Wierch Poroniec – spotkanie z Rusinową Polaną

Spokojny spacer na niewielki wierzchołek górski? Właśnie o tym teraz marzysz? Nic dziwnego, ponieważ sezon turystyczny już trwa i teraz tylko wybierać cele swoich wędrówek i wskakiwać na szlaki. Przyjemny spacer można sobie zrobić na Wierch Poroniec. Spotkanie z lasem i ogromną ilością zieleni z pewnością relaksuje. W takim razie spróbujmy poznać bliżej Wierch Poroniec. Z pewnością roztoczy przed nami piękne krajobrazy.

Rusinowa Polana z Wierch Poroniec

Rusinowa Polana z Wierch Poroniec

Wierch Poroniec to zalesiony grzbiet górski o wysokości 1105 m n p m. Znajdziemy go na Pogórzu Bukowińskim. Pobliskie atrakcje takie jak Zakopane, Morskie Oko sprawiają, że szczyt jest bardzo znany i przyciąga turystów. Jak najbardziej warto się wybrać w tę urokliwą okolicę. Odległość od Zakopanego to 17, 6 km, a do Łysej polany mamy 3,7 km. Jak najbardziej warto zaplanować wycieczkę w te okolice. Ogromną popularnością cieszy się szlak Wierch Poroniec – Rusinowa Polana. Poznajmy go bliżej.

Rusinowa Polana – jak dojechać?

Na Rusinową Polanę mamy możliwość dostać się samochodem i dojedziemy do samego parkingu na Wierch Poroniec. Istnieje także ewentualność dotarcia busem. Przystanek znajduje się przy stacji PKS i PKP w Zakopanem. Busy jadące na Morskie Oko właśnie zawiozą nas w to miejsce. Przystanek Wierch Poroniec Parking to właśnie nasz cel.

Przyjemna trasa ku Rusinowej Polanie

Dalej udajemy się zielonym szlakiem z Wierch- Poroniec- ku Rusinowej Polanie. Rusinowa Polana szlak to przyjemna trasa na górski spacer, więc z przyjemnością warto się tutaj udać nawet z dzieckiem. Wiele osób decyduje się na odkrycie jak wygląda Rusinowa Polana zimą. Czas przejścia od Wierch- Poroniec- to ponad godzina przyjemnej i spokojnej wędrówki. Początek szlaku właśnie ma miejsce na parkingu Wierch- Poroniec-. Tutaj można spokojnie zostawić samochód i ruszyć na szlak.

Przyjemna trasa ku Rusinowej Polanie

Cały odcinek trasy w tej części Tatr prowadzi przez las, jest łatwy, szeroki i na nachylenie terenu też nie możemy narzekać, ponieważ jest minimalne. Droga do Rusinowej Polany została tak wytyczona, że każdy poradzi sobie z jej pokonaniem. Może być trochę kamienista i przed samym wejściem na Polanę będziemy mieli schody, ale nie jest to żaden problem.

Na Polanie mamy możliwość zobaczyć liczne głazy polodowcowe oraz kilka starych szałasów. Znajduje się tutaj również niejedna ławeczka, na której możemy usiąść i podziwiać ten piękny krajobraz górski. Szlak roztacza przed nami tak piękne widoki, że niektórzy uważają je za najładniejsze panoramy na Tatry.

Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

Skoro udało się nam dotrzeć na Rusinową- Polanę mamy teraz okazję udać się na Gęsią Szyję. Ruszamy z Rusinowej Polany wspinając się na górę po drewnianych schodach. Ten szlak nie powinien nikomu sprawić trudności, choć zimą czy w czasie deszczu warto tutaj ostrożnie stawiać kroki, by się nie poślizgnąć. Gęsia Szyja Tatry zdaje się być odległa, ponieważ schody się nie kończą, ale widoki rekompensują nam takie niedogodności. Schodami pokonujemy różnicę wysokości 280 m.

Z Rusinowej Polany na Gęsią Szyję

Gęsia Szyja nie jest kolosem, bo ma wysokość tylko 1489 m n p m. Jednak jej wierzchołek tworzą dolomitowe skały, które są malowniczo powyginane. Ich kształt przypomina właśnie wygiętą gęsią szyję. Ze szczytu zejdziemy czerwonym szlakiem do Rusinowej Polany.

Na Morskie Oko przez Rusinową Polanę

Skoro już znajdujemy się w tak malowniczej okolicy i mamy tyle atrakcji w zasięgu Wierchu Poroniec- to nie możemy nie zobaczyć Morskiego Oka. Droga na Morskie Oko jest dla nas jak najbardziej dostępna. Z Rusinowej Polany schodzimy czarnym szlakiem, który prowadzi nas przez las do szlaku czerwonego. Na pewno ucieszy nas wiadomość, że właśnie na tej ścieżce znajduje się malowniczy wodospad, a z końcówki szlaku czerwonego mamy możliwość podziwiać piękny widok na słowacką Dolinę Białej Wody. Dalej szlak wiedzie drogą asfaltową i dochodzimy do trasy na perełkę Tatr- Morskie Oko. Jeszcze jakieś 10 minut i jesteśmy na miejscu.

Na Morskie Oko przez Rusinową Polanę

Widoki jakie roztaczają się przed nami z Morskiego Oka to cała okazałość, jaką mają w sobie Tatry. Szlak warto wybrać przy okazji zwiedzania Zakopanego. Czas nie gra roli, a na pewno warto zobaczyć tę perełkę Tatr. Góry mają tutaj niesamowity charakter. Z pewnością trzeba to zobaczyć na własne oczy.

Przyjemna wędrówka w Tatrach

Okolice Wierchu Poroniec- pozwalają nam zobaczyć majestat Tatr. Właśnie tutaj w pobliżu Zakopanego ukazują się nam wysokie masywy górskie. Zielony szlak poprowadzi nas przez spokojną i malowniczą okolicę. Warto rozejrzeć się na boki i podziwiać ten górski krajobraz. Wycieczka w ten rejon na pewno każdego zachwyci i zobaczymy wiele nowego. Przystanek na malowniczej polanie na pewno też pozwoli nam odpoczywać i cieszyć się naturą. Jak najbardziej warto wybrać się na Wierch- Poroniec-.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl