Tatry z wózkiem. Przykłady szlaków i porady praktyczne

Tatry to jedno z piękniejszych pasm górskich w Polsce. Miłość do gór, natury, pięknych krajobrazów warto zaszczepiać u dziecka od najmłodszych lat. Tatrzański Park Narodowy oferujemy nam blisko 300 szlaków pieszych. Planując górską wycieczkę z maluchem musimy dobrać odpowiednie trasy, które możemy pokonać wózkiem dziecięcym. Poniżej prezentujemy kilka propozycji szlaków oraz podajemy mnóstwo cennych rad odnośnie podróżowania po górach z pociechami.

Mężczyna z dzieckiem na ramionach

Wózek spacerowy, czy terenowy?

mężczyzna z wózkiem dziecięcym

W zależności do tego, jaki rodzaj trasy zaplanujemy, musimy wybrać odpowiedni wózek. W końcu chcemy, aby nasz maluszek odczuwał komfort i czerpał przyjemność z wycieczki. Należy zatem rozważyć funkcjonalność pojazdu oraz mieć na uwadze wygodę dziecka.

  • Wózek spacerowy pozwoli nam na wyprawy po równym terenie. W Tatrach Polskich mamy tak naprawdę niewiele propozycji, gdzie droga jest wyasfaltowana. Najbardziej popularną jest szlak wiodący do Morskiego Oka. Po sąsiedniej stronie granicy, w słowackiej cześć Tatr, znajdziecie więcej propozycji szlaków pokrytych asfaltem.
  • Wózek terenowy umożliwi nam pokonywanie tras, które są wyścielone szutrem, gdzie czasem pojawiają się nierówności i wyboje. Daje nam to tym samym większe możliwości eksplorowania Tatr. Wózek przystosowany do takiego terenu posiada duże, pompowane koła, dzięki którym znacznie łatwiej jest pchać pojazd po kamieniach. Droga na pewno będzie bardziej wymagająca, ale za to widoki na mniej uczęszczanych szlakach zrekompensują trud wycieczki.

Zamiast wózka nosidło górskie

Nie wszystkie szlaki tatrzańskie przystosowane są do wózków. Jest jednak na to sposób. Możecie wyposażyć się w nosidełko górskie, które umożliwia noszenie dziecka na plecach. Warto jest zaopatrzyć się dodatkowo w kijki trekkingowe, gdyż droga pod górę może zmęczyć i obciążyć nasze kolana. Ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa przy takim sposobie podróży. Dziecko w nosidełku powinno być bezwzględnie przypięte szelkami. Należy także pamiętać o odpowiednim ubraniu dla maluszka, najlepiej „na cebulkę”.

kobieta z dzieckiem w nosidełku

Rusinowa Polana

Jeśli nie macie jeszcze doświadczenia w podróżowaniu z nosidełkiem, to na początek polecamy dość łatwą trasę na Rusinową Polanę. Szlak jest łagodny i niemęczący. Przejście zajmuje około 1,5 godziny w jedną stronę. Z polany rozpościera się malowniczy widok. Bardzo często są tu wypasane owce, co jest dodatkową atrakcją dla dzieci.

Kolejką na Kasprowy Wierch

kolejka linowa

Odwiedzając Tatry warto przejechać się kolejką na Kasprowy Wierch. Ze szczytu rozpościerają się fantastyczne widoki na góry. Już sam przejazd wagonikiem jest dla maluszka nie lada atrakcją i świetnym doświadczeniem. Na szczycie panuje dużo niższa temperatura niż w niższych partiach. Nie zapomnijcie więc zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem. W bezchmurny dzień można się błyskawicznie spalić, gdyż słońce na górze jest ostrzejsze. Bilety na wyciąg najlepiej zarezerwować wcześniej. Chętnych na wycieczkę jest bardzo dużo, szczególnie w sezonie. Kilkugodzinne oczekiwanie w kolejce będzie dla dziecka bardzo męczące i odbierze całą przyjemność z atrakcji.

Z maluszkiem rowerem

Tatry oferują nam wiele szlaków, po których można przemieszczać się rowerem. Niegdyś dzieci mogły towarzyszyć rodzicom jedynie na niewygodnych siodełkach. Obecnie królują przyczepki, które ciągnie się z tyłu roweru. To wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna opcja na eksplorowanie szlaków. Jeśli zdecydujemy się na taką formę podróży, to należy pamiętać o zamontowaniu odpowiedniego oświetlenia na przyczepkę.

  • Minimum 1 światło odblaskowe oraz minimum 1 światło pozycyjne w kolorze czerwonym z tyłu.
  • 1 światło pozycyjne barwy białej z przodu.
  • Kierunkowskazy – w przypadku gdy konstrukcja przyczepki uniemożliwia sygnalizowanie skrętu ręką.

Szlaki rowerowe w Tatrach

Oto propozycje szlaków rowerowych, na które możemy ruszyć z dzieckiem w przyczepce:

  • Droga pod Reglami – przyjemny i łatwa ścieżka, która wiedzie wzdłuż lasu. Trasa znajduje się poza granicą Tatrzańskiego Parku Narodowego, więc przejazd jest bezpłatny.
  • Dolina Chochołowska – bardziej wymagający trasa od Drogi pod Reglami, ale jednocześnie ciekawsza krajobrazowo. Wjazd rowerem jest płatny (5 zł za osobę).

Jaki prowiant zabrać na górską wyprawę z dzieckiem

Nie od dziś wiadomo, że spacery na świeżym powietrzu pobudzają apetyt. Sprawa jest prosta, jeśli Wasze dziecko jest jeszcze karmione mlekiem mamy. W przypadku starszej pociechy należy pamiętać, by spakować do wózka lub plecaka dodatkowe przekąski.

  • Poza zapasem wody mineralnej można dodatkowo przyrządzić w termosie herbatę z miodem, która szczególnie sprawdzi się na chłodniejsze dni.
  • Owoce, które nie tylko nawadniają, ale i są źródłem witamin.
  • Czekolada, czyli tradycyjny towarzysz górskich wędrówek. Bomba energetyczna. Przyda się szczególnie w przypadku niespokojnych maluchów, ciekawych świata, które będą chciały eksplorować teren na własnych nogach.
  • Sieć gastronomiczna na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego rozwinięta jest bardzo mocno. Przy wyborze lokalu warto zwrócić uwagę na jakość oferowanej żywności. Ponadto lepiej udać się do restauracji, w której Wasze dziecko będzie miało szansę spróbować lokalnych przysmaków, takich jak bryndza, czy oscypek. Natomiast jeśli planujecie szlak, na którym nie ma żadnych jadłodajni, to możecie zapakować kanapki.

oscypki

Co należy spakować na górską wycieczkę z dzieckiem

Poza rzeczami oczywistymi, takimi jak: ubrania, prowiant, dokumenty i pieniądze, warto zabrać do wózka jeszcze kilka innych ważnych rzeczy:

  • chusteczki nawilżane
  • papier toaletowy
  • apteczka
  • spray na owady (na komary, meszki itp.)
  • worek na śmieci
  • aparat fotograficzny, by uwiecznić wspaniałą rodzinną wyprawę.
  • ulubiona zabawka
  • w przypadku najmłodszych, należy pamiętać o całym ekwipunku (pieluszki, smoczek, butelka itp.).

W co ubrać dziecko na szlak

Każdą wyprawę w góry z dzieckiem musimy dobrze zaplanować. Nie tylko pod kątem trasy, czy wyboru odpowiedniej bazy noclegowej, ale także pod względem ubrań. Na co zatem należy zwrócić uwagę, ubierając malucha na górską wycieczkę?

Obuwie

Jeśli przez cały szlak Wasza pociecha porusza się wózkiem dziecięcym, to obuwie nie ma większego znaczenia. Natomiast jeśli dziecko częściowo będzie chodzić o własnych nogach, to w wyborze butów postaw na jakość i wygodę. Stopy naszych dzieci mają takie same wymaganie jak nasze, a nawet i większe. Wady, które wytworzą się za młodu, z powodu niewłaściwie dopasowanego obuwia, trudno skorygować w przyszłości. Częstym błędem jest zakładanie dziecku obuwia sportowego. Pogoda w górach potrafi płatać figle i w ciągu kilku chwil słoneczny dzień zmienia się w ulewę. Postawmy więc na buty trekkingowe z antypoślizgową, solidną podeszwą. Nie musisz od razu decydować się na obuwie za kostkę, tym bardziej, jeżeli wybierzesz łatwe szlaki. Zwróć jednak uwagę na dobranie odpowiedniego rozmiaru. Maluch musi czuć się w butach komfortowo. W końcu spacer po górach powinien sprawiać mu przyjemność, a nie ból.

Odzież

  • Kurtka przeciwdeszczowa. Nawet jeśli nic nie zapowiada ulewy, to i tak warto ją wziąć na szlak. Nie tylko ochroni przed ewentualnym deszczem, ale i zapewni komfort termiczny, gdyby zrobił się chłodniej. Dobrze, żeby kurta była wykonana z technicznego materiału, który odprowadza wilgoć, co zwiększy komfort jej użytkowania.
  • Lekkie i szybkoschnące spodnie. Postawcie przede wszystkim na wygodę. Muszą być odporne na wszelkie wygibasy, materiał powinien się naddawać i nie krępować ruchów.
  • Bluza polarowa, która ochroni przed chłodem. Dużo szlaków w górach jest mocno wyeksponowanych, a przez to wietrznych.
  • Czapka i rękawiczki. Te elementy garderoby przydadzą się szczególnie, jeśli planujecie wjechać kolejką na Kasprowy Wierch, gdzie jest wietrznie i znacznie chłodniej niż w dolnych partiach.

Trasy z wózkiem w części polskiej

W tej części artykułu odpowiadamy na najważniejsze pytanie: gdzie w góry z dziećmi? Przedstawiamy trasy z podziałem na drogi asfaltowe oraz szutrowo-kamieniste.

Drogi asfaltowe

Po szlakach asfaltowych bez problemu możecie przemieszczać się wózkiem spacerowym, a jedyny problem może stanowić różnica wzniesień. Planując zatem wyprawę w Tatry z dziećmi, dobrze jest przygotować się kondycyjnie.

Dolina Rybiego Potoku – droga do Morskiego Oka

Morskie Oko

Udając się w Tatry, grzechem byłoby nie zobaczyć Morskiego Oka – stawu otoczonego lasem i górami. Można stąd podziwiać Mięguszowieckie Szczyty, ciemną ścianę Kazalnicy oraz imponującego Mnicha. Sama trasa wiodąca nad Morskie Oko nie jest specjalnie urozmaicona widokowo. Podążamy głównie lasem. Jedyną atrakcją po drodze są Wodogrzmoty Mickiewicza. Wybierając ten szlak, należy wziąć pod uwagę, że mamy do pokonania stosunkowo spory odcinek, co wymaga dość dobrej kondycji od osoby, która będzie poruszała się z wózkiem. Nad Morskim Okiem mamy pięknie usytuowane schronisko z widokiem na staw.

Morskie Oko to bardzo popularny cel podróży. W weekendy oraz święta można spotkać na szlaku tłumy spacerowiczów. Jeśli cenicie sobie ciszę i spokój, zaplanujcie wycieczkę w dzień powszedni, najlepiej poza szczytem sezonu turystycznego.

  • Start: Palenica Białczańska
  • Przewyższenie: ok. 400 m
  • Długość trasy: ok. 17 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 4 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Drogi szutrowo – kamieniste

Droga szutrowo-kamienista wymaga wózka terenowego, z większymi, pompowanymi kołami. Dzięki temu znacznie łatwiej jest pchać pojazd po ostrym podłożu.

Dolina Strążyska

Giewont

Szlak biegnący po dolinie Strążyskiej nie jest wymagający, a jednocześnie bardzo atrakcyjny widokowo. Możemy stąd podziwiać ikonę polskich Tatr – Giewont. Dookoła roztaczają się imponujące turnie. To miejsce urokliwe, a tym samym bardzo popularne. Po drodze mijamy bufet, w którym można odpocząć i zjeść tradycyjne przysmaki. Z Doliny Strążyskiej prowadzi łatwy szlak, na którym bez problemu poradzą sobie starsze dzieci. Wiedzie on do różnie pięknej Doliny Małej Łąki.

Uwaga: poniższe informacje dotyczą jedynie wycieczki do Doliny Strążyskiej. Nie uzgadniają trekkingu do Doliny Małej Łąki.

  • Start: Zakopane
  • Przewyższenie: ok. 150 m
  • Długość trasy: ok. 4 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 1:10 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska to jedna z piękniejszych i bardziej popularnych tatrzańskich destynacji. Bez wątpienia miejsce warte odwiedzenia. Wzdłuż szlaku rozpościerają się bajeczne krajobrazy. Dnem doliny płynie Potok Kościeliski, do którego możecie w kilku miejscach. Popularną atrakcją na trasie jest tzw. Skała Pisana, w całości pokryta podpisami turystów, przed laty chcieli zaznaczyć swój pobyt w dolinie. Po drodze mijamy także Kapliczkę Zbójnicką oraz Wywierzysko Lodowe, przy którym warto zrobić sobie przerwę. Jest tam pomost i drewniane ławeczki. Dolina Kościeliska kończy się Schroniskiem na Hali Ornak.

  • Start: Kiry
  • Przewyższenie: ok. 170 m
  • Długość trasy: ok. 12 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 3 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska

Najdłuższa i największa dolina w Tatrach Polskich. Widoki nie są tak imponujące, jak w w przypadku doliny Kościeliskiej, niemniej po drodze mijamy kilka ciekawych miejsc, m.in.: Wywierzysko Chochołowskie, czy bacówkę na Siwej Polanie (w której można kupić tradycyjne oscypki okraszone konfiturą). Polecamy odwiedzić Dolinę Chochołowską wiosną, gdy kwitną krokusy. Łąki nabierają wówczas żywych, filetowych barw.Istnieją trzy sposoby poruszania się po dolinie: pieszo (trasa do połowy jest wyasfaltowana, a następnie szutrowa), rowerem (wjazd jest płatny 5 zł za osobę), kolejką turystyczną „Rakoń” (polacamy jako ciekawą atrakcję dla dzieci. Kursuje co pół godziny i dojeżdża do polany Huciska). Jeśli zdecydujemy się na piesze pokonywanie trasy, to należy dodać, że większość drogi jest szutrowa i co jakiś czas pojawiają się nierówne odcinki (kocie łby), przez co prowadzenie wózka może być utrudnione.

  • Start: Siwa Polana
  • Przewyższenie: ok. 250 m
  • Długość trasy: ok. 15 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 3:30 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Droga pod Reglami

Bardzo malownicza i niewymagająca trasa, z której możemy podziwiać Zakopane, Gubałówkę oraz Butorowy Wierch. Dookoła rozpościera się także krajobraz Palenicy Białczańskiej. Ścieżka oficjalnie zaczyna się w Kuźnicach i kończy przy Dolinie Kościeliskiej. Jednak my sugerujemy start pod Wielką Krokwią. Widok na skocznie narciarskie jest nie lada atrakcją dla dzieci. Droga wiedzie wzdłuż granicy lasu. Trasa jest dość długa, ale nie trzeba pokonywać całości – na poszczególnych odcinkach mamy łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Po drodze mijamy kilka obiektów gastronomicznych, w których Wasze dzieci mogą spróbować lokalnych przysmaków: bryndzy, oscypka, żentycy, czy buncy.

  • Start: Zakopane – Skocznia Wielka Krokiew
  • Przewyższenie: ok. 100 m
  • Długość trasy: ok. 17 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: Czas przejścia: ok. 4 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Dolina Białego

Szlak wiodący w Dolinie Białego jest krótki, ale bogaty w atrakcje. Ścieżka prowadzi wąskim dnem doliny, tuż obok potoku, który wielokrotnie przekraczamy drewnianymi mostkami. Na lewym zboczu można dostrzec wejście do sztolni, gdzie w latach 50-ych poszukiwano rudy uranu. Na końcu trasy znajduje się wodospad.

  • Start: Nieopodal Skoczni Wielka Krokiew (punkt wyjścia w miejscu, gdzie szlak żółty łączy się z Drogą pod Reglami)
  • Przewyższenie: ok. 170 m
  • Długość trasy: ok. 3,6 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok 1:10 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Trasy z wózkiem w części słowackiej

Tatry słowackie także oferują wiele szlaków, na które możemy się wybrać z dzieckiem w wózku. Jest tutaj zdecydowanie więcej tras na wózki spacerowe. Wybierając się do tego kraju należy pamiętać, że ratownictwo górskie jest tu płatne. Warto więc wykupić dla całej rodziny ubezpieczenie. Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w Słowacji jest bezpłatny.

Drogi asfaltowe

Doliną Rohacką do Bufetu Rohackiego (bývalá Ťatliakova chata)

Szlak, który prowadzi wzdłuż Doliny Rohackiej. Dokoła rozpościera się sielska, górska sceneria. Trasa na całym odcinku pnie się delikatnie do góry. Finalnie docieramy do Bufetu Rohackiego, obok którego znajdują się ławki i stoły dla przybyszów. Nieopodal budynku jest niewielki staw Czarna Młaka (Ťatliakove pleso).

  • Start: parking Ośrodka Narciarskiego Roháče – Spalena (Parkovisko pod Spálenou)
  • Przewyższenie: ok. 320 m
  • Długość trasy: 10 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 2:50 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Dolina Cicha (Tichá dolina)

To zdecydowanie jedna z najbardziej urokliwych tatrzańskich dolin. Ze ścieżki można podziwiać grań Czerwonych Wierchów oraz Kasprowy Wierch. Przez całą długość doliny przepływa potok Cicha Woda (Tichý potok). W kilku miejscach na szlaku znajdują się ławki i stoły, przy których można odpocząć. Szlak jest dość długi, dlatego warto wybrać się tam rowerem z przyczepką. Prowiant oraz zapas wody należy zabrać ze sobą, gdyż po drodze nie ma żadnego schroniska.

  • Start: parking w Podbańskiej (Podbanské)
  • Przewyższenie: 335 m
  • Długość trasy: ok. 24 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 5:45 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Popradzki Staw (Popradské pleso)

Popradzki Staw

Popradzki Staw (Popradské pleso) jest jednym z najpiękniejszych tatrzańskich jezior, które jest nazywane słowackim Morskim Okiem. Leży u wylotu Doliny Złomisk. Nad jezioro wiodą 3 trasy. Droga oznaczona kolorem niebieskim idealnie nadaje się na podróż z wózkiem. Szlak pnie się delikatnie pod górę, ale trudy wędrówki rekompensują nam widoki na malowniczą Dolinę Mieguszowiecką oraz otaczające ją szczyty. Trasa jest otwarta także dla rowerzystów, można więc dotrzeć nad pleso rowerem z przyczepką. Wokół stawu biegnie szeroka kamienno-szutrowa ścieżka (żółty szlak), która doprowadzi nas także na Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą (Tatranský symbolický cintorín). To miejsce upamiętniające ludzi, którzy zginęli w górach. Na tablicach znajdziemy nazwiska naszych rodaków, m.in.: Jerzy Kukuczka, czy Wanda Rutkiewicz. Cmentarz jest zamknięty od 1 stycznia do 15 czerwca.

  • Start: stacja kolejki elektrycznej tzw. elektriczki – Popradské pleso
  • Przewyższenie: 260 m
  • Długość trasy: ok. 8 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 2 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Polana pod Muraniem (Galajdova poľana, Poľana pod Muráňom)

Szlak biegnie wzdłuż Jaworowego Potoku i kończy się na polanie, gdzie znajduje się geologiczna wystawa z mnóstwem naturalnych okazów. Zamieszczone są tam także opisy poszczególnych tatrzańskich skał, co jest dużą ciekawostką dla dzieci. Z tego miejsca możemy podziwiać górujące nad nami szczyty: Szalony Wierch, Hawrań, Nowy Wierch, Murań oraz Płaczliwą Skałę.

  • Start: Tatranská Javorina
  • Przewyższenie: ok. 100 m
  • Długość trasy: ok. 4,5 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 1:15 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Wokół Szczyrbskiego Jeziora

Kolejny słowacki konkurent Morskiego Oka. Jezioro jest łatwo dostępne, a przez to mocno skomercjalizowane. Nad taflą wody górują sanatoria, hotele, restauracje. Niemniej, miejsce jest urokliwe i warte uwagi. Dobrze jest tu przyjechać poza szczytem sezonu, gdy nie ma tłumów. Wokół stawu biegnie asfaltowa droga, która idealnie nadaje się na spacer z dziećmi.

  • Start: Szczyrbskie Jezioro
  • Przewyższenie: praktycznie brak
  • Długość trasy: wokół jeziora: ok. 2,5 km
  • Czas przejścia : ok. 0:40 h (bez odpoczynku)

Drogi szutrowo – kamieniste

Dolina Białej Wody

Miejsce dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój. Szlak rozpoczyna się tuż za mostkiem granicznym na Łysej Polanie i biegnie w górę potoku Biała Woda, aż do polany o tej samej nazwie. Przed naszymi oczyma ukazuje się widok na malownicze, tatrzańskie szczyty. Znajduje się tutaj stół z ławkami. Idealne miejsce, by pocieszyć się naturą. Wózkiem można podjechać nieco wyżej, do granicy lasu. Dalej szlak zamienia się wąską ścieżkę, prowadzącą Kaczej Doliny.

Start:

  • parking na Łysej Polanie
  • Przewyższenie: ok. 60 m
  • Długość trasy: ok. 6,4 km (w obie strony)
  • Czas przejścia: ok. 1:20 h (w obie strony, bez odpoczynku)

Dlaczego warto pojechać w góry z dziećmi

męzczyzna z dzieckiem na rękach

Wycieczka w góry dla każdego malucha okaże się nie lada atrakcją. To szansa na zobaczenie nowych krajobrazów, poznanie typowo górskiej fauny i flory. Kontakt z przyrodą jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka. Ponadto góry mają inny klimat, niż pozostałe rejony Polski, co korzystnie wpływa na budowanie odporności dziecka. Powietrze jest mniej zanieczyszczone. Woda często pochodzi z lokalnych ujęć, a więc jest lepsza jakościowo. Przy odrobinie kreatywności z naszej strony możemy sprawić, że nasza pociecha pokocha górskie wycieczki już od maleńkości!

Zdjęcia pochodzą ze stron: pixels.com oraz pixabay.com