Góry świętokrzyskie – wycieczka po okolicy

Nietypowe, pełne legend i opowieści Góry świętokrzyskie ukazują się nam jako niewielkie ale ciekawe góry. Właśnie tutaj mamy możliwość spacerować wśród licznych rezerwatów przyrody. Z pewnością spacer po Górach świętokrzyskich sprawia dużo radości. Co możemy tutaj zobaczyć? Jakie atrakcje czekają na nas w tym regionie? Okazuje się, że jest ich sporo i każdy znajdzie coś dla siebie. W Góry świętokrzyskie możemy się wybrać na weekend lub na dłużej. Właśnie dlatego trzeba sprawdzić, co nas tutaj zachwyci. Przekonajmy się.

Piękno Gór świętokrzyskich

Góry świętokrzyskie to niski łańcuch górski, który znajdziemy w południowo-wschodniej Polsce. Góry świętokrzyskie mapa nam pokaże w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. To już nam mniej więcej mówi o tym, gdzie mamy szukać tego pasma gór i gdzie będziemy się znajdować na wycieczce. Nazwa gór świętokrzyskich (pasma) pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

Piękno Gór świętokrzyskich

Obok Sudetów Góry świętokrzyskie są jednym z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Kilkukrotnie ulegały wypiętrzaniu, niszczeniu i zalewaniu przez morza. Takie działania sprawiły, że Góry świętokrzyskie zyskały ciekawą specyfikę. Jeśli spojrzymy na najwyższe szczyty pasma Gór świętokrzyskich to dostrzeżemy, że stoki są dość strome. Jesteśmy niewiele m n p m ale musimy zachować ostrożność. Znajdziemy tutaj również głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Poznawanie gór świętokrzyskich będzie przyjemnością.

W Górach świętokrzyskich spotkamy się z lasami jodłowymi i bukowymi. Już to mówi nam, że Góry świętokrzyskie nie mają wielu m n p m, ale urzekają. Przyjemnością będzie pospacerowanie w zielonej okolicy. Góry świętokrzyskie nie są wysokie, bo najwyższy szczyt- Łysica ma 614 m n p m, ale ich piękno pozwoli nam ujrzeć urokliwe krajobrazy i panoramy regionu. Nazwa gór świętokrzyskich i pasma kryje za sobą ogromne piękno. Zobaczmy czego m in nie możemy przegapić będąc w górach świętokrzyskich. Okolica gór jest bardzo bogata w atrakcje dla każdego.

Góry świętokrzyskie – co warto zobaczyć?

Gdy wybierzemy się w Góry świętokrzyskie mamy możliwość pospacerować głównym szlakiem świętokrzyskim im. Edmunda Massalskiego. To najdłuższy szlak tego pasma górskiego. Daje on możliwość poznania atrakcji tego regionu. Część z nich to nieznane i ukryte ciekawe miejsca. Znajduje je tylko bystry turysta. Szlak pasma Gór świętokrzyskich jest dość długi, bo ma 93,2 km więc pokonanie go warto sobie rozłożyć na etapy.

Góry świętokrzyskie - co warto zobaczyć?

Z pewnością Gory swietokrzyskie atrakcje warto zobaczyć i przyjemnością będzie poznanie bliżej najwyższego szczytu Łysicy. Dotarcie na ten wierzchołek nie jest trudne, a z samej góry będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki. To jeden ze szczytów Korony Gór Polski. Góra ma dwa wierzchołki, co sprawia, że jest niezwykle ciekawa. Podziwiając Góry świętokrzyskie atrakcje na pewno musimy się zatrzymać na chwilę przy tej górze. Łysica jest cała porośnięta lasem. Znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Właśnie tutaj możemy spacerować i poznać piękno pasma Gór świętokrzyskich.

Wizyta na Łysej Górze

Przy okazji zwiedzania pasma Gór świętokrzyskich na pewno musimy zobaczyć m in Łysą Górę. Góry świętokrzyskie szlaki zaprowadzą nas na sam wierzchołek. Szczyt o wysokości 594 m n p m jest zbudowany z piaskowców. Góra jest węzłem szlaków turystycznych, więc na pewno tutaj trafimy. Nikt nie będzie miał z tym problemu, a widok na okolicę z góry jest niesamowity. Musimy dotrzeć do Łysej Góry. Mówi się, iż Łysa Góra stanowiła w okresie średniowiecza prawdopodobnie ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Łysa Góra to inaczej Święty Krzyż. Nie ma wielu m n p m, ale to nie znaczy, że nie zaskoczy nas swoim pięknem. Warto zobaczyć ten obiekt pasma Gór świętokrzyskich.

Sanktuarium na Świętym Krzyżu

Po dotarciu do Krzyża Świętego na pewno dostrzeżemy m in Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Właśnie tutaj swoją siedzibę ma opactwo benedyktyńskie. Budynki opactwa przejął świętokrzyski park narodowy. W czerwcu 2006r. na Łomnicy odbył się cykl imprez Świętokrzyskie Milenium. Święty Krzyż posiada Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu. To kolejny punkt, który możemy zobaczyć.

Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż

Na wierzchołku Krzyża Świętego znajduje się także wieża o wysokości 157 metrów, zbudowana w 1966 roku. Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż emituje sygnał radiowy oraz telewizyjny na całe województwo świętokrzyskie. Jest to jeden z najlepszych pod względem powierzchni pokrycia sygnałem obiektów nadawczych w Polsce i Europie Środkowej. Z pewnością Święty Krzyż i m in wieża to atrakcje, które musimy zobaczyć. Wdrapanie się na ten szczyt będzie dobrym pomysłem. Święty Krzyż to nietypowy i znany obiekt. Koniecznie nie możemy pominąć Łysej Góry podczas zwiedzania pasma Gór świętokrzyskich. To urokliwe miejsce w Polsce.

Okolica – co zwiedzić w świętokrzyskim?

Okolica - co zwiedzić w świętokrzyskim?

Nazwa gór świętokrzyskich i pasma skłania nas także do zwiedzenia okolicy. Województwo świętokrzyskie pozwala nam zwiedzić wiele atrakcyjnych miejsc. Góry świętokrzyskie noclegi to bogata baza pensjonatów, w których się zatrzymamy. Warto nastawić się na aktywne zwiedzanie. Mamy możliwość chodzić po górach i muzeach, zwiedzać zamki, ruiny i klasztory. Góry nie mają wielu m n p m ale zobaczymy wiele pięknych widoków. Góry świętokrzyskie atrakcje to także piękne miasta w tym regionie pasma Gór świętokrzyskich.

Sandomierz – miasto podziemi

Sandomierz - miasto podziemi

Charakterystyczny renesansowy ratusz znajdziemy właśnie w Sandomierzu i miasto rzeczywiście dzięki temu jest bardzo urokliwe. Zdecydowanie będąc w okolicy pasma gór świętokrzyskich musimy tutaj się pojawić. Na pewno każdego zainteresuje Podziemna trasa turystyczna w Sandomierzu. Znajduje się ona przy Rynku 10. Sandomierz bardzo przyjemnie się zwiedza, gdyż miasto ma niesamowicie dużą ilość m in zabytków i kościołów. Z pewnością warto zobaczyć nową architekturę. To jedno z ładniejszych miast województwa świętokrzyskiego. Jak tutaj dotrzemy to od razu urzeknie nas niesamowity klimat tego urokliwego miasteczka. Będąc w okolicy wart tutaj się zatrzymać na kawę.

Kielce – atrakcyjne miasto

Rozmawiając z kimkolwiek o atrakcjach województwa świętokrzyskiego na pewno nie można zapomnieć o jego stolicy. Kielce to nietypowe miasto. Nie można go przypisać do żadnej z kategorii, ale właśnie to sprawia, że jest wyjątkowe. Tutaj mamy możliwość spacerować w urokliwych miejscach, ale też sporo zwiedzić. Turyści z pewnością napotkają tutaj mnóstwo intrygujących rzeczy.

Wizyta na Wzgórzu Zamkowym Kielc

Będąc na miejscu wiele osób zaczyna zwiedzanie od Wzgórza Zamkowego. Zdecydowanie Kielce mogą się pochwalić tym obiektem. Pałac na Wzgórzu Zamkowym to Muzeum Narodowe. Warto przyjechać tutaj, kiedy zwiedzanie jest darmowe. W środku zobaczymy trochę historii z czasów Wazów oraz mnóstwo obrazów. Miłośnicy sztuki na pewno będą zachwyceni.

Katedralna Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Zwiedzając Kielce na pewno dotrzemy do Bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten obiekt znajduje się także na Wzgórzu Zamkowym, więc na pewno go znajdziemy. Barokowa świątynia to perełka, którą mogą się pochwalić Kielce. Ładnie wyremontowany budynek stanowi miejsce reprezentacyjne miasta. Warto poświęcić chwilę czasu i zobaczyć tę bazylikę.

Institute of Design

Ciekawym miejscem, które mają Kielce jest Institute of Design. Właśnie tutaj mamy możliwość zobaczyć liczne wystawy i galerie. Przed przyjazdem warto się zorientować, co danego dnia będziemy mogli zobaczyć. Rzeźby, obrazy na pewno będą ciekawostką dla miłośników sztuki. Zdecydowanie Kielce mogą się chwalić tym miejscem.

Kielce – spacer ulicą Sienkiewicza

Będąc w nowym mieście, w tym przypadku są to Kielce na pewno będziemy chcieli zobaczyć architekturę. Przyjemnością będzie spacerowanie na ulicy Sienkiewicza. To główny deptak i właśnie tutaj zobaczymy prawdziwe Kielce. Turyści na pewno tutaj dotrą i będą mieli okazję napić się kawy, zjeść obiad. Któż z nas nie lubi spokojnego spaceru uliczkami miasta.

Pasmo Góry świętokrzyskie pozwala nam wiele zobaczyć, poznać atrakcje regionu i jak najbardziej Kielce to miasto, do którego musimy dotrzeć. Jest ono położone w dobrej lokalizacji. Znajduje się blisko najważniejszych punktów, obiektów, szczytów, które będziemy chcieli zobaczyć. W tej części świętokrzyskiego na pewno nie będziemy się nudzić. Klimat i piękno Kielc urzeknie nas od razu. To jedno z ciekawszych miejsc w Polsce. Warto zgłębić, jakie atrakcje Kielc są dla nas dostępne w danej chwili.

Świętokrzyskie dzieciom – Pacanów

Góry świętokrzyskie są atrakcyjnym regionem i rzeczywiście zwiedzenie pasma przysporzy nam wiele radości i frajdy. Położone w malowniczym miejscu pozwala nam poczuć się jak w górach i to szczególnie, gdy poznajemy pasmo na szlaku. W okolicy Gór świętokrzyskich napotykamy wiele nowości i być może niekiedy zrobimy wielkie oczy, ale na pewno świetną wycieczką będzie wypad do Pacanowa. Miejscowość położona niedaleko Kielc jest dobrze znana dzieciom i szczególnie właśnie z nimi musimy się tutaj wybrać. To właśnie tutaj możemy poznać się bliżej z Koziołkiem Matołkiem. Dzieci będą zachwycone.

Jak widać podziwianie Gór świętokrzyskich to nie tylko szlaki i zwiedzanie Kielc, ale w okolicy pasma znajdziemy również atrakcje dla najmłodszych. Piękno pasma Gór świętokrzyskich zachęci nas do przyjazdu właśnie tutaj i położone niedaleko atrakcje będą na nas czekać.

Jaskinia Raj- nietypowe miejsce w Polsce

Nietypowym miejscem oprócz Kielc w województwie świętokrzyskim jest Jaskinia Raj. Jej wielkość i bogactwo szaty naciekowej sprawia, że jest to najbardziej ciekawa jaskinia w Polsce. Miejsce przekonuje do siebie samo i nic nie trzeba mówić więcej. Ciekawostką będzie odwiedzenie jaskini. Nie tylko rumowiska skalne spotkamy w tym regionie. Podziwianie gór to jedno, ale warto nie pominąć atrakcji, jakie są położone niedaleko.

Wapienna jaskinia krasowa znajduje się w Chęcinach na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Raj. Łączna długość korytarzy jaskini wynosi 240 metrów i całą trasę możemy zwiedzić z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa około 45 minut. W ciągu tego czasu można poznać piękno tego miejsca. Jaskinia znajduje się na terenie świętokrzyskiego, więc z pewnością podziwiając pasmo Gór świętokrzyskich możemy dotrzeć również tutaj. Z Kielc bardzo szybko się tutaj dostaniemy.

Wyprawa w Góry świętokrzyskie

Góry świętokrzyskie to ładne i niewielkie pasmo górskie i z pewnością warto tutaj przyjechać. Szlaki pozwalają nam pochodzić po górach, ale nie będą to męczące wędrówki. W tej części pasma gór świętokrzyskich, która jest dostępna dla turystów uda się nam podziwiać liczne łąki, gatunki roślin i zwierząt, jakich nie spotkamy nigdzie indziej. W okolicy znajduje się również wiele atrakcyjnych miast takich jak między innymi Kielce.

Z pewnością nie możemy nie odwiedzić Kielc. Muzea, zamki, galerie sztuki i wiele wiele innych atrakcji czeka na nas w okolicy pasma gór świętokrzyskich. Masywy położone w tak bogatej lokalizacji przyciągają turystów. Trzeba zwiedzić wszystkie części pasma Gór świętokrzyskich, więc być może będziemy tutaj kilkakrotnie. Jedno jest pewne- na pewno warto. Góry świętokrzyskie pozwolą nam się relaksować i podziwiać położone tutaj piękne dzieła natury. Pasmo gór świętokrzyskich rzeczywiście urzeka. Wizyta w tych górach na pewno zapadnie nam w pamięć. Osoby, które nie wyobrażają sobie sezonu bez zobaczenia gór muszą zawitać również tutaj.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny