jest Alberta w Kanadzie. Do jeziora wpływa lodowiec Victoria, z którym szmaragdowe wody tworzą niesamowity krajobraz. Na wierzchołek lodowca, dzięki któremu powstało malownicze jezioro, można się wspiąć. Ta praktyka nie jest jednak polecana każdemu. Wspinaczka na lodowiec wymaga doświadczenia, sprzętu i prawdziwego zamiłowania do ryzyka.

Z kolei nad samym jeziorem Lake Louise znajduje się nie tylko lodowiec, ale również przepiękny hotel, który każdemu kojarzy się z bajkowym pałacem. Luksusowy hotel znajduje się na trasie szlaków turystycznych. Oprócz tego prezentuje cudowną panoramę na okoliczne 6 lodowców. M. in. właśnie te okolice są uznawane za obowiązkowe dla wycieczki w okolice gór kanadyjskich.

Miasteczko Banff

Osoby zaznajomione nieco z turystycznymi perełkami Ameryki, wiedzą, że miasteczko Banff w Polsce nazywane jest kanadyjskim odpowiednikiem Zakopanego. W naszym państwie Zakopane jest najbardziej znanym, popularnym i przez to również dość drogim i czysto pokazowym miejscem turystycznym w polskich górach. Podobnie jest z Banff, które słynie z pięknych widoków, dużych możliwości dla miłośników sportów zimowych oraz terenów, gdzie nie brakuje źródeł termalnych. Bogata okolica (nie tylko bogata w widoki) jest zatem idealnym miejscem wypoczynkowym. Odnajdą się tutaj także, a może przede wszystkim, ludzie zainteresowani wysokim standardem, a niekoniecznie samą tylko naturą.

Parki Narodowe Glacier

Celowo napisaliśmy wyżej o Parkach Glacier, ponieważ tę nazwę dzielą ze sobą specjalnie wyznaczone tereny ochrony przyrody w Kanadzie i na ziemiach USA. Jeśli chodzi o Kanadę, park zajmuje około 1350 km2 na ziemiach Kolumbii Brytyjskiej. Chociaż w kanadysjkim Glacier nie brakuje atrakcji turystycznych i miejsc wypoczynku, to dotarcie tam jest dość trudne. Wszelkie rozrywki związane z parkiem Glacier w Kanadzie są zatem zarezerwowane dla doświadczonych wspinaczy.

Jak się domyślacie Glacier w USA znajduje się blisko granicy z Kanadą. Park zajmuje około 4100 km2. I o ile kanadyjskie piękno, jakim szczyci się park, to głównie lodowce, o tyle park w USA jest prawdziwą skarbnicą flory i fauny. Duma Glacier to liczne jeziora polodowcowe oraz azyl dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Park został utworzony w roku 1910, a powodem tego była chęć ochrony przyrody, mocno nadwyrężonej z powodu działalności poszukiwaczy złota i innych wartościowych surowców. Oprócz piękna natury, w Glacier w Stanach również możemy podziwiać imponujące lodowce. Glacier jest wpisany na listę skarbów Ziemi UNESCO.

Wyjątkowe atrakcje Gór Skalistych

Nawet sami mieszkańcy terenów otaczających Góry Skaliste nie będą w stanie zgłębić ich tajemnic. Nie jest możliwe, by poznać wszystkie atrakcje w ciągu jednej lub nawet kilku wycieczek. Natomiast niezależnie od tego, jaką okolicę tych imponujących gór wybierzesz, będziesz miał co robić! Najpopularniejszym celem wycieczkowym jest Kanada i Vancouver i okoliczne atrakcje, o których krótko opowiemy sobie poniżej.

Kolej Transkanadyjska

Pierwszą atrakcją gór jest oczywiście sama kolejka kanadyjska, która wygodnie powiezie nas pośród górskich krajobrazów. Kolejka ciągnie się od Montrealu do Vancouver. Łączy zatem 2 przeciwległe miasta, jakie ma na swoich ziemiach Kanada. Kolej Transkanadyjska była ogromnym przedsięwzięciem i trudne było znalezienie grupy inżynierów, którzy wzięliby się za ten projekt z entuzjazmem. Ostatecznie jednak kolej o imponującej długości, została oddana do użytku około 30 lat temu. Upór pomysłodawców zakończył się sukcesem, natomiast nowy wtedy nabytek państwa był przyczyną śmierci wielu ludzi, którzy wykonali projekt pracą własnych rąk. Największą siłę roboczą tworzyli Chińczycy, z których wielu poniosło śmierć, budując tunele przez Góry Skaliste.

Podróż słynną The Canadian, czyli Koleją Transkanadyjską, trwa 3 dni i 14 godzi i raczej nie jest specjalnie wygodne, by chcieć przebyć całą tę trasę. Zwłaszcza że bilety kolejowe w Kanadzie i USA nie należą do specjalnie tanich. Sama atrakcja turystyczna, jaką jest przejazd kolejką przez malownicze zakątki państwa, jest jednak dobrym pomysłem i bardzo wśród zagranicznych wycieczkowiczów popularnym.

Park Narodowy Jasper

Znajdujący się w Kanadzie park Jasper jest jednym z najbardziej znanych miejsc tego typu, ale nie tak obleganych, jak inne, mniej imponujące parki. Zajmujący kanadyjskie ziemie Alberty Jasper zajmuje ponad 10 tys. km2. Tym samym stanowi miejsce, które kryje w sobie wiele mniejszych, bardzo klimatycznych atrakcji górskich. Do takich miejsc zaliczyć można Honeymoon Lake, czyli Jezioro Miesiąca Miodowego. W tym nieskażonym przez działalność człowieka zakamarku świata, mamy okazję spędzić przyjemne chwile w niewielkim ośrodku wypoczynkowym. W tych okolicach istnieją duże szanse, że spotkamy nad jeziorem niedźwiedzia w swoim naturalnym środowisku. Okolice jeziora nie są jedynymi, które mogą nas zachwycić. Warto wspomnieć m. in. Piramid Lake, czy Maligne Lake.

Kolejną wyjątkową atrakcją, którą może pochwalić się park Jasper są wodospady, z których jednymi z najbardziej imponujących wydają się wodospady Athabasca. Liczne i bardzo zaciekłe wodospady tworzą wody rzeki Athabasca. Najchętniej wyróżnianym wodospadem rzeki jest ten sięgający 23 m wysokości. Siła wodospadu robi niemałe wrażenie na żywo, dlatego zobaczenie go jest obowiązkowym elementem wyjazdu w te okolice. Park, podobnie, jak wiele innych okolic górskich, daje człowiekowi możliwość ujrzenia na żywo dużych ssaków, jak niedźwiedzie i wilki. Dzikie zwierzęta nie spieszą się do robienia krzywdy człowiekowi, dlatego same także stanowią jedną z ciekawszych atrakcji w górach. Są swego rodzaju bonusem każdej wycieczki. Jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na zobaczenie włochatych mieszkańców, udawajcie się nad Honeymoon Lake lub inne jeziora wczesnym rankiem. Porą zwierząt jest również wieczór, jednak rozległy Jasper wieczorem może być mniej przyjazny dla człowieka. Musimy brać pod uwagę, że w tych terenach łatwo się zgubić.

Park Narodowy Banff

Wyżej wspominaliśmy o miasteczku Banff, które jest bardzo popularnym miejscem na kanadyjskiej turystycznej mapie. Miasteczko położone jest na terenach Parku Narodowego Banff. Park zajmuje powierzchnię blisko 7 tys. km3 i jest 3 parkiem narodowym, który powstał na Ziemi jako jeden z pierwszych. Powstały 35 lat temu park Banff jest pełen atrakcji dla wielbicieli przygód blisko natury. To również siedlisko życia dla mnóstwa gatunków dzikich zwierząt, głównie tych niezagrażających człowiekowi, jak orły, wiewiórki, czy jelenie. Należy jednak pamiętać, że swój dom mają tutaj również niedźwiedzie grizzly, rosomaki, rysie oraz pumy. Człowiek, jako gość w tych rejonach, musi zachować ostrożność i w pełni dostosować się do wymagań, które warunkują nasze bezpieczeństwo i spokój zwierząt.

Park Narodowy Banff

Najpopularniejsze miejsca tego rejonu są jednak całkiem bezpieczne. Należą do nich termy Upper Hot Springs, liczne kurorty narciarskie i oczywiście malownicze budynki, utworzone specjalnie z myślą o zwiedzających. Mimo, że Banff jest mniejszy niż wcześniej opisywany park Jasper, to wydaje się bardziej popularny od swojego większego brata. Być może wpływ na to ma fakt, że Banff jest wygodniejszy dla miłośników wygody i osób, które nie dość dobrze orientują się w górskich rejonach. Jasper jest rozleglejszy, ale przede wszystkim bardziej „dziki”. Mimo tych różnic, zarówno Banff, jak i Jasper w sezonie są wprost oblegane. Najlepsze miesiące na wizytę w tych okolicach to wiosna, wczesne lato i początek jesieni.

Vancouver

Vancouver jest miejscem dość wyjątkowym, ponieważ dzieła cywilizacyjne sąsiadują bezpośrednio z totalnie dzikim krajobrazem górskim. Pomijając, że Kanada w ogóle należy do „przedmiotów” dużego zainteresowania w Polsce, jest to cel wielu wycieczek z naszego państwa. Wcale nas to nie dziwi, biorąc pod uwagę, jak interesująca i jak odmienna od naszej codzienności jest rzeczywistość kanadyjska.

Chociaż w Polsce również staramy się przywiązywać dużą wagę do dbania o czystość przestrzeni publicznej to Vancouver nie ma sobie równych w tej kwestii. Miasto jest uznane za jedno z najczystszych miast na Ziemi. Co jeszcze można powiedzieć o tym wyjątkowym mieście?

  • Vancouver ma w samym swoim sercu Stanley Park. Kojarzycie znajdujący się w Nowym Jorku, ogromny Central Park? Wyobraźcie sobie, że ten znajdujący się w kanadyjskim mieście jest jeszcze większy! Teren rozciąga się na długości 9 kilometrów, a droga prowadzi wzdłuż plaży. Trzeba przyznać, że tego można pozazdrościć mieszkańcom miasta, którzy mają taki park na co dzień!
  • Miasto ma m.in. 2 zupełnie odmienne dzielnice: Gastown, która jest żywym wspomnieniem przeszłości oraz Downtown, która jest maksymalnie nowoczesna. Spacer z jednej dzielnicy do drugiej jest jak podróż w czasie. Wielbicielom romantycznych miejsc i klimatycznych kawiarenek polecamy Gastown, które jest pełne perełek architektury. Podobnie zresztą Downtown, ale w zupełnie inny sposób. Co ciekawe, nowoczesne budynki Downtown znajdują się w otoczeniu zieleni. Dzięki temu zachowana jest równowaga i miasto zachowuje swój wyjątkowy, przyrodniczy klimat. Do grupy najbardziej interesujących miejsc Downtown zaliczyć można bibliotekę, której zbiór książek zapiera dech w piersiach. Dla osób kochających książki jest to miejsce obowiązkowe!
  • Canada Place, który jest imponującym kompleksem turystycznym, znajdującym się w porcie w Vancouver. To miejsce wielu wydarzeń i szczególnie popularna turystycznie atrakcja. Możesz tu zrobić zakupy, znaleźć luksusowy pokój na nocleg, a także spędzić czas w wyjątkowej atmosferze.
  • Wielbiciele pięknej panoramy widokowej powinni odwiedzić Park Królowej Elżbiety. Położony wysoko nad poziomem morza park oferuje wspaniałe widoki. To miejsce szczególnie upodobane przez romantyków i młode małżeństwa, które z radością pozują do swoich ślubnych zdjęć. Park jest stosunkowo niewielki, bo zajmuje powierzchnię 2 000 km2. W porównaniu z parkami Jasper, Banff i Stanley jest faktycznie nieduży.

To tylko niektóre z mnóstwa atrakcji, w skład których wchodzą spacery po górskich terenach i korzystanie z niesamowitych widoków na niejeden szczyt. W Vancouver możemy podziwiać zarówno dziką naturę, jak i dokonania człowieka. Dzięki temu nikt nie będzie się tutaj nudził.

Uniwersytet British Columbia Kanada

Rozległy kampus uniwersetycki Bristish Columbia Kanada w Vancouver jest jedną z najznamienitszych uczelni. Studiuje tam ponad 60 tysięcy osób, a budżet wynosi taką sumę, o jakiej polskie szkoły i uczelnie mogą tylko pomarzyć. Nie bez powodu uniwersytet w Vancouver uplasowany jest w grupie 20 uczelni, na których każdy chciałby studiować. Z turystycznego punktu widzenia atrakcyjny jest sam kampus, który jest duży i wyposażony w punkt charakterystyczny, czyli widoczną z daleka wieżę zegarową. Zwłaszcza z naszego punktu widzenia, ponieważ w Polsce uczelnie są zupełnie inne, uniwersytet w Kanadzie robi imponujące wrażenie. Fajnie tak przystanąć i zastanowić się, jakie ciekawe zajęcia muszą mieć studenci tak bogatej i nowoczesnej uczelni!

Park Yellowstone

Imponujący park Yellowstone jest ciekawy pod wieloma względami. Jednym z nich są pożary, których się nie gasi. Dlaczego w czasach tak dużego przykładania wagi do ochrony zielonych terenów pozwala się na niekontrolowane pożary naturalne? Klucz tej zagadki tkwi w słowie NATURALNE. Bardzo popularny w Yellowstone, a jednocześnie bardzo rzadki na Ziemi, jest pewien typ drzew. Drzewa te potrzebują bardzo wysokiej temperatury, by móc otworzyć szyszki z nasionami, dzięki czemu ich rozmnażanie jest możliwe. Naturalnie wywołane pożary wynikające z suszy lub uderzenia pioruna są zatem integralną częścią ekosystemu i człowiek nie powinien się w to wtrącać. Jak się okazuje, tereny parku dotknięte pożarem bardzo szybko się odnawiają. Pożary te nie noszą również znamion katastrof ekologicznych, a zwierzęta leśne całkiem dobrze sobie z nimi radzą.

Zwierzęta terenów górskich

Dlaczego góry w Kanadzie i Stanach są tak bogate w zwierzęta? Polodowcowe okolice bogate w rzeki i jeziora są doskonałym miejscem do życia dla zwierząt. Większość terenów górskich, czy to Jasper czy Honeymoon Lake, tworzy wprost idealne warunki dla ssaków i innych form życia. Dzięki temu w górach tych zwierzęta znajdują swoisty azyl, a my możemy podziwiać wyjątkowe gatunki.

  • Ryś kanadyjski: Przepiękny, bardzo puchaty dziki kot. Ich obecność w górach determinuje nie tylko obecność bliskiej rzeki i wody. Przede wszystkim liczy się obecność zająców, które są głównym pokarmem rysiów.
  • Wilk szary: Kolejne piękne zwierzęta, tym razem z gatunku psowatych. Wilk szary szczególnie upodobał sobie Kanadę, ponieważ w tych rejonach żyje ich najwięcej. Wilki znane są jako zwierzęta stadne, które opiekują się swoimi młodymi. Styl życia wilków jest wart bliższego poznania.
  • Niedźwiedź czarny: Czarny z nazwy, ale w praktyce może być również płowego umaszczenia. Inna nazwa niedźwiedzia czarnego: baribal. Baribale, mimo że są masywne jak to niedźwiedzie, doskonale wspinają się na drzewa. Pamiętajcie zatem, że ciężko przed nimi uciec.
  • Rosomak: Połączenie psa z niedźwiedziem? Tak można określić tego drapieżnika, który mimo dość sympatycznego wyglądu, z charakteru przypomina bardziej bestię.
  • Puma: Całkiem duży kociak jest drapieżnikiem, któremu genetycznie najbliżej do naszych kotów domowych. Nie próbujcie ich jednak głaskać! Pumy mogą zaatakować człowieka i miało to już miejsce, czasami ze skutkiem śmiertelnym.

Zwierzęta terenów górskich

Jak przygotować się do zwiedzania Gór Skalistych?

Wszyscy, którzy mieli okazję poznać piękno Gór Skalistych na żywo, znajdowali się w tamtejszych okolicach długie tygodnie. Ciężko jest odbyć satysfakcjonującą wyprawę, będąc w USA lub Kanadzie zaledwie tydzień. To po prostu zawsze skończy się niedosytem. Musimy być jednak pogodzeni z własnymi możliwościami: urlopowymi i finansowymi. To indywidualna kwestia, natomiast my skupimy się na praktycznych informacjach dotyczących tego, jak przygotować się do zwiedzania tych fascynujących miejsc!

  • Na początek warto wiedzieć, że nie musimy posiadać wizy. Każdy stan w Górach Skalistych jest dostępny dla zwiedzających i możemy przebywać tam aż do 6 miesięcy.
  • Do wypadu w Góry Skaliste należy przygotować się także pod względem finansowym. Same bilety w obie strony wyniosą nas kilka tysięcy złotych.
  • Na terenie państw będących „właścicielami” Gór Skalistych, trzeba również zadbać o nocleg i poruszanie się. Odległości są spore, dlatego najbardziej polecane rozwiązanie to wynajęcie auta. To, podobnie jak noclegi w nawet najmarniejszych hostelach, będzie trochę kosztować. Dobrze jest być przygotowanym na takie wydatki, żeby uniknąć niepotrzebnych stresów.
  • Wstęp do kanadyjskich parków narodowych jest płatny.
  • Tereny gór USA i właściwie także w Kanadzie, panują warunki pogodowe, które można określić jako głównie deszczowe. Do zimna i deszczu należy być przygotowanym każdego dnia, dlatego przede wszystkim tego rodzaju ubrania warto ze sobą zabrać.

Na co uważać w Górach Skalistych?

Powstałe miliony lat temu Góry Skaliste są nie tylko radością dla ludzkich oczu, ale również domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Tutaj człowiek jest gościem, dlatego warto zachować ostrożność. Na co uważać w Górach Skalistych?

  • W rejonach górskich swój dom mają m.in. niedźwiedzie. Również te słynne, duże niedźwiedzie grizzly. Misie wyglądają bardzo uroczo, jednak są to zwierzęta uparte, silne i bardzo niebezpieczne. Z reguły mają ludzi w głębokim poważaniu, jednak ludzkie jedzenie może je zainteresować na tyle, że staną się dla wędrowców poważnym zagrożeniem. Odwiedzając par Banff lub jakikolwiek inny, należy zachowywać się głośno i unikać tras, które zostały oznaczone jako zagrożone obecnością niedźwiedzi. Zaleca się również posiadanie gazu pieprzowego, by w ten sposób móc się ostatecznie obronić.
  • Na naszej drodze może stanąć również jeleń z Gór Skalistych, łoś, ryś, a nawet puma! W Górach Skalistych swoje tereny mieszkalne ma kilkadziesiąt gatunków zwierząt. Najbezpieczniej jest unikać z nimi kontaktu. Omijać miejsca oznakowane ich bytnością i wybierać się na górskie wędrówki w grupie, nigdy samemu.
  • Co jest niezbędne, kiedy wybieramy się w rozległe Góry Skaliste? Mapa! Na ziemiach dowolnego parku Gór Skalistych w Kanadzie lub USA, nie będziemy w stanie odgadnąć drogi i szlaku. W górach nie warto stawiać na brawurę, tylko stosować się grzecznie do odgórnych zaleceń, które stworzono po to, by nas chronić!

Ostatnie i najważniejsze: Czy jest to znany park Jasper, Banff, czy jakiekolwiek inne popularne miejsce, nie możemy pozbywać się zdrowego rozsądku. W tych rejonach znajdują się rozmaite rzeki i jeziora, które stanowią zagrożenie dla nieuważnych wycieczkowiczów. O wiele łatwiej także można się tutaj zagubić. A nikt chyba nie chce należeć do grupy osób, którym zepsuł się urlop w wyniku własnych błędów?

Tajemnicze zaginięcia w Parkach Narodowych

Na koniec wpisu o Skalistych Górach, które w bardzo dużej części znajdują się na terenach Parków Narodwych USA i ziem kanadyjskich. Ostatnio bardzo popularne są filmy z tematyki true crime. Między innymi te tematy, które obejmują serię tajemniczych zaginięć w Parkach Narodowych. Dlaczego tajemniczych? Ponieważ nie da się ich wytłumaczyć racjonalnym sposobem. Informacje dostępne na temat tych zdarzeń, których jest mnóstwo we wszystkich zakątkach świata, podają, że w grę nie wchodzą ani dzikie zwierzęta, ani działanie osób trzecich. Tajemnicze zaginięcia w skrócie można opisać jako rozpłynięcie się człowieka w powietrzu. Często są to dzieci, które spuszczone z rodzicielskiego oka, znikają w czasie kilku sekund.

Istnieje wiele racjonalnych teroii co do tego, co mogło stać się ze wszystkimi, a przynajmniej z większością, zaginionych osób. Na tak ogromnym obszarze pełnym gęstych drzew i roślinności z łatwością można schować się i zniknąć. W dodatku zacierając za sobą wszystkie ślady. W ten sposób niektórzy decydują się rozpocząć nowe życie, a inni… pozbyć się swoich dzieci. Brzmi strasznie, prawda? Jeżeli jednak obawiacie się terenów górskich, uznając je za niebezpieczne, pełnie dzikich zwierząt i pułapek natury, pamiętajcie, że największym zagrożeniem wciąż pozostaje człowiek. Przy zachowaniu ostrożności, stosując się do zasad, które opisaliśmy wyżej, nie grozi Wam atak dzikiego zwierzęcia, ani nawet porwanie z rąk kosmitów.

Góry Skaliste to nie tylko wierzchołki. To także rozległe jeziora, rzeki, parki, doliny i atrakcje turystyczne, których nie spotkamy nigdzie indziej. Jako krajobrazy typowe dla terenów bardzo dalekich od ziem Polski, Góry Skaliste w USA i Kanadzie stanowią dla nas szczególnie smakowity kąsek. I chociaż wyprawa w okolice tego imponującego pasma jest sporym wyzwaniem, nie brakuje chętnych, którzy decydują się poznać Góry Skaliste osobiście. Na tyle, na ile jest to możliwe. Kto wie, może niedługo również Ty zechcesz się tam znaleźć? Warto!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl