Surowe, ośnieżone szczyty, zielone doliny, białe plaże, szmaragdowe morze, kolorowe domki rybackie i charakterystyczne rzędy drewnianych żerdzi pełnych suszących się dorszy tworzą prawdziwie rajski krajobraz. O jakim miejscu mówimy? Oczywiście o Lofotach w Norwegii. Lofoty to jeden z najbardziej atrakcyjnych zakątków tego kraju. Latem mamy możliwość praktycznie przez cały dzień cieszyć się obecnością słońca, a zimą z pewnością będziemy mieli okazję podziwiać piękną zorzę polarną. Ciężko znaleźć tyle piękna co właśnie w tej części Ziemi. Sprawdźmy, co kryją w sobie piękne Lofoty.
Spis treści
Kilka słów o Lofotach
Piękne Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim u północno-zachodnich wybrzeży Norwegii. Jego długość to 112 km od maleńkiej wysepki Rost na południu po wąską cieśninę Raftsundet. Oddziela ona Lofoty od Vesteralen. Od starego lądu został oddzielony cieśniną Vestfjorden.
Lofoty robią furorę na całym świecie. Nie są bardzo duże, jednak National Geographic wymienia Lofoty w czołówce najpiękniejszych archipelagów świata. Jak najbardziej redaktorzy się nie mylą. Wyjątkowość tego archipelagu można określić w ten sposób, że to polskie Tatry zalane wodą. Nad jej powierzchnią ukazują się nam skalne szczyty i ściany, śnieżne żleby. Wybitnie morski klimat sprawia, że krajobraz wydaje się wyjątkowo surowy. Lofoty to także chłód i wilgoć, które współgrają z granitowymi urwiskami, które wydają się niedostępne. Jednak słońce również będzie nas ogrzewać, więc nie musimy się martwić o to, że będziemy tutaj zamarzać.
Ogromna ilość wysepek na archipelagu
Lofoty to archipelag, który posiada ogromną ilość wysepek. Ich całkowita ilość jest liczona w setkach. Cztery główne wyspy są najbardziej popularne, ponieważ większość innych to bezludne, malutkie, szkierowe, górzyste i niedostępne rejony. Norwegia Lofoty to kraj jak żaden inny. Tak ogromna ilość wysepek sprawia, iż Lofoty są celem wycieczek wielu turystów. Znajdziemy tutaj wszystko: góry, ośnieżone szczyty, fiordy, szkiery, jeziorka, zatoki, piaszczyste plaże, granatowe tonie morskie i jasno błękitne, wręcz turkusowe płycizny. Lofoty i ich wyspy to cud natury. Nic dziwnego, że turyści zabijają się o najtańsze bilety w ten zakątek naszego globu. Piękno wysepek na Lofotach na pewno oddają zdjęcia, a na żywo budzą one jeszcze większy podziw.
Austvågøy
Lofoty cieszą się ogromną ilością wysepek, jak już wspomnieliśmy. Ich łączna powierzchnia to 1 227 km2. Największa wyspa archipelagu to Austvågøy. Należy do okręgu Nordland i jest podzielona pomiędzy dwie gminy: Vagan i Hadsel. Jako jedna z nielicznych Austvågøy jest zamieszkana przez nieco ponad 4 tysiące ludności. Trudno mówić, że wyspa jest jakąś metropolią, jednak ma w sobie coś niesamowitego. Z pewnością każdy z nich może poświadczyć o urokliwości tej wysepki. Piękne krajobrazy górskie roztaczające się nad powierzchnią wody sprawiają, że wyspa jest często odwiedzana przez turystów. Przypływają tutaj także promy i statki wycieczkowe z lądowej części Norwegii. Znajduje się tutaj również niejedna chatka rybacka.
Vestvågøy
Kolejna większa i bardziej popularna wyspa Lofotów to Vestvågøya. To normweska gmina leżąca w regionie Nordland. Jej siedzibą jest miasto Leknes. Dane z 2005 roku podają, iż wyspę zamieszkuje niecałe 11 tysięcy osób. Vestvågøy również cieszy się dużą popularnością i osoby, które zwiedzają Norwegię z przyjemnością się tutaj pojawiają. Spacer wśród górskich wierzchołków i wody będzie niesamowitym przeżyciem. Możliwość połowienia ryb i zobaczenia słynnych dorszy również kusi, by się tutaj pojawić. Słońce, które rozświetli wyspę sprawi, że krajobrazy nas zachwycą.
Moskenesøy
Wyspa Moskenesøya należąca do Lofotów podlega pod okręg Nordland i jest podzielona między dwie gminy: Moskenes i Flakstad. Osoby na tej wyspie z pewnością przyjrzą się szczytowi Hermannsdalstinden o wysokości 1029 m n p m. Wyspa zamieszkana przez niewielką ilość osób jest punktem wycieczek po Norwegii. Tutaj również mamy możliwość podziwiać surowy krajobraz tego kraju. Rybacka wioska nie straciła nic ze swojego uroku. Mieszkańcy wyspy z przyjemnością opowiedzą nam o połowie ryb. Okolica pełna szkierów cały czas zachwyca. Na tej wyspie także znajduje się miejscowość o nazwie Å. O tym za chwilę.
Flakstadøy
Niezwykle zieloną i urokliwą wysepką jest również Flakstadøya. Wyspa zajmuje powierzchnię 110 km2. Jest uznawana za najbardziej surową lofocką wyspę. Znajdziemy tutaj strome i dzikie góry, ale również piaszczyste plaże. Ten kawałek naszego globu jest połączony mostem z wyspą Moskenesøya, a tunel dzieli ją od wyspy Vestvågøya. Jako główny ośrodek administracyjny uznaje się Ramberg. Kolorowe domki charakterystyczne dla Norwegii znajdziemy również na tej wyspie. Gdy się tutaj pojawimy z pewnością mamy szanse podziwiać krajobrazy tego kraju. Wiele osób przybywa na wyspę do osady Nusfjord z powodu rozkwitu rybołówstwa w tym miejscu. Przyjemnością będzie podziwianie domków rybackich. A może i uda się złowić popularnego tutaj dorsza.
Górzysty archipelag
Ukształtowanie powierzchni archipelagu jest górzyste. Maksymalna wysokość to 1146 m n p m. Lofoty Norwegia to obszar, gdzie znajduje się mnóstwo wyszczerbionych szczytów. Gdzie spojrzymy tam je ujrzymy. Lofoty mogą się pochwalić również silnie rozwiniętą linią brzegową. Jeśli chodzi o klimat w tym rejonie to jest on umiarkowany chłodny, wybitnie morski, łagodzący wpływ Prądu Zatokowego.
Jakiej pogody możemy się spodziewać na Lofotach? Lofoty pogoda prezentuje się następująco: w styczniu i w lutym z reguły odnotowuje się temperaturę -1oC. Lipiec i sierpień przywita nas temperaturą około 12oC. Norwegia Lofoty jest najchętniej odwiedzana w porze wiosennej i letniej.
Skład skał Lofotów ocenia się jako wulkaniczne i metamorficzne. Ich wiek ocenia się na 3 miliardy lat. Są jednymi z najstarszych na świecie. Właśnie to też świadczy o wyjątkowości Lofotów. Skalne masywy, wystające z morza cechują się stromymi, wysokimi na kilkaset metrów ścian. Z pewnością naszą uwagę przykują ostro zarysowane wierzchołki i postrzępione granie. Pomiędzy nie wcinają się krótkie, wąskie i malownicze fiordy. Znajduje się ich tutaj niesamowicie dużo. Norwegia Lofoty to ich bogactwo. Przyjemnością będzie zobaczenie ich na własne oczy.
Białe Noce czyli dzień polarny
Norwegia Lofoty to wyjątkowe miejsce na Ziemi z wielu powodów, ale między innymi z powodu występowania tutaj dnia polarnego. Zdecydowanie jest to powód, dla którego co roku miliony osób się pojawia w tej części Ziemi. To ciekawe zjawisko wynikające z ruchu obiegowego naszej planety zachwyca i z pewnością będziemy się tym chwalić, że mogliśmy je zobaczyć na własne oczy. Tarcza słoneczna nie chowa się poniżej linii widnokręgu przez co najmniej 24 godziny. To coś niesamowitego i na pewno nas zachwyci.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, iż wieczór ma swoje prawa i w tym odcinku dnia staje się ciemniej. Zupełnie inaczej jest podczas dnia polarnego w Norwegii. Wiele osób jest pod wrażeniem tego zjawiska. Wieczorem w tym okresie będzie można spokojnie poczytać gazetę przed domem bez żadnego oświetlenia. Niesamowite prawda? Słońce podczas dnia polarnego znika tylko na krótko. Podczas Białych Nocy czas nie ma znaczenia, ponieważ zawsze możemy się cieszyć takimi samymi warunkami. To idealny czas na zwiedzanie tego kraju. To coś wspaniałego, iż w środku nocy można się ogrzewać w promieniach słońca. Jak widać Norwegia Lofoty to wyjątkowy region.
Jeśli nie dokucza nam bezsenność z przyjemnością docenimy Białe Noce i możliwość zwiedzania Lofotów dopóki starczy nam sił. W tym okresie bardzo często są organizowane wycieczki dla turystów, więc z pewnością uda się dobrze wykorzystać dzień polarny. W okolicy znajduje się wiele obiektów, które Lofoty Norwegia pozwolą nam podziwiać.
Morze Norweskie i wir wodny Maeistrom
Norwegia Lofoty to jeden z najbardziej malowniczych rejonów ziemskiego globu. Na tle błękitnego nieba możemy podziwiać ośnieżone szczyty górskie, które pną się w górę pionowo nad powierzchnią wody. To wszystko jest spowodowane obecnością Morza Norweskiego. Góry i morze to połączenie, które wytwarza niesamowity klimat i urzeka każdego turystę.
Liczne zatoczki i cieśniny na Morzu Norweskim sprawiają, iż Lofoty Norwegia to miejsce, które zachwyca i z przyjemnością turyści tutaj wracają. Nie ma innego miejsca na ziemi, które mogłoby się cieszyć takim bogactwem. Ostatnie zlodowacenie też przyczyniło się do rozczłonkowania linii brzegowej. Lodowiec wyrzeźbił również szczyty, które sprawiają wrażenie muru.
Dno Morza Norweskiego nie leży na szelfie kontynentalnym, jak to jest w przypadku okolicznych mórz. Stąd przeciętna głębokość morza to około 2m. Z dna Morza Norweskiego wydobywa się gdzieniegdzie ropę naftową i gaz ziemny. Wir wodny Maeistrom to silny prąd morski, który powstaje przy wejściach do norweskich fiordów i cieśnin na skutek przypływów i odpływów. Towarzyszą mu wiry wodne.
Malownicze fiordy
Nierozerwalnie Lofoty Norwegia kojarzą się od razu z malowniczymi fiordami. Pionowe ściany skał a między nimi wąskie lustro spokojnej, ciemnej wody. Gdy usłyszymy taki opis od razu wiemy, iż ktoś nam opowiada o fiordach w Norwegii. Fiord można określić jako dolinę polodowcową. Wcześniej wykorzystywał ją lodowiec, a po jego stopnieniu dolina została zalana morzem. Dolina polodowcowa ma kształt litery U. Nierówny profil podłużny doliny sprawia, iż mamy tutaj do czynienia ze zmienną głębokością morza. Mówi się, iż fiord powinien być długi, jego długość powinna przekraczać szerokość. Fiordy na Lofotach tworzą gęstą sieć względnie spokojnych kanałów i przesmyków.
Ciężko jest określić, ile fiordów znajduje się w Norwegii. Na pewno Lofoty mogą się nimi szczycić i gdy wybieramy się w tę część kraju czytamy o tych majestatycznych zakątkach. Tworzą one rozgałęzione, złożone sieci. Najbardziej popularne to Sognefjord oraz Hardangerfjord. Fiordy bardzo często są inspiracją dla malarzy, którzy są pod wrażeniem widoków i emocji, jakie dostarcza oglądanie takich zakątków.
Okolice fiordu Reinefjorden
Najczęściej fotografowany fragment archipelagu to okolice fiordu Reinefjorden. Właśnie tutaj zobaczymy, co mają w sobie Lofoty Norwegia. Praktycznie na jednym zdjęciu uda nam się uwiecznić wąskie fiordy, otoczone wysokimi górami, piaszczyste -plaże, a na nabrzeżnych pasach ulokowane niewielkie osady. Norwegia Lofoty to istne bogacto krajobrazów, które zachwycą każdego obserwatora. Dużo miejsc mogliśmy widzieć, ale Lofoty Norwegia z pewnością nas zaskoczą i zachwycą. Któż z nas nie chciałby zobaczyć na własne oczy krajobrazu, jaki roztacza Norwegia Lofoty.
Fiord Reinefjorden jest bardzo słynny i warto tak ustalić swój plan zwiedzania, by trafić właśnie w ten rejon. Ogromne szczyty górskie i błękitna tafla wody będzie czymś, czego jeszcze nie widzieliśmy na oczy. Lofoty Norwegia to piękny zakątek świata.
Urokliwy Trollfjord
Lofoty Norwegia obfitują w liczne fiordy. Zdecydowanie warto poświęcić sporo czasu na zobaczenie najpiękniejszych w tym kraju. Trollfjord to zaledwie trzykilometrowy fiord, położony między archipelagami Lofoty i Vesteralen. Jednak gdy ujrzymy ten region z pewnością zachwyci nas swoją magią i wyjątkowością. Niesamowita atmosfera tajemniczości sprawia, że stoimy i podziwiamy te widoki. Fiord ma przy ujściu szerokość zalednwie 70 m, lecz w głębi się rozszerza. Norwegia Lofoty to wyjątkowy kraj i właśnie w okolicy tego fiordu mamy wrażenie, że znajdujemy się w magicznym regionie. Fiord jest celem wielu wycieczek turystycznych. Z pewnością warto zobaczyć Trollfjord.
Kolorowe rybackie osady
Wyprawy na Lofoty Norwegia są spowodowane bardzo często chęcią połowienia ryb w niesamowitych surowych warunkach. Nie dosyć, że mamy możliwość łowić ryby w pięknych okolicznościach natury to możemy jeszcze liczyć na wspaniałe okazy dorszy. Norwegia Lofoty przyciągają rybaków.
Pod nazwami Nusfjord, Flakstad, Reine Moskenes czy Å kryją się bajkowe wręcz kolorowe rybackie wioski, które zachwycają swoim urokiem. Trudno oddać ich wyjątkowość w kilku słowach. Będąc na Lofotach z pewnością dostrzeżemy pomalowane na czerwono drewniane domki stojące wprost na kamienistym wybrzeżu. Obok rozstawione na żerdziach suszą się dorsze. To typowy widok, z jakim możemy się spotkać na Lofotach w rybackiej wiosce. Nad tym wszystkim górują szczyty gór, co dodaje niesamowitego klimatu temu miejscu.
Rybołówstwo jest głównym zajęciem wyspiarzy, więc z pewnością możemy tutaj porozmawiać z każdym na ten temat. Z przyjemnością będą nam opowiadać o charakterystyce rybołówstwa na wyspie. Archipelag jest znany z tego, iż możemy tu łowić dorsze, więc warto od razu poruszyć ten temat. Norweskie dorsze po wysuszeniu są sprzedawane jako sztokfisze. Na pewno warto ich spróbować. Są słynne na całym świecie. Miłośnicy rybołówstwa z pewnością docenią klimat wiosek rybackich.
Osada Reine
Bajkowo położona wręcz osada Reine to wioska rybacka, która jest jedną z najbardziej popularnych. Właśnie tutaj co roku przybywa mnóstwo rybaków, którzy chcą złowić dorsza. Z pewnością będą mogli doświadczyć tego przeżycia. Lofoty mapa wskazują nam, iż wioska jest niesamowicie urokliwie położona. Warto zobaczyć urokliwe domki rybaków, które od razu przykują naszą uwagę. Osoby, które znajdą się na wyspie z pewnością będą chciały wspiąć się na szczyt Reinebringen. Widok z tego wierzchołka mającego niemało m n p m zapiera dech w piersiach. Mamy możliwość podziwiać okolicę pełną szkierów i poszarpanych szczytów. Właśnie dlatego Reine tak często przyciąga turystów. Znajduje się tutaj m in wiele miejsc idealnych dla rybaków.
Królestwo dorsza
Jak już powiedzieliśmy Lofoty Norwegia to miejsce, które zachwyca swoim połączeniem gór i morza, ale również tutaj jak nigdzie indziej mamy możliwość spotkać tak wielu rybaków. Kraj słynie z tego, iż rybołówstwo jest tutaj niesamowicie rozwinięte. Dziesiątki kutrów rybackich wypełniają każdą nawet niewielką zatoczkę. Rozwieszone sieci możemy spotkać praktycznie przed każdym domem.
W pobliżu Lofotów poławia się halibuty, karmazyny, czarniaki czy łupacze, to jednak to miejsce zdecydowanie jest nazywane królestwem dorsza. Warto wspomnieć, iż Lofoty Norwegia to jedyne miejsce na świecie, gdzie warunki klimatyczne pozwalają na suszenie ryb w tradycyjny sposób – na drewnianych stelażach rozstawionych w portach czy przed chałupami. Po tygodniach suszenia powstaje z nich sztokfisz.
Miejscowość Å
Osoby, które pasjonują się rybołówstwem z pewnością docenią wycieczkę do miejscowości Å. To nie tylko jedna z najkrótszych nazw geograficznych na świecie, ale również mała wioska rybacka, w której znajdują się dwa muzea dotyczące historii rybołówstwa. Tutaj również warto dotrzeć, by móc podziwiać czerwone domki rybaków. Ciekawostką jest fakt, że litera Å jest również ostatnią literą w norweskim alfabecie. To z pewnością przyciąga tutaj turystów, którzy są zaciekawieni charakterystyką tej miejscowości o tak krótkiej nazwie.
Piaszczyste plaże Vik, Utakleiv i Unstad
Lofoty Norwegia znajdujące się za kołem podbiegunowym przyciągają również dzięki obecności piaszczystych plaż. To niesamowite, że w tak surowym klimacie mamy możliwość dotrzeć na wyjątkowe plaże. Dzięki obecności niejednej góry, jaką mamy możliwość zobaczyć plaża wygląda zjawiskowo. Wiele osób czuje się tutaj jak na Karaibach. I nie jest to określenie na wyrost. Norwegia Lofoty i piaszczyste plaże skradną serce każdego. Nie ma drugiego takiego miejsca.
Najsłynniejsze plaże to Vik, Utakleiv i Unstad. Znajdziemy je na północnych brzegach wyspy Vestvagoy. Są uznawane za jedne z najbardziej romantycznych miejsc na świecie. Nic dziwnego, że przyciągają wiele zakochanych par. Słońce, woda, piasek… Czego chcieć więcej. Temperatura będzie nieco niższa, ale widoki nam to zrekompensują. Warto udać się w to miejsce.
Taniec na niebie – zorza polarna
Jednym z głównych powodów, dla których turyści wybierają się na Lofoty zimą jest m in możliwość ujrzenia zorzy polarnej. Norwegia Lofoty są świetnym miejsce, gdzie możemy podziwiać to zachwycające zjawisko, jakie ukaże się naszym oczom. Zorza polarna przede wszystkim zachwyci nas kolorem zielony. Przyjemnością będzie uwiecznienie tego na niejednym zdjęciu.
Oczywiście chcąc ujrzeć całe piękno zorzy polarnej musimy śledzić warunki pogodowe. Zachmurzenie możemy nam utrudnić nacieszenie oczu tym wspaniałym zjawiskiem. Z pewnością dla fotografów zazielenienie się nieba będzie czymś wspaniałym, co uchwycą na zdjęciach. Zjawisko świetlne powstające w wyniku docierania do Ziemi wiatru słonecznego rozświetla całe niebo i na pewno będzie to coś, czego nigdy wcześniej nie podziwialiśmy tak długo. Lofoty Norwegia słyną nie tylko z połowu ryb, ale też właśnie pięknej zorzy. Warto tylko oglądać zorze wtedy, gdy niebo jest bezchmurne i to w miejscach z dala od świateł i miast.
Zimowy tour po archipelagu
Lofoty Norwegia to archipelag, który zachwyca wieloma obiektami naturalnymi i jak najbardziej warto też zobaczyć ten rejon zimową porą. Niektóre osoby się na to decydują, choć wiedzą, że muszą się przygotować na bardziej surowe warunki. Na pewno musimy się dobrze przygotować jeśli chodzi o nasz ubiór i wyposażyć w narty i raki.
Krajobraz jaki oferuje Norwegia Lofoty zimą to coś niesamowitego. Ciężko objąć wzrokiem całe piękno zamarzniętego morza i ogromnych szczytów. Wyszczerbione wierzchołki sprawiają wrażenie niedostępnych kolosów. To wszystko budzi zachwyt i podziw. Góry wyrastają pionowo właściwie z podłoża, więc budzą zachwyt, mimo iż nie mają ogromnej ilości metrów.
Samodzielnie przemieszczając się po Lofoty Norwegia warto śledzić norweską kolej NSB. Decydując się na samodzielną wycieczkę będzie najłatwiej się nią przemieszczać. Jeśli chodzi o nocleg to zimą warto postawić na kwaterę w jednej z chat DNT. Namioty zimą raczej nie wchodzą w grę.
Dużą atrakcją na pewno będzie spacerowanie po wysepkach Norwegia Lofoty. Kraj jest przepiękny i możliwość zobaczenia działań rybaków zimą będzie niesamowitym przeżyciem.
Lofoty – informacje praktyczne
Lofoty Norwegia kuszą wieloma atrakcjami i z pewnością nie trzeba nikogo długo przekonywać do tego, iż zobaczenie tego kraju będzie niesamowitym przeżyciem. Jak najbardziej warto pomyśleć, czy Lofoty nie byłyby dobrym celem najbliższych wakacji. Archipelag i okoliczne wyspy z pewnością
Jak się dostać na Lofoty?
Osoby, które wybierają się do Norwegii i chcą podziwiać Lofoty z przyjemnością docenią praktyczne informacje. Archipelag pozwoli nam odkryć wiele uroczych miejsc, ale najpierw musimy się tam dostać. Najłatwiej lotem z przesiadką w Oslo. Na terenie Skandynawii polecana jest linia lotów narodowego przewoźnika – linia SAS. Z Oslo bez problemu uda się dolecieć do Bodo lub Tromso. Już praktycznie jesteśmy na miejscu. Jeszcze czeka nas podróż promem na przykład do Sorvagen, Svolvaer lub Skrova.
W jakiej walucie będziemy płacić?
Pojawienie się w jakimkolwiek innym kraju wiąże się z obcowaniem z inną walutą. Warto wiedzieć, jakimi pieniędzmi będziemy operować na Lofotach. Walutą są norweskie korony – NOK. Archipelag rządzi się jednak innymi prawami i jak to w Skandynawii musimy się tutaj liczyć z dużo wyższymi cenami. Za jakikolwiek produkt spożywczy będziemy musieli zapłacić kilkadziesiąt złotych. Co ciekawe alkohol w Norwegii kupimy tylko w niektórych sklepach, a na Lofotach jest ich bardzo niewiele. Markety oferują zakup m in piwa, ale niekiedy też w określonych godzinach. Warto o tym pamiętać. Dotarliśmy do innego miejsca i musimy się liczyć z innymi zasadami.
Kiedy wybrać się na Lofoty?
Wyspy na Lofotach oferują bogatą ofertę turystyczną. Kiedy w takim razie trafimy na najlepszy okres do zwiedzania którejś wyspy? Lofoty czekają na turystów i najlepiej do tej części Norwegii wybrać się wiosną lub latem czyli w okresie od maja do września. Przed i po tym okresie trzeba się wybrać na Lofoty m in w celu ujrzenia zorzy- polarnej. Gdy chcemy dużo zwiedzać i dostać się na większą ilość m n p m najlepszym okresem będą dni polarne. Na pewno nie każdy sobie poradzi z takim rozstrojeniem dobowym, lecz jest to warte wszelkich wysiłków. Dla takiego miejsca jak Norwegia Lofoty warto zdobyć się na poświęcenia.
Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl