Spis treści
Dolina Bachledowa – położenie geograficzne
Dolina Bachledzka, zwana także Doliną Bachledową leży w samym sercu gór, na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego, w północnej części Magury Spiskiej na Słowacji. Dolina Bachledzka sąsiaduje z Doliną Zdziarską i Tatrami Bielskimi. Jest znanym i niezwykle popularnym ośrodkiem turystycznym i narciarskim Ski Jeziersko-Bachledowa. Ośrodek zlokalizowany jest na wysokości 820-1151 metrów n.p.m. i posiada dwie trasy narciarskie. Jedna z nich przeznaczona jest dla początkujących adeptów sportów zimowych, druga natomiast jest nieco trudniejsza. Dolina Bachledzka równie często odwiedzana jest także latem, szczególnie za sprawą wyjątkowej atrakcji, jaką jest ścieżka w koronach drzew.
Sama Magura Spiska to rejon dość mało popularny turystycznie, więc wychodząc na szlak, jest duża szansa, że przez całą drogę nie spotkamy na nim nikogo. Nie spotkamy tutaj typowych dla górskich szlaków schronisk, a cała baza noclegowa terenu umiejscowiona jest w Zdziarze i Kotlinie Tatrzańskiej. Tym, co sprawia, że szlaki Magury Spiskiej nie są chętnie odwiedzane przez turystów może być fakt słabego ich oznaczenia. Trasy takie wybierają zwykle tylko naprawdę doświadczone osoby, które w górskiej wędrówce szukają ciszy i wytchnienia. Magura Spiska swoją popularność zyskuje z racji ścieżki w koronach drzew, jednak szlaki turystyczne wciąż pozostają mało uczęszczane.
Bachledka – atrakcje ścieżki
Ścieżka w koronach drzew Bachledka otwarta została 29 września 2017 roku i do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością. Ulokowana jest na terenie ośrodka Bachledka Ski&Sun w słowackiej miejscowości Zdziar, niezwykle malowniczej i bogatej w przeróżne atrakcje. Chodnik Korunami Stromov, bo tak po słowacku brzmi nazwa wyjątkowej ścieżki w koronach drzew to przedsięwzięcie, które przyciąga tutaj tysiące turystów każdego roku. Na końcu ścieżki znajduje się widokowa wieża, z której rozpościera się niepowtarzalny widok. Turyści ze szczytu dojrzeć mogą panoramę Tatr, Gorców, Magury spiskiej, Pienin, a nawet Beskidu Sądeckiego. Przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć nawet zamek w Niedzicy. Na samym szczycie wieży widokowej rozpostarta jest siatka stworzona z grubych lin. Przez siatkę tę widać wszystkie poziomy wieży widokowej, więc wejście na nią to nie lada wyzwanie.
Na ścieżce znajdują się przystanki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, z których wiele można się nauczyć na temat zamieszkujących tę okolicę zwierząt, czy porastających ten teren roślin i drzew. Ciekawe i cenne są przedstawione tu informacje o tym, jakich zniszczeń nieustannie dokonują siły natury. Tutaj, będąc powyżej najwyższych drzew, doskonale możemy zrozumieć, co potrafi natura i jaka jest jej moc.
Spacer pośród chmur w koronach drzew w samym sercu zróżnicowanego gatunkowo lasu dostarcza niesamowitych wrażeń o każdej porze roku. Miłośników tej rozrywki nie brakuje nie tylko latem, ale także zimą. Na obszarze ścieżki znajduje się wiele innych atrakcji, z których warto skorzystać, spędzając czas na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Ścieżka w koronach drzew została stworzona w taki sposób, by umożliwić podziwianie pięknych widoków także seniorom, osobom niepełnosprawnym, czy małym dzieciom. Na ścieżkę bez problemu wjadą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, rodzice z wózkami dziecięcymi, a także seniorzy. Ciekawą możliwością jest wejście na ścieżkę w grupie zorganizowanej wraz z przewodnikiem, który w ciekawy sposób opowie nam historię powstania tej pięknej trasy w koronach drzew, a także przybliży nam tajemnice okolicznej fauny i flory.
Wiele osób martwi się o warunki panujące na końcu ścieżki i o to, czy np. mgła nie zepsuje im wycieczki. Prawdą jest jednak, że nawet przy dużej mgle widoki ze szczytu wieży widokowej są naprawdę zapierające dech w piersiach, a mglista otoczka jeszcze bardziej dodaje temu miejscu uroku. Oczywiście, najlepsza widoczność jest przy dobrej pogodzie, a wówczas wzrokiem możemy sięgnąć naprawdę daleko.
Jedną z ciekawszych możliwości spędzenia wolnego czasu w Bachledowej Dolinie jest tor bobslejowy. Jest to najdłuższy tego typu tor w Polsce, a jego długość wynosi aż 1200 metrów! Przejazd takim torem to niesamowite przeżycie nie tylko dla dziecka, ale także dla dorosłych. Mknięcie po ostrych zakrętach toru z prędkością sięgającą nawet 40 km/h to prawdziwa frajda dla każdego. Oczywiście, niewiele ma to wspólnego z prawdziwymi bobslejami, jednak emocje, jakie towarzyszą korzystaniu z tej atrakcji są warte przyjazdu tutaj choćby z najdalszego zakątka Polski.
Wszyscy wiemy, że dziecko najwięcej uczy się przez zabawę. Warto w wycieczce do Bachledzkiej Doliny przemycić odrobinę nauki. Służy temu ścieżka edukacyjna i edukacyjne przystanki z Misiem Kubusiem. Dzieci uczą się na niej wiele ciekawych rzeczy o zwierzętach, ptakach, a także o roślinach, szczególnie tych występujących w obszarze ścieżki. Pomysłowe rozmieszczenie na ścieżce ośmiu przystanków, na których na dzieci czekają ciekawe zadania i łamigłówki do rozwiązania sprawia, że dzieci chętnie biorą udział w zabawie. Za przejście całej ścieżki i rozwiązanie wszystkich zadań dzieci mogą otrzymać drobną nagrodę, co jeszcze bardziej motywuje do działania. Ścieżka edukacyjna ma długość aż 6,5 kilometrów, więc jej przejście to pokaźna dawka zdrowego ruchu i aktywności dla dzieci. Jeśli dodamy do tego zjazd ze zjeżdżalni umiejscowionej na szczycie wieży widokowej – o ile dziecko ma już 120 cm wzrostu – zapewnimy naszemu maluchowi wspaniały dzień wśród koron drzew.
Programy edukacyjne przygotowane są także dla grup zorganizowanych. Można wybierać między programem – „Lasy Karpat od korzeni po korony drzew”, „Ptaki Karpat, codzienni śpiewacy, nocni opiekunowie”, oraz „Znikające Łąki Magury Spiskiej”. Przystanki edukacyjne powiedzą nam wiele o tutejszej faunie i florze.
Atrakcją, a jednocześnie sposobem na dostanie się na szczyt ścieżki jest wyciąg. Korzystają z niego osoby, które nie mogą lub nie chcą wejść na szczyt ścieżki na własnych nogach. Warto podkreślić, że wyciąg umożliwia zarówno wjazd, jak i zjazd z góry, a droga gwarantuje niesamowite widoki. Wjazd na ścieżkę w koronach drzew zajmuje około 6 minut. Istnieje także alternatywna ścieżka wiodąca przez las. Decydując się na nią, musimy zarezerwować sobie około 1h-1,5h pieszej drogi. Należy pamiętać o wygodnych butach, bo w czasie deszczu czy tuż po nim droga robi się błotnista, a strome podejście pod ścieżkę w koronach drzew może okazać się prawdziwym wyzwaniem.
Na szczycie wieży widokowej zamontowany jest teleskop, co pozwala na przyjrzenie się okolicy z bliska.
Ścieżka w koronach drzew i spacer ku wieży widokowej nie musi wcale być jedyną atrakcją podczas przyjazdu do Bachledowej Doliny. Na turystów czeka tutaj wiele innych atrakcji umożliwiających spędzanie czasu na świeżym powietrzu w aktywny sposób. Są boiska sportowe, pole do golfa, a nawet tor rowerowy. Popularnością w zimie cieszą się oczywiście trasy narciarskie, a także tor do snowtubbingu. Dzieci natomiast chętnie odwiedzą mini Zoo bądź poszaleją na trampolinach czy na placu zabaw. To wszystko czeka na turystów właśnie tutaj, w Dolinie Bachladzkiej, 40 kilometrów od Zakopanego.
Jak dotrzeć do Bachledki?
Dojazd do Bachledki jest prosty i nikomu nie będzie sprawiał trudności. Droga jest dobrze oznaczona, nie sposób więc zabłądzić. Najłatwiej dojechać do Bachledki z Bukowiny Tatrzańskiej. Ta droga zajmie nam około 30 minut jazdy samochodem. Bachledka znajduje się 16 km od granicy polsko-słowackiej. z Popradu i Tatrzańskiej Javoriny kursują autobusy, które również umożliwiają łatwe dotarcie do celu. Jeśli natomiast planujemy przyjazd na ścieżkę w koronach drzew od strony Pienin, kierujmy się na Kacwin, a następnie w stronę wsi Mala Frankova. Przy ośrodku Bachledka, a także w miejscowości Mala Frankova znajdują sie parkingi, na których można zostawić samochód, by ruszyć w dalszą drogę.
Bachledka w liczbach
Ścieżka w koronach drzew znana jest ze swojej długości, a przede wszystkim z wysokości, na jakiej została stworzona. Aby lepiej zrozumieć fenomen tej budowli, warto przyjrzeć się kilku liczbom.
Ścieżka w koronach drzew znana jest ze swojej długości, a przede wszystkim z wysokości, na jakiej została stworzona. Aby lepiej zrozumieć fenomen tej budowli, warto przyjrzeć się kilku liczbom.
Cały chodnik przeznaczony do spacerów ma długość aż 1234 metrów. Długość samej ścieżki w koronach drzew to aż 631 metrów, a jej szerokość to 1,8 metra. Jak już było wspominane, na końcu ścieżki znajduje się wieża. Wysokość wieży to aż 32 m. Cały szlak spacerowy znajduje się na wysokości 24 metrów, co naprawdę przyprawia o zawrót głowy. W samym środku wieży widokowej stworzona jest zjeżdżalnia rurowa o długości aż 67 metrów. Przeznaczona jest głównie dla dzieci o wzroście od 120 cm, ale cieszy także starszych. 120 cm to minimalny wzrost, ale górna granica nie jest ustalona. Warto zaznaczyć, że cała trasa opiera się na 120 słupach, z których najdłuższy ma długość aż 25 metrów! Te liczby robią wrażenie i zachęcają do przyjazdu w to wyjątkowe miejsce. Szerokość ścieżki w koronach drzew Bachledka pozwala na spacer także z wózkami dziecięcymi.
Cennik wejść na ścieżkę i wieżę widokową
Wejście na ścieżkę i wieżę widokową, jak zresztą na każdy inny szlak należący do Parku Narodowego, jest płatny. Jako, że Bachledka jest obiektem całorocznym, ceny wejść i wjazdów są raczej stałe i przedstawiają się następująco:
– osoba dorosła musi zapłacić 20 euro za wstęp na ścieżkę, przejazd w obie strony kolejką Bachledka
– dziecko w wieku 3-14 lat, seniorzy powyżej 65 r.ż. oraz osoby niepełnosprawne za wjazd w obie strony i wstęp na ścieżkę płacą 16 euro,
– bilet dla rodziny składającej się z 2 osób dorosłych i 1 bądź 2 dzieci kosztuje 49 euro i obejmuje wstęp na ścieżkę i wjazd w obie strony kolejką
Dzieci do lat 3 na ścieżkę wchodzą za darmo, a skorzystanie ze zjeżdżalni na szczycie wieży widokowej kosztuje 2 euro.
Jeżeli mamy ochotę na wstęp na ścieżkę, jednak bez wjazdu kolejką kosztuje mniej:
– osoba dorosła musi zapłacić 10 euro
– dziecko w wieku 3-14 lat i seniorzy płacą 7,50 euro,
– cała rodzina może wejść na ścieżkę i wieżę za 25 euro.
Warto zaznaczyć, że ,ścieżka w koronach drzew jest miejscem, na które nie wolno wchodzić z psami, jednak można je zostawić w bezpiecznych kojcach na dole trasy.
Godziny otwarcia ścieżki w koronach drzew
Bachledka jest obiektem całorocznym, oznacza to, że odwiedzać możemy ją przez cały rok, bez względu na porę roku. Przed przyjazdem tutaj warto poznać godziny, w jakich ścieżka koronami drzew jest czynna dla zwiedzających.
W okresie od maja do czerwca ścieżkę można zwiedzać w godzinach od 9:00 do 17:00. Godziny otwarcia wydłużają się w sezonie letnim. Od lipca do sierpnia ścieżka w koronach drzew czynna jest w godzinach od 9:00 do 18:00. We wrześniu na spacer wzdłuż ścieżki w koronach drzew możemy się wybrać od 9:00 do 17:00, natomiast w sezonie od października do kwietnia ścieżka w chmurach czynna jest dla turystów od 9:00 do 16:00.
Należy wziąć pod uwagę, że ostatnie wejście i wjazd koleją możliwy jest godzinę przed zamknięciem ścieżki.
Atrakcje w okolicy Bachledki
Trasa ścieżki w koronach drzew ku widokowej wieży jest piękna, jednak nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Jeśli wybieramy się tutaj na kilka dni, warto odwiedzić inne okoliczne atrakcje, które podnoszą walory turystyczne tego miejsca. Ścieżka w koronach drzew może być wstępem do świetnej wycieczki po okolicy.
Niewątpliwie, najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną atrakcją w pobliżu Bachledki jest oczywiście Zakopane. Oddalone jest ono od ścieżki w koronach drzew o około 40 km. Atrakcji Zakopanego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Milośnicy gór chętnie wybiorą się na szlak, a ci, którzy wolą spokojniejsze formy spędzania wolnego czasu, chętnie odwiedzą Krupówki. Zakopane cieszy się niesłabnącą popularnością i wciąż jest bardzo częstym celem wycieczek zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.
Atrakcją w pobliżu Bachledki jest wspomniana już wcześniej dzika Magura Spiska. Jej atrakcyjność polega na niewielkiej wciąż popularności, na dzikości i naturalności. Szlaki są słabo oznaczone, nie ma tutaj spektakularnych atrakcji, więc już sam ten fakt przyciąga miłośników ciszy i spokoju, którzy chętnie wybiorą się na spacer dzikimi, niezdobytymi terenami górskimi.
Miejscem położnym blisko Bachledki wartym odwiedzenia jest Monkova Dolina, czyli po polsku – Dolina Mąkowa. Jest to dolny fragment malowniczej Doliny Bielskiego Potoku. Na samym dole doliny leży sporych rozmiarów Mąkowa Polana. Tutaj również nie znajdziemy żadnych wielkomiejskich atrakcji, nie brakuje jednak zieleni, ładnych widoków i przyjemnego, górskiego klimatu, więc jest to miejsce z pewnością warte odwiedzin.
Przebywając na Bachledce i mając odrobinę wolnego czasu, warto wybrać się na wycieczkę na Przełęcz pod Kopą, czyli po słowacku – Kopske Sedlo. Jest to szeroka przełęcz porośnięta trawą, oddzielająca Tatry Bielskie od Tatr Wysokich. Mimo swoich niewątpliwych walorów turystycznych i bliskiej bazy wypadowej nad Morskie Oko, Kopske Sedlo nadal nie jest zbyt popularne, nie ma tutaj tłumów, można za to spotkać prawdziwe górskie kozice. Przełęcz pod Kopa to świetne miejsce nie tylko na spacery, ale też do treningowych biegów.
Atrakcją, która jest często odwiedzana w drodze na Bachledkę jest Jaskinia Bielańska. Położona jest ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w Tatrzańskiej Kotlinie. Jest to jedyna tatrzańska jaskinia udostępniona turystom do zwiedzania. Dojście do jaskini z Kotliny Tatrzańskiej zajmuje około 25 minut, a długość trasy to około 1 km. Jaskinia Bielańska jest bardzo często odwiedzaną jaskinią. słynie przzede wszystkim z występowania niepowtarzalnej kalcytowej ornamentyki. Okoliczności powstania jaskini wciąż nie są wyjaśnione, a jej popularność trwa już 125 lat. Tym, co zwraca uwagę podczas zwiedzania są przede wszystkim wodospady naciekowe, a także jeziorka i ozdoby jaskiniowe. Na trasie przez jaskinię napotkamy przystanki, a jednym z nich jest Hudobná sieň, w Polsce nazywa Śpiewalnią. Nazwa tego przystanku wzięła się od dźwięków, jakie wydają spadające do jeziora kropelki wody. Akustyka w tej jaskiniowej sali jest tak niepowtarzalna i idealna, że czasami organizuje się tutaj koncerty muzyki poważnej. Udział w takim koncercie jest niezapomnianym przeżyciem. Jaskinia Bielańska jest obiektem chronionym. Ciekawostką może być fakt, że otwór wejściowy do jaskini był znany okolicznym mieszkańcom od bardzo dawna, jednak bali się oni wejść do środka. Odważyli się dopiero w roku 1881. Nie wiadomo, jak powstała jaskinia, skąd się wzięła. Wiadomo jednak, że udostępniona dla turystów została w roku 1882, a od roku 1896 jest już elektrycznie oświetlona. Zwiedzać można ją tylko i wyłącznie z przewodnikiem, a czas zwiedzania wynosi około 70 minut. Turyści chętnie zwiedzjaą tę jaskinię ze względu na występowanie tutaj siedmiu gatunków rzadkich nietoperzy. Wybierając się na wycieczkę do jaskini pamiętajmy o tym, że pod ziemią jest zawsze chłodniej i bardziej wilgotno, więc odpowiedni ciepły strój jest tutaj nieodzowny. Do jaskini z Tatrzańskiej Kotliny prowadzi żółty szlak, a jego przejście piesze zajmie około 35 minut w obie strony.
Miłośnicy wodnych wrażeń po wizycie na ścieżce pośród chmur chętnie zatrzymują się na termach, czyli gorących basenach termalnych. Tego typu miejsca znajdują się zarówno po stronie słowackiej – Vrbov i Aquacity w Popradzie – jak i po stronie polskiej – Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej czy Bania w Białce Tatrzańskiej. Termy cieszą się duża popularnością szczególnie zimą, a kąpiele w gorących i leczniczych wodach są nie tylko świetną zabawą, ale także są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. W Termach nie brakuje atrakcji dla miłośników wodnego szaleństwa. Są zjeżdżalnie, kolumny wodne, wodne ślizgawki, nikt więc nie będzie się nudził. Można także skorzystać z masaży wodnych i innych przyjemnych atrakcji, podziwiając jednocześnie ośnieżone szczyty Tatr przez oszklone ściany.
W niedalekiej odległości od Bachledki znajdują się także godne uwagi zabytki historyczne – zamek Kasztel Strazky, a także Muzeum Cerwony Klasztor. Miłośnicy zwiedzania mogą zatrzymać się tutaj na dłużej.
Miejscem, które niewątpliwie zasługuje na uwagę jest Rusinowa Polana. Jest to reglowa polana w polskich Tatrach, znajdująca się pomiędzy Gołym wierchem, Gęsią Szyją, a Pogórzem Bukowińskim. Krzyżuje się tutaj wiele turystycznych szlaków, którymi warto udać się na górską wędrówkę.
Przebywając w Bachledce, ale tez w każdym innym regionie w pobliżu, nie sposób przejść obojętnie obok tutejszej architektury. Krzyżują się tutaj dwie stylistyki – architektura słowacka ludowa oraz lokalny folklor góralski. Przebywając tutaj warto skosztować miejscowych pyszności. Prym wiedzie oczywiście tutejszy niezaprzeczalny klasyk – bryndzowe haluszki. Popularnością cieszy się też tradycyjna kwaśnica, a na deser Magdalenka – czyli przekładane ciasto ormiańskie. Będąc w rejonie Tatr, nie można zapomnieć też o skosztowaniu tradycyjnych oscypków. Ich smak i zapach jest tutaj nie do podrobienia, choć próby jego odtworzenia podejmuje się w całym kraju.
Plusy i minusy ścieżki w koronach drzew
Ścieżka w koronach drzew ma wiele plusów jako atrakcja turystyczna, można jednak także wyodrębnić kilka wad tego miejsca. Wśród zalet spaceru w koronach drzew z pewnością można wyróżnić fakt, że ścieżka prowadząca do wieży widokowej nie jest wymagająca, a długość ścieżki sprawia, że jej pokonanie nie będzie dla nas męczące. Z pewnością poradzą sobie z jej pokonaniem nawet seniorzy. Szerokość ścieżki też może być zaletą, bo nawet w godzinach szczytu, kiedy turystów jest najwięcej, nie ma tłumu i przepychania się. Zaletą są niewątpliwie także przystanki edukacyjne umiejscowione pryz ścieżce w koronach drzew. Ścieżka może być dzięki nim uznawana jako edukacyjna, nierzadko jest zresztą celem wycieczek szkolnych. Nie można zapomnieć o widoku, jaki rozpościera się z wieży widokowej. Wysokość wieży jest naprawdę imponująca. Piękna panorama, którą podziwiamy ze szczytu wieży niewątpliwie jest atutem ścieżki w koronach drzew. Ścieżka, mimo iż tak mocno zachwalana, ma też pewne wady. O jakich wadach mowa?
Jako wadę tego miejsca turyści często podają spory ruch turystyczny. Bachledka swoją popularność zyskała dzięki ścieżce w koronach drzew i niepowtarzalnej wieży widokowej, więc turystów jest tutaj naprawdę sporo. Nie odpoczną tutaj osoby, które szukają ciszy i spokoju, duży ruch turystyczny niektórym może nieco przeszkadzać. Turyści zmierzający ku ścieżce w koronach drzew za rozczarowanie podają nierzadko także problem z zaparkowaniem samochodu. Rzeczywiście, w godzinach szczytu miejsc parkingowych może brakować, dlatego najlepiej zwiedzać w godzinach porannych, wtedy wśród koron drzew nie spotkamy aż tak wielu turystów. Rankiem na trasie jest spokój, można więc w ciszy poczytać informacyjne tablice, posłuchać śpiewu ptaków, czy po prostu napawać się niesamowitym widokiem i krystalicznie czystym powietrzem. Z każdą godziną turystów przybywa, a na parkingach robi się naprawdę ciasno. W godzinach szczytu wielu turystów zmuszonych jest pozostawić samochód nawet 30 minut drogi od wejścia na ścieżkę. Tak jest jednak w sezonie letnim. Zimą turyści również chętnie tutaj przyjeżdżają, jednak jest ich mniej. Nie powinny odstraszać nas śnieg i mgła, bo z góry nawet przy takich warunkach widok jest niesamowity, a zimowy krajobraz wygląda jak z bajki.
O czym warto pamiętać, wybierając się do Bachledki?
Decydując się na wycieczkę do Bachledki, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba dobrze przemyśleć strój. Wychodząc na dużą wysokość, musimy pamiętać, że zawsze będzie panować tam niższa temperatura niż na dole. Poza tym, mamy tu do czynienia z klimatem typowo górskim, pewne jest więc, że opogoda będzie bardzo zmienna i gwałtowna. Wychodząc z samochodu może świecić słońce, ale za godzinę może już wiać wiatr i padać deszcz. Trzeba wziąć to pod uwagę i nawet, jeśli na dole panuje upał, na górze na pewno będzie chłodniej, trzeba więc zabrać ze sobą jakąś kurtkę. Drugim elementem stroju, o jakim warto pamiętać są wygodne buty, szczególnie, jeśli mamy ochotę wybrać się na górę trasą pieszą przez las. Wystarczy tylko, by popadał deszcz, a trasa zamieni się w błoto. Wyjście w takiej sytuacji jest naprawdę trudne, a wygodne buty znacząco ułatwią nam sprawę.
Bardzo istotną kwestią jest posiadanie opłaconego ubezpieczenia lub posiadanie wyrobionej karty EKUZ. Bachledka znajduje się bardzo blisko granicy ze Słowacją, a przebywając na jej terenie, musimy być ubezpieczeni. Każde wyjście na jakąkolwiek trasę wiąże się z większym bądź mniejszym ryzykiem wypadku – skręcenia nogi czy ręki. W takiej sytuacji będziemy potrzebowali pomocy. Jeśli nie będziemy ubezpieczeni, cały koszt akcji ratunkowej będziemy musieli wziąć na swoje barki. Najlepszym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie za darmo EKUZ, czyli karty ubezpieczającej nas we wszystkich krajach Unii Europejskiej. wyrobienie karty jest darmowe, a wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej. To bardzo ważne, by zabezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Dobrze byłoby także mieć przy sobie dowód osobisty – pamiętajmy, że przebywamy na terenie obcego kraju.
Czy warto odwiedzić wieżę widokową w koronach drzew?
Jeżeli mamy więc ochotę na prawdziwy spacer wśród drzew, ścieżka w koronach drzew będzie miejscem wprost idealnym na weekendową wycieczkę. Umiejscowienie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego sprawia, że piękne krajobrazy na zawsze pozostają w pamięci, a bliskość innych ciekawych miejsc i szlaków zapewnia mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu. Panorama, jaka rozpościera się nam przed oczami z wieży widokowej jest niezapomniana. Umiejscowiona powyżej najwyższych koron drzew Bachledka, ścieżka w koronach drzew daje nam sposobność do obcowania z naturą. Dzięki temu, że szerokość ścieżki pozwala na poruszanie się po niej nawet z wózkami dziecięcymi sprawia, że mamy możliwość spędzenia wspaniałego czasu z rodziną. Długość ścieżki wśród koron drzew nie wymaga od nas zbyt dużego wysiłku, co jeszcze bardziej zachęca do spacerów.
Warto zaznaczyć, że Tatrzańska Bachledka ścieżka w koronach drzew nie jest jedyną tego typu ścieżką w Polsce. Podobna konstrukcja czeka na turystów w Krynicy- Zdroju. Najwięcej tego typu obiektów znajdziemy na terenie Niemiec, jednak tatrzańska ścieżka w koronach drzew wydaje się być wyjątkowo piękną i malowniczą atrakcją tego typu. Z pewnością przypadnie do gustu każdemu z nas, a zachwycą się nią nawet dzieci.
Jeżeli zachwyciła nas Bachledka, ścieżka w koronach drzew, Słowacja oferuje więcej tego typu atrakcji, warto więc zajrzeć na strony internetowe, by zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat. Trzeba jednak przyznać, że choć z niejednej wieży widokowej krajobraz jest przecież piękny, na większości szlaków znajdują się jakieś przystanki edukacyjne, to mimo wszystko ścieżka w koronach drzew Bachledka jest obiektem wyjątkowym pod każdym względem. Sam fakt tego, że jest to ścieżka w koronach drzew, a więc ścieżka wśród naturalnych skupisk fauny i flory zapewnia nam niepowtarzalne doznania. Długość ścieżki jest w sam raz – nie zmęczy nas zbytnio, nie zajmie całego dnia, ale jednocześnie pozwoli na przyjemne oderwanie się od rzeczywistości. Przystanki edukacyjne, które spotkamy na trasie dostarczą nam wiele cennych informacji, a naszym dzieciom – wspaniałej zabawy. Fakt, że szerokość ścieżki nie jest ograniczeniem dla osób z wózkami dziecięcymi jeszcze bardziej przyciąga tu całe rodziny szukające odpoczynku w koronach drzew.
To wszystko oferuje nam właśnie Bachledka, ścieżka w koronach drzew, ścieżka, która zachwyci każdego, kto patrząc z wieży widokowej, poczuje się choć chwilę jak ptak. Wysokość wieży sprawia, że widok, jaki z niej zobaczymy zapadnie w pamięć każdemu. Dla każdego miłośnika natury i drzew, ścieżka w koronach drzew będzie idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Warto przyjechać tutaj z całą rodziną, by miło i aktywnie spędzić czas. To świetne miejsce także dla miłośników fotografii i dalekich obserwacjii. Obiektów do fotografowania i obserwowania z pewnością tutaj nie zabraknie. Bliskość do innych atrakcji natomiast zapewni nam doskonałe wrażenia nawet przy dłuższym pobycie w tych terenach. Jeśli zdecydujemy się przyjechać tutaj zimą, nie zapomnijmy o nartach! Bachledka to przecież doskonały ośrodek narciarski, dostosowany zarówno dla profesjonalistów, jak i dla początkujących miłośników białego szaleństwa.
Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl