Wyjątkowe i magiczne. Blue Mountains pełne są niezwykłych formacji skalnych, kanionów, jaskiń, strumieni, zalesionych dolin i spektakularnych wodospadów. Co roku przyciągają miłośników pieszych wędrówek, wielbicieli natury, czy rodziny z dziećmi – wszystkich, którzy chcą na chwilę odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Dlaczego Góry Błękitne są tak niezwykłe? Dlaczego warto je zobaczyć? Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Góry Błękitne – słów kilka
Łańcuch Gór Błękitnych znajduje się w południowo zachodniej części Australii, niespełna 100 km od Sydney. Najwyższy szczyt to One Tree Hill (1111 m n.p.m). Choć góry nie są wysokie, to robią imponujące wrażenie. Znajduje się tu blisko 140 szlaków pieszych, o różnym stopniu trudności. Nawet najbardziej wprawieni wielbiciele gór mogą się tu nieźle zmęczyć. W celu ochrony rzadkich gatunków roślin i zwierząt, na terenie pasma górskiego utworzono Park Narodowy Gór Błękitnych. Został on wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.
Skąd wzięła się nazwa Góry Błękitne?
Zbocza gór porastają eukaliptusy, które uwalniają olejki eteryczne tworzące mgiełkę. W efekcie szczyty wydają się być spowite błękitną poświatą.
Kiedy najlepiej odwiedzić Góry Błękitne?
Góry Błękitne są spektakularne o każdej porze roku. Wszystko zależy od Waszych preferencji. Australijskim latem (listopad, grudzień) będzie bezchmurnie, słonecznie, ale też niezwykle gorąco. Jeśli nie przepadacie za palącym słońce, to polecamy wybrać się zimą (czerwiec, lipiec), kiedy temperatury są bardziej sprzyjające.
Góry Błękitne – dojazd
W Góry Błękitne najłatwiej dostać się z Sydney. Można to zrobić na różne sposoby.
- Samochodem. To zdecydowanie najlepsza opcja. Jesteście mobilni podczas całego pobytu, bez problemu przemieszczacie się pomiędzy szlakami.
- Pociągiem. Australia posiada bardzo dobrze rozwiniętą kolej. Ze stacji Central w Sydney codziennie odjeżdzają pociągi w kierunku Blue Mountains. Najlepiej wysiąść w miejscowości Katoomba. Przejazd zajmuje od 1,5 do 2 godzin w zależności od typu pociągu.
- Z biurem podróży. W Sydney znajduje się wiele agencji, które organizują wycieczki w Góry Błękitne. Przejazd zazwyczaj odbywa się autobusem lub vanem.
- Autostopem. Australia to kraj pełen życzliwych i przyjaznych ludzi. Kierowcy chętnie zabierają pasażerów.
Jak odkrywać piękno Gór Błękitnych?
W Blue Mountains wydobywano niegdyś węgiel. W wielu miejscach można spotkać pozostałości po szybach wydobywczych. Kolejka wąskotorowa, która przed laty służyła do transportu surowca, obecnie przewozi turystów. Trasa wiedzie wzdłuż najpiękniejszych szlaków, finalnie zatrzymując się na punkcie widokowym Echo Point. Ta forma transportu cieszy się dużą popularnością. Jeśli chcecie uniknąć tłumów, to warto wybrać się na wycieczkę trolejbusem, w trakcie której także odkryjecie najpiękniejsze zakątki. Ponadto na miejscu możecie wypożyczyć rowery, segwaya, a nawet ruszyć na przejażdżkę konną. No i najważniejsze na koniec, czyli szlaki piesze. W Górach Błękitnych znajduje się blisko 140 ścieżek trekkingowych, o różnej długości i możliwie każdym stopniu trudności.
Góry Błękitne – baza noclegowa
Góry Błękitne oferują dużo opcji noclegowych. Od luksusowych hoteli SPA, po pola kempingowe, na których możecie rozstawić namiot. Jeśli chodzi o kempingi, to nie tylko w Blue Mountains, ale w całej Australii jest ich duża różnorodność. Przed podróżą warto pobrać aplikację Campermate lub Wikicamps, na których macie pozaznaczane wszystkie kempingi, z podziałem na płatne i darmowe. Są także rozpisane udogodnienia oraz komentarze biwakowiczów, co ułatwia podjęcie decyzji o danym miejscu. Wybierając pole, warto także zwrócić uwagę na jego dostęp – do niektórych nie można dojechać samochodem lub nie ma możliwości zaparkowania auta.
Bezpłatne pola kempingowe
Na terenie bezpłatnych kempingów znajdują się podstawowe udogodnienia jak toalety, kosze na śmieci, stoły z ławkami, czy wyznaczone miejsca na ognisko. Czasem jest dostęp do wody.
- Dunphys campground
- Ingar campground
- Murphys Glen campground
- Perrys lookdown campground
Płatne pola kempingowe
W górach Błękitnych znajdują się dwa płatne pola kempingowe, tzw. Tourist Parks. Posiadają one szereg udogodnień: łazienki z ciepłym prysznicem, kuchnie, pralnie, czy place zabaw. Jest także dostęp do prądu, co w przypadku podróży większym kamperem, czy przyczepą jest niezbędne.
- Blackheath Glen Tourist Park
- Katoomba Falls Tourist Park
Szczegółowe informacje na temat kempingowania możecie uzyskać na stronie Blue Mountains National Park.
Góry Błękitne – punkty widokowe
Trzy Siostry
To wizytówka, a zarazem symbol Gór Błękitnych, który trzeba zobaczyć. Ta niezwykła formacja skalna widnieje na większości pocztówek z tego miejsca. Aborygeńska legenda głosi, że trzy siostry z rodu Katoomba zakochały się w braciach z wrogiego plemienia. Małżeństwo nie było możliwe, więc bracia zadecydowali, by porwać kobiety. Podczas wojny plemiennej trzy siostry zostały dla własnego bezpieczeństwa zamienione w bloki skalne. Niezwykłe formacje otrzymały imiona legendarnych kobiet: Wimlah, Meehni oraz Gunnedoo. Każda skała liczy ponad 900 metrów wysokości i robią wspólnie imponujące wrażenie. Trzy siostry najlepiej podziwiać z platformy widokowej Echo Point. Można tu dojechać samochodem lub przejść się szlakiem w ramach mało wymagającej trasy Three Sisters Walking Track.
Govetts Leap – Pulpit Rock
Łatwy szlak biegnący wzdłuż klifu. Startujecie na punkcie widokowym Govetts Leap. Po drodze znajduje się mnóstwo wyznaczonych miejsc, z których możecie podziwiać bajeczne krajobrazy Gór Błękitnych. Po godzinie marszu docieracie do Pulpit Rock. To mocno wysunięty fragment skały, na którym znajduje się platforma widokowa. Stąpanie po tej formacji dostarcza sporo adrenaliny. Ma się wrażenie, że lada moment wielki głaz oderwie się od reszty albo, że zniesie Was podmuch wiatru. Do Pulpit Rock można także dotrzeć samochodem.
Góry Błękitne – trasy trekkingowe
Góry błękitne oferują dużą różnorodność w zakresie szlaków. Znajdziecie płaskie, wyasfaltowane ścieżki, na które można wybrać się wózkiem inwalidzkim albo z dzieckiem w wózku. Są także wielodniowe trasy dla prawdziwych wyjadaczy górskich. W takim przypadku należy się odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą pełen ekwipunek. Najbardziej popularne są jednak kilkugodzinne szlaki, dostępne dla wszystkich, nawet mało doświadczonych piechurów.
Grand Canyon
Najbardziej popularny szlak w Górach Błękitnych. Najpierw trasa biegnie stromo w dół. Wszystko po to, by wkroczyć w przesmyk pomiędzy wąwozami. Kolejny odcinek wiedzie przez bujny las deszczowy. Dookoła rozpościerają się widoki na imponujące drzewa i gigantyczne paprocie. Po drodze mijacie kilka potoków oraz wodospadów. To wszystko otoczone ogromnymi ścianami skalnymi. Na końcowym odcinku znów czeka Was podejście. Jednak dla takich widoków warto się zmęczyć. Przejście całości zajmuje około 2-3 godzin.
Govetts Leap – Acacia Flat campground – Evans Lookout
Dwudniowy trekking w samym sercu Gór Błękitnych. Cały ekwipunek, łącznie z prowiantem musicie zabrać ze sobą. Po drodze nie ma miejsca, w którym możecie uzupełnić zapasy.
Dzień 1. Govetts Leap – Acacia Flat campground
Początkowo ścieżka pnie się po ścianie, praktycznie pionowo w dół. Jednak bez obaw, wyznaczone są schody z zabezpieczeniem. Na ten szlak warto wziąć ze sobą kijki trekkingowe lub zwykły kij do podparcia, żeby odciążyć nieco kolana. Mniej więcej po godzinie lądujecie na dole kanionu. Dalszy docinek wiedzie przez las, dookoła rozpościerają się widoki na spektakularne formacje skalne. Mijacie także kilka wodospadów, a wzdłuż ścieżki płynie strumyk.
Po kilku godzinach docieracie na pole campingowe „Acacia Flat Campground”. Miejsce jest bardzo ustronne i dzikie, w środku lasu. Przed wyprawą warto zapoznać się z ogłoszeniami dotyczącymi palenia ognisk. Porą letnią jest to z reguły wykluczone. Pożary w Australii są jednym z największych zagrożeń. Na przełomie 2019/2020 roku ogień strawił większą część kontynentu, w tym spory obszar Gór Błękitnych.
Dzień 2. Acacia Flat campground – Evans Lookout
Na szlak najlepiej ruszyć z samego rana. Początkowo ścieżka jest mało wymagająca, idziecie po płaskim. Po około 2 godzinach zaczynacie powoli wspinać się do góry. Szlak miejscami nie jest dobrze oznakowany, łatwo się pogubić, dlatego warto mieć ze sobą nawigację. Najlepiej pobrać mapę offline na aplikację maps.me. Finalnie docieracie do rozgałęzienia, w którym ścieżka łączy się z odcinkiem szlaku Grand Canyon. Dalej pniecie się do góry w kierunku punktu widokowego Evans Lookout, skąd rozpościera się niesamowity widok. Możecie z tego miejsca prześledzić swoją trasę.
Góry Błękitne – wodospady
W Górach Błękitnych znajduje się bardzo dużo zapierających dech w piersiach wodospadów. Każdy z nich jest unikalny, jedyny w swoim rodzaju. Na podziwianie wodnych kaskad najlepiej wybrać się po deszczu, kiedy spływa więcej wody.
Wentworth Falls
Najbardziej spektakularny ze wszystkich wodospadów w Górach Błękitnych. Mierzy 187 metrów wysokości. Można do niego dotrzeć, kierując się wzdłuż szlaku National Pass Walking Trail.
Katoomba Falls Round Walk
Dwugodzinny trekking, w trakcie którego mijacie wiele wodospadów i punktów widokowych. Szlak można wydłużyć aż do platformy obserwacyjnej Echo Point.
Urokliwe miasteczka w Górach Błękitnych
Na terenie Gór Błękitnych znajduje się wiele klimatycznych miasteczek jak Katoomba, Wentworth Falls, czy Leura. Każde z nich cechuje się wyjątkową architekturą. Są nie tylko bazą wypadową na szlaki trekkingowe, ale miejscem, gdzie możecie odpocząć przy kawie w jednej z uroczych knajpek, czy zaopatrzyć się w pamiątki. Australijczycy to niezwykle sympatyczny naród. Na każdy roku spotyka się przyjaznych ludzi, którzy zawsze chętnie służą pomocą.
Zdjęcia pochodzą z prywatnych zasobów oraz ze strony pixabay.com