Wybór ochraniaczy do kolarstwa górskiego – poradnik

Dobra zabawa na ulubionej trasie to również troska o bezpieczeństwo. Nie odpowiedzialne podchodzenie do kolarstwa górskiego może skutkować poważnymi kontuzjami oraz niebezpiecznymi wypadkami. Aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas pokonywania szlaków, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ochraniacze.

Ochraniacze do kolarstwa górskiego – coraz bardziej popularne

Na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że kask to najważniejsze wyposażenie każdego rowerzysty. W przypadku kolarstwa górskiego to absolutna konieczność. Niektóre trasy są bowiem bardzo niebezpieczne i łatwo o potknięcie lub poślizg. 

Jak dobrać kask?

Istnieje kilka rodzajów kasków. Każdy z nich ma szereg zalet. Przed wybraniem idealnego kasku dla siebie, warto poznać cechy każdego z nich.

Na samym wstępie warto zwrócić uwagę, czy kask posiada wydłużony tył. Takie produkty chronią potylicę i górne kręgi kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne przy kolarstwie górskim.

Wielu fanów zyskały kaski fullface, czyli kaski z ochroną szczęki. Idealnie sprawdzają się na trudniejszych trasach górskich. Chronią nie tylko przed skutkami upadku na twarz, ale również trzymają boki głowy, a także dobrze współpracują z goglami. Kaski fullface to idealne rozwiązanie w downhillu. Niestety posiadają ograniczoną wentylację i mogą utrudniać oddychanie na podjazdach.

O wiele bardziej uniwersalne są kaski enduro. Również zapewniają ochronę szczęki, a dodatkowo są lżejsze i posiadają lepszą wentylację. Jeśli chcesz sięgnąć po ten kask, warto od razu zainwestować w model z odpinaną szczęką. W ten sposób będziesz mieć kast otwarty i chroniący szczękę jednocześnie. 

Ochraniacze łokci i kolan

Mały upadek może prowadzić do nieprzyjemnych otarć kolan i łokci. Na rynku pojawiają się jednak coraz to lepsze ochraniacze na te części ciała. Większość z nich jest wykonana z miękkiego i elastycznego materiału, na przykład VPD. Warto zaopatrzyć się w tego typu sprzęt. Dzięki lekkiej i prostej wyściółce, ochraniacze są ledwo wyczuwalne. Zapewniają komfort i swobodę jazdy, a także ciągłą wentylację. 

Pamiętaj o ochronie pleców!

Ochraniacze pleców POC w postaci żółwia lub plecaka nie chronią przed bardzo poważnymi urazami kręgosłupa. Nie zmienia to faktu, że ich założenie na szlak może zabezpieczyć przed otarciami, obiciami lub małymi złamaniami. Szczególnie jeśli lubisz jeździć w skalistym terenie. 

Wiele modeli dopasowuje się do ciała, dzięki elastycznemu materiałowi. Podczas wyboru sprzętu zwróć uwagę na jakość oraz rodzaj materiału z jakiego jest wykonany. Podobnie jak w przypadku ochraniaczy łokci i kolan, VPD spisuje się świetnie.

Alternatywą dla takich ochraniaczy jest tak zwana pełna zbroja. To koszulka z pełnym wyposażeniem w postaci ochraniaczy pleców, barków, klatki piersiowej, a nawet łokci. To również bardzo wygodne i uniwersalne rozwiązanie. Warto jednak zaznaczyć, że na trasach gdzie trzeba dużo wjeżdżać pod górę, w takiej zbroi szybko robi się gorąco. 

Ochrona różnych części ciała w kolarstwie górskim to podstawa odpowiedzialnego sportu. Jeśli zadbasz o swoje bezpieczeństwo już teraz, będziesz dłużej się cieszyć tą fascynującą dyscypliną!