Tatry słowackie: szlaki

Tatry od strony Słowacji są szczególnie lubiane przez turystów. Chociaż pięknych widoków nie brakuje również po stronie Polski, to nasze szlaki na popularne szczyty Tatr są trudniejsze. Dzisiaj przyjrzymy się szlakom turystycznym w Tatrach Słowackich. Jak się przygotować i na co zwracać uwagę? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Słowackie Tatry, co warto zobaczyć?

Wielu turystów decyduje się zwiedzać Tatry od Słowackiej strony, ponieważ to właśnie tam wiedzie najwygodniejszy szlak turystyczny na najwyższy szczyt Tatr, czyli Rysy. To imponujący szczyt w Tatrach Wysokich, którego nie można przegapić! A jeśli znasz już Tatry od tej strony, zapewne szukasz nowych miejsc do zdobycia. Tych w Słowackich Tatrach nie brakuje. Przypominamy, że to właśnie na terenie Słowacji znajduje się większa część współdzielonych z Polską gór. Co zatem warto zobaczyć?

Słowackie Tatry, co warto zobaczyć

  • W Tatrach Słowackich nie tylko górskie szczyty są warte zobaczenia. To również klimatyczne wioski i miasteczka górskie, które oczarują swoim urokiem każdego. To również świetna opcja dla osób, które nie mają kondycji dobrej na tyle, by codziennie zdobywać nowe szczyty.
  • A skoro mowa o słabszej kondycji, najpopularniejsze słowackie szczyty można zwiedzać za pomocą kolejki.

Słowackie Tatry, co warto zobaczyć

Słowacja Tatry, jak dojechać?

Jeśli nie masz w planach korzystać z własnego auta, musisz wiedzieć, że na Słowację można dostać się z pomocą kolei międzynarodowych. Można również skorzystać z tańszej opcji, czyli podróży pociągiem do Zakopanego i tam przekroczyć granicę autobusem. Druga opcja wymaga zorientowania się w kursach komunikacji miejskiej po stronie Słowacji, ale jest to i tak wygodniejsza forma podróży. Nie poleca się przesiadania z pociągu w pociąg, czyli z Zakopanego w linię międzynarodową prowadzącą na teren Słowacji. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że pociąg będzie opóźniony, a wtedy cała przesiadka może stać się nie lada wyzwaniem.

Słowacja Tatry, jak dojechać

Szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr

Tatry słowackie są bogate w szlaki turystyczne i warto wcześniej się zastanowić, gdzie warto się udać. Trasy w Tatrach po stronie słowackiej są stosunkowo proste i warto kierować się walorami wizualnymi, a nie stopniem trudności szlaku. Wskażemy, na co warto zwracać uwagę, wybierając którąś z dostępnych tras. Poniżej skrótowa mapa szlaków: Tatry Słowackie!

Szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr

Lodowa Przełęcz

Wierzchołek góry Lodowa Przełęcz jest najwyższym szczytem w Tatrach, który wyposażony jest w szlak turystyczny. A żeby nie było tak kolorowo, pamiętajcie o wykupieniu ubezpieczenia. Na tym etapie trudności nie warto ryzykować. Lodowa Przełęcz sięga 2372 m, a początek przygody zaczyna się w Starym Smokowcu. Poziom trudności szlaków ocenia się jako zaawansowany. Drogę na Lodową Przełęcz można zacząć od Schroniska Zamkovskiego i dalej Doliną Zimnej Wody w kierunku Schroniska Téryego, gdzie żółty szlak będzie prowadził nas w kierunku szczytu. Chociaż utrudnienia tworzą jedynie łańcuchy, z pomocą których trzeba umieć się poruszać, to głównym wymogiem na trasie Lodowej Przełęczy jest doskonała kondycja.

Sławkowski Szczyt

Sławkowski Szczyt jest jednym z popularniejszych wierzchołków w Tatrach Słowackich. Sięgający 1477 m wierzchołek wiedzie stosunkowo prostym szlakiem, jakim szczyci się Słowacja. Góry w naszych rejonach ogólnie są oceniane jako przyjazne, jednak nie wolno pochodzić do wspinaczki niefrasobliwie. Sławkowski Szczyt nie ma trudniejszych odcinków, natomiast trasa cały czas wiedzie pionowo pod górę, co jest dużym obciążeniem dla naszej kondycji i nóg. Początek trasy zaczyna się ze stacji kolejowej w Starym Smokowcu. Ciekawostką na temat tej góry w Tatrach Słowackich jest hipoteza, nie do końca potwierdzona, że szczyt ten był kiedyś najwyższym szczytem, jakim mogły pochwalić się Tatry. Do obniżenia jego wysokości o ponad 300 m doprowadziło oberwanie się skały. Może na miejscu poszukacie śladów, mogących potwierdzić tę hipotezę?

Sławkowski Szczyt

Rohatka

Dla odmiany powiemy sobie kilka słów o szczycie, do którego wiodą nieco trudniejsze szlaki. Rohatka to wierzchołek na wysokości 2288 m, a droga do niego zarezerwowana jest dla osób o nieco większym doświadczeniu. Szlak turystyczny wzbogacony jest łańcuchami, które stanowią dla nas dodatkowe zabezpieczenie i wsparcie podczas wspinaczki. Punktem startowym tutaj jest Stary Smokowiec lub Łysa Polana. Co ciekawe, na Rohatkę można dostać się również od polskiej strony. Ze względu na kruszące się skały i dość niebezpieczne ukształtowanie terenu, dobrze jest wyposażyć się w kask na tę wyprawę. Czas wspinaczki, podobnie jak trasa na Tatry Bielskie i Sławkowski Szczyt, sięgnie około 9 godzin, w zależności od tego, jakie będzie tempo wędrówki.

Rysy

Przyjaźniejsze dla turystów szlaki na Rysy znajdują się w Tatrach Słowackich. Na szczycie można swobodnie przejść na stronę polską i większość miłośników tatrzańskich Rysów zna doskonale każdą możliwość dostania się na Rysy. W Tatrach Słowackich punktem startowym jest Popradzki Staw. Z tej okolicy dostępne są 3 szlaki, z których każdy można ocenić jako stosunkowo łatwy. Jak dostać się na te szlaki turystyczne? Tatry od strony Słowacji, jeśli chodzi o Rysy, są dość dobrze skomunikowane z Polską. Co więcej, Popradzki Staw to również miejsce, gdzie znajdziemy schronisko, w którym można się zatrzymać.

rysy

Krywań

W Tatrach Słowackich znajdziemy również szlaki o średnio zaawansowanym stopniu trudności. Krywań jest szczytem położonym na wysokości 2494 m, jest więc jednym z wyższych szczytów, jakie udostępniają nam Tatry Słowackie. Na Krywań wiodą 2 szlaki: niebieski i zielony i nie trzeba właściwie wybierać, który z nich wybrać. Jednym można się wspiąć, a drugim zejść. Doświadczeni taternicy polecają wspinaczkę szlakiem zielonym i analogicznie powrót szlakiem niebieskim, uznając że jest to wygodniejsze. Krywań zdecydowanie polecany jest osobom z własnym samochodem, bo dostanie się do punktu startowego (Trzy Studniczki) za pomocą transport publicznego może pozbawić człowieka nadziei i siły.

Mała Wysoka

Mała Wysoka jest 4 co do wielkości szczytem w Tatrach Słowackich. Sięga 2429 m i jest sąsiadką Rohatki i Polskiego Grzebienia. Szlak jest oceniany jako całkiem trudny, ale nie najtrudniejszy. Podążanie trasą jest dość uciążliwe i męczące, dlatego nie jest to zdecydowanie szlak dla osób o średniej kondycji. Na wierzchołek prowadzą 3 szlaki: Przez Dolinę Białej Wody, przez znany nam już Stary Smokowiec lub zaczynając od Tatrańskiej Polianki. Wiele osób decyduje się łączyć wypad na szczyt Mała Wysoka z zaliczeniem samej Rohatki, która, zwłaszcza przy drugim wariancie trasy, znajduje się po drodze. Mała Wysoka wyróżnia się pięknem panoramy z wierzchołka. Możecie zobaczyć między innymi całą Dolinę Białej Wody, Dolinę Wielicką i Dolinę Staroleśną, co tworzy niesamowitą ucztę dla oczu. Niektórzy twierdzą, że to właśnie Mała Wysoka jest najchętniej odwiedzanym szczytem w Tatrach Słowackich.

mała wysoka

Koprowy Wierch

Na Koprowy Wierch najlepiej udać się od strony Doliny Mięguszowieckiej, ponieważ wtedy trasa nie przekroczy 8 godzin wędrówki. Mimo tego czasu Koprowy Wierch jest jednym z niższych szczytów w Tatrach Słowackich (1356 m). Podobnie jak inne popularne szlaki, również trasa na ten szczyt jest stosunkowo prosta. Dlaczego warto wybrać właśnie ten wierzchołek? Zdecydowanie dla widoków. Mimo że Koprowy Wierch jest niższy niż Tatry Bielskie to dla niektórych może stanowić on atrakcyjniejszy cel ze względu na cudowne widoki na szczycie. Z samego wierzchołka będziemy świadkami cudownej panoramy na Giewont i słynną polską Orlą Perć. W przeciwieństwie do niej, szlak na Koprowy Wierch nie jest eksponowany i nie nastręcza nam praktycznie żadnych trudności.

Koprowy Wierch

Tatry Bielskie

Tatry Bielskie zajmują niewielką część całego masywu. Ustawione przodem do Tatr Wysokich, oferują przyjemną wędrówkę na swoje szczyt, spośród których najwyższy to Hawrań (2152 m). Droga na Tatry Bielskie jest prosta, a sam szlak łatwy, natomiast nie jest on w żaden sposób oznakowany. Zdecydowanie oprócz kondycji przyda się tutaj obecność osoby, która dobrze zna okolice. Dużą zaletą, jaką mają Tatry Bielskie, jest łatwy dojazd komunikacją publiczną z Zakopanego. Czas dojścia na szczyt sięga jakichś 7-8 godzin, w zależności od posiadanej kondycji.

tatry bielskie

Jagnięcy Szczyt

Trasą startową dla Jagnięcego Szczytu jest Biała Woda, czyli malownicza dolina, z której podążamy żółtym szlakiem w kierunku wysokości. Jagnięcy Szczyt sięga 2230 m i mimo tego, że początkowo idziemy wygodnie przez las, to stopniowo stajemy się uczestnikami prawdziwie angażującej wspinaczki. Szlak na ten wierzchołek jest przeznaczony dla osób, które nie boją się mocnej ekspozycji i mają już jakieś doświadczenia wspinaczkowe. Szlak wyposażony jest w pomoce do wspinaczki, ale przez większość terenu będziemy polegać na sile własnych rąk. Droga na wierzchołek nie jest specjalnie długa, za to w drodze powrotnej można się zgubić. Warto zabrać ze sobą doświadczonego przewodnika oraz mapę!

Szlaki turystyczne po słowackiej stronie Tatr

Słowacja ma dla nas jeszcze więcej interesujących szlaków turystycznych, więc jeśli powyższe masz już za sobą, koniecznie dowiedz się o imponującej budowie całego masywu górskiego, który tworzy Tatry

Mapa, Tatry, szlaki: jak skrócić wspinaczkę?

Wyprawa w góry, czy Tatry Zachodnie, czy Wysokie, nie jest, a przynajmniej nie powinna być dla turystów okazją do wyścigów. Wycieczka w góry zawsze musi być dobrze zaplanowana, bo nie mamy możliwości teleportować ze szczytu do przytulnego hotelu. Skrócić wspinaczkę (nie trzeba się spieszyć, ale przesadne ślimaczenie również nie jest korzystne) można, trzymając odpowiednie tempo. Co jeszcze możemy zrobić?

Mapy Tatry szlaki jak skrócić wspinaczkę

  • Istotne jest, by poruszać się z pomocą osoby doświadczonej i nie migać się od korzystania z mapy. Wiele szlaków, w tym te wymienione wyżej, mimo tego że są przyjazne, mogą być przyczyną zabłądzenia. Zgubienie się w górach ma naprawdę poważne skutki. Nawet jeśli nic Ci się nie stanie, akcja ratunkowa jest bardzo kosztowna. To dlatego tak ważne jest, by przed wspinaczką na bardziej zaawansowane szczyty, wykupić ubezpieczenie.
  • Weź ze sobą odpowiedni zapas jedzenia i wody. Ludzie często ignorują te zalecenia, twierdząc, że nie muszą dużo jeść i pić w ciągu dnia. w normalnych warunkach to możliwe, natomiast w górach, przy ogromnym wysiłku fizycznym, można sobie poważnie zaszkodzić. I oczywiście spowolnić wspinaczkę!
  • Sprawdź pogodę, zanim zdecydujesz się udać w góry! Nie da się co prawda uniknąć zmian pogody w górach, ale możesz uniknąć naprawdę drastycznej pogody typu deszcz cały dzień. Dobra pogoda pozytywnie nastraja i sprawia, że wędrówka nie dłuży się, a przejmujące zimno nie odbiera sił.
  • Odpoczywaj krótko, ale dobrze. Czas na posiłki, wylegiwanie się na trawie i podziwianie widoków zorganizuj tak, by nie wpływały na ostateczny czas.
  • Zainwestuj w dobre buty, które zapewnią Ci wysoki komfort i zabezpieczą stopy przed urazami. Otarcia podczas wspinaczki nie sprzyjają w osiągnięciu dobrego czasu. Niekiedy wręcz mogą utrudnić całą wędrówkę.

Mapa Tatry szlaki jak skrócić wspinaczkę

Musimy pamiętać, że dzień wschód i zachód ma określony czas i mimo że latem dni są długie, konieczne jest wczesne wybranie się na górską wyprawę. Po pierwsze unikniemy dużej ilości turystów, a po drugie zdążymy wrócić przed zmierzchem.

Tatry Słowackie: na to zwróć uwagę!

Tatry Słowackie są chętnie wybierane przez turystów z Polski nie tylko ze względu na piękne krajobrazy, których mamy sporo również po naszej stronie. Poziom trudności Tatr Słowackich jest nieco łatwiejszy niż u nas. Mamy tam do dyspozycji szlaki o znikomym stopniu trudności. Znakomitym tego przykładem są Rysy, które po słowackiej stronie mają bardziej przyjazne szlaki. Mimo piękna i przeciętnego poziomu trudności Tatry wymagają od nas zachowania ostrożności. Wspinaczka na szczyty wymaga od nas uwagi i przygotowania. Na to zwróć uwagę!

Tatry Słowackie na to zwróć uwagę

  • Środowisko Tatr Wysokich, mimo że nie należą one do najbardziej imponujących szczytów na świecie, jest typowo górskie. Mamy tam zatem do czynienia ze zmienną pogodą i ryzykiem upadku, który może skończyć się śmiercią. Dla człowieka różnica upadku z 2000 m n.p.m. a 6000 m n.p.m. nie ma zbyt dużej różnicy. Trzeba jednak przyznać, że w Tatrach Słowackich nie doświadczymy tak zaawansowanych problemów z aklimatyzacją, jak w znacznie wyższych górach.
  • Będąc na urlopie w okolicy Tatr, aż żal wspiąć się tylko na jeden wierzchołek. Jak nie zadbamy o dobre obuwie, tak to się może skończyć. Nogi i stopy w górach to nasze narzędzie numer jeden.
  • Na dłuższe wędrówki przyda się dobre ubranie. Nie musi to być w całości odzież specjalistyczna, ale na pewno warto zabrać ze sobą ubrania, które zrobią z nas tak zwaną „cebulkę”. Zmienna pogoda sprzyja wahaniom temperatury ciała. Dobrze jest móc w każdej chwili dostosować ubiór do panujących warunków.
  • Bez względu na to, czy to Sławkowski Szczyt czy wszystkie szczyty Tatr Wysokich: nie zaszkodzi zabrać ze sobą mapy. Także naładowany telefon, doświadczony taternik lub przewodnik w formie towarzystwa znacznie przyczyniają się do wzrostu naszego bezpieczeństwa w górach.
  • Wszystkie góry: Tatry Zachodnie, Wysokie, małe i duże, zamknięte są dla turystów w sezonie zimowym. Okres otwarty dla zwiedzających to w przybliżeniu czas od czerwca do końca października.
  • Nie wszystkie wierzchołki w Tatrach mają oznakowane szlaki dedykowane turystom. Warto ocenić każdy z nich przed wypadem na zdobywanie szczytu. Pomogą Ci w tym nie tylko strony online, ale również miejscowi.

Tatry Słowackie na to zwróć uwagę

Dalekie podróże nie są konieczne, by zaznać prawdziwej przygody i na własnej skórze przeżyć dreszcz wywołany zachwytem nad cudownością natury. Góry są specyficznym miejscem, które jak magnes przyciąga ludzi. Tatry Słowackie, podobnie jak polskie góry, są przyjazne dla turystów o różnym stopniu zaawansowania. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli jest się początkującym miłośnikiem spacerów górskich.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl