Zalesie i Mogielica – trasy biegowe w Beskidzie Wyspowym

Date:

Share:

Mogielica (1170 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego, należącego do Beskidów Zachodnich. Szczyt przez cały rok przyciąga miłośników gór – zarówno tych, którzy wybierają piesze wędrówki, jak i zwolenników narciarstwa biegowego i kolarstwa. W dzisiejszym poście przedstawimy Wam dwie główne (’Mogielica’ i 'Zalesie’) oraz dwie mniejsze trasy biegowe na stokach Mogielicy i w jej pobliżu.

Beskidy to góry atrakcyjne zarówno zimą, jak i wiosną, latem oraz jesienią. W okresie letnim ukojenia i spokoju szukają tutaj osoby, które wolą szlaki mniej uczęszczane niż tatrzańskie czy sudeckie. W Beskidach naprawdę można poczuć bliskość z zupełnie dziką, nienaruszoną przez człowieka naturą. Jednocześnie góry te nie wymagają tak mocnej kondycji i górskiego doświadczenia, jak bardziej wymagające pasma.

Z kolei zimą Beskidy oferują dobrze zorganizowane, pełne rozrywek kompleksy turystyczno-sportowe z wyciągami i stokami narciarskimi. Warto przyjechać tutaj, jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z narciarstwem. Jest to również świetne miejsce dla rodzin z dziećmi – łagodne, beskidzkie trasy i szczyty nie zniechęcą najmłodszych, a zapoczątkują w nich zapał do górskich wędrówek i sportów.

Zachod slonca w gorach

Wypożyczalnia sprzętu w Zalesiu

Sprzęt do narciarstwa biegowego możecie wypożyczyć w nowoczesnym budynku Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy klubie sportowym LKS Zalesianka. Centrum znajduje się 1 km od Zalesia w kierunku północno-zachodnim i 1,3 km od Przełęczy Słopnickiej w kierunku zachodnim.

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oferuje wypożyczenie sprzętu narciarskiego zimą oraz rowerów w okresie letnim. Od stycznia 2020 roku wypożyczenie nart i rowerów jest płatne. Przykładowo jeden dzień użytkowania kompletu narciarskiego (narty, buty, kijki) kosztuje 30 zł.

lesna droga zima

Przed wyruszeniem na trasę odwiedzający centrum mogą rozgrzać się i sprawdzić sprzęt na tak zwanej 'Małej Pętli’ (1200 m) znajdującej się w pobliżu ośrodka Zalesianka. Dla turystów przygotowano również dużą, wygodną szatnię, toalety i salę wypoczynkową z ławami i kominkiem. Jeśli przyjedziecie do Zalesia samochodem, możecie zostawić go na udostępnionym dla gości Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego parkingu.

Wypożyczalnia oferuje 180 par nart z butami do biegów. W sezonie wysokim (styczeń-luty, lipiec-wrzesień) LKS Zalesianka czynne jest 7 dni w tygodniu, a poza sezonem (marzec-czerwiec, październik-grudzień) od wtorku do niedzieli. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://www.trasymogielica.pl/.

Jelenie zima w gorach

Pętla wokół Mogielicy

Nazwę 'Mogielica’ otrzymała najdłuższa przygotowana na tym terenie trasa biegowa. Prowadząca leśnymi stokami wokół góry trasa ma aż 25 km. Przebiega na wysokości 750 – 850 m n.p.m. Trasa oceniana jest jako średnio trudna. Przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny.

Pętla 'Mogielica’ zaczyna się przy żółtym i zielonym szlaku turystycznym, koło parkingu koło Wyrębiska, 3 km od klubu sportowego 'Zalesianka’. Na pokonanie trasy przeznaczcie od 4 do 6 godzin, w zależności od Waszej kondycji i możliwości. Jeśli wyniknie taka potrzeba w czasie biegu, można zawrócić (trasa jest dwukierunkowa), ale podejmując się tej trasy powinniśmy być przygotowani kondycyjnie na 25 km i zagospodarować odpowiednią ilość czasu.

Zima w gorach

Jeżeli używacie własnego sprzętu, trasę możecie rozpocząć również na jednym z otaczających Mogielicę parkingów (Szczawa, Jurków, Półrzeczki, Chyszówki, Słopnice), ale wtedy musicie pokonać dodatkowy odcinek (do 1500 m), zanim rozpoczniecie właściwą trasę. W razie konieczności możecie też zjechać z trasy biegowej do parkingów, ale stamtąd, jeśli wypożyczyliście sprzęt, i tak musicie dotrzeć z powrotem do LKS 'Zalesianka’.

Trasa została dobrze oznakowana. Większość trasy jest ratrakowana, a na niektórych odcinkach założony jest ślad. Najlepiej przygotowany do jazdy jest 6 kilometrowy odcinek między Wyrąbiskiem a Przełęczą Przysłopek. Gospodarze terenu przygotowują odcinek ten w okresie zimowym nawet codziennie, jeśli jest taka potrzeba. Reszta trasy biegowej 'Mogielica’ przygotowywana jest raz w tygodniu, zwykle po intensywnych opadach śniegu lub jeżeli ślad został zniszczony na dłuższym odcinku trasy.

Spacer z psem zima

'Mogielica’ prowadzi głównie przez las, ale w niektórych momentach między drzewami odsłaniają się piękne, górskie widoki na szczyty Beskidu Wyspowego. Na trasie ustawiono kilka ław i stołów, a także wiatę dla osób, które potrzebują odpocząć. Na przełęczy Przysłopek, gdzie krzyżują się szlaki niebieski i żółty, znajduje się również tablica informacyjna. Wyprawę trasą 'Mogielica’ kończymy w punkcie startu.

Trasa biegowa Zalesie

Krótsza i łatwiejsza trasa nazywa się 'Zalesie’. Biegnąc tą trasą, pokonujemy 5,5 km. Początek i koniec trasy znajdują się przy Centrum Obsługi Ruchu Biegowego. Trasa 'Zalesie’ biegnie granią na wysokości około 1050-1100 m n.p.m. w kierunku południowym pod szczyt Jasionik (776 m n.p.m.) i z powrotem.

Tak zwana 'Piątka’ uważana jest za trasę odpowiednią dla osób, które od niedawna uczą się narciarstwa biegowego. Przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny. Pętlę można skrócić w jednym miejscu – punkcie styków pierwszej i drugiej połowy trasy.

Lesna droga zima

Chociaż trasa jest dużo krótsza niż 'Mogielica’, atrakcyjności nabiera dzięki widokom, które ukazują się biegaczom w drugiej połowie trasy. Biegnąc, podziwiamy szczyty Beskidu Wyspowego: Modyń (1029 m), Cichoń (929 m) i Ostrą (925 m). Pierwsza połowa prowadzi głównie przez las.

Tak zwana 'Piątka’ to trasa dobrze oznakowana, szczególnie w miejscach, w których łatwiej zabłądzić i tam, gdzie ruch jest dwukierunkowy. Niebieskie tabliczki informują nas o zakrętach i liczbie przebytych kilometrów. Występują na niej liczne zjazdy, podjazdy i zakręty. Przygotowana została również wiata i tablica informacyjna.

Małe Pętle na Mogielicy

Koło szczytu Mogielica przygotowano jeszcze dwie, nieduże pętle biegowe. O najmniejszej z nich, położonej zaraz obok LKS, już wspomnieliśmy – służy ona głównie do rozgrzewek przed pokonaniem bardziej wymagającej trasy 'Mogielica’ czy 'Piątki’.

Krajobraz gorski zima

Druga trasa o długości 2 km znajduje się na Polanie Stumorgowej pod Mogielicą i przeznaczona jest dla osób, które dopiero uczą się narciarstwa biegowego i użytkowania sprzętu. Przygotowano na niej kilka zjazdów i podejść. Przebiega wzdłuż odcinka niebieskiego szlaku turystycznego, prowadzącym na Mogielicę.

Trasy biegowe latem

Latem z opisywanych przez nas trasy biegowych korzystają zwolennicy rowerów, nordic walkingu oraz ci, którzy biegają 'o własnych nogach’. Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego Zalesianka latem zamienia się w wypożyczalnię rowerów. Zalesianka dysponuje 60 rowerami górskimi, a także kijkami do nordic walkingu i sprzętem sportowym dla osób niepełnosprawnych.

Bieg w gorach

Chociaż letnia aura zachęca do górskich wycieczek, nie zapomnijcie, jak zmienna w górach potrafi być pogoda. Mogielica nie jest górą bardzo wysoką, ale wybierając się na nią, zarówno na trasy biegowe, jak i szlakami turystycznymi na szczyt, sprawdźcie prognozy i nie zapomnijcie o odpowiednim wyposażeniu – przeciwdeszczowej kurtce, wygodnych butach, mapach, naładowanym telefonie i zapasie wody.

Rowerzysta w gorachZdjęcia pochodzą z portalu pixabay.

━ przeczytaj również

Jak się ubrać w góry zimą? Sprawdź nasz poradnik!

Jak się ubrać w góry zimą? Wiele osób często rezygnuje z zimowej aktywności fizycznej, ponieważ szybko zaczyna marznąć i traci chęci, aby zostawać dłużej na...

Strefa bezcłowa – co to takiego i na jakie ceny można liczyć?

Strefa bezcłowa to specjalne miejsce na każdym lotnisku międzynarodowym. Znajdują się tam sklepy, które cieszą się popularnością ze względu na niższe ceny. Zazwyczaj sprzedają...

Nakładki antypoślizgowe na buty – niezastąpione podczas górskich wędrówek zimą

Zimowe wędrówki górskie mają niepowtarzalny i wyjątkowy klimat oraz zapewniają niezapomniane przeżycia, jednak nierzadko są niezwykle niebezpieczne. Trudne warunki atmosferyczne znacznie zwiększają ryzyko kontuzji...

Biwakowanie w lesie możliwe również zimą, sprawdź jak się przygotować!

Na pierwszy rzut oka biwakowanie i zima dość wyraźnie się wykluczają. Mało komu może wydawać się to przyjemne, ale także bezpieczne. Jak to mądrze...

Zegarek survivalowy — dodatkowy gadżet czy niezbędne wyposażenie?

Survivalowe wypady zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Możliwość porzucenia cywilizacji na rzecz spotkania oko w oko z przyrodą, stanowi świetną rozrywkę i...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj