Spodnie w góry – jakie wybrać, by spełniły swoje zadanie?

Wybierając się w góry, bez względu na to, czy będą to ośnieżone szczyty Alp czy łagodne wzniesienia Bieszczad, musimy pamiętać o tym, że strój jest bardzo ważny. Ma znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale także dla bezpieczeństwa. Większość z nas słyszała bardzo wiele informacji na temat butów czy kurtek w góry. Niemniej jednak ważny jest wybór odpowiednich spodni. W zależności od wielu czynników, takich jak np. pora roku czy cel wędrówki, wybór odpowiednich spodni może okazać się różny, zwykle jednak nie jest łatwy. Jakie spodnie sprawdzą się na wyprawę w góry?

Czym charakteryzują się dobre spodnie w góry?

Na rynku dostępnych jest cale mnóstwo spodni trekkingowych – od tych z membraną, z odpinanymi nogawkami, przez lekkie, softshellowe modele i spodnie typu całorocznego. Wybór tych jedynych nie jest łatwy. Spodnie w góry powinny mieć szereg cech, które sprawiają, że nadają się one na górskie wyprawy. Cechy te są dla nas także znakiem, że spodnie zostały stworzone do celów trekkingowych, a nie są uniwersalne. O jakich cechach mowa?

Wygoda

Nie jest niczym zaskakującym, że wybierając spodnie w góry, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na to, czy są one wygodne. Odpowiednie spodnie trekkingowe powinny dawać nam swobodę ruchu w górach, nie powinny w żaden sposób ich krępować. Co więcej, bardzo istotne jest, by materiał, z jakiego są wykonane był miły i przyjemny w dotyku dla naszej skóry. Często to właśnie wygoda decyduje o tym, czy dane modele spodni będą dla nas odpowiednie, czy nie. Wygoda jest istotna szczególnie w przypadku stromych podejść, gdzie materiał spodni musi być elastyczny, wzmocniony na kolanach i pośladkach.

Przewiewność

Cyrkulacja powietrza jest niezwykle ważna. Podczas wzmożonego wysiłku w górach, szczególnie latem, nasz organizm wydziela pot, który powinien zostać wyprowadzony na zewnątrz. Jeśli wybierzemy spodnie z materiału nieprzewiewnego, wówczas będziemy czuć na skórze nieprzyjemną wilgoć. Aby tego uniknąć, trzeba wybierać modele tworzone z materiałów, które doskonale oddają wilgoć na zewnątrz. Zatrzymywanie wilgoci wewnątrz spodni może doprowadzić nie tylko do dyskomfortu, ale też do nieprzyjemnych otarć, a w przypadku wiatru – także do przewiania.

Szybkie schnięcie

W górach może zdarzyć się wszystko. Możemy stanąć przed koniecznością przejścia przez rzekę, może spotkać nas deszcz czy burza, możemy wdepnąć w kałużę. Mokre spodnie nie zapewnią nam komfortu. Dlatego tak ważne jest, by spodnie w góry były szybkoschnące. Pozwoli to na zachowanie odczucia suchości, także w nieprzewidzianych sytuacjach. Dobre spodnie w góry nie namakają, nie pozwalają wodzie wniknąć w środek, a jednocześnie bardzo szybko wysychają. Szybkoschnące spodnie sprawdzą się także kiedy mamy w planie np. nocleg w schronisku. Takie spodnie możemy przeprać i mieć pewność, że do rana będą suche i gotowe do dalszej drogi.

Odpowiednie mocowanie

Spodnie w góry różnią się od siebie swoją wagą. O ile materiał lekkich spodni na lato nie waży zbyt wiele, o tyle zimowe spodnie membranowe są dość ciężkie. Dlatego często w spodniach zimowych spotykamy mocowania na szelkach. To rozwiązanie wygodniejsze, bo dzięki niemu spodnie nie zsuwają się z pasa, nawet jeśli ważą sporo. Latem, gdy stosujemy lekkie spodnie, mocowanie na szelkach nie jest konieczne, wygodniejszy jest wówczas pasek. W każdym przypadku ważne jest, by system mocowania posiadał regulację, dzięki której możliwe jest dostosowanie spodni do każdej sylwetki.

Dodatkowe udogodnienia

Wiele modeli odzieży w góry, w tym także spodnie, posiada różnorodne udogodnienia, które nie są niezbędne, ale w znaczący sposób podnoszą nasz komfort i wygodę. To takich elementów należą np. kieszenie. Trudno wyobrazić sobie spodnie trekkingowe bez kieszeni. Innym elementem niekoniecznie niezbędnym, ale jednak bardzo przydatnym są elementy odblaskowe. Latem dzień jest długi, jednak zimą zmrok zapada bardzo szybko, odblaskowe elementy mogą więc okazać się nieocenione dla naszego bezpieczeństwa.

Rodzaje spodni trekkingowych

Szeroki wybór spodni górskich sprawia trudność w wyborze właściwego modelu, który sprawdzi się w naszym konkretnym przypadku. Można przyjąć bardzo ogólny podział spodni górskich ze względu na porę roku, a także ze względu na stopień, w jakim ochronią nas one przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i czynnikami zewnętrznymi.

Ze względu na porę roku

Podział spodni w góry ze względu na porę roku jest chyba najbardziej oczywisty. Inne spodnie sprawdzą się zimą, jeszcze inne latem. W ramach tego podziału wyróżnia się 3 podstawowe kryteria.

 

 

https://www.ceneo.pl/87431502

 

 

Spodnie trekkingowe na lato

Latem temperatury są wysokie, zmiany pogody zdarzają się rzadziej, choć oczywiście ryzyko wystąpienia nagłych burz jest znacznie większe niż w innych porach roku. Słońce i wysoka temperatura sprawia jednak, że zastanawiamy się, jakie spodnie wybrać, by czuć się komfortowo. Latem rezygnujemy z wszelkich spodni softshellowych, spodni z membranami. Te wszystkie ociepliny i dodatkowe warstwy sprawiają zawsze, że cyrkulacja powietrza jest nieco gorsza. To z kolei sprawi, że pot, którego przy wysokiej temperaturze i dużym wysiłku fizycznym nie jesteśmy w stanie uniknąć, nie będzie miał szans wydostać się na zewnątrz. Potrzebne więc są spodnie gorskie, które nie zatrzymują wody, ale jednocześnie szybko wyschną, np. gdy złapie nas niespodziewana burza. Jedyną sytuacją, w której dopuszczalne są modele membranowe latem jest czas, gdy temperatura nie jest aż tak bardzo wysoka i kiedy od dłuższego czasu pada deszcz. Wówczas membrana zapobiegnie przemoknięciu.

Spodnie trekkingowe na zimę

Zimą od spodni oczekujemy nie tyle cyrkulacji powietrza i lekkości, co ochrony przed zimnem i wilgocią. Wybór odpowiedniego modelu zależy od rodzaju aktywności, jaką chcemy podjąć w górach. Jeśli zamierzamy szusować na nartach, oczywistym wyborem będą spodnie narciarskie. Kiedy jednak wybieramy się na wspinaczkę, wybór jest nieco trudniejszy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są modele skiturowe, a więc takie, które chronią nas przed zimnem, ale także przed wilgocią.

Ogólnie mówiąc, zimą doskonale sprawdzają się spodnie hardshellowe, a więc z membraną, która ochroni nas przed wilgocią i mrozem. Dobrze sprawdzają się też modele softshellowe, które są lżejszą wersją hardshellu z membraną, dobrze oddychają i chronią przed niskimi temperaturami, a do tego są bardzo wygodne.

Spodnie przeznaczone na zimowe wyprawy nierzadko posiadają specjalne rękawy przeciwśnieżne, które mają na celu zapobieganie przedostawaniu się śniegu do butów. Jeśli dostanie się do nich śnieg, bardzo łatwo o wychłodzenie, nie mówiąc już nawet o dyskomforcie. Wewnętrzne rękawy śnieżne są cechą charakterystyczną dobrych spodni w góry przeznaczonych do celów zimowych.

Spodnie turystyczne na okresy przejściowe

Okresy przejściowe w górach, czyli wiosna i jesień, to okresy, gdy nigdy nie możemy być pewni pogody. Warunki atmosferyczne są bardzo zmienne, najczęściej towarzyszy im przenikliwy wiatr, możliwy jest także śnieg. Wybierając spodnie w góry na ten czas, dobrze jest postawić na modele wodoszczelne, posiadające dodatkowe ocieplenie. Takie spodnie zapewniają oddychalność, ale jednocześnie są nieprzewiewne, co oznacza, że nieprzyjemny wiatr nie przewieje nas, zaburzając komfort termiczny. Dobrym pomysłem są także spodnie o przedłużonej górze, które chronią nasze plecy przed przewianiem.

W zależności od tego, w jakie góry się wybieramy, zastosujemy z pewnością buty mniej lub bardziej masywne. Aby dobrać je do szerokości spodni, dobrze jest wybrać modele o regulowanych i rozpinanych nogawkach. Okres przejściowy to czas, w którym pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, musimy więc być przygotowani na nagły spadek temperatury czy opady. Odpowiednie spodnie trekkingowe zabezpieczą nas przed zimnem i wiatrem, a jeśli będą wyposażone w membranę, również przed deszczem. Podniesie to znacząco komfort użytkowania i radość z wyprawy.

Ze względu na stopień ochrony przed czynnikami atmosferycznymi

Czynnikami atmosferycznymi, które mogą być dla nas uciążliwe podczas wędrówki jest mocne słońce, wilgoć, mróz, niskie temperatury. Ze względu na zmienność tych czynników, wyróżnia się trzy rodzaje spodni, które są w stanie poradzić sobie z nimi.

Lekkie i szybkoschnące spodnie letnie z filtrem UV

Kiedy słońce mocno daje nam się we znaki, warto pamiętać o ochronie przed nim. Wiele lekkich spodni letnich posiada filtr UV, który chroni naszą skórę przed przegrzaniem i szkodliwym promieniowaniem. Takie modele najczęściej są także szybkoschnące, co pozwala na zachowanie przyjemnej suchości w każdym warunkach i w każdej sytuacji.

 

https://www.ceneo.pl/83409120

 

 

Spodnie softshellowe z powłoką DWR

Powłoka DWR sprawia, że spodnie są wodoodporne i znacznie wolniej namakają. Dodatkowo chronią nas przed wiatrem, co nie odbywa się kosztem dobrej oddychalności i cyrkulacji powietrza. Takie spodnie doskonale nadają się na letnie wyprawy.

Spodnie wiatroodporne lub wodoodporne z membraną

To spodnie, którym nie straszne są deszcze i ulewy. Membrana nie pozwala na przemoknięcie, niestety jednak, odbywa się to kosztem oddychalności i cyrkulacji powietrza. Takie modele spodni dobrze nadają się na wyprawy w zimie, gdy chcemy uchronić się przed zimnem i mrozem. Nie sprawdzą się natomiast zupełnie latem, gdy temperatura jest wysoka.

Z jakich materiałów tworzy się spodnie w góry?

Materiał ma niebagatelne znaczenie dla parametrów spodni w góry. Od niego zależy ich oddychalność, przewiewność czy wodoodporność. Z jakich materiałów najczęściej tworzone są spodnie w góry?

Poliester

Większość spodni tworzonych z poliestru to spodnie softshellowe. Cechują się one dobrą cyrkulacją powietrza. Gęsty splot, którym cechuje się ten materiał sprawia, że spodnie tego typu są bardzo wytrzymałe, doskonale chronią przed wiatrem. Jeśli zastosowana zostanie hydrofobowa powłoka DWR, lepsza będzie także ochrona przed wilgocią. Modele spodni z poliestru nierzadko używane są przez cały rok jako spodnie całoroczne. Latem są wystarczającą ochroną, zimą pamiętajmy jednak o zastosowaniu dodatkowej warstwy termicznej, np. termoaktywnych legginsów. Między sobą różnią się przede wszystkim grubością softshellu, co także ma spore znaczenie przy odporności na warunki atmosferyczne.

Poliamid

Spodnie z poliamidu, zwanego także nylonem, to spodnie sprawdzające się latem. Są lekkie, szybkoschnące, a do tego bardzo wytrzymałe. Wzmacniane są zazwyczaj splotem typu ripstop, sprawiającym, że spodnie są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

G-1000®

Marka Fjallraven wprowadziła na rynek nowatorski materiał G-1000®, cechujący się przede wszystkim niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki połączeniu syntetycznych włókien i naturalnej bawełny, spodnie górskie tego typu mają świetną oddychalność, są przyjemne w dotyku i doskonale nadają się na trekkingach. Ciekawą cechą tego materiału jest ochrona skóry przed ukąszeniami komarów, oraz wodoodporność po zaimpregnowaniu specjalnym woskiem Greenland Wax. Zastosowanie technologii NosiLife pozwala na zmniejszenie ryzyka ukąszeń przez owady aż o 90%! Materiał G-1000® docenimy szczególnie latem, gdy komary skutecznie uprzykrzają nam każdą aktywność na świeżym powietrzu.

Na co zwrócić uwagę kupując spodnie w góry?

Wybór spodni, które sprawdzą się w górach nie jest łatwy. Istnieje wiele kwestii, które warto wziąć pod uwagę, by nie doznać rozczarowania po pierwszej wyprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze spodni trekkingowych?

Po pierwsze, decydując się na spodnie trekkingowe damskie czy męskie, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Nie decyduje on jedynie o wyglądzie spodni, ale przede wszystkim o ich parametrach. Zgodnie z porą roku, na jaką szukamy idealnych spodni, sprawdzają się inne materiały, co opisaliśmy już wyżej. Ponadto, spodnie w góry powinny mieć dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, o które w trakcie wyprawy nie jest trudno.

Cechą niezwykle istotną przy wyborze spodni w góry jest możliwość podwinięcia nogawek bez ich zsuwania się. Zdarza się, że w trakcie wyprawy musimy przejść przez rzekę, a nie chcemy zamoczyć spodni. Może również okazać się, że ostre słońce mocno daje nam się we znaki i konieczne okazuje się skrócenie spodni. Dobre spodnie trekkingowe męskie, jak i damskie to takie, w których nogawki możemy swobodnie podwinąć.

Promieniowanie UV pod kontrolą

Istotną kwestią, o której warto pamiętać jest ochrona przed promieniowaniem UV. Jest ona zależna od tego, jaki materiał został zastosowany przy produkcji. Wędrując szlakiem, często nie zwracamy uwagi na to, jak mocne jest słońce. Promieniowanie UV w górach jest bardzo silne, szczególnie na szczycie, ochrona przed nim będzie więc sporą zaletą dobrych spodni górskich.

Mało kto wie, że wybierając spodnie w góry warto upewnić się, czy mają one tzw. techniczny krój. Czym on jest i dlaczego jest tak istotny opiszemy w dalszej części artykułu, warto jednak mieć świadomość tego, że dobre spodnie to spodnie przemyślane, stworzone specjalnie do celów turystycznych. Świadczy o tym szereg zastosowanych ulepszeń i umocnień, które sprawiają, że spodnie tego typu są wygodne i praktyczne.

Pozornie błahą, w rzeczywistości jednak bardzo istotną kwestią jest to, czy spodnie posiadają kieszenie. Kieszenie powinny być zasuwane na zamek, by uchronić schowane do nich przedmioty przed zgubieniem. Dodatkowo, na nogawkach spodni powinny znajdować się dwie duże kieszenie, najlepiej zamykane na zamek. Kieszenie z siateczkowym wypełnieniem będą stanowić dodatkowy wywietrznik, co wspomoże wentylację i cyrkulację powietrza.

Techniczny krój – czym jest i jakie ma znaczenie?

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że spodnie w góry powinny mieć techniczny krój. Czym właściwie on jest? Otóż, techniczny krój to zestaw konstrukcyjnych cech, które pozwalają na swobodny ruch i dużą wytrzymałość odzieży. W przypadku spodni bierzemy pod uwagę przede wszystkim klin, który powinien znajdować się w kroku. Nie może być on zbyt niski, by nie krępować ruchów, ale także nie zbyt wysoki, by zachować wygodę i swobodę ruchu. Poza tym, kolana powinny być profilowane, co także podnosi komfort użytkowania i wzmacnia spodnie w najbardziej newralgicznym miejscu narażonym na uszkodzenia i przetarcia. Kieszenie spodni powinny znajdować się na takiej wysokości, by móc swobodnie współpracować z uprzężą. Taki krój nosi miano kroju technicznego. Przy zakupie spodni w góry powinniśmy upewnić się, czy zastosowany jest właśnie taki krój, bo to świadczy o tym, że spodnie są przeznaczone do wyjść w góry, a nie do celów uniwersalnych.

Spodnie krótkie, długie czy 2w1?

Wybierając się w góry zimą, nie mamy wątpliwości co do długości spodni. Jeśli jednak decydujemy się wyprawę latem, wysoka temperatura zachęca nas do wyboru spodni z krótkimi nogawkami. Czy to dobre rozwiązanie? Odpowiedź nie jest oczywista.

Krótkie nogawki

Krótkie nogawki spodni oczywiście zapewnią nam komfort termiczny latem, nie ulega to wątpliwości. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem wysokości następuje spadek temperatury.. Średnio na 100m wysokości temperatura spada o 0,6 stopnia Celsjusza. Oznacza to, że na szczycie może okazać się o wiele chłodniej niż na początku szlaku, krótkie spodnie mogą więc okazać się niewystarczające. Inną kwestią, którą także warto przemyśleć jest nasze bezpieczeństwo. Krótkie nogawki nie uchronią nas przed zadrapaniami i zranieniami, na które będzie narażeni szczególnie, gdy na szlaku znajdują się skały, przez które będziemy się przeciskać.

Reasumując, lekkie, krótkie nogawki latem będą odpowiednie tylko wtedy, kiedy w plecaku będziemy mieć spodnie na zmianę, które użyjemy, kiedy warunki się zmienią. Wtedy możemy postawić na krótkie spodnie, szczególnie, gdy słońce mocno daje się we znaki. Jeśli jednak w plecaku możemy nie mieć odpowiedniej ilości miejsca, musimy mimo wszystko postawić na spodnie długie.

 

https://www.ceneo.pl/83432868

 

 

A może 2w1?

Model 2w1 wydawać by się mógł rozwiązaniem wszystkich problemów z decyzją o długości spodni. 2w1, czyli długie spodnie z odpinanymi nogawkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy być przygotowani na każdą pogodę, zmianę warunków i wszelkie inne czynniki. Niestety, to rozwiązanie także ma swoje minusy. Należy do nich przede wszystkim spore ryzyko zepsucia się zamka przy nogawce. Powinniśmy zwracać uwagę na to, czy na suwaku widnieje napis YKK. Jest to oznaczenie japońskiej marki, gwarancja dobrej jakości i niezawodności. Wybierając spodnie 2w1 musimy zwrócić baczną uwagę na ich krój. Jeżeli są źle skrojone, jest duże ryzyko, że zamek będzie nas uwierał. Wadą spodni 2w1 może być także odrobinę większa waga w stosunku do spodni długich czy krótkich. Różnica jest niewielka, ale jeśli komuś zależy na lekkości, to spodnie 2w1 nie są rozwiązaniem najlżejszym.

Długość 3/4 złotym środkiem?

Oprócz spodni długich, krótkich i tych 2w1 istnieją jeszcze modele pośrednie, o długości nogawki 3/4. Najczęściej decydują się na nie kobiety. Czy takie spodnie w górach znajdą swoje zastosowanie? I tak, i nie. Z jednej strony, latem z pewnością będą zapewniać lepszą cyrkulację powietrza niż spodnie długie. Będą zakrywać większą część nogi niż spodnie krókie, więc pod tym względem jest to niezłe rozwiązanie. Jednak w sytuacji nagłej zmiany pogody albo spadku temperatury takie spodnie nie uchronią nas przed zmarznięciem tak dobrze, jak spodnie długie. Jaki z tego wniosek? Najlepiej jest spodnie o długości 3/4 pozostawić sobie na niedalekie wyprawy latem, gdy temperatura nie jest bardzo wysoka. Jeśli jednak istnieje ryzyko załamania pogody – a takie istnieje w zasadzie zawsze – lepiej będzie postawić na spodnie z długą nogawką, które poradzą sobie w każdej sytuacji.

Jakie spodnie sprawdzą się latem?

Jednym z interesujących modeli spodni w góry sprawdzających się latem są spodnie Salewa Puez Dry. Cechują się dużą funkcjonalnością i łatwością w pielęgnacji. Są bardzo lekkie i szybkoschnące, stworzone są z materiału Dryton. Dzięki temu wilgoć jest bardzo łatwo odprowadzona na zewnątrz. Spodnie te chronią też przed promieniowaniem UV, co latem jest szczególnie ważne. Posiadają wygodne kieszenie, które są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Łatwo dopasowują się do ciała dzięki zastosowaniu regulowanego pasa ściągającego.

 

https://www.ceneo.pl/74745866#tab=click

 

Spodnie trekkingowe 2 w 1 Trek 500 Forclaz dostępne w sklepie Decathlon to doskonały kompromis pomiędzy spodniami sprawdzającymi się latem, a spodniami zimowymi. Wykonane z syntetycznych tkanin zapewniają doskonałą oddychalność i cyrkulację powietrza. Są szybkoschnące, a strefy newralgiczne są dodatkowo wzmocnione i impregnowane dla uzyskania wodoszczelności. Jest to model z odpinanymi nogawkami, nogawki posiadają boczne suwaki, dzięki czemu możemy stworzyć krótkie spodenki bez konieczności zdejmowania butów. Posiadają także wygodne kieszenie, podnoszące funkcjonalność. Spodnie Trek 500 Forclaz to doskonałe spodnie trekkingowe na cały rok.

 

https://www.ceneo.pl/85382474#tab=click

 

Spodnie trekkingowe Jack Wolfskin Lakeside Pants M Woodland Green to idealna ochrona nie tylko przed słońcem, ale także komarami. Każdy z nas wie, jak irytujące i bolesne potrafią być ukąszenia komarów, poza tym inspekty te przenoszą różne groźne choroby. Spodnie wykonane są materiału Function 65 Anti-Mosquito UV, który jest bardzo lekki, świetnie oddychający i przyjazny dla skóry. Spodnie posiadają liczne kieszenie, podnoszące ich funkcjonalność. Obwód nogawki może być regulowany, dzięki czemu z łatwością możesz dobrać jej szerokość do buta. Jack Wolfskin Lakeside Pants M Woodland Green to model stworzony, by chronić i zapewnić 100% przyjemność z wędrówki.

 

https://www.ceneo.pl/77410918#tab=spec

 

Jakie spodnie sprawdzą się zimą?

Spodnie The North Face Speedlight to spodnie, które poradzą sobie w każdych warunkach. Zapewniają świetną cyrkulację powietrza, chronią przed zimnem, zapewniając pełen komfort. Chronią także przed wiatrem, jednocześnie gwarantując skuteczną wentylację. Model The North Face Speedlight stworzony jest dla mężczyzn lubiących aktywne formy spędzania czasu. Wyposażony jest w wygodne kieszenie z zapięciem na zamek, co gwarantuje, że schowane przedmioty pozostaną na swoim miejscu. Model The North Face Speedlight to model dla osób, które chcą mieć pewność, że spodnie spełnią najbardziej wygórowane oczekiwania.

 

 

https://www.ceneo.pl/92614622

 

 

Spodnie Viking Globtroter to spodnie trekkingowe męskie przeznaczone do zmiennych warunków pogodowych. Są wodooporne, cienkie, ale jednocześnie chronią przez zimnem i wiatrem. Idealnie spiszą się w okresach przejściowych, między latem, a zimą. W szybki sposób możesz podwinąć nogawkę na odpowiednią wysokość. Atutem są dodatkowe wzmocnienia, szczególnie na pośladkach i na kolanach. Spodnie posiadają kieszenie, a na uwagę zasługuje także odblaskowe logo, podnoszące bezpieczeństwo w górach.

https://www.ceneo.pl/75144793#tab=spec

 

Spodnie trekkingowe Campus Logo to spodnie do zadań specjalnych, zarówno latem, jak jesienią czy zimą. Wyprodukowane z poliestru doskonale radzą sobie w każdych warunkach. Posiadają membranę Vaportex Active 5000, dzięki czemu są wiatroszczelne i wodoodporne. Posiadają laminowane szwy, co podnosi ich wytrzymałość i odporność na zniszczenia. Ściągacz w pasie i regulacja nogawek na rzepy sprawia, że spodnie możesz dostosować do własnych oczekiwań. Posiadają one elementy odblaskowe, co podnosi nasze bezpieczeństwo w górach. Wygodne kieszenie sprawiają, że wszystkie potrzebne rzeczy możemy mieć zawsze pod ręką.

 

 

https://www.ceneo.pl/74460084#tab=click

 

Salewa Mandy Dry to spodnie w 100% poliamidowe. W pasie wstawiony jest elastyczny pasek, który pozwala na swobodną regulację obwodu. Klasyczny krój spodni zapewnia pełną wygodę i swobodę ruchu, a kieszenie pozwalają na zabranie ze sobą wszystkiego, co może nam się przydać. Dodatkowe kieszenie znajdują się także na nogawkach. Salewa Mandy Dry to spodnie dla osób ceniących sobie sprawdzone i niezawodne rozwiązania.

 

https://www.ceneo.pl/75305750#tab=click

 

Model Jack Wolfskin Zenon Softshell Pants Men to model całoroczny, sprawdzający się zarówno latem i wiosną, jak i jesienią i zimą. Mają wiatroszczelny przód, środek wykonany jest z polaru, zapewniającego komfort termiczny. Zewnętrzna strona spodni stworzona jest z materiału Flex Shield, co podnosi ich wiatroszczelność i wodoodporność, a także optymalną cyrkulację powietrza. Spodnie posiadają dodatkowe kieszenie. Spodnie zachowane są w kroju Acrobat Cut, zapewniającym maksymalną swobodę ruchu.

 

https://www.ceneo.pl/77410824#tab=spec

 

 

 

Podsumowując – czy istnieją idealne spodnie w góry?

Bardzo trudne jest znaleźć spodnie idealne, nadające się na letnie i zimowe trekkingi. Wybór spodni jest zależny od wielu czynników i jest właściwie kwestią indywidualną. Letnie spodnie są zazwyczaj lżejsze i cieńsze, więc nadają się właściwie tylko na lato. Spodnie zimowe są grubsze, mają lepszą ochronę przed wodą czy wiatrem niż spodnie letnie, więc sprawdzą się zimą, a nawet latem, jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka. Istotne jest, z jakiego materiału wykonane są spodnie, czy jest to materiał przewiewny. Ważne jest też, czy spodnie posiadają kieszenie. Bez względu na to, czy wybieramy spodnie letnie, czy zimowe, wybór powinien być podyktowany naszymi osobistymi oczekiwaniami i tym, na jakie wyprawy i w jakim czasie mamy zamiar wyruszyć.

Nie ma jednego, uniwersalnego modelu spodni w góry. Szukanie kompromisu w tej kwestii jest jak kupno opon całorocznych – niby nadają się i na lato i na zimę, ale w trudnych warunkach radzą sobie średnio. Ze spodniami jest tak samo. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, zastanówmy się nad tym, gdzie mamy zamiar ich używać, o jakiej porze roku i czy mamy zamiar wędrować także w skrajnych warunkach atmosferycznych. To bardzo istotne kwestie, które pozwolą nam wybrać model w pełni spełniający wszelkie oczekiwania. Znaczenie ma tu materiał, z jakiego stworzone są spodnie, ich grubość, lekkość i inne cechy. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że każdy znajdzie ten odpowiedni dla siebie.