Zegarek survivalowy — dodatkowy gadżet czy niezbędne wyposażenie?

Survivalowe wypady zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Możliwość porzucenia cywilizacji na rzecz spotkania oko w oko z przyrodą, stanowi świetną rozrywkę i pozwala poczuć się jak prawdziwy traper. Jednocześnie wymaga od podróżnika odpowiedniego przygotowania na trudne warunki pogodowe. W wielogodzinnych wędrówkach ważna jest dobra orientacja i odpowiednie planowanie. Z tego względu wiele osób wybiera zegarki surwiwalowe. W jakim stopniu stanowią one ważne i pomocne wyposażenie, a na ile są po prostu ciekawym dodatkiem?

Survival – co to?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się survivalowe wyprawy. Kilkudniowe lub nawet wielomiesięczne wyjazdy w miejsca, gdzie prawdziwą władzę dzierży natura, zyskuje coraz więcej entuzjastów. Ekstremalne warunki środowiskowe kuszą zarówno wielbicieli sportowej adrenaliny, jak i osoby pragnące bliskiego kontaktu z przyrodą. Stanowią one świetny sposób na chwilową ucieczkę od świata wypełnionego technologiami, odstresowanie się, a także nabycie nowych umiejętności. Ten element rozrywki, może być jednak przydatny w sytuacji klęsk żywiołowych. Brak tu przecież typowo turystycznych rozrywek na czele z pięciogwiazdkowym hotelem. Bo surwiwal to najprościej mówiąc, sztuka przetrwania. Tutaj podstawowymi umiejętnościami są zdobycie pożywienia i przygotowanie bezpiecznego schronienia. Z tego też względu ważnymi pozostają takie umiejętności, jak rozpalenie ognia, czy posługiwanie się kompasem.

Opcji odbycia surwiwalowej przygody jest wiele. Różnią się one głównie środowiskiem, w którym wówczas funkcjonujemy. Do tych najpopularniejszych zalicza się – miejski koncentrujący się na przetrwaniu w mieście, zielony w warunkach dziczy i wojskowy związany z przetrwaniem w warunkach wojennych. Wiele osób zachęca bushcraft. Jego etymologia pochodzi z języka angielskiego gdzie bush oznacza krzaki, a craft — rzemiosło. To forma obozowania na dziko, podczas którego do przetrwania wykorzystuje się elementy z drewna i innych naturalnych surowców. Jego uczestnicy korzystają z bardzo ograniczonego sprzętu typu plecak, scyzoryk, traperskie rakiety śnieżne i… dalej radzą sobie sami. 

Militarne korzenie zegarków survivalowych Traser

Dopełnieniem wyposażenia pozostają zegarki survivalowe, które za sprawą swoich funkcji stanowią nieocenioną pomoc w określaniu kierunków wędrówki, czy wymierzeniu odcinków trasy przed zachodem słońca. Wykorzystywane w outdoorowych sportach i długich wędrówkach modele pozostają solidnymi urządzeniami przygotowanymi na ekstremalne warunki środowiskowe. Jednymi z najchętniej wybieranych pozostają szwajcarskie zegarki Traser, stworzone pierwotnie na potrzeby Armii Stanów Zjednoczonych. To prawdziwe urządzenia do zadań specjalnych, które nie raz wykazały się w terenie ponadprzeciętną wytrzymałością.

Traser Pathfinder GMT — zegarek w góry, do lasu i na pustynię

W szczególny sposób wartą polecenia jest kolekcja Traser Pathfinder GMT, która stworzona została specjalnie z myślą o osobach mierzących się z siłami naturami. To zegarki w góry, do lasu i na pustynię. Ich mocna konstrukcja kopert ze stali szlachetnej, pozostaje wytrzymała na różnego rodzaju wstrząsy oraz ewentualne upadki. Pokryta powłoką PVD koperta, antyrefleksyjne szkło szafirowe gwarantujące ochronę przed zarysowaniem i niezawodny szwajcarski mechanizm sprawia, że Traser Pathfinder GMT to idealne zegarki survivalowe. Dzięki wysokiej wodoszczelności na poziomie min. 10 ATM możliwe jest swobodne pływanie z egzemplarzem na nadgarstku. Marka zwraca ponadto dużą uwagę na tworzenie modeli zgodnie ze standardami ISO lub wojskowymi standardami MIL-PRF. Dzięki temu każdy użytkownik otrzymuje pewność stabilnego i niezawodnego sprzętu, który przetrwa najtrudniejsze warunki.

Traser Pathfinder GMT — zegarek w góry, do lasu i na pustynię

Konstrukcja zegarków Traser przygotowana na ekstremalne warunki 

Doskonała widoczność wskazań to podstawa każdego dobrego zegarka w góry i na inne outdoorowe wyprawy. Dlatego na tarczach zegarków Traser rozmieszczone są wyraziste wskazania w formie kreskowanych indeksów godzinowych. P68 Pathfinder GMT pomoże także odnaleźć drogę do celu. W tym niezbędną okaże się skala kompasu, którą używa się przy pomocy obracającego pierścienia z podziałką kierunków świata. Gdy jednak podróż jest długa i przekracza przez kilka państw, przyda się możliwość wskazania godziny w dwóch strefach czasowych. Razem z datownikiem pomogą one w prawidłowym określeniu kolejnych etapów wędrówki.

Mocne, wodoodporne paski gwarancją pewnego trzymania na nadgarstku

Zegarki Traser dostępne są z zestawami pasków, w których co najmniej jeden wykonany jest z tworzywa sztucznego typu silikon lub nylon. Oba z nich cechują się ponadprzeciętną mocną strukturą zapewniającą bezpieczne noszenie modelu na nadgarstku, bez obawy o przypadkowe zerwanie. Dzięki przyjemnej dla skóry strukturze gwarantują komfort noszenia zegarka survivalowego nawet przez wiele godzin. Tego typu paski wykorzystywane są przez zawodowych sportowców, triathlonistów i właśnie survivalowców. Pozostają wodoodporne, dzięki czemu sprawdzą się podczas przeprawy przez jezioro. Do ich niewątpliwych zalet należy także możliwość bardzo łatwego wyczyszczenia z różnego rodzaju zabrudzeń. 

Zegarek z trytem, czyli nowoczesne podświetlenie Trigalight

Niekiedy podróż odbywa się także po zapadnięciu zmroku. W takich momentach niezwykle ważnym staje się precyzyjne określenie czasu lub kierunku. Z tego względu zegarek survivalowy powinien posiadać specjalne podświetlenie. W Traserze użyto nowoczesnego systemu podświetlenia Trigalight opartego na wypełnionych gazem trytowym mikrorurek. Emitują ona nieprzerwanie, jasne światło aż do 25 lat — dając tym samym gwarancję bezpiecznego sprawdzenia wszystkich potrzebnych parametrów w trudnych warunkach pogodowych.

Doskonałe szwajcarskie mechanizmy

Podstawą dla prawidłowego działania zegarka pozostaje oczywiście mechanizm. Wszystkie Trasery jako oryginalne szwajcarskie produkty Swiss Made wykorzystują wyłącznie rodzime, sprawdzone werki. Pozostaje to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku osób korzystających z zegarka w zróżnicowanych warunkach — niska temperatura potrafi bowiem całkowicie zrujnować mechanizm nieodpowiednio przygotowanego sprzętu.

Poznaj osoby, które przetestowały survivalowe zegarki Traser

Co potrafi zegarek Traser P68 Pathfinder GMT w terenie, sprawdził podczas swoich wypraw Wojciech Duch. Ten jeden z najbardziej sławnych w Polsce survivalowców od ponad 30 lat z stawia czoło naturze z minimalnym wyposażeniem. Założyciel Pomorskiego Centrum Survivalu, które w 2019 roku zmieniło się w Survival Adventures, zabiera ze sobą szwajcarski zegarek Traser niemal na każdą wyprawę.

Zegarek z trytem towarzyszy także Robertowi Gałuchowi, zajmującego się utrzymaniem stacji przekaźnikowych BTS dla sieci komórkowych na terenie Podkarpacia. Zawód ten wiąże się z przemieszczaniem się po trudnym terenie i pracą w mało dostępnych miejscach. Gałuch szukając odpowiedniego narzędzia, wybrał właśnie zegarki Traser. One doprowadziły go z kolei do profesjonalnego zajęcia się bushcrafting-iem. Przygody z tym związane można śledzić na prowadzonych przez mężczyznę mediach społecznościach.

Profesjonalne zegarki survivalowe Traser dla każdego zdobywcy

Zegarki survivalowe Traser wesprą Cię podczas wędrówek oraz różnego typu ekstremalnych aktywnościach. Dzięki odpowiedniej budowie przystosowanej do zmieniających się i nieraz ekstremalnych warunków środowiskowych będą dobrymi towarzyszami w spotkaniu z naturą. Wyposażone w przydatne funkcje sprawdzą się w roli kompasu, pozwalającego odnaleźć prawidłową drogę. W przeciwieństwie do urządzeń elektrycznych nie potrzebują one dostępu do prądu i gwarantują sprawne wskazywanie czasu w każdych warunkach.

 

Zegarki Survivalowe w autoryzowanym sklepie z zegarkami

Zobacz pełną ofertę zegarków taktycznych idealnych do surwiwalu: https://www.zegarek.net/zegarki/taktyczne.html

i skorzystaj ze specjalnego kodu rabatowego* na -10%: CLIMB10

* kod ważny jest do końca 2022 roku i nie dotyczy zegarków wyprzedażowych, które osiągnęły już maksymalny rabat