Mówiąc o Polskich górach zazwyczaj mamy na myśli Bieszczady lub Tatry, niesłusznie pomijając inne, nie mniej piękne górskie szlaki. Leżące w Beskidzie Zachodnim Gorce, wciąż nie zostały należycie docenione przez turystów, mimo przepięknych szlaków zarówno pieszych, jak i rowerowych, Gorce nie są tak popularne wśród amatorów pieszych wędrówek górskimi szlakami, jak Tatry, jednak ma to swoje plusy. Mniejsza liczba turystów oznacza brak tłoku w schroniskach i nie skalaną, na wpół dziką przyrodę. Jedno jest pewne, każdy, kto choć raz zasmakuje gorczańskich szlaków, z pewnością wielokrotnie do nich powróci!
Spis treści
Dlaczego warto uwzględnić Gorce w wakacyjnych planach?
Miłośnicy aktywnego, letniego wypoczynku, planując urlop w Polsce, stawiają zazwyczaj na Bieszczady lub Tatry. Niewątpliwie są to miejsca, do których chętnie wraca się, o każdej porze roku. Warto jednak dać szansę również innym, niezmiernie ciekawym i pięknym miejscom w Polsce, jednym z nich są Gorce, które dają wędrowcom szansę poznać na wpół dziką, miejscami nie skalaną ludzką stopą przyrodę. Cisza i spokój malowniczej górskiej polany, krystalicznie czyste powietrze i przytulne schroniska PTTK, to tylko kilka z powodów, dla których należałoby zdecydować się na wędrówkę szlakiem Gorców. Ochotnicy mogą pokusić się o wspinaczkę na najwyższy szczyt pasma Gorców – Turbacz 1310 m.n.p lub nieco mniej wymagające – Lubań 1225 n.p.m lub Gorc. Szlaki w paśmie Gorców przeznaczone są zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów. Na szczycie zwanym Gorc, znajduje się wieża widokowa, z której możemy zobaczyć piękno Gorców w pełnej krasie. Dzięki niezbyt dużej liczbie turystów odwiedzających Gorce, schroniska PTTK znajdujące się na terenie pasma górskiego, przyciągają zacienionymi, przytulnymi wnętrzami o każdej porze roku, nawet u szczytu sezonu wycieczkowego. Jakie miejsce wybrać na tegoroczny urlop? Gorce i ich pełne uroku trasy turystyczne, kuszące bajkowym widokiem polany i szlaki dla rowerzystów, które znajdują się na terenie pasma Gorców, rekompensują brak atrakcji służących do typowo konsumpcyjnych uciech. Gorce, to miejsce, w którym znajdziemy niczym niezmącony spokój i wyciszenie, niezbędne do naładowania akumulatorów i pełnego, efektywnego wypoczynku. Oprócz relaksu na łonie przyrody, Gorce i ich najbliższa okolica obfitują w miejsca atrakcyjne turystycznie. Przebywając w pobliżu, tego wyjątkowego pasma górskiego z pewnością nie będziemy się nudzić, nawet podczas dłuższego pobytu. Oczywiście podstawą wizyty w Gorcach jest aktywny wypoczynek podczas pieszych, rowerowych lub konnych wypraw na malownicze szlaki, jednak to nie wszystko. Okolice gorczańskiego pasma górskiego to prawdziwa moc turystycznych atrakcji dla dzieci i dorosłych, miłośników przyrody i historii. Gorce i położone w pobliżu miejscowości, takie jak Ochotnica Górna i Dolna, Rabka czy Łopuszna oferują zwiedzanie muzeów, miejsc związanych z historią oraz kultem religijnym, wieże widokowe, karczmy i punkty gastronomiczne. Brak pomysłów na urlop? Gorce łączą w sobie wszystkie cechy gór idealnych, bujna przyroda, malownicze szlaki, zachwycające krajobrazy, bogata baza noclegowa i mnóstwo turystycznych atrakcji.
Gorce – położenie i historia pasma górskiego
Gorce to nie tylko ciekawe, turystyczne trasy, ale również wysokie szczyty. Początkujący lub osoby o słabszej kondycji mogą pokusić się o wspinaczkę na Gorc 1228 n.p.m, czy Lubań 1225 m.n. Doświadczonych wędrowców czekają prawdziwe wzywania, m.in wspinaczka na szczyt Turbacza 1310 m, ochotnicy, którzy pragną zmierzyć się z górą, powinni odpowiednio przygotować się do jej zdobycia. Gorce to góry o bogatej historii, ich nazwa przewija się wielokrotnie przez karty kronik pochodzących z wczesnych lat średniowiecza. Zarówno nazwa całego pasma górskiego, jak i góry Turbacz (1310m) ma swoje uzasadnienie. Gorce wywodzą się od słowa „gorzeć’ czyli płonąć. Płonęły niegdyś zbocza Gorców, dzięki żarowej metodzie zyskiwania polan. Skąd wziął swoją nazwę Turbacz? Istnieją różne teorie, jedna z nich mówi o tym, że górę spowija zawsze turban gęstej mgły. Pasmo Gorców znajduje się pomiędzy dolinami dwóch rzek – Dunajec i Raba, są to kolejno wschodni i zachodnia strona 50 – kilometrowego górskiego pasma. Północna i Południowa granica to miejsce zetknięcia się Gorców z Beskidem Wyspowym i Podhalem. 550 kilometrów kwadratowych to łączna powierzchnia, którą mogą pochwalić się Gorce. Mapa turystyczna przedstawia nie tylko wszystkie szlaki i popularne trasy turystyczne, ale również każde schronisko PTTK znajdujące się na terenie Gorców. Ciekawostką jest, że w Gorcach mieszkają przedstawiciele wielu grup etnicznych. W okolicach Lubania można spotkać Górali Pienińskich, na północy Zagórzan, południe to obszar zamieszkiwany przez Podhalan. Pasmo górskie Gorców przyciąga turystów nie tylko możliwością zdobycia Lubania, czy Turbacza. Miejsce, któremu można poświęcić trochę uwagi to również słynąca z niezwykłej urody polana Jankówki, z której doskonale widać Tatry oraz Babią Górę.
Klimat i przyroda Gorczańskich szlaków
Czym charakteryzuje pasmo górskie Gorców, jeśli chodzi o klimat? Pogoda bywa tu zmienna, jednak rzadko kiedy stanowi to zagrożenie dla turystów. Tym, co przyciąga wędrowców w rejony Gorców, nie są przytulne schroniska PTTK, wieża widokowa, którą szczyci się Gorc, czy najwyższy szczyt Turbacz o imponującej wysokości 1310 m. Ochotnicy do wędrówki szlakiem Gorców pragną zazwyczaj jednego, nacieszenia się pięknem natury. Gorce to niezwykle urokliwe i ciekawe miejsce, wyróżniające się niezachwianą harmonią i spokojem. Przyroda w Gorcach kusi bujnymi lasami, występują tu również malownicze polany usiane wieloma gatunkami roślin. Czym jeszcze przyciągają turystów Gorce? Szlaki turystyczne odpowiednie do eksplorowania pieszo, konno lub na rowerach, klimatyczne schronisko PTTK, Gorc, Lubań, Turbacz, polana Jankówki to kwintesencja Gorców. W Gorcach występują w dużym natężeniu liczne zbiorniki wodne, takie jak źródła, czy Potoki będące jednocześnie dorzeczami Dunajca oraz Raby. Warto pamiętać o źródłach wód mineralnych, z których aktywnie korzysta się w m.in w uzdrowisku Rabka Zdrój.
Gorce – raj dla roślin i zwierząt
Wędrując gorczańskim szlakiem, możemy napotkać rośliny takiej jak: ostrożeń dwubarwny, bagno zwyczajne czy zarzyczkę górską. W paśmie Lubania znajduje się bogaty w rzadkie gatunki roślin i zwierząt – rezerwat Modrzewie. Odkrywając fauny i florę Gorców, nie wolno pominąć Parku Narodowego znajdującego się na ich terenie. Świat zwierząt jest w Gorcach bardzo bogaty. Opuszczając przytulne górskie schronisko i ruszając utartym szlakiem na górski szczyt, warto bacznie rozglądać się na wszystkie strony. Polany, które znajdują się pośród rozległych gorczańskich lasów, kryją w sobie nie tylko rozliczną bujną roślinność. W Gorcach spotkać możemy m.in puchacza i orła przedniego, wilka szarego i żbika, koszatkę leśną, wydrę lub borsuka. Rezerwat przyrody, który znajduje się w paśmie Lubania, to punkt obowiązkowy każdej górskiej wycieczki gorczańskim szlakiem. Będąc w Gorcach, warto odwiedzić również wieżę widokową, którą szczyci się szczyt Gorc, by móc nacieszyć oczy zachwycającym widokiem na Tatry. Polana Jankówki znajdująca się z południowej strony Gorców to miejsce, które w sezonie wiosenno letnim oszałamia mnogością rozlicznych kwiatów, z polany Jankówki również rozciąga się widok na Tatry, podobnie jak na szczycie Gorc.
Gorce – szlaki piesze i rowerowe
Każdy, kto choć raz odwiedzi Gorce, z pewnością zakocha się w tym niezwykłym miejscu, którego klimat przyciąga miłośników przyrody i górskich wspinaczek. Warto wiedzieć, że przeznaczone dla turystów trasy w Gorcach można przemierzać i pieszo i na rowerach. Celem pieszych wędrówek jest zazwyczaj góra Turbacz 1310 m. Imponująca wysokość, którą charakteryzuje się szczyt, sprawia, że do zdobycia Turbacza należy się odpowiednio przygotować. Początkującym poleca się z kolei Gorc lub Lubań, wiodące do nich trasy są nie mniej malownicze, a przede wszystkim dużo łatwiejsze technicznie. Szykując się na dłuższy pobyt w Gorcach warto znaleźć odpowiednie schronisko PTTK. Gorce jako mało uczęszczane przez turystów miejsce, oferuje trzy schroniska PTTK, które nie są zatłoczone, niezależnie od pory roku, czym zdecydowanie nie mogą poszczycić się inne, popularniejsze góry, m.in Tatry. Wędrowcy, których celem jest Turbacz, powinni prześledzić wszystkie wiodące do niego trasy. Warto również sprawdzić, jakie szlaki znajdują się w paśmie Lubania oraz jak dojść do polany Jankówki. Szlaków turystycznych w Gorcach jest naprawdę sporo.
Szlaki piesze w Gorcach
Gorce dysponują czternastoma szlakami pieszymi oraz dziewięcioma spacerowymi. Tylko kilka ze szlaków wiedzie do zdobycia Turbacza, inne prowadzą również do szczytu Gorc, na którym znajduje się słynna wieża widokowa, polany Jankówki, Lubania, oraz innych ciekawych miejsc, którymi słyną Gorce. Niektóre ze szlaków znajdujących się w Gorcach, są płatne, większość tras jest opatrzonych tabliczkami, prezentującymi merytoryczne opisy przyrody i historii danego miejsca. Najpopularniejsze szlaki piesze to m.in:
- Krościenko nad Dunajcem – Lubań – Przełęcz Knurowska – schronisko PTTK na Turbaczu – Turbacz – Stare Wierchy i znajdujące się tam schronisko PTTK – Bacówka PTTK na Maciejowej – Rabka – Zdrój i słynne źródło wód mineralnych
- Grywałd – Lubań – Gorc – Jaworzyna Kamienicka
- Czorsztyn – Lubań – Kamienica
- Poręba Wielka – Koninki – Turbacz i schronisko PTTK – Łopuszna
- Gorc – Nowa Polana – dolina Kamienicy – przełęcz Borek
To tylko kilka z tras, tak chętnie uczęszczanych przez odwiedzających Gorce turystów.
Szlaki rowerowe w Gorcach
Gorce to prawdziwa atrakcja dla wielbicieli jazdy rowerem. Siedem spośród znajdujących się tu szlaków turystycznych, przeznaczonych jest dla rowerzystów. Jakie trasy w Gorcach można przemierzyć popularnym jednośladem? Wśród tras rowerowych znajdują się:
- Polana Hucisko – Potok Olszowy – Tobołów – Poręba Górna
- Stare Wierchy – Turbacz – Polana Gabrowska – Zielenica – Przełęcz Knurowska
- Przełęcz Knurowska – Zielenica – Kiczora – Turbacz
To tylko kilka z tras, które mają do zaoferowania Gorce, jeśli chodzi o turystykę rowerową. Gorce to swoisty raj dla cyklistów, ze względu na sporą ilość płaskich powierzchni, tak rzadko występujących w innych górach na terenie Polski.
Nie tylko rowerem i pieszo, trasy konne w gorczańskim paśmie górskim
Gorce znane są z licznych szlaków pieszych, rowerowych i nie tylko. Płaskie tereny, które w tak dużej ilości występują na terenie Gorców, przyczyniły się do rozwoju turystyki konnej. Które z Gorczańskich szlaków można przemierzać konno?
- Turbacz – Gorc i znajdująca się pod nim polana Mraźnica
- Koninki – Tobołów – Obidowiec – Turbacz
- Polana Gabrowska – Zielenica – Granice Gorczańskiego Parku Narodowego
To tylko trzy najpopularniejsze spośród 7 tras przeznaczonych do eksplorowania konno. Wielbiciele jazdy konnej szlakiem Gorców muszą jednak znać zasady, jakie panują na tym terenie. Planowaną wyprawę należy zgłosić w dyrekcji PN, lub u leśniczego sprawującego pieczę nad danym odcinkiem terenu.
Schroniska PTTK w Gorcach
Planując wyprawę na tereny gór, nie wolno pominąć tak istotnego aspektu, jakim jest schronisko. Na terenie Gorców znajduje się pięć miejsc odpoczynku turystów, w tym trzy schroniska PTTK. Najpopularniejsze jest z pewnością Schronisko na drodze do Turbacza. Miejsce to oferuje aż 110 miejsc przeznaczonych pod nocleg. Kolejne schronisko na Starych Wierchach to już zachodnie strony Gorców. Bacówka PTTK to schronisko, którego przeznaczeniem jest obsługa turystów indywidualnych. Mniej wymagający turyści, mogą skorzystać z możliwości, jakie daje schronisko Gorczańska Chata, która oferuje 43 miejsca przeznaczone do noclegu. Miejsca te znajdują się w bardzo dużych pokojach (od jedenastu do osiemnastu osób), Gorczańska Chata jest czynna przez cały rok, co stanowi ogromny atut, minusem jest z kolei brak wyżywienia. Schronisko umożliwia jednak korzystanie ze wspólnej kuchni, na terenie obiektu można również urządzić ognisko. Na podobnych do Gorczańskiej Chaty zasadach działa schronisko Chata na Rzekach, które również daje możliwość noclegu w bardzo dużych salach (50 miejsc noclegowych). Schronisko Gorczańska Chata to dobry wybór dla grup przyjaciół lub licznych rodzin. Decydując się na skorzystanie z usług schroniska, musimy zabrać ze sobą ciepłe śpiwory. Wszystkie schroniska położone na terenie Gorców charakteryzuje wspaniały i niepowtarzalny klimat. Godne uwagi schroniska znajdują się również w Ochotnicy – dolinie, która wchodzi w głąb masywu Lubania, niedaleko wyciągu narciarskiego w Ochotnicy Górnej.
Noclegi w Ochotnicy, na co zwrócić uwagę?
Będąc w Ochotnicy Górnej, warto zwrócić uwagę na masyw Lubania. Lubań cechują malownicze krajobrazy i możliwość obcowania z naturą w znajdującym się na jego terenie rezerwacie przyrody. Ochotnica oferuje turystom liczne miejsca noclegowe. Osoby, których celem nie jest typowe schronisko, a gospodarstwo agroturystyczne, z pewnością znajdą je właśnie tutaj.
W drodze na Turbacz – jak się przygotować do zdobycia szczytu?
Zaprawieni w górskich wędrówkach turyści, przybywając na teren Gorców, mają zazwyczaj jeden cel, a jest nim zdobycie Turbacza. Lubań, Gorc i inne wysoko położone punkty, nie budzą takich emocji jak Turbacz, szczyt znajdujący się na wysokości ponad 1310 m.n.p. Nie tylko polany i lasy są tym, z czego słyną Gorce. Mapa turystyczna jest pierwszą z rzeczy, które warto mieć ze sobą, przygotowując się do zdobycia Turbacza. W przeciwieństwie do mało wymagającego technicznie i kondycyjnie szczytu Lubań, do wędrówki szlakiem Turbacza konieczne jest poczynienie pewnych przygotowań. Co powinni wiedzieć wędrowcy? Szczyt Turbacz, który znajduje się w centrum Gorców, jest rozrogiem, co to oznacza? Od szczytu odchodzi siedem kolejnych grzbietów, jeden z nich płynnie przechodzi w pasmo Lubania. Przygotowując się do wędrówki szlakiem turystycznym na szczyt Turbacza, warto zadbać przede wszystkim o odpowiedni strój. Najważniejszym elementem pieszej wędrówki są buty przeznaczone do eksploatowania na trudnych nawierzchniach. Wyruszając na szlak warto mieć ze sobą również plecak turystyczny, a nim akcesoria takie jak apteczka turystyczna, naładowany telefon komórkowy, butelka z wodą, czy kompas. Jeśli chodzi o odzież odpowiednią do wędrówki po górach, to powinna ona zapewniać przede wszystkim swobodę ruchów.
Lubań i jego walory
Co ciekawego znajduje się w masywie Lubania? Lubań znajduje się na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o najczęściej uczęszczane miejsce w Gorcach. Wędrując szlakami Lubania, w drodze na jego szczyt możemy podziwiać niezwykłe piękno przyrody. Na naszej drodze może znaleźć się malownicza polana z bujną, typową dla Gorców roślinnością. Lubań to masyw, który należałoby poznać nie tylko od strony znajdującego się tu Rezerwatu Przyrody. Kierując się na szczyt wybranym szlakiem, możemy podziwiać malownicze krajobrazy i urzekające urodą polany. Lubań wyróżnia się spośród innych masywów dwoma szczytami, na jednym z nich znajduje się wieża widokowa, stojąc na niej, możemy podziwiać Tatry i Pieniny.
Gorce nie tylko latem!
Lato to najpopularniejsza pora roku, jeśli chodzi o piesze wędrówki. Gorce warto jednak odwiedzić również wiosną, jesienią, a nawet zimą. To niezwykłe miejsce oszałamia swoją urodą o każdej porze roku. Wiosna i latem gorczańskie polany pokryte są kwiecistymi dywanami, jesienią bujne lasy nabierają całej palety ciepłych barw. Gorce zimą to z kolei iście bajkowa sceneria. Polana pokryta białym puchem czy skąpany w ostrym, zimowym słońcu majestatyczny szczyt Turbacza sprawiają, że spora część turystów decyduje się na wędrówkę gorczańskimi szlakami w grudniu czy styczniu. Zimowa wyprawa w Gorce wymaga jednak skompletowania odpowiedniego stroju, na który powinny składać się nie tylko ciepłe buty, ale również puchowa kurtka i puchowe spodnie. Zima w Gorcach to czas dla narciarzy. Liczne obiekty służące sportom zimowym, przeznaczone są zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących narciarzy.
Polana Jankówki – jedno z najpiękniejszych miejsc w Gorcach
Osoby, które pragną nie tylko bajecznych widoków, ale też bliskiego kontaktu z naturą, planując swoją wycieczkę, gorczańskimi szlakami, nie powinny pominąć polany Jankówki, do której prowadzi ścieżka edukacyjna ciągnąca się od Łopusznej. Polana pozwala poczuć prawdziwą jedność z naturą. Co znajdziemy na drodze do polany Janówki? Miejsce to znane jest głównie z występowania aż sześciu gatunków storczyka. Oprócz pięknych kwiatów i bujnych lasów droga do Jankówki przyciąga turystów obiektami o dużej wartości historycznej, takimi jak Dwór Tetmajerów, czy zabytkowy kościół z piętnastego wieku, czy śladami po szałasach pasterzy.
Rabka Zdrój – obowiązkowy punkt w planie wycieczki po Gorcach
Miejscowość Rabka, znana jest głównie z umiejscowionego tutaj uzdrowiska. Rabczańskie solanki znane były już w średniowieczu, dowodem tego są dokumenty pochodzące z 1254, w których Jan Długosz wspomina nazwę miejscowości. Według badań znajdujące się w Rabce źródła są jednymi z najwartościowszych w europie, jeśli chodzi o zawartość leczniczych pierwiastków. Nie tylko uzdrowisko jest powodem, dla którego warto odwiedzić Rabkę. To właśnie w tej miejscowości ma początek jedna z najpopularniejszych turystycznych tras – Główny szlak Beskidzki, którym dostaniemy się na Turbacz, najwyższy szczyt w Gorcach. Przed wyruszeniem na szlak, należałoby jednak poświęcić trochę czasu na zwiedzanie Rabki. Ta niezwykle malownicza miejscowość o bogatej historii, kryje w sobie wiele atrakcji, również dla najmłodszych uczestników wycieczki. Czym wita zwiedzających Rabka? Znajdujący się tu park rozrywki – Rabkoland to obowiązkowy punkt w planie wycieczki wszystkich rodzin z dziećmi. Bajkowy świat pełen kolorów, kukiełek i szalonej zabawy do utraty tchu. Wejście na teren parku rozrywki umożliwia korzystanie z wszystkich dostępnych atrakcji, jednorazowy bilet oznacza nielimitowany pobyt, do momentu zamknięcia parku. Na terenie Rabkolandu najmłodsi znajdą spełnienie dziecięcych fantazji. Karuzele, mini rollercoaster, diabelski młyn, łódź wikingów, czy odwrócony dom, brzmi świetnie? To nie wszystko, Rabkoland oferuje również wodne szaleństwa dla najmłodszych, gabinet luster, czy Teatry Ruchomych Figur. Weekendy w Rabkolandzie pełne są bajkowych przedstawień, które przyprawiają maluchy o prawdziwy zachwyt. Elementem słynnego parku rozrywki jest również muzeum Order Uśmiechu. Będąc w Rabce, nie można ominąć Parku Zdrojowego Rabki, który latem wprost oszałamia jaskrawymi barwami bujnego kwiecia. W parku znajdziemy liczne place zabaw, fontanny i ścieżki rowerowe dla maluchów. Miłośnicy aktywności fizycznej mogą skorzystać z dostępnych na miejscu kortów tenisowych, czy boiska do piłki siatkowej. Osoby pragnące błogiego relaksu z pewnością skorzystają z Tężni lub pijalni wód mineralnych, które również wchodzą w skład parku. Zimą, jedną z największych atrakcji Parku Zdrojowego, stanowi kulig. Interesującym punktem w Rabce jest zabytkowy kościół, którego wyposażenie pochodzi aż z siedemnastego wieku. Kościół ten przekształcono na muzeum imienia Władysława Orkana. Podczas zwiedzania muzeum należałoby zwrócić uwagę również na to, co znajduje się na zewnątrz budynku. Zabytkowy murek z zachowanym fragmentem starego cmentarza i grupka drzew pochodzących z roku 1637, pozwolą zwiedzającym przenieść się w czasie, do fascynujących czasów historii naszego kraju. Nie święci garnki lepią, robią to prawdziwi artyści, ale spróbować swoich sił może każdy! Znajdująca się w Rabce pracownia mistrza ceramiki – Adama Kościelniaka pozwala na podpatrzenie tajników pracy ceramika, jak również na próbę stworzenia własnych wyrobów. Nie mniej ciekawym miejscem, Dom Rekordów i Osobliwości. W tym niezwykłym muzeum obejrzymy eksponaty, takie jak: rzeźby z jednej zapałki, czy najmniejszy rower na świecie. W odległości około trzech kilometrów od samej Rabki znajduje się wieża widokowa, dająca rozległe widoki na pobliskie pasma gór, można z niej podziwiać zielone Pieniny, jak również piękne w swej surowości Tatry.
Gorce – co jeszcze warto zobaczyć?
Rabka to nie jedyna miejscowość, którą powinniśmy zwiedzić, przybywając na teren Gorców. Te niezwykłe góry pełne są niezwykłych atrakcji dla każdego, niezależnie od wieku. Jakie jeszcze ciekawe miejsca mają do zaoferowania Gorce? Przełom rzeki Białka jest równocześnie terenem parku Krajobrazowego, tak chętnie odwiedzanego przez wycieczkowiczów. Czyste wody Białki kuszą spragnionych rześkości i ochłody turystów, zwłaszcza w upalne, letnie dni. Zamiast gorącego piasku, plażę przy Białce stanowią kamieniska, znajdujące się tu skałki są idealną rozrywką dla wspinaczy. W Dębnie Podhalańskim zlokalizowany jest mały, zabytkowy kościół zachwycający rzeźbami i malunkami z czasów gotyku oraz kościół Michała Archanioła zbudowany w wieku piętnastym z najstarszą w Europie, zachowaną w pełni polichromią. Pobliski Nowy Targ to kolejna miejscowość, w której znajdziemy zabytek architektury sakralnej, tym razem jest to kościół świętej Anny, jego bryła pochodzi z wieku piętnastego. We wnętrzu kościoła znaleźć można prace słynnego Hipolita Lipińskiego, który nauki pobierał u Jana Matejki – chluby Polskiego malarstwa. Kościół zwiedzić można bezpośrednio po mszy. Kolejnym sakralnym zabytkiem w Nowym Targu jest Kościół Świętej Katarzyny, którego historia sięga czternastego wieku. Bujnie zalesiony Gorczański Park Narodowy wręcz zmusza do spacerów i podziwiania piękna natury. Symbolem parku, jest salamandra plamista, występująca na jego terenie, liczne polany reglowe pełne bujnej zieleni i barwnych kwiatów dopełniają piękna krajobrazu. Orkanówka jest znajdującym się w Porębie Wielkiej muzeum upamiętniającym Władysława Orkana. Muzeum jest byłym domem rodzinnym pisarza. Obiekt znajduje się na szlaku wiodącym w kierunku Turbacza, więc można zwiedzić go choćby „przy okazji”. Atrakcją dla aktywnych, zwłaszcza miłośników sportów zimowych, będzie z pewnością Narciarska Stacja Koninki w Porębie Wielkiej, oferująca oświetlone trasy o długości ponad dwóch kilometrów, park śnieżny, trasy do narciarstwa biegowego, kolejki linowe i punkty gastronomiczne z ciepłymi posiłkami. Osoby spragnione zachwycających widoków, nie mogą ominąć wieży widokowej na Lubaniu. Taras widokowy znajdujący się na wysokości 30 metrów pozwala ujrzeć w pełnej krasie piękno pobliskich Pienin, czy Jeziora Czorsztyńskiego. Pod samym Turbaczem znajduje się z kolei kaplica papieska pochodząca z 1979 roku, wybudowaną ją w celu uczczenia wizyty Jana Pawła 2 w Polsce. Kaplicę zbudowano na planie Krzyża Virtuti Militari. Innym ciekawym obiektem związanym z papieżem polakiem jest szałasowy ołtarz. Znajdujący się na polanie Turbacz ołtarz polowy, powstał w miejscu szałasu pasterzy, w którym papież w 1953 roku odprawił mszę twarzą do jej uczestników. Wydarzenie to miało miejsce dziesięć lat przed soborem, który zmienił zwyczaje związane z obrzędem mszy.
Ochotnica Górna – najciekawsze miejsca
Gorce słyną z wielu ciekawych pod względem atrakcji turystycznych miejscowości, nalezą do nich również dwie wioski Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna, przebywając w okolicy, warto poświecić trochę czasu na zwiedzanie ich obu. Ochotnica Górna jest pełna obiektów o dużej wartości historycznej. Wielbiciele historii i folkloru, z pewnością nie będa się tu nudzić. Kurna chata pochodząca z 1839 roku jest najstarszym, niesakralnym zabytkiem w Gorcach, który został zachowany, w praktycznie nienaruszonym stanie. Chata stanowiła bazę partyzantów podczas drugiej wojny światowej. Drewniana Kurnytowa Koliba składa się z dwóch izb, w jednej z nich znajduje się piec, od którego wzięła się nazwa obiektu. Przebywając w Ochotnicy, możemy natknąć się na miejsce zwane „Uroczyskiem Pamięci”, które stanowi pamiątkę, po wydarzeniu z 1944 roku, kiedy to członkowie amerykańskiej armii powietrznej, zostali zmuszeni do ewakuacji z pomocą spadochronów z samolotu, który uległ awarii. Polscy patrioci, udając się na wycieczkę po Ochotnicy Górnej, nie mogą ominąć grobu partyzanta Władysława Oczkosia znajdującego się na miejscowym cmentarzu. Jeśli chodzi o atrakcje typowe dla gór, to istotnym elementem krajobrazu Ochotnicy są Magurki i znajdująca się na nich wieża widokowa.
Gorce dla miłośników aktywności fizycznej
Gorce to miejsce idealne dla dzieci i dorosłych, wielbicieli przyrody i historii, a także dla fanów sportu i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wśród sportowych atrakcji, jakie oferują zwiedzającym Gorce, wyróżnić można przede wszystkim szlaki rowerowe. Zimą Gorce stanowią prawdziwy raj dla narciarzy. Rabka Zdrój wabi wielbicieli szusowania Polczakówka i Maciejową, popularnymi w tym rejonie stacjami narciarstwa, nie mniejszą popularnością cieszy się Lubomierz Ski. Maciejowa daje okazję przetestowania swoich możliwości również dzieciom, dzięki trasie przeznaczonej specjalnie dla początkujących. Prawie wszystkie stacje narciarstwa w Gorcach oferują wypożyczenie sprzętu niezbędnego do szusowania po stokach.
Gorce – baza noclegowa
Najważniejszym elementem każdej dłuższej wycieczki, jest znalezienie odpowiedniego noclegu. Jeśli chodzi o bazę noclegową, to Gorce nie zawodzą. Każdy turysta znajdzie obiekt odpowiadający jego wymaganiom, począwszy od pól namiotowych po luksusowe apartamenty. Oprócz schronisk turystycznych, campingów, i willi Gorce oferują też ogromną ilość gospodarstw agroturystycznych. Agroturystyka w Gorcach kwitnie na całego, a właściciele prywatnych obiektów noclegowych prześcigają się w zaspokajaniu potrzeb gości atrakcjami i wygodami. Ceny noclegów w Gorcach, cechuje ogromna rozpiętość, ceny rozpoczynają się już w granicach 20 zł za noc od osoby. Większość gospodarstw agroturystycznych posiada w ofercie pełne wyżywienie lub dostęp do aneksu kuchennego. Mnogość miejsc noclegowych sprawia, że o każdej porze roku można znaleźć wolne miejsca w schroniskach, czy apartamentach, nawet u szczytu sezonu turystycznego.
Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny