Jaki plecak w góry?

Plecak jest podstawowym elementem ekwipunku każdego wędrowca. Pozwala w wygodny i bezpieczny sposób transportować wszystkie niezbędne na szlaku przedmioty. Niezależnie od tego, czy wybieracie się na krótką wycieczkę, czy kilkudniowy trekking po górach, warto zainwestować w dobrej jakości plecak. Dziś podpowiadamy czym kierować się przy jego wyborze, jak dobrać właściwą pojemność. Prezentujemy także najlepsze plecaki w góry. Zapraszamy do lektury!

Ludzie z plecakami

Konstrukcja plecaka turystycznego

plecak i sprzet wspinaczkowy

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze plecaka warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów dotyczących jego konstrukcji. Jedne z elementów okażą się dla Was bardziej przydatne, inne mniej. Wszystko zależy tak naprawdę od przeznaczenia plecaka i długości wycieczki górskiej, jaką planujecie.

Komora

Komora to wnętrze plecaka, gdzie znajduje się większość ekwipunku. Małe wersje posiadają jedną komorę. Natomiast średnie i większe modele mogą być wyposażone w dwie przestrzenie oddzielone rozpinaną przegródką. Poza klasycznym dojściem od góry plecaki posiadają także suwak na dole, co umożliwia sprawne i wygodne dotarcie do niezbędnych przedmiotów, znajdujących się na dnie. Popularnym rozwiązaniem jest osobna przestrzeń wydzielona na śpiwór czy namiot. Pozwala to na przygotowane biwaku bez konieczności rozpakowywania całego plecaka.

Komin

Plecaki o dużej pojemności wyposażone są zwykle w komin, czyli dodatkową warstwę materiału zakończoną ściągaczem. Komin daje możliwość przedłużenia głównej komory, a tym samym zwiększenia pojemności plecaka. Producent określa w specyfikacji, ile dodatkowych litrów zyskujecie, np. 50 + 10.

Klapa

Klapa chroni od góry zawartość plecaka. Może być zamontowana na dwa sposoby: na stałe lub z możliwością całkowitego wypięcia. Regulowana klapa daje możliwość dopasowania rozmiaru plecaka do aktualnych potrzeb. Możecie pod nią przenosić namiot, czy linę. Ponadto zwykle znajdują się w niej małe kieszonki na drobny ekwipunek, który warto mieć pod ręką.

Kieszenie boczne

Boczne kieszenie zazwyczaj służą do przenoszenia butelek czy bidonu. Są regulowane, dzięki czemu możecie dopasować ich rozmiar do wielkości przedmiotu. Takie kieszenie znajdują się głównie w plecakach dedykowanych na trekking. Rzadko kiedy można je spotkać w tych przeznaczonych do wspinaczki.

Troki

To taśmy i pętelki umiejscowione w różnych częściach plecaka. Są niezwykle użyteczne. Przy użyciu troków istnieje możliwość przymocowania dodatkowego sprzętu, np. kijków trekkingowych czy czekana. Dzięki taśmom zamontujesz karimatę lub materac, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń w plecaku.

System nośny

Na system nośny składa się kilka części: panel umieszczony z tyłu plecaka, stelaż, pasy ramienne, pas piersiowy oraz biodrowy. Ten ostatni jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych, ponieważ przenosi nawet 70% ciężaru. Pas piersiowy wpływa na stabilizację. Natomiast stelaż wzmacnia całą konstrukcję.

Planując zakup plecaka w góry, najlepiej zdecydować się na model z wentylowanym systemem nośnym. Wolna przestrzeń między tylnym panelem a Waszymi plecami znacząco zwiększa komfort wędrówki. Niektóre plecaki wyposażone są dodatkowo w siatkę dystansującą.

Kieszeń na bukłak

Wielu turystów preferuje bukłak, zamiast klasycznej butelki. Jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie. Nie musicie za każdym razem, gdy poczujecie pragnienie zatrzymywać się i sięgać po bidon. Większość współczesnych plecaków wyposażonych jest w kieszeń, z której można wyprowadzić na zewnątrz rurkę, a tym samym w wygodny sposób pić wodę bezpośrednio z bukłaka.

Pokrowiec przeciwdeszczowy

To niezwykle ważny element, który zabezpieczy Wasz dobytek w przypadku ulewy czy opadów śniegu.Większość plecaków wyposażonych jest w specjalną kieszonkę, w której znajduje się pokrowiec przeciwdeszczowy. Zazwyczaj jest ona umiejscowiona spodzie plecaka od zewnętrznej strony.

Plecak damski czy unisex?

Planując zakup plecaka zwróćcie uwagę, jakiej płci jest dedykowany dany model. Producenci pragną spełnić wszelkie oczekiwania swoich potencjalnych użytkowników. Wobec powyższego coraz częściej możecie spotkać się z plecakami zaprojektowanymi specjalnie dla kobiet. Są to modele nie tylko wyróżniające się kolorystyką, ale i uwzględniające w konstrukcji budowę anatomiczną pań.

Jaka waga plecaka turystycznego?

Oczywistą kwestią jest, że im lżejszy plecak, tym przyjemniejsza wędrówka. Jednak należy także wziąć pod uwagę, że za mniejszym ciężarem stoi mniejsza ilość przegródek czy kieszonek, które czasem okazują się niezbędne i wpływają znacząco na komfort użytkowania. Na obniżenie wagi wpływa także rodzaj użytego materiału. Nowoczesne tkaniny, charakteryzujące się lekkością i wytrzymałością są drogie, tak więc plecak z nich wykonany także będzie kosztował dużo więcej.

Jak prawidłowo zapakować plecak turystyczny?

  • Zanim zdecydujecie się na ostateczny zakup plecaka, obciążcie go wagą podobną do tej, z jaką będziecie wędrowali po górach. Wypełniony ekwipunkiem plecak będzie prezentował i układał się zupełnie inaczej niż pusty.
  • Pamiętajcie także o równomiernym rozłożeniu wagi podczas pakowania, tak by któraś ze stron nie przeważała. Ważne jest również właściwe rozmieszczenie ciężaru w osi góra-dół Ogólna zasada mówi, że najcięższe rzeczy powinny być zapakowane na samym dole. Jednak nie sprawdzi się to w przypadku plecaków o pojemności 60 litrów wzwyż. W tego typu modelach ciężki ekwipunek powinien znajdować się na środku, blisko kręgosłupa.
  • Gdy zapakujecie plecak, zaciśnijcie paski kompresyjne. Zmniejszą one powierzchnię plecaka i ustabilizują rzeczy znajdujące się wewnątrz.

Jak prawidłowo wyregulować plecak turystyczny?

Prawidłowe dopasowanie plecaka jest kwestią kluczową, aby w trakcie trekkingu maszerowało się Wam przyjemnie.

męzczyzna z plecakiem

Dobierz długość systemu nośnego

Duże plecaki wyposażone są w regulowany system nośny, który znajduje się z tyłu, pomiędzy szelkami. Aby odpowiednio go dopasować, wystarczy przesunąć go w górę lub w dół. W celu idealnej regulacji najlepiej zasięgnąć instrukcji producenta, gdzie podane są wytyczne w zależności od wzrostu użytkownika. Czasem dopasowanie wymaga wykonania odpowiednich pomiarów pleców.

Załóż zapakowany plecak

Pamiętaj, że regulacja możliwa jest tylko z w pełni obciążonym plecakiem. Zanim przystąpisz do dopasowania, upewnij się, że cały ekwipunek znajduje się w środku i jest dobrze ułożony, a taśmy kompresyjne są zaciśnięte.

Poluzuj wszystkie taśmy

Dopasowanie plecaka rozpocznij od poluzowania wszystkim pasków, odpowiadających za regulację: piersiowego, biodrowego, pasów ramienne oraz stabilizujących ramiona.

Ściągnij pas biodrowy

Dopasowanie pasa biodrowego jest kluczową kwestią, jeśli wędrujecie z ciężkim plecakiem. To element, który odciąży Wasze ramiona i kręgosłup, a większość wagi będzie spoczywać na biodrach. Im większa pojemność plecaka, tym szerszy oraz solidniejszy pas biodrowy. Jego prawidłowe zaciśnięcie sprawie, że trekking będzie przyjemnością, a nie katorgą. Aby go dopasować pochyl się z plecakiem delikatnie do przodu. Górna część pasa biodrowego powinna znajdować się około 2,5 centymetra nad grzebieniem biodrowym, w miejscu, gdzie kończy się miednica. Umieszczony zbyt wysoko będzie uciskał brzuch. Natomiast ulokowany za nisko spowoduje otarcia.

Dopasuj pasy ramienne

Pasy ramienne są drugim najważniejszy elementem systemu nośnego. W dolnej części szelek znajdują się pasy, które należy pociągnąć lekko w dół, dociskając tym samym plecak do pleców. Jak ocenić, czy dobrze dopasowaliśmy paski? Szelki powinny gładko przylegać do ramion, tak by nie było żadnej wolnej przestrzeni. W przeciwnym razie plecak nie będzie trzymał się stabilnie, co znacznie utrudni wędrówkę. Należy pamiętać, by pasy nie były dociśnięte zbyt mocno, nie wpijały się w ramiona – cały ciężar przeniesie się na górną partię ciała i ponadto narazicie się na bolesne otarcia.

Dociągnij taśmy stabilizacyjne ramion

Aby zachować idealną przestrzeń między plecakiem a plecami należy dociągnąć pasy stabilizujące ramion. Znajdują się w górnej części szelek. Odpowiednio wyregulowane pasy powinny znajdować się pod kątem około 30-45 stopni w stosunku do poziomu plecaka. Zaciągnięcie ich zbyt mocno spowoduje, że ramiona w plecaku podniosą się zbyt wysoko.

Zapnij i dopasuj stabilizujący pas piersiowy

Odpowiada on za stabilizację pasów ramiennych oraz bagażu. Znajduje się on z przodu, pomiędzy szelkami. Ważne jest, aby nie zaciskać go zbyt mocno. Pasek będzie ocierał klatkę piersiową i utrudniał oddychanie, szczególnie w trakcie marszu pod górę. Natomiast jeśli zaciśniecie go zbyt lekko, ramiona plecaka będą się zsuwać podczas wędrówki.

Przejdź się i dopasuje ewentualne niedogodności

Góry to wymagający, a przede wszystkim bardzo zmienny teren. Nie bój się eksperymentować z regulacją w trakcie wędrówki. Może się okazać, że podczas stromego podejścia będziesz musiał nieco zacisnąć paski, a w czasie zejścia nieco poluzować. Trening czyni mistrza. Metodą prób i błędów w końcu idealnie dopasujesz plecak.

Jaki plecak turystyczny w góry?

skitouring

Wszystko zależy od przeznaczenia plecaka. Po pierwsze musicie odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

  • Jak długą wyprawę planujecie? Zamierzacie odbyć krótką wycieczkę, a może kilkudniowy trekking? Będziecie po drodze spać w schronisku, czy chcecie biwakować pod namiotem?
  • Jakie aktywności będziecie uprawiać? Czy będzie to trekking, wycieczka rowerowa po górach, bieganie, a może skitouring?

Odpowiedzi na powyższe pytania pozwolą Wam dobrać plecak idealnie dopasowany do Waszych potrzeb.

Jaki plecak turystyczny w góry na jednodniową wycieczkę?

mężczyzna z górach

Na kilkugodzinną wycieczkę w góry idealnie sprawdzą się modele o mniejszej pojemności (10-25 litrów). Takie plecaki są lekkie, kompaktowe, a przy tym zmieścicie w środku najważniejszy ekwipunek. W trakcie kilkugodzinnej wędrówki niezbędne są: dokumenty, podstawowa apteczka, telefon, kurtka przeciwdeszczowa, mapa, czołówka, przekąski oraz woda.

Salomon Out Day 20 + 4

Wygodny i funkcjonalny model na całodniową wędrówkę. Konstrukcja Motion Fit zapewnia idealne dopasowanie plecaka do sylwetki. System nośny wyposażony jest w siateczkę oraz piankę EVA. Oba te elementy korzystnie wpływają na przepływ powietrza Do wnętrza możecie dostać się zarówno od góry, jak i z boku. Liczne kieszonki pozwalają na przechowywanie drobiazgów. W środku znajduje się przestrzeń na bukłak.

https://www.ceneo.pl/77389005

Gregory Maya 16

Idealny wybór na kilkugodzinny trekking. Producenci tego modelu postawili przede wszystkim na lekkość oraz funkcjonalność. Konstrukcja plecaka opiera się na systemie nośnym Biosync. Pozwala on na uzyskanie maksymalnej stabilności i wygody w trakcie wędrówki. Na plecach została umieszczona siateczka oddychająca, która zapewnia stały przepływ powietrza. Natomiast specjalna pianka zwiększa komfort noszenia. Model ten został wykonany z trwałego nylonu, dzięki czemu plecak sprawdzi się w każdych warunkach.

https://www.ceneo.pl/84485327

Jaki plecak turystyczny w góry na weekend?

W przypadku weekendowej wyprawy w góry najlepiej sprawdzi się większy plecak o pojemności 30-50 litrów. Jednak wybór ostatecznej pojemności zależy od charakteru Waszej wycieczki.

2 plecaki leżące w górach

Jeśli zamierzcie spędzić noc w schronisku i tam się stołować, to dobrym wyborem będzie mniejszy plecak (30-35 litrów). Jeżeli nie macie zarezerwowanego noclegu, to warto zabrać ze sobą własny śpiwór oraz matę. W przypadku braku wolnych miejsc, będziecie mogli przespać się na tzw. „glebie”.

Osprey Stratos 36

Funkcjonalny i wytrzymały plecak, który umożliwia dobrą organizacje całego ekwipunku. System nośny składa się z panelu i siatki. Wolna przestrzeń między plecami, a plecakiem zapewnia stały przepływ powietrza. Liczne pasy i troczki umożliwiają przymocowanie dodatkowego sprzętu na zewnątrz. Po bokach znajdują się elastyczne kieszenią na butelki z wodą. Plecak wyposażony został w łatwo dostępną komorę z pokrowcem przeciwdeszczowym.

https://www.ceneo.pl/81463077

Gregory Jade 33

Damski plecak, który jest idealnie dopasowany do kobiecej budowy. W systemie nośnym została zastosowana wysokiej jakości pianka EVA, odpowiadająca nie tylko za równomierne rozłożenie wagi, ale i komfort noszenia. Za cyrkulację powietrza odpowiada zaawansowana konstrukcja Open Back Panel, w ramach której nadmiar wilgoci jest sukcesywnie odprowadzany. W środku znajduje się lekki stelaż, nadający plecakowi ergonomiczny kształt.

https://www.ceneo.pl/81447882

Jeśli preferujecie niezależność: stawiacie na własny prowiant i chcecie po drodze biwakować w namiocie, to zaopatrzcie się w plecak o większej pojemności (40-50 litrów). W końcu musicie zmieścić w nim między innymi namiot, śpiwór, karimatę oraz sprzęt do gotowania.

Gregory Paragon 48

Plecak wykonany z lekkiego, ale wytrzymałego materiału. W tym modelu zastosowano konstrukcję nośną Aerolon, składającą się z aluminiowego, ergonomicznego stelaża oraz wysokiej jakości pianki. Konstrukcja utrzymuję odpowiednią wentylację powietrza i zapewnia wygodę noszenia. Do komory głównej można dostać się zarówno od góry, jak i od dołu. Siateczkowe kieszenie znajdujące się na zewnątrz plecaka umożliwiają przechowywanie rzeczy, do których warto mieć dostęp od ręki jak kurtka przeciwdeszczowa, czy zmienne obuwie. Przy użyciu licznych pasków kompresyjnych możecie przytroczyć dodatkowy ekwipunek.

https://www.ceneo.pl/57778744

Salomon Out Week 38 + 6

Niezwykle funkcjonalny i lekki plecak, który nada się idealnie na weekendowe wędrówki po górach. System nośny dobrze współgra z sylwetką użytkownika i zapewnia ciągłą cyrkulację powietrza. Liczne kieszenie umożliwiają dobrą organizację ekwipunku. Na zewnątrz znajdują się troczki, które umożliwiają przyczepienie dodatkowego sprzętu. Model ten wyposażony jest w komorę na bukłak, dzięki czemu w wygodny sposób nawadniacie się na szlaku.

https://www.ceneo.pl/81463168

Jaki plecak turystyczny na dłuższe wyprawy?

Jeśli planujecie przejście dłuższego szlaku, to przyda się Wam plecak o większej pojemności (50-90 litrów). Pamiętajcie jednak, że każda dodatkowa kieszonka, trok to dodatkowe kilogramy. Im większy plecak kupicie, tym więcej ekwipunku będziecie chcieli spakować. Przed wyprawą warto zaplanować, czego dokładnie będziecie potrzebowali, a co może okazać się zbędne. Zastanowicie się także jaki charakter będzie miała Wasza wyprawa. Zamierzacie spać i jadać w schroniskach, czy chcecie być niezależni (biwakowanie w namiocie i gotowanie we własnym zakresie)?

męzczyzna z ciężkim plecakiem

Deuter Aircontact 75

Wyprawowy plecak, który sprawdzi się w trakcie wielodniowego trekkingu z pełnym ekwipunkiem. Dolna komora stanowi idealne miejsce na namiot oraz śpiwór. Mnogość pasków zewnętrznych umożliwia przytroczenie sprzętu także na zewnątrz. System nośny Aircontact zapewnia maksimum wygody użytkownika. Odpowiada on nie tylko za równomierne rozłożenie bagażu, ale także odpowiednią wentylację powietrza, co jest niezmierne ważne podczas długich wędrówek. Konstrukcja pokryta jest amortyzującą pianką, która dodatkowo zwiększa komfort noszenia. Plecak wyposażony jest w komorę na bukłak oraz kieszonkę z pokrowcem przeciwdeszczowym. Do wnętrza możecie dostac się od góry, od dołu, a także od frontu.

https://www.ceneo.pl/81448342

Gregory Optic 58

Ultralekki model stworzony z myślą o minimalistach, którzy kochają długie wędrówki po górach. Plecak został wykonany z lekkiej, aczkolwiek bardzo wytrzymałej tkaniny. System nośny AeroSpan zapewnia wysoką oddychalność i stabilizację. Pokryty jest wygodną pianką, a przy plecach zamontowano dodatkowo siatkę, zwiększająca wentylację powietrza. Wewnątrz znajduje się komora na bukłak, a od spodu kieszeń z pokrowcem przeciwdeszczowym.

https://www.ceneo.pl/81448027

Jaki plecak wspinaczkowy?

Jeśli głównym celem Waszej wyprawy jest wspinaczka, to warto postawić na specjalnie zadedykowany do tej aktywności plecak. Modele wspinaczkowe cechują się zwartą konstrukcją. Pozbawione są zbędnych kieszonek, czy troczków. Pozwala to nie tylko zmniejszyć wagę, ale także wpływa na bezpieczeństwo.

kobieta wspinająca się po górach

Salewa Apex Wall 32

Plecak wspinaczkowy, który zzostał wykonany z niezwykle wytrzymałego materiału, odpornego na wszelkie otarcia. Konstrukcja systemu nośnego Contact Flow Fit gwarantuje nie tylko stabilną pozycję na plecach, dobre dopasowanie do ciała, ale także odpowiednią wentylację. W tylnej części plecaka znajduje się płyta usztywniająca, którą można w dowolnej chwili zdemontować. Liczne zapięcia umożliwiają przytroczenie sprzętu, takiego jak czekan czy narty skitourowe. Natomiast magnetyczna klamra pozwala na zamocowanie liny.

https://www.ceneo.pl/81463205

Ortovox Trad 24 S

Idealny plecak wspinaczkowy dla kobiet oraz osób mierzących poniżej 175 cm wzrostu. Wykonany z wytrzymałego, mocnego nylonu, odpornego na przetarcia. Plecak wyposażony jest w lekki stelaż aluminiowy o ergonomicznym kształcie. Do wnętrza można dostać się dwojako: zarówno od góry, jak i z boku, gdzie poprowadzony jest suwak po całej długości. Z przodu znajduje się szpejarka, umożliwiająca wpięcie dodatkowego sprzetu. Natomiast na bokach umieszczone są pasy kompresyjne, do których można przytroczyć narty w sezonie zimowym.

https://www.ceneo.pl/81463175

Jaki plecak na górską wyprawę rowerową?

Jeśli planujecie kilkudniową wyprawę, to idealnym rozwiązaniem są sakwy rowerowe. Natomiast jeśli wybieracie się na krótką przejażdżkę górską, to postawcie na lekki, ergonomiczny plecak, ze zwartą konstrukcją. Plecak rowerowy zapewni Wam maksimum wygody i nie obciąży Was zanadto na stromych podjazdach. Kluczową kwestią przy tego typu modelach jest system nośny, a co za tym idzie wygodne pasy ramienne z niezawodnym systemem regulacji. W plecakach rowerowych pas biodrowy umieszczony jest nieco wyżej. Wynika to ze specyficznego ułożenia sylwetki w trakcie jazdy na rowerze. Przy dokonywaniu wyboru warto zwrócić uwagę również na system wentylacji powietrza. Producenci plecaków oferują obecnie szereg innowacyjnych rozwiązań, aby maksymalnie zwiększyć komfort rowerzystów podczas jazdy.

osoba na rowerze w górach

OspreyEscapist 25

Plecak wyposażony jest w system nośny AirScape, który zapewnia wygodę podczas dynamicznego poruszania się na rowerze. Konstrukcja systemu nie tylko zapewnia idealne rozłożenie wagi ekwipunku, ale także przyczynia się do odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Osprey Escapist 25 został wykonany z wytrzymałego materiału, jakim jest nylon ripstop. Ponadto plecak wyposażony jest w kieszeń na bukłak oraz przegrodę na zestaw naprawczy. W dolnej części znajduje się komora z pokrowcem przeciwdeszczowym.

https://www.ceneo.pl/37582145

Deuter Compact EXP 12

Plecak, który sprawdzi się na każdym szlaku rowerowym. System nośny idealnie przylega do sylwetki. Natomiast dodatkowe pasy zwiększają stabilizację plecaka. Model ten został wyposażony w funkcjonalne kieszenie oraz suwak, który umożliwia zwiększenie pojemności o 2,5 litra. W środku znajduje się także kieszeń na bukłak do pojemności 3 litrów. Plecak pokryty jest z boku odblaskami, które sygnalizują Waszą obecność na szlaku, zwiększając tym samym bezpieczeństwo.

https://www.ceneo.pl/89402502

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com