Jak robić piękne zdjęcia w górach?

Góry są jednym z najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków. Odwiecznie konkurują z nadmorskimi kurortami, ostatecznie wygrywając urzekającą panoramą czy malowniczym zjawiskiem pogodowym. Chcesz podnieść walory artystyczne swoich zdjęć podczas górskich wypraw? Oto wskazówki na ciekawe fotografie.

Anomalie pogodowe w kadrze

Twoje wakacyjne zdjęcia z gór nie muszą być nudne i ograniczać się wyłącznie do rozległych pejzaży, w których poza szczytami i ogromem błękitnego nieba niewiele się dzieje. Jeśli wdrapujesz się na szczyty, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że trafisz na jedno z ciekawych zjawisk pogodowych. Poluj na morze chmur, które kumuluje się w dolinie, znajdź tęczę, która niemal zawsze pojawia się po opadach deszczu, bądź utrwal mgłę, która sprawia, że okolica wygląda niezwykle tajemniczo. Takie fotografie zadziałają na wyobraźnię.

Przypadkowy turysta

Znasz zasady kompozycji kadru, ale Twoje zdjęcia wydają Ci się nieco pozbawione wyrazu? Możesz nadać im dynamiki poprzez wprowadzenie do fotografii przypadkowych postaci. Turystów na szlakach nie brakuje, więc dlaczego nie mieliby stać się elementem ciekawego kadru? Zapatrzona w dal postać może być znakomitym urozmaiceniem górskiego pejzażu, musisz jedynie pozostać uważnym i czujnie obserwować to, co dzieje się dookoła.

AdobeStock_465078743.jpg

Zadbaj o pierwszy plan

Fotografia krajobrazowa to trudna sztuka, dlatego jeśli zaczynasz swoją przygodę z obiektywem, skupiaj się na elementach z pierwszego planu. Kamienna ścieżka biegnąca wzdłuż szczytu pasma będzie o wiele ciekawsza od tradycyjnego, panoramicznego ujęcia. Wykorzystaj też pobliskie schronisko i utrwal je jako główny element zdjęcia na tle majaczących szczytów. Może Twoją uwagę przykuje okoliczna roślinność lub znak na rozstaju dróg? Właśnie takie drobiazgi mogą stać się inspiracją do pięknego zdjęcia.

Opanuj technikę fotografowania

Jeśli nie chcesz, aby wywoływanie zdjęć z wakacji było rozczarowującym doświadczeniem, musisz opanować sprawdzone techniki robienia zdjęć w górach. Nie istnieje jeden konkretny przepis na udane kadry, jednak poniżej znajdziesz garść wskazówek, które uczynią Twoje fotografie małymi dziełami sztuki:

  • zadbaj o kompozycję. W górach nie należy umieszczać linii horyzontu w połowie zdjęcia, lecz w 1/3. Na pierwszym planie powinny znaleźć się wyraziste elementy, za tło natomiast niech posłużą obłoki lub kontury oddalonych szczytów,

  • jeśli robisz zdjęcia aparatem, warto wyposażyć go w teleobiektyw lub obiektyw szerokokątny. Łatwiej Ci będzie uchwycić wędrówkę słońca,

  • stosuj filtry połówkowe, które pozwalają na przyciemnienie tylko części kadru bez wpływu na pozostały fragment. W górach nietrudno o prześwietlenie fotografii, a skuteczną redukcję błędów umożliwi zakup np. filtra połówkowego szarego,

  • korzystaj ze statywu – to bardzo praktyczny gadżet, który rewelacyjnie sprawdzi się podczas utrwalania kadrów na stromych zboczach czy kamienistym podłożu.

Przygotuj się na fotograficzną wędrówkę

Góry bywają wymagające i kapryśne, szczególnie pod kątem pogody. Staraj się dokładnie planować trasy swoich wypraw, zadbaj o prowiant i wygodne obuwie. Dzień wcześniej koniecznie sprawdź pogodę, aby być przygotowanym na ewentualne opady deszczu. Nawet w środku lata nie rezygnuj z peleryny przeciwdeszczowej i dedykowanej osłony na sprzęt fotograficzny.

Osobista pamiątka z wakacji

Rodzinna wyprawa w góry to fantastyczna przygoda, którą warto utrwalić w formie personalizowanej relacji. Fotoksiążka to produkt, w którym mogą znaleźć się Twoje zdjęcia z wakacji w wyjątkowej oprawie. Możesz ją zaprojektować, wykorzystując do tego tematyczne szablony, graficzne naklejki, a także wpisując własny tekst. Produkt dostępny jest w ofercie Uwolnij Kolory – marki, która od lat dba o utrwalanie najpiękniejszych wspomnień w technologii 7C.

Doskonała jakość wydruku, wierne odwzorowanie kolorów i nasycone barwy to tylko niektóre z zalet fotoproduktów oferowanych przez markę. Twoja fotoksiążka z wakacji z autorskim szablonem stanie się fantastyczną pamiątką, która będzie zawierać najpiękniejsze wspomnienia z górskich szlaków.