Wielki Kopieniec – mały ale wielki!

Tytułowy Kopieniec Wielki to szczyt położony na wysokości 1328 m n.p.m. Wznosi się on nad Polaną Kopieniec, położony jest pomiędzy dwoma malowniczymi dolinami: doliną Chłabowską, od strony wschodniej, oraz doliną Olczyską, od strony zachodniej. Dolina Olczyska jest miejscem znanego, tragicznego w skutkach wydarzenia, gdzie w 1994 roku rozbił się helikopter z ratownikami TOPR.

Sąsiadem Wielkiego odpowiednika jest szczyt Mały Kopieniec (1167m n.p.m.), a starszego i młodszego brata oddziela Przełęcz Między Kopieńcami (1067m).

Budowa Wielkiego Kopieńca to wapienie i dolomity. W jego historii ciekawy jest fakt, iż pomimo swej wysokości, był on wypasany aż po sam wierzchołek. Podhalańska gwara kopieńcem nazywa górski masyw, o kształcie zbliżonym do kopca – obłej góry.

Wielki czy niewielki?

Razem z Sarnią Skałą (1377 m) i Nosalem (1206 m), Kopieniec (1328 m) tworzy najpopularniejsze punkty turystyczne na mapie reglowej części Tatr, w okolicach Zakopanego. Z całej tej trójki jest on wysunięty najbardziej na wschód, dzięki czemu z wierzchołka rozpościera się malownicza panorama całych Tatr – widoki są w każdą stronę, zarówno na Tatry Wysokie jak i Tatry Zachodnie. Ze szczytu Wielkiego Kopieńca widać między innymi Giewont, Kasprowy Wierch czy Świnicę, przy dobrych warunkach także Czerwone Wierchy.

Wbrew temu, co można by sądzić po samej nazwie, Kopieniec nie jest ani wielki, ani monumentalny i trudny do zdobycia. Wręcz przeciwnie – patrząc na inne tatrzańskie szczyty, jest on jednym z łatwiejszych i bardziej dostępnych wierzchołków. Polecany jest osobom początkującym jeśli chodzi o zdobywanie Tatr, lub jako jedno z pierwszych tatrzańskich wejść zimowych (gdy mamy do czynienia z podwyższonym zagrożeniem lawinowym). Co ciekawe, w tych samych górach znajduje się szczyt o jednakowej nazwie, należący do tego samego typu wierzchołków: w Tatrach napotkamy drugi, również reglowy szczyt Wielki Kopieniec, wznoszący się ponad Dolinę Chochołowską.

Niegdyś Kopieniec Wielki był wypasany, jednak spowodowało to erozję jego stoków ze względu na ich stromiznę – w czasie intensywnych opadów zadeptana przez zwierzęta gleba była zmywana ze zboczy. Z tego też powodu zabroniono wypasu owiec na Kopieńcu i rozpoczęto stopniowe zalesianie, po wdrożeniu Kopieńca do Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wielki czy niewielki?

Trasy na Wielki Kopieniec

Na sam wierzchołek Kopieńca dotrzemy szlakami z północnego i południowego krańca Polany Kopieniec. Każdy z nich to zielony szlak, tak jak i droga przez samą polanę. Którą z nich wybrać? Jedyna wskazówka to ta, że szlak zielony od południa jest nieco bardziej stromy, ale krótszy.

Aby dotrzeć na Polanę Kopieniec, do wyboru mamy trzy warianty:

  • wariant 1, rozpoczynający się w Kuźnicach, prowadzący przez Nosalową Przełęcz i Polanę Olczyską → szlaki zielony, żółty i znów zielony,
  • wariant 2, startujący z Toporowej Cyrhli → czerwony, a następnie zielony szlak,
  • wariant 3, startujący z Jaszczurówki, prowadzący przez Dolinę Olczyską zielonym szlakiem.

Żaden z tych wariantów nie przysporzy znacznych trudności nawet początkującym osobom o średniej kondycji. Podejścia są dosyć krótkie, maksymalnie dwugodzinne. Brak też wyjątkowo stromych podejść.

Wielki Kopieniec: szlak z Kuźnic

Do Kuźnic dotrzemy busem (parking nie zezwala na wjazd samochodów prywatnych). Idziemy początkowo niebiesko – zielonym szlakiem, a gdy dochodzimy do jego rozdroża, wybieramy zielony. Łagodnym dojściem przez zalesione tereny dochodzimy do Nosalowej Przełęczy. Powinno to zająć ok. 30 minut.

Z przełęczy schodzimy żółtym szlakiem, początkowo wśród krzewów, następnie lasem. Ta część trasy jest łagodna i spacerowa. Z Nosalowej Przełęczy Polana Olczyska zostaje osiągnięta w 20 minut.

Za polaną szlak kieruje nas ostro w prawo, i cały czas pnąc się w górę, w ok. 30 minut osiągamy Polanę Kopieniec. Wiosną na Polanie tej możemy podziwiać pięknie kwitnące krokusy. Stąd zielony szlak doprowadzi nas do Wielkiego Kopieńca.

Wielki Kopieniec: szlak z Kuźnic

Przy kamiennym krzyżu nasz zielony szlak dzieli się na dwie odnogi. Jedna z nich skręca w lewo na Wielki Kopieniec, a druga kieruje przez polanę. Obydwa szlaki łączą się przy drogowskazie, jednak drugi omija sam wierzchołek Kopieńca.

Ten ostatni etap z Polany Olczyskiej na sam wierzchołek zajmie niecałą godzinę.

Wielki Kopieniec: szlak z Toporowej Cyrhli

Prowadzi nas szlak reglowy, słynący z zachwycających widoków. Rozpoczynamy wyprawę, kierując się czerwonymi i zielonymi znakami, a po wejściu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy rozwidleniu szlaków, wybieramy zielony. Idąc cały czas łagodnym wzniesieniem, po ok. 20 minutach naszym oczom ukaże się Polana Kopieniec. Z Polany Kopieniec kierujemy się na Wielki Kopieniec trasą opisaną już w trasie z Kuźnic.

Wariant 3 z Jaszczurówki na Polanę Olczyską

Nazwa Jaszczurówki (osiedla w Zakopanem) wywodzi się od występujących w okolicach salamander plamistych – zwanych po prostu jaszczurami. Z centrum miasta docierają tutaj busy. Stąd zielony szlak prowadzi nas wzdłuż Potoku Olczyskiego, przez Dolinę Olczyską. Drogą przez las, a potem ścieżką z kamieni, osiągamy pierwszy cel – przed nami Polana Olczyska. Roztaczają się z niej widoki na Kopieniec Wielki i Mały, a także Nosal czy Wysokie. Polana Olczyska znajduje się w samym centrum Doliny Olczyskiej. Dalej czeka nas Polana Kopieniec i wierzchołek Wielkiego Kopieńca → idziemy trasą, która została już opisana powyżej w trasie z Kuźnic.

Kapliczka w Jaszczurówce

Na szczycie

Kopieniec to dwa wierzchołki: Wielki (1328 m) oraz Mały. Mniejszy wierzchołek, od większego oddalony o 200 metrów, jest niedostępny dla turystów.

Z Kopieńca obserwujemy z wysokości 1328 m n.p.m. piękną panoramę Tatr Wysokich. Przy dobrych warunkach atmosferycznych ujrzeć możemy Czerwone Wierchy, Giewont ze słynnym krzyżem oraz całe Podhale.

Powrót

Wrócić z wierzchołka z wysokości 1328 m możemy tą samą trasą jaką weszliśmy, lub innymi trasami – do wyboru jest zejście do Kuźnic, do Toporowej Cyrhli lub do Jaszczurówki.