Gubałówka – pieszo czy kolejką?

Nie ma chyba osoby, który wybierając się do Zakopanego nie planuje odwiedzić słynnej Gubałówki, z której rozciąga się przepiękna panorama  na Tatry Polskie –  Zakopane, Podhale, Pieniny, Gorce i Beskid Żywiecki  – oraz cześć Tatr Słowackich, a także na pasmo Babiogórskie. Gubałówka wznosi się na w północno-zachodniej części Zakopanego i jest tłumnie odwiedzana przez rzesze turystów przez cały rok. Gubałówka nie jest zbyt wysoka a jej wysokość waha się od 1120 m n. p. m. na stronie wschodniej do 1229 m n. p. m. na zachodniej.

Gubałówka

Gubałówka położona jest pomiędzy miejscowością Ząb po stronie wschodniej a drugim co do wysokości szczytem w paśmie Gubałowskim – Butorowym Wierchem o wysokości 1160 m n. p. m. Gubałówka, obok Kasprowego Wierchu i Giewontu, jest  najbardziej rozpoznawalnym punktem w całym Zakopanem, także prze turystów zagranicznych. Jej nazwa związana jest z polaną, która z kolei wzięła swoją nazwę od imienia górala Gubała.

wzięła swoją nazwę od imienia górala Gubała

Szlaki na Gubałówkę

Gubałówka i jej rozkwit związana jest z miejscowością Zakopane, który przypadł w II poł. XIX wieku  za sprawą ich leczniczych właściwości klimatycznych propagowanych przez Tytusa Chałubińskiego. Już w  1886 roku zostało uznane za miejscowość uzdrowiskową i przyciągnęło  wielu wczasowiczów. Dlatego też Gubałówka szybko stała się ulubionym celem pieszych spacerów głównie ze względu na rozległy widok wokół, który można było podziwiać na jej szczycie.

Szlaki na Gubałówkę

Od 1906 roku szlaki prowadzące na górę zaczynały być coraz bardziej uczęszczane, a to za sprawą  Mariusza Zaruskiego, pierwszego naczelnika Tatrzańskiego pogotowia Ratunkowego, który w tym czasie rozpoczął szkolenia narciarskie. Na grzbiet Gubałówki można dostać się wieloma, ciekawymi szlakami lub wybierając kolej docierająca na jej szczyt,a stamtąd ruszyć do otaczających ją miejscowości i innych szczytów.  Jednym ze sposobów dostania się na górę jest oczywiście wejście na nią drogą wiodącą z Krupówek, która zajmuje około godziny szybkim marszem.

Gubałówka umożliwia zwiedzanie pasma górskiego również za pomocą innych szlaków turystycznych

Gubałówka umożliwia zwiedzanie pasma górskiego również za pomocą innych szlaków turystycznych:

– szlak czarny – wzdłuż torów kolejki na szczyt;
– szlak niebieski – biegnącym w kierunku Michny, a potem według oznaczeń żółtego i czerwonego szlaku;
szlak niebieski – wiodącym z Polany Szymoszkowej przez Butorowy Wierch.

Gubałówka pozwala także na zwiedzanie okolicy i skierowanie swoich kroków w  stronę wsi Witów, Chochołowa, Poronina czy podążając czarnym szlakiem dotrzeć do Doliny Czarnego Dunajca.

Gubałówka pozwala także na zwiedzanie okolicy i skierowanie swoich kroków w  stronę wsi Witów, Chochołowa, Poronina czy podążając czarnym szlakiem dotrzeć do Doliny Czarnego Dunajca.

Kolejką na Gubałówkę

Kolejką na Gubałówkę

Na Gubałówkę można również w  szybki i łatwy sposób dostać się wjeżdżając na nią kolejką. Trasa wynosi 1298 m a  różnica wysokości – 299 m. Kolejka na Gubałówkę powstała w  roku 1938 w zaledwie 168 dni i była drugą kolejką linowo-terenową w Polsce. Kolej i dolna stacja Gubałówki jest swoistym drogowskazem dla turystów, ponieważ tam znajduje się informacja dotycząca kierunków i odległości, w których znajdują się inne kolejek należące do Polskich Kolei Liniowych.

Gubałówka kolejka przeszła modernizację zakończoną w  2001 roku i obecnie jej wagoniki osiadają przeszklone dachy, co  umożliwia  pasażerom podziwianie górskich krajobrazów. Składa się z dwóch wagoników, mijających się na środku trasy ku uciesze turystów, zwłaszcza tych najmłodszych. Dolna stacja prowadzi sprzedaż biletów w każdym czasie na kolejkę Gubałówkę. Obiekty te są nieustannie monitorowane w  celu zapewnienia bezpieczeństwa turystom, przez co muszą oni podpisać klauzulę RODO „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych…” jeśli chcą skorzystać z obiektu.  W zależności od sezonu, wjazd na Gubałówkę możliwy jest pomiędzy 8:00 a 9:00, a kończy kursowanie między 19:00 a 21:30. Można również  dokonać rezerwacji online biletów, pobierając i wypełniając odpowiedni formularza. Aby zarejestrować się do serwisu strony głównej PKL oraz pobrać formularz do wypełnienia o treści: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (…)”

Gubałówka cennik – dolna stacja:

Kolej linowo-terenowa – sezon niski (02.03.2020 – 10.04.2020; 20.04.2020 – 30.04.2020;  11.05.2020

– 10.06.2020)

Bilet w jedną stronę :

  • normalny (27-64 lat) – 17 zł
  • ulgowy (-26 lat, 65+) – 14 zł

Bilet góra-dół:

  • normalny (27-64 lat) – 23 zł
  • ulgowy (-26 lat, 65+) – 19 zł

Kolej linowo-terenowa – sezon wysoki (11.04 – 19.04.2020;  01.05.2020 – 10.05.2020;  11.06.2019 –

30.09.2020;)

Bilet w jedną stronę :

  • normalny (27-64 lat) – 19 zł
  • ulgowy (-26 lat, 65+) – 16 zł

Bilet góra-dół:

  • normalny (27-64 lat) – 25 zł
  • ulgowy (-26 lat, 65+) – 21 zł

Atrakcje na Gubałówce

Zarówno kolej jak i piesza wędrówka górskimi szlakami pozwalają dostać się na sam szczyt, gdzie Gubałówka zapewnia całe mnóstwo atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można tam znaleźć restauracje i bary z szeroką ofertą góralskiego, tradycyjnego jedzenia oraz grzanym piwem, które skutecznie rozgrzewa zmarzniętych turystów w sezonie zimowym. Gubałówka, jak i całe Zakopane, w każdym czasie bez względu na sezon zastawiona jest stoiskami z oscypkami i wszelakimi pamiątkami.

Atrakcje na Gubałówce

Gubałówka posiada również kolej grawitacyjną, która pozwoli dostrzec piękno polskich Tatr z całkiem nowej perspektywy. Jej trasa o długości 750 m prowadzi przez górskie serpentyny,  a rozpędzona do 25 km/h  z powodzeniem zapewni dużą dawkę emocji i adrenaliny. Obowiązkowym punktem wycieczki każdego turysty powinno być zwiedzane drewnianej kapliczki pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, będącej swoistym symbolem góralskiej kultury. Została ona zbudowana z inicjatywy rodziny Bachleda-Księdzularz w podzięce za ocalenie z II Wojny Światowej w  1971 r. Gubałówka to idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych, ponieważ znajdują się tu liczne wyciągi orczykowe narciarskie, tory snowbordowe oraz wypożyczalnie skuterów śnieżnych. Dla najmłodszych Gubałówka otwiera zimą snowpark i tory saneczkowe, a latem place zabaw.

Z Gubałówki na Butorowy Wierch

Z Gubałówki na Butorowy Wierch

Gubałówka leży w okolicy kolejnego znanego szczyt, jakim jest Butorowy Wierch można dostać się za pomocą wytyczonego szlaku.  Odcinek 2 km, które dzieli obie góry jest doskonałą okazją do spaceru i podziwiania górskich krajobrazów.  Stamtąd też rozciąga się szeroka panorama Pienin od strony południowo –wschodniej oraz Beskidu, możliwe do spostrzeżenia przy dobrej pogodzie i odpowiednio przejrzystym powietrzu. Na wierchu znajduje się następna kolej linowa, którą można zjechać do Kościeliska, co jest idealnym rozwiązaniem po całym dniu wspinaczek czy jazdy na nartach. Długość trasy wynosi 1619 metrów i zapewnia 20 minut relaksu w i dzikiej, górskiej przyrody.

Z Gubałówki na Butorowy Wierch

Zdjęcia pochodzą z serwisu pixabay.com