Ręcznik szybkoschnący – czym jest i czy warto w niego zainwestować?

Każdy, kto choć raz próbował szybko wysuszyć ręcznik, by schować go do plecaka wie, jak trudnym jest to zadaniem. Jeśli wyruszamy na szlak np. po noclegu w namiocie czy schronisku, mokry ręcznik przywieszamy zwykle do dosuszenia na trokach przy plecaku. Nie wygląda to zbyt atrakcyjnie. Co możemy z tym zrobić? W jaki sposób możemy rozwiązać wieczny problem niedosuszonego ręcznika? Możemy postawić na ręcznik szybkoschnący, idealny do celów turystycznych. Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom i zastanówmy się, czy warto w nie zainwestować.

Czym jest ręcznik szybkoschnący?

Ręcznik szybkoschnący jest swoistym zamiennikiem tradycyjnego ręcznika stworzonego z bawełny. Bawełna, choć miła i przyjemna w dotyku, schnie bardzo długo. Ideą stworzenia ręczników szybkoschnących było stworzenie ręcznika z takiego materiału, który będzie szybko i sprawnie pozbywał się pochłoniętej wilgoci. Ręczniki szybkoschnące są lekkie, co doceniamy szczególnie w podróży. Tworzone są ze specjalnych włókien, które odpowiadają za poziom chłonności ręcznika i tempo, z jakim może on wysychać. Warto pamiętać, że im wyższa jest chłonność, czyli ilość wody, jaką ręcznik może wchłonąć, tym dłuższe będzie jego wysychanie.

Ręczniki szybkoschnące mają wiele niezaprzeczalnych zalet. Jak już wspominaliśmy, są znacznie lżejsze od bawełnianych ręczników. Dzięki zastosowaniu jonów srebra przy produkcji tego typu ręczników, pozostają one antybakteryjne. Tworzą środowisko, w którym namnażanie się bakterii jest znacząco utrudnione. Co więcej, ręczniki szybkoschnące nie pochłaniają brzydkich zapachów, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych aromatów w plecaku czy kosmetyczce.

Rodzaje ręczników szybkoschnących

Ręczniki szybkoschnące różnią się między sobą przede wszystkim rodzajem materiału, z jakiego są tworzone. Wyróżniamy ręczniki frote, ręczniki z weluru oraz ręczniki z mikrofibry. Każdy z nich ma nieco inny poziom wchłaniania i czas schnięcia, każdy z nich jednak znacznie przerasta ręczniki bawełniane. Za najlepszą gramaturę ręcznika szybkoschnącego uważa się gramaturę 400g. Nie są one zbyt grube, nie zajmują dużo miejsca, a są miękkie i przyjemne w dotyku, świetnie wchłaniają wodę i szybko wysychają.

Ręcznik frotte

Ręczniki tego typu są grube, miękkie i bardzo delikatne w dotyku. Potrafią wyschnąć nawet dwa razy szybciej niż ręczniki bawełniane, ich minusem jest jednak fakt, że zajmują sporo miejsca w plecaku. Przykładem ręcznika frote jest ręcznik Pinguin Towel, cechujący się bardzo szybkim wysychaniem dzięki stworzeniu z higroskopijnej mieszanki sztucznych włókien. Dostępne są w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych, każdy więc znajdzie odpowiedni dla siebie.

Pinguin Towel

Ręcznik Pinguin Towel jest ręcznikiem stworzonym z mieszanki sztucznych włókien o właściwościach higroskopijnych. W ich strukturę wprowadzone zostały czynniki antybakteryjne, dzięki czemu bakterie nie namnażają się na powierzchni ręcznika. Możemy go suszyć zarówno w naturalnych warunkach, na powietrzu, jak i w suszarce. Prać możemy go również w pralce bądź ręcznie. Na uwagę zasługuje funkcjonalny wieszaczek, pozwalający na zawieszenie ręcznika wszędzie, gdzie go potrzebujemy. Całość zapakowana jest w pokrowiec z siateczki o dużej przewiewności, dzięki czemu ręcznik wysycha jeszcze szybciej.

 

 

https://www.ceneo.pl/90679514

 

Rockland frotte

Ręcznik szybkoschnący Rockland z frote zadziwia nas przede wszystkim szybkością, z jaką wysycha. Wygodny rozmiar ręcznika – 60 cm x 100 cm – pozwala na zastosowanie go np. na basenie czy na plaży. Jest lekki i bardzo poręczny, wprost idealny na pieszą wycieczkę. Dostępny jest w pięknym pomarańczowym kolorze. Wysycha błyskawicznie, świetnie wchłania wodę.

 

https://www.ceneo.pl/30437820

 

Ręcznik z weluru

Welurowy ręcznik schnie nawet trzy razy szybciej niż ręcznik bawełniany. Jest mniejszy od ręcznika frote, co sprawia, że zajmie mniej miejsca w plecaku. Jest bardzo przyjemny w dotyku. Doskonałym przykładem takiego ręcznika jest Fjord Nansen Tramp.

 

https://www.ceneo.pl/56746971

 

Fjord Nansen Tramp Light

Ręcznik szybkoschnący Fjord Nansen Tramp Light stworzony jest z mieszanki sztucznych włókien o właściwościach higroskopijnych. Swoją fakturą przypomina klasyczne frotte. Ręcznik jest antybakteryjny, ograniczony zostaje więc rozwój bakterii i drobnoustrojów. Ręcznik z tego materiału możemy wyprać ręcznie bądź w pralce. Sposób suszenia także jest dowolny. Bardzo praktyczny woreczek ze ściągaczem pozwala na wygodne przenoszenie ręcznika. Jest bardzo lekki i kompaktowy.

Ręcznik z mikrofibry

Ręcznik z mikrofibry schnie najszybciej ze wszystkich, bo aż 6 razy szybciej od ręcznika bawełnianego. Stworzony jest z cienkiego materiału o dużej lekkości. Doskonale nadaje się na wszelkie wyprawy, w plecaku nie zajmie zbyt dużo miejsca. Jedną z marek produkujących tego typu ręczniki jest Decathlon, recznik tej firmy zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Ręcznik Tek Towel Sea to Summit

Ręcznik Tek Towel Sea to Summit to doskonała propozycja dla każdego, kto szuka lekkiego, poręcznego ręcznika stworzonego do zabrania ze sobą do plecaka. Wykonany jest z mikrofibry, która doskonale chłonie wodę i błyskawicznie wysycha. Posiada bardzo praktyczny wieszaczek i pokrowiec z zapięciem. Może być prany w pralce i suszony w suszarce, jest więc bardzo wygodny w użyciu, a jego cena jest bardzo atrakcyjna szczególnie w stosunku do jakości produktu.

 

https://www.ceneo.pl/85752632

W kolekcji Sea to Summit znajdziemy także ręczniki Pocket Towel, stanowiące najlżejsze spośród wszystkich ręczników z oferty tej marki. Materiał, z jakiego są one wykonane jest ultralekki, miękki i bardzo przyjemny w dotyku. Suszenie tych ręczników ogranicza się właściwie tylko i wyłącznie do ich wyciśnięcia. Potrafią wchłonąć trzy razy więcej wody niż same ważą. To rozwiązanie idealne na wycieczki.

Czym w ogóle jest mikrofibra?

Mikrofibra jest materiałem, a właściwie ultrawłóknem stworzonym z włókien o grubości mniejszej niż 10 mikrometrów. Włókna te stworzone są z poliestru, czasami z domieszką nylonu. Nylon w mikrofibrze zmienia jej kinestetyczne właściwości, nie zmienia jednak jej najważniejszych cech. Ręczniki stworzone z mikrofibry to jedne z najczęściej kupowanych ręczników szybkoschnących. Używane są podczas uprawiania sportu, a także w podróży, głównie z racji swoich niewielkich gabarytów. Ręczniki tego typu sprawdzą się także na basenie czy na siłowni, a także w domu. Bardzo często używane są jako materiał pod logo np. firmy zajmującej się turystyką.

Ciekawostką może być fakt, że mikrofibra jest w stanie wchłonąć aż 7 razy więcej wody niż sama waży. Nawet zestawiając ze sobą dwa ręczniki o tej samej gramaturze i wymiarach – jeden z bawełny, drugi z mikrofibry – mikrofibra zdecydowanie wygra to starcie pod względem chłonności i szybkości wysychania.

Reczniki z mikrofibry są bardzo miłe i przyjemne w dotyku. Większość z nich z łatwością zmieścimy nawet do niewielkiej damskiej torebki. Co więcej, mikrofibra działa antybakteryjnie i antyalergicznie, dzięki czemu nie uczula i nie wspiera rozwoju bakterii i drobnoustrojów, których w przypadku ręcznika bawełnianego nie unikniemy. Wiele osób zastanawia się, czy syntetyczną mikrofibrą rzeczywiście wytrzemy się lepiej niż tradycyjną bawełną, która przecież towarzyszy nam od lat. Wynik takiego testu może nas jednak przyjemnie zaskoczyć. Ręczniki z mikrofibry są skonstruowane w taki sposób, by wchłonąć wodę z powierzchni skóry i szybko ja oddać, czyli po prostu wyschnąć. Wycierając się takim ręcznikiem, najlepszy efekt chłonności otrzymamy, gdy będziemy przykładem ręcznik miejsce po miejscu niż gdy przetrzemy nim powierzchnię skóry.

 

https://www.ceneo.pl/66919203

 

Zalety ręczników z mikrofibry

Zalet ręczników z mikrofibry jest naprawdę sporo. Po pierwsze, wymienić należy przede wszystkim kompaktowy rozmiar. Dzięki temu, że ręczniki szybkoschnące zazwyczaj są mocno skompresowane po złożeniu, możemy je w łatwy i wygodny sposób przenosić w torebce czy w plecaku. Z tego powodu doskonale nadają się na wycieczki, wyprawy piesze, czy rowerowe, na plażę, na siłownię i wszędzie tam, gdzie potrzebujemy super chłonnego ręcznika.

Zaletą turystycznych ręczników jest także szybkość schnięcia. Zależna jest ona od materiału, z jakiego wykonany jest ręcznik, jednak w każdym przypadku jest ona znacznie wyższa od szybkości schnięcia ręczników bawełnianych.

Niska waga i szybkie wysychanie to najważniejsze czynniki, dla których wybieramy ręcznik szybkoschnący. Coraz częściej decydujemy się na używanie go także w domu, we własnej łazience, a nie tylko do celów turystycznych.

Można spotkać się z przekonaniem, że ręcznik szybkoschnący z mikrofibry można z powodzeniem zastąpić zwykłą szmatką z mikrofibry kupioną z markecie. Okazuje się jednak, że do produkcji takich szmatek używa się nieco innych materiałów. W produkcji ręczników z mikrofibry duże znacznie odgrywają jony srebra, które odpowiadają za antybakteryjność produktu. Co więcej, mikrofibra z zasady nie uczula, nadaje się więc także dla alergików. Nie powoduje żadnych podrażnień, jest więc materiałem odpowiednim dla osób o wrażliwej skórze, a także dla dzieci. Mikrofibra to materiał, który doskonale nadaje się do produkcji wysokiej jakości ręczników szybkoschnących, spełniających najwyższe normy i oczekiwania.

Wady ręczników z mikrofibry

Mikrofibra wydawać nam się może materiałem doskonałym. Lekka, delikatna, przyjemna w dotyku, a do tego szybkoschnąca. Okazuje się jednak, że nawet tak doskonałe rozwiązanie ma swoje wady. O jakich wadach mowa?

Pierwszą niedogodnością może okazać się pranie. W przypadku klasycznych ręczników bawełnianych sprawa jest prosta. Kiedy jednak mamy do czynienia z mikrofibrą, musimy trzymać się ściśle metki i oznaczeń na niej zawartych. Nie powinniśmy używać środków zmiękczających, bo ich niedokładne wypłukanie z ręcznika może skutkować zatkaniem kapilarów i pogorszeniem chłonności ręcznika, a to z kolei sprawi, że straci on swoje najważniejsze właściwości.

 

https://www.ceneo.pl/91547478

 

Kolejną wadą mogą być także.. nasze wygórowane oczekiwania. Od ręcznika szybkoschnącego oczekujemy, że wyschnie właściwie na naszych oczach. Nie warto jednak przeceniać jego możliwości. Nie uda nam się znaleźć ręcznika, który wyschnie w trzy minuty, co wcale nie jest wadą. Jeśli materiał pochłania wodę, logiczne jest, że musi ją oddać. Musimy więc być świadomi tego, że nawet najlepszy ręcznik szybkoschnący, którego według producenta cechuje niesamowita szybkość schnięcia, z pewnością nie wyschnie natychmiast.

Jaki ręcznik wybrać, by nie żałować?

Kiedy zastanawiamy się, jaki ręcznik szybkoschnący wybrać, warto najpierw zastanowić się, czego tak właściwie potrzebujemy, szczególnie jeśli mowa o rozmiarze ręcznika. W jaki sposób będziemy korzystać z ręcznika? Jeśli zamierzamy zapakować ręcznik do plecaka, lepiej będzie zainwestować w model o niewielkich gabarytach i wysokiej zdolności do szybkiego wysychania. Jeśli szukamy ręcznika na plażę, możemy pozwolić sobie na większe rozmiary. Od wielkości ręcznika zależy jego waga, chłonność, a także poziom wysokiej zdolności szybkiego schnięcia.

Zawsze przy zakupie ręcznika szybkoschnącego warto upewnić się, czy jest on antybakteryjny, czy do jego stworzenia użyto jony srebra, które utrudniają namnażanie się bakterii. To bardzo ważne, bo mokry ręcznik jest siedliskiem wielu groźnych dla naszego zdrowia bakterii. Szczególnie kiedy będziemy korzystać z ręcznika podczas wędrówki, a pomiędzy jego użytkowaniem będzie on leżał w plecaku, bardzo istotne jest, by w wilgotnym ręczniku nie namnażały się bakterie i bardzo nieprzyjemny zapach.

Bardzo istotne jest, by ręcznik posiadał szlufkę lub wieszak, który pozwoli na zawieszenie ręcznika np. przy plecaku. Pozwoli to nie tylko na łatwiejszy transport, ale też na jeszcze szybsze wysychanie.

Na co zwrócić uwagę kupując ręcznik szybkoschnący?

Istnieje kilka cech, jakie powinien posiadać szybkoschnący ręcznik. Powinniśmy zwrócić na nie uwagę już wtedy, gdy zastanawiamy się, jaki model wybrać, jaki ręcznik będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Waga

Na początku trzeba wziąć pod uwagę jego wagę. Niska waga będzie niezaprzeczalnym atutem takiego ręcznika, zwykle przecież chodzi nam o to, by zabrać go ze sobą do plecaka. Na ten parametr zwróćmy uwagę szczególnie wtedy, gdy mamy w zamiarze długą wędrówkę z plecakiem na plecak, kiedy każdy gram się liczy. Mniej istotna jest waga ręcznika w przypadku leżakowania na plaży czy czasu spędzonego na basenie.

Objętość ręcznika

Kolejnym ważnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki ręcznik szybkoschnący wybrać, jest jego objętość. Idealny model powinien mieć niewielką objętość, by zajmować jak najmniej miejsca w plecaku.

 

https://www.ceneo.pl/92021764

 

Rodzaj materiału, z którego został wykonany

Ważną cechą ręcznika jest materiał, z jakiego został wykonany. Mikrofibra jest bardzo przyjemna w dotyku, welur nieco mniej przyjemny, ale za to jeszcze bardziej kompaktowy. Wszystko zależy od naszych indywidualnych oczekiwań.

Poziom wchłaniania

Zastanawiając się, jaki ręcznik szybkoschnący wybrać, właściwie najważniejszym parametrem, na jaki zwracamy uwagę jest poziom wchłaniania. Chcemy przecież, by ręcznik przede wszystkim spełniał swoje zadanie, a więc byśmy mogli się nim wytrzeć do sucha. Poziom wchłaniania jest bardzo istotnym czynnikiem decydującym o tym, jaki model ręcznika wybrać, jaki ręcznik szybkoschnący będzie najlepszym wyborem.

Szybkość schnięcia

Tuż obok poziomu wchłaniania jest kolejny bardzo istotny parametr – szybkość schnięcia ręcznika. Zależy na jak najkrótszym czasie potrzebnym do całkowitego wyschnięcia ręcznika, ten z kolei zależy od rodzaju materiału, a także wchłaniania wody. Im cieńszy ręcznik, tym szybciej będzie wysychał.

Dodatkowe udogodnienia

Bardzo istotną cechą jest obecność dodatkowych prostych udogodnień, które znacząco poprawiają komfort użytkowania dywanu. Jest nim np. obecność szlufki bądź wieszaczka. Prosta rzecz, a jak bardzo ułatwiająca życie! Zawieszając ręcznik na wieszaczku, jeszcze bardziej przyspieszamy proces jego schnięcia. Oprócz wieszaczka lub szlufki ważne jest także posiadanie pokrowca na ręcznik. Najlepiej, jeśli jest on wykonany z siateczkowego materiału o dużej przewiewności. Pokrowiec ułatwia przenoszenie ręcznika, który można wygodnie poskładać i wrzucić do plecaka.

Rozmiar

Rzecz właściwie oczywista. Ręczniki różnią się pomiędzy sobą rozmiarem. Jeśli szukamy odpowiedniego modelu do plecaka, będziemy stawiać na najmniejsze rozmiary. Jeśli natomiast ręcznik szybkoschnący ma nam służyć np. na plaży, możemy postawić na większy rozmiar. Wszystko zależy od przeznaczenia i miejsca użytkowania ręcznika.

Cena

Oprócz parametrów technicznych, cena zawsze jest istotnym czynnikiem. Należy pamiętać, że rynek jest bardzo różnorodny i możemy spotkać modele zarówno kosztowne, jak i tańsze. Cena nie zawsze jest tożsama z jakością. W przypadku ręcznika większość modeli bez względu na cenę ma podobne właściwości. Nie musimy więc wcale stawiać na najdroższe rozwiązania, by cieszyć się skutecznością i dobrą jakością produktu.

Do jakich celów przeznaczony jest ręcznik szybkoschnący?

Trudno jest oczekiwać, że zamienimy przyjemne w dotyku i miękkie ręczniki bawełniane w naszej łazience na ręczniki z mikrofibry. Tego typu ręczniki są stosowane przede wszystkim w turystyce, wszędzie tam, gdzie nie mamy szans na wysuszenie klasycznego ręcznika. Mokry ręcznik bawełniany jest siedliskiem bakterii, nieprzyjemnie pachnie, jest ciężki, a czas, jakiego potrzebujemy na pełne wyschnięcie jest dość długi. Z pomocą przychodzi nam właśnie ręcznik szybkoschnący.

Nie jest wcale powiedziane, do jakich celów taki ręcznik ma być wykorzystywany. Możemy używać go jak zwykłego ręcznika, nie tylko w podróży, ale nawet we własnej łazience. Najczęściej jednak zamieniamy klasyczną bawełnę na mikrofibrę czy welur wówczas, gdy szukamy ręcznika odpowiedniego do zadań specjalnych. Takie ręczniki to przede wszystkim duża szybkość schnięcia, więc nasz nasz komfort użytkowania. Ręcznik szybkoschnący może być używany na szlaku, podczas podróży, na siłowni, basenie czy po aerobiku. Wszelkie pomysły są dozwolone.

Sposoby konserwacji ręczników szybkoschnących

Ręczniki szybkoschnące, choć bardzo wygodne w użyciu, mimo wszystko wymagają nieco innego traktowania. Przed pierwszym praniem takiego ręcznika należy dokładnie zapoznać się z informacjami na metce ręcznika. Znajdziemy tam informacje dotyczące temperatury prania, możliwości użycia detergentów, a także możliwości suszenia w suszarce. Najczęściej znajdziemy informację, że ręczniki szybkoschnące należy prać w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza. Większości z nich nie powinniśmy suszyć w suszarce, choć są modele, które mogą być suszone w taki sposób. Ręczniki szybkoschnące nie nadają się do prasowania, a jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, grozi to zniszczeniem ręcznika. Często wydaje się nam, że wyprasowanie ręcznika jest dobrym pomysłem, bo wysoka temperatura żelazka skutecznie zabija bakterie. Ręczniki szybkoschnące są jednak antybakteryjne, nie ma więc konieczności prasowania ich.

Przy praniu tego typu ręczników nie powinniśmy stosować żadnych wybielaczy ani mocnych detergentów, nie powinniśmy także ręcznika szybkoschnącego prać chemicznie, bo grozi to nieodwracalnym zniszczeniem.

Czy warto zainwestować w ręcznik szybkoschnący?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zastanawiając się, czy warto kupić ręcznik szybkoschnący, wybrać jaki ręcznik spełni nasze oczekiwania wcale nie jest łatwo. Na pewno warto zdecydować się na zakup, jeśli często podróżujemy i aktywnie spędzamy czas. Ręcznik przydaje się wówczas do otarcia potu, ale także do codziennej higieny np. w schronisku. Dzięki temu, że wybierzemy ręcznik szybkoschnący, będziemy mogli zawsze cieszyć się jego świeżością. Wycieranie się wilgotnym ręcznikiem nie jest przyjemne, a wie to chyba każdy właściciel klasycznego ręcznika bawełnianego.

Zakup ręcznika szybkoschnącego z pewnością opłaci się każdemu, kto aktywnie spędza czas na siłowni czy na basenie. W takich miejscach najlepiej jest stosować ręcznik w charakterystycznych barwach, by nie pomylić go z ręcznikiem innej osoby. Ręcznik szybkoschnący ma to do siebie, że jest antybakteryjny, a to z kolei bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Nie każdy przekona się do tego, by swój ulubiony bawełniany ręcznik zamienić na syntetyczny ręcznik z mikrofibry. Jeśli jednak sami przetestujemy, jak ogromną wygodą jest skrócenie czasu schnięcia dywanu po użyciu, już nigdy nie będziemy chcieli zamienić ręcznika szybkoschnącego na bawełniany.