W dzisiejszej podróży online przenosimy się w Góry Opawskie, a więc czarujący fragment Sudetów. Co warto zobaczyć w tych rejonach i z czego słyną te najbardziej wysunięte na wschód polskie (i nie tylko) tereny górskie? Dowiedz się, jakie atrakcje szykuje dla nas ten bardzo gościnny rejon! Zapraszamy do czytania!
Spis treści
Góry Opawskie charakterystyka
Sudety, najstarszy łańcuch górski w Polsce, mają kilkanaście interesujących pasm górskich. Jednym z nich jest pasmo Gór Opawskich, znajdujące się na wschodzie kraju. Góry Opawskie dzielimy z innym państwem: Czechami. Co ciekawe, po naszej stronie znajduje się tylko niewielka część masywu, około 130 km2 . Najwyższy szczyt Gór Opawskich (Poprzeczna Góra 975 m) oraz znaczna ich część znajduje się po stronie Czech.
Chociaż są to jedne z najmniejszych terenów górskich w Polsce (zajmują najmniejszą powierzchnię), to nie brakuje im uroku i atrakcji, które doceni każdy miłośnik natury. Najwyższym szczytem polskiej części Gór Opawskich jest Biskupia Kopa (890 m), która nie jest bardzo niższa od tej, która znajduje się po stronie czeskiej. Z tym wierzchołkiem sprawa jest dość ciekawa, ponieważ praktycznie on również znajduje się po czeskiej stronie. Dokładniej za granicą naszego kraju, zaledwie kilka kroków, znajduje się wieża widokowa i szczyt Biskupiej Kopy. Turyści mogą tę granicę swobodnie przekroczyć.
Jak ukształtowane są Góry Opawskie? Mapa nam tego nie pokaże, ale te niewysokie wierzchołki mają bardzo strome zbocza. Bardzo interesujące są nie tylko same szczyty, ale także doliny, jeziora i roślinność upiększająca wszystkie turystyczne szlaki. Ze względu na obecność drzew liściastych i ogólne bogactwo natury, na terenie Gór Opawskich znajduje się Park Krajobrazowy. Dzięki temu przyroda jest mocno chroniona. Jak się okazuje, nie tylko przyroda. Park dba również o dawne sztolnie i kopalnie złota, które są dzisiaj atrakcją turystyczną. O tym opowiemy sobie w akapicie niżej.
Co warto zobaczyć w Górach Opawskich?
Góry Opawskie są bardzo malownicze i zachęcają do spędzenia urlopu w zielonych okolicach. Pasmo górskie jest tym bardziej interesujące, że mamy swobodny dostęp do granicy i czeskiej części Gór Opawskich. Możemy także zdecydować, skąd będziemy poznawać Góry Opawskie: noclegi z łatwością dostaniemy po każdej stronie granicy. Skupmy się zatem ogólnie na tym, co warto zobaczyć w Górach Opawskich?
- Obowiązkowym elementem urlopu w tych malowniczych górach jest udanie się na szczyt Biskupiej Kopy. Na wierzchołku znajduje się klimatyczna wieża widokowa, która dzisiaj jest popularnym turystycznie zabytkiem.
- Czechy zachęcają do zajrzenia w ich strony z powodu bajkowej miejscowości Zlaté Hory. Złote Góry leżą zaledwie 6 km od polskich Głuchołazów. Oba miasta są bardzo przyjazne i ciekawe. Również dlatego, że znajdziemy tam klimatyczne restauracje i nocleg.
- W okolicy miasta Złote Góry znajduje się również zabytkowa górnicza osada.
- Do zabytków architektury, które warto zobaczyć, należą ruiny zamków. W o wiele lepszym stanie znajdują się czynne wciąż kościoły, do których również nie ma daleko. Tego rodzaju atrakcje oczarują miłośników dawnych budowli i smaczków architektury.
Przyjemnych miejsc nie brakuje również w polskich Górach Opawskich. Do popularnych miejscowości tych rejonów należą wspomniane wyżej Głuchołazy. Na terenie miasta mieszka około 15 tysięcy mieszkańców, a samo miasteczko jest przykładem miejsc ocalałych po wojnie. Nie było ich w naszym pięknym kraju za wiele, dlatego większość z miejscowych budowli ma znaczenie naprawdę unikatowe.
W rejonach Gór Opawskich spotkamy się również z terenami, do których przypisane są rozmaite legendy. Będąc tutaj mamy okazję wędrować Szlakiem Czarownic. Szlak jest bardzo długi i ciągnie się przez pogranicze między sąsiadującymi ze sobą Polską i Czechami. Na jego terenie znajduje się kilka tablic informacyjnych. Zawierają one ciekawostki na temat… procesów czarownic. Tak! Właśnie na terenie dzisiejszych, tak przyjaznych Gór Opawskich, dawniej odbywały się dramatyczne procesy kobiet oskarżonych o czary!
Biskupia Kopa: wejście na szczyt
Biskupia Kopa nie jest największym wyzwaniem, jakie możemy spotkać w górach, ale ma kilka odcinków, które podniosą Wam tętno. Tutaj duże znaczenie ma wybór szlaku, ponieważ od tego zależy stopień trudności, z jakim przyjdzie nam pokonać górę i dostać się na jej wierzchołek. Wysokości Biskupiej Kopy sięga 890 m, a wspinaczka na jej wierzchołek zajmie nam około 1,5 godziny. Droga powrotna bywa krótsza. Czas ten może się zmienić, kiedy zdecydujemy się na marsz trudniejszym szlakiem na Biskupią Kopę. Dodatkowe wyzwania mogą nas troszkę spowolnić.
Na wierzchołek Biskupiej Kopy możemy dostać się szlakiem czerwonym oraz szlakiem żółtym, po trosze także niebieskim. Na początku wędrówki ścieżka jest wygodna, a my mamy na niej mnóstwo miejsca. Dalsza część wiedzie przez bardzo bajkowy, gęsty las. Ten odcinek naprawdę sprzyja odpoczynkowi i bezpiecznej wspinaczce. Droga staje się stopniowo coraz bardziej stroma, zatem będziemy zmuszeni do wykorzystania zapasów sił. Nie są to jednak bardzo zaawansowane stromizny. W rejon Gór Opawskich bardzo często jeżdżą rodziny z dziećmi i są to okolice jak najbardziej bezpieczne do takich wycieczek.
Kontynuując naszą trasę, po pewnym czasie docieramy czerwonym szlakiem do Grzebienia, który sięga 768 m. Od tego momentu mamy do dyspozycji prawdziwie górską panoramę. I niedaleko do szczytu z charakterystyczną wieżą widokową. Góry Opawskie, atrakcje widokowe, jakie mamy do swojej dyspozycji podczas zdobywania Kopy Biskupiej, bardzo cieszą oczy. Niektórzy bardzo polecają udać się w okolice Gór Opawskich wczesną jesienią, kiedy drzewa zabarwiają się na żółto i czerwono. Złota polska jesień potrafi być w tych okolicach niesamowita! Pod warunkiem, że traficie na dobrą pogodę.
Niedaleko od szczytu znajduje się Schronisko „Pod Biskupią Kopą”, gdzie można się zatrzymać w drodze powrotnej i zrobić przystanek na jedzenie i odpoczynek. Gospoda jest bardzo klimatyczna i z pewnością docenicie jej gościnę, schodząc ze szczytu i wieży widokowej. Do schroniska prowadzi żółty szlak.
Zamkowa Góra
A jeśli Biskupia Kopa jest już za Wami, koniecznie zdecydujcie się odwiedzić również Zamkową Górę (571 m). To trzeci pod względem wielkości szczyt tych okolic. Przez Zamkową Górę przechodzimy kierując się na Biskupią Kopę i w tym miejscu warto się także zatrzymać. Wierzchołek ma ciekawą historię. Na jej szczycie odkryto jakiś czas temu ślady dawnego zamku, który należał do Rosenbergów. Na trasie możemy zobaczyć również pozostałości po dawnej drodze, która została wybudowana przez żołnierzy, tuż przed I Wojną Światową. W tych okolicach wypalano także węgiel drzewny i poszukiwano rud żelaza. Na tym stosunkowo niewielkim obszarze naprawdę wiele się działo!
Podobnie jak na Biskupią Kopę, na Zamkową Górę możemy dostać się zaczynając wędrówkę z Głuchołazów (dłuższa trasa prowadząca przez szlak czerwony) lub z Jarnołtówka (trasa krótsza prowadząca przez szlak żółty). Jeśli wybierzemy trasę dłuższą, dojdziemy aż do samego Prudnika, kierując się szlakiem czerwonym. Krótki szlak kończy się na Biskupiej Kopie.
Atrakcje Złotego Potoku
Przy okazji Gór Opawskich warto wspomnieć o Złotym Potoku. To rzeka ciągnąca się przez tereny Czech i Polski. Nad jej brzegami znajdują się takie okolice jak Złote Góry, Prudnik, Jarnołtówek, Łąka Prudnicka i Moszczanka. Rzeka jest długa blisko na 25 km i swój bieg w Polsce zaczyna na terenie Parku Krajobrazowego. Złoty Potok jest szczególną rzeką, o bardzo starych początkach i dużej sile. Nie można dać się zwieść pięknym brzegom Złotego Potoku, ponieważ rzeka ta była powodem wielu powodzi w okolicznych rejonach.
W celu ochrony mieszkańców przed kolejnymi powodziami, na Złotym Potoku wybudowana została specjalna zapora przeciwpowodziowa. Wodę widać między innymi również w okolicach Kopy Biskupiej. Stanowi ona piękną ozdobę tych terenów. Co więcej, Złoty Potok jest również azylem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Nietypowe, rzadko spotykane rośliny tworzą wyjątkowy krajobraz. Wszystko to jest oczywiście ściśle chronione.
Kiedy warto jechać w góry Opawskie?
Niektórym góry mogą kojarzyć się ze sportami zimowymi i świątecznym klimatem górskich miejscowości. To dobre skojarzenie, ale w okolicach tych Gór Opawskich lepiej pojawiać się w sezonie letnim. Dlaczego? A bo taki mamy tam klimat. Na terenie miejscowości i na zboczach gór niełatwo o śnieg, ponieważ panują tu stosunkowo sympatyczne temperatury. Kiedy więc chcecie odwiedzić Park Krajobrazowy Góry Opawskie lub zwiedzić inne szlaki turystyczne, koniecznie wybierzcie porę letnią.
Nocleg w Górach Opawskich
Coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się różne, mniej znane zakątki górskie. Obecnie chętnie odwiedzane nie są już tylko szeroko znane, charakterystyczne punkty, takie jak Rysy w Tatrach, czy Szklarska Poręba w Karkonoszach. Dzięki temu łatwiej jest o dobry nocleg w korzystnej cenie w niemal każdym regionie. Okolice Gór Opawskich nie są wyjątkiem. Turystyka mocno się tam rozwinęła, co zaowocowało nie tylko ekskluzywnymi hotelami, ale również ofertami noclegu w przyjaznych cenach i przyjaznych warunkach, które oczywiście też są ważne.
Miłośnikom luksusu i dodatkowych wrażeń spodoba się oferta noclegowa Czech. Stamtąd bliżej jest do atrakcji Gór Opawskich, które należą do sąsiedniego państwa. Jeśli jednak wolicie spać w Polsce, dobrym wyborem są tanie noclegi w Jarnołtówku, skąd nie jest daleko na czeską stronę. Miejscowość znajduje się u podnóża Kopy Biskupiej, jest bardzo przyjemna, co można zresztą powiedzieć o całej okolicy Gór Opawskich.
Góry Opawskie, szlaki i atrakcje dla turystów, mogą okazać się prawdziwą niespodzianką dla osób, które nigdy nie miały okazji spędzać urlopu w górach. Malownicze turystyczne szlaki, przygoda ze wspinaczką na szczyt Biskupiej Kopy i niesamowita atmosfera tego rejonu zachowa się Wam w pamięci na długo!
Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl
Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny