Pilsko-szlaki na szczyt Beskidu Żywieckiego

Nad okolicą Korbielowa, malowniczej gminy w Beskidach Żywieckich góruje Pilsko, szlak wiodący ku jego szczytowi jest chętnie odwiedzany przez tysiące turystów każdego roku. Skąd wzięła się nazwa tego szczytu i co sprawia, że jest on tak bardzo popularny i chętnie odwiedzany zarówno latem, jak i zimą? Sprawdźmy!

 

beskidy-zywieckie-we-mgle.jpg

 

Położenie geograficzne

Pilsko to szczyt położony w rejonie Beskidu Żywieckiego, należący do Grupy Pilska. Ma wysokość 1557 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości szczytem w Beskidzie Żywieckim ( pierwszym jest Babia Góra). Często nazwą „Pilsko” określa się nie tylko jeden szczyt, ale cały masyw. Przez sam grzbiet Pilska przebiega granica polsko-słowacka, a także Wielki Europejski Dział Wodny, który oddziela zlewnię Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Szczyt Pilska leży w odnodze działu wodnego, przez Przełęcz Mechy, szczyt Mechy i dalsze wierzchołki opada w południowym kierunku do Kotliny Orawskiej na Słowacji.

 

zachod-slonca-beskidy-zywieckie.jpg

 

Pochodzenie nazwy

Pochodzenie nazwy Pilsko nie jest jasne i istnieje wiele spekulacji w tym temacie. Niektórzy twierdzą, że nazwa szczytu to spolszczona wersja słowackiego słowa Poľsko. Inni twierdzą, że nazwa pochodzi od dawnej nazwy podszczytowej hali Pielsko, a jej nazwa z kolei wzięła się od nazwiska jej właściciela Piela. Inna teoria mówi o związku nazwy Pielsko z dawnym określeniem na miejsce pozyskiwania drewna, czyli „piłowania”. Ciekawą teorię można znaleźć w ludowej tradycji, mówiącej o tym, że na szczycie góry zbierali się orawscy zbóje, którzy „opijali się”, czyli mówiąc prościej, spożywali alkohol. Trudno jest stwierdzić, która wersja jest prawdziwa i skąd tak naprawdę pochodzi nazwa Pielsko.

granica-polsko-slowacka-beskidy-zywieckie.jpg

 

Po raz pierwszy w druku nazwa Pielsko pojawiła się w roku 1721, gdy ks. Gabriel Rączyński stworzył swoje dzieło „Historia Naturalis Curiosa Regni Poloniae”. Ksiądz Rączyński był pierwszą osobą, która zdobyła szczyt góry Pilsko.

 

panorama-beskidy-zywieckie.jpg

 

Opis szczytu

Szczyt góry Pilsko jest płaski i rozległy. Zbudowany jest z piaskowców magurskich. Czasami nazywany jest „Małą Babia Górą”. Zarówno sam szczyt, jak i trasy na niego prowadzące porośnięte są kosodrzewiną, różnymi rodzajami traw, można spotkać tu także rumosz skalny.

Od słowackiej strony szczytu stoi polowy ołtarz i krzyż. To tutaj ci roku w lipcu proboszcz pobliskiej wsi Mutne odprawia mszę świętą. Do interesujących miejsc należy także krzyż stojący na północno-wschodnim zboczu Góry Pięciu Kopców, postawiony tu na pamiątkę poległego w tym miejscu żołnierza Basika, jednej z pierwszych ofiar kampanii wrześniowej z 1 września 1939 roku.

Rejon Korbielowa i szczyt Pilska objęty jest od 1971 r. Rezerwatem Przyrody. W Polsce jego obszar wynosi 105,21 ha, po stronie słowackiej zaś 809 ha.

 

szczyt-pilsko-beskidy-zywieckie.jpg

 

Szlaki turystyczne

Korbielów – H. Miziowa – Pilsko – H. Miziowa – Korbielów (szlak żółty)

Wycieczka zaczyna się przy parkingu pod Zajazdem Smrek – tam możemy zostawić samochód. Kierujemy w kierunku przysiółku Czarny Groń, w górę bocznej doliny. Po przejściu około 450 m droga się rozwidla, a żółty trakt prowadzi w lewo, wzdłuż malowniczego potoku o wdzięcznej nazwie Buczynka. W niedalekiej odległości znajduje się pole biwakowe, gdzie również możemy się zatrzymać bądź zostawić swój samochód. Dalej kończy się wygodna, asfaltowa droga, zaczyna się droga leśna. Przechodzimy przez kładkę na druga stronę potoku i idziemy dalej, kierując się ku górze przez las na zbocza Szlakówki. Zobaczymy tutaj piękną panoramę na hale Malorka i Uszczawne. Po około 2,5h dotrzemy do Hali Miziowej. Różnica wzniesień, jakie pokonaliśmy od początku drogi to niemal 700m.

Docieramy do schroniska PTTK, gdzie możemy odpocząć i posilić się. Miziowa Hala to miejsce skrzyżowania sie różnych szlaków, nie tylko pieszych, ale też konnych, narciarskich czy rowerowych. Idąc dalej, ku szczytom, musimy obrać czarny szlak ciągnący się wzdłuż wyciągu orczykowego.

 

krzyz-szczyt-plisko.jpg

 

Po około 30 minutach docieramy do miejsca, gdzie przebiega granica polsko-słowacka. Uwagę przyciąga piękna i gęsta kosówka. Stąd od Pilska dzieli nas już niewielka odległość. Dotrzemy tam w ciągu kilku minut. Przy dobrej widoczności, ze szczytu góry mamy szansę zobaczyć panoramę na Tatry, Beskid Żywiecki, Beskidy Orawskie czy Jezioro Orawskie. Cel został osiągniety!

Dla odmiany, wracamy nieco zmienioną trasą. Do Hali Miziowej schodzimy teraz żółtym, a nie czarnym szlakiem. Schodzimy przez piękne zarośla paproci, docierając aż do miejsca, gdzie mieści się schronisko na Hali Miziowej. Z Korbielowa na Pilsko szlaki są bardzo zróżnicowane, mamy więc wybór, którym z nich wrócić do punktu wyjścia. Możemy udać się w kierunku Sopotni Wielkiej, do której prowadzi zielony szlak. Miniemy Halę Górową, Studencką Bazę Namiotową. Od schroniska do początku czarnego szlaku dzieli nas około półgodzinny marsz. Kiedy dotrzemy na Przełęcz Przysłopu, zmieniamy szlak na niebieski, by już po pół godzinnym marszu zejść do Korbielowa w miejsce, gdzie zaczęliśmy wyprawę.

 

Opis szlaków z podanym czasem przejścia

Żółty

Korbielów (Zajazd Smrek) – H. Miziowa – czas na przejście 2h, powrót 1h 15

Niebieski

Korbielów (Zajazd Smrek) – Przełęcz Przysłopy – czas na przejście 1h, powrót

 

szlak-na-gore-plisko.jpg

 

Zielony

Korbielów (Jontek) – Hala Miziowa – czas na przejście 1h 45, powrót 1h 15

Czerwony

Korbielów (Korbielów Granica) – H. Miziowa, czas na przejście 1h 45, powrót 1h 15

Czarny

H. Miziowa – Pilsko, czas na przejście 30 min, powrót 30 min

Przełęcz Przysłopy – Uszczawne- Malorka – Góra Gawory – H. Jodłowcowa – Skałka – H. Miziowa, czas na przejście 2h, powrót 1h 30.

Narciarstwo w Pilsku

Masyw Pilska, jak i cały Beskid Żywiecki to istny raj dla narciarzy i miłośników innych sportów zimowych. Narciarskie trasy Korbielowa są najwyżej położonymi trasami w Beskidach, a drugimi jeśli brać pod uwagę Tatry. Warunki zimowe na Pilsku są bardzo korzystne dla narciarzy, panuje tu unikalny, niepowtarzalny mikroklimat. To sprawiło, że wytyczono tu wiele tras narciarskim, zróżnicowanych pod kątem trudności i poziomu zaawansowania. Chcąc przyjechać tu w czasie ferii zimowych, czy po prostu weekendu, warto już wcześniej zarezerwować miejsce noclegowe, bo chętnych nie brakuje.

 

zimowa-panorama-z-gory-plisko.jpg

 

Baza noclegowa

Turyści, odwiedzający Beskid Żywiecki mogą zatrzymać się w wielu dostępnych miejscach turystycznego zakwaterowania. Sama gmina Korbielów zapewnia około 3000 miejsc noclegowych, na uwagę zasługuje schronisko PTTK, cechujące się niesamowitym, górskim klimatem. Każdy, kto planuje wejście na Halę Miziową, powinien odwiedzić schronisko i poczuć jego indywidualnym, niepowtarzalny klimat. Na turystów czekają także liczne pokoje gościnne i inne miejsca zakwaterowania. Miejsc nie brakuje, ale warto zadbać o rezerwację odpowiednio wcześnie.

 

Czy warto odwiedzić Beskid Żywiecki i Masyw Pilska?

Odpowiedź jest raczej oczywista. Rejon Beskidu Żywieckiego jest tak piękny i malowniczy, że nie sposób przejść niego obojętnie. Większość turystów, przybywających do Beskidu Żywieckiego chce wejść na Pilsko, trasy na Halę Miziową, a także szlak na Pilsko nie jest bardzo wymagający, trzeba tylko pamiętać, że przy złych warunkach widoczności łatwo jest się zgubić. Warto sprawdzić prognozę pogody przed rozpoczęciem wyprawy. Na szlaku spotkamy schronisko na Hali Miziowej, można więc odpocząć, a nawet przenocować. Schronisko PTTK to obiekt całoroczny, stanowiący świetną bazę wypadową na szczyt Pilska, szlak wiodący do Góry Pięciu Kopców czy na Halę Miziową.

 

szlak-na-gore-plisko.jpg

Sam szczyt góry (1557 m) jest niezwykle malowniczy. Jego rozległy teren pozwala na napawanie się pięknymi widokami, przy dobrej widoczności mamy szansę nawet na obejrzenie Tatr. Beskid Żywiecki jest wart odwiedzenia nie tylko latem, ale także zimą. Działa tu mnóstwo tras narciarskich, są wyciągi i wiele fantastycznych atrakcji. To dobre miejsce na spędzenie miło czasu z rodziną.

Miejscem wartym zobaczenia jest też sama okolica Korbielowa. Oprócz turystycznych szlaków, ciekawymi zabytkami Korbielowa jest osada wołoska z XV wieku, drewniany dom z połowy XIX wieku oraz drewniana kaplica z połowy XIX wieku. Dumą Korbielowa jest schronisko PPTK „Chata Baców”., leżąca na trasie z Korbielowa na Halę Miziową. Do Korbielowa turyści przyjeżdżają przez cały rok – latem pochodzić po leśnych ścieżkach i wyjść na szlaki, zimą zaś poszusować na nartach. Atrakcje Korbielowa zadowolą każdego.

Sezon wyjazdowy już się zbliża, warto więc dokonać rezerwacji noclegu już dziś!