Góry Smocze – perełka Południowej Afryki

Pasmo Gór Smoczych to bez wątpienia jeden z bardziej spektakularnych cudów natury Afryki Południowej. Łańcuch górski tworzy naturalną granicę pomiędzy RPA, a królestwem Lesotho oraz Eswanti. Mnogość szlaków trekkingowych przyciąga co roku tłumy piechurów. Widoki ze szczytów zapierają dech w piersiach. Kiedy najlepiej odwiedzić Góry Smocze? Jakie szlaki wybrać? Gdzie spać? Zapraszamy do lektury!

Góry Smocze

Góry Smocze – słów kilka

Góry Smocze (Drakensberg) rozciągają się na granicy RPA, Eswatini oraz Lesotho. Najwyższym szczytem jest Thabana Ntlenyana (3482 m n.p.m.), ale warto wyróżnić jeszcze Giant’s Castle (3312 m n.p.m.) oraz Cathedral Peak (3300 m n.p.m.). Utworzone na terenie gór rezerwaty przyrody oraz parki, w tym Park Narodowy Gór Smoczych wraz z Transgranicznym Obszarem Ochrony Przyrody Maloti-Drakensberg wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Smocze Góry oddziałują znacząco na klimat Południowej Afryki. Łańcuch górski zatrzymuje wilgotne masy powietrza, które niesione są przez wiatry znad Atlantyku oraz ciepły Prąd Mozambicki. W rezultacie na południu kontynentu wytworzył się klimat śródziemnomorski.

Kiedy najlepiej odwiedzić Smocze Góry?

Mgła w Górach Smoczych

W Góry Smocze najlepiej wybrać się latem (grudzień-luty), gdyż dni są wtedy najdłuższe. Zimą szlaki mogą być pokryte śniegiem, przez co dostęp do niektórych miejsc jest ograniczony.

Góry Smocze – baza noclegowa

namiot w górach

Drakensberg oferuje wiele możliwości noclegowych o różnym standardzie. Możecie zatrzymać się w luksusowym hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, polu kempingowym, czy spędzić noc na farmie. Natomiast będąc na szlaku, najpopularniejszą opcją jest spanie w jaskiniach lub namiocie.

Zagrożone gatunki zwierząt w Drakensberg

Podczas wędrówki po Górach Smoczych macie szanse zobaczyć kilka gatunków fauny zagrożonej wyginięciem, w tym m.in.:

  • Orłosęp Brodaty. To gatunek ptaka padlinożernego. Można zwabić go padliną i następnie obserwować ze specjalnie wyznaczonych kryjówek.
  • Elandy. To największe afrykańskie antylopy. W celu ochrony tych ssaków założono rezerwat Giant’s Castle, znajdujący się przy wschodniej granicy z Lesotho.

Elend

Buszmeni w Górach Smoczych

Dawniej Południową Afrykę zamieszkiwało plemię Khoisan. Żyli oni w jaskiniach. Wewnętrzne ściany dekorowali przeróżnymi malowidłami. Były to przede wszystkim wizerunki zwierząt, na które polowali i które czcili, m.in.: żyrafy, pytony, antylopy, czy słonie. Wykonując malunki, chcieli oddać swego rodzaju hołd gatunkom zamieszkującym okoliczne tereny. To tworzenia sztuki wykorzystywali trwałe farby zrobione z mieszanek roślin i substancji odzwierzęcych. Byli to niezwykle uzdolnieni ludzie, ale i mocno wierzący. O wschodzie słońca śpiewali i tańczyli, modląc się do bogów nieba. Niestety plemię zostało brutalnie wymordowane przez białych, którzy skolonizowali obszar.

Największe atrakcje Północnych Gór Smoczych

  1. Pradawne malowidła skalne. Można je zobaczyć w wielu górskich jaskiniach. O szczegółowe informacje najlepiej pytać w okolicznych muzeach oraz centrach sztuki.
  2. Amfiteatr, czyli łańcuch wysokich skał bazaltowych o długości 5 kilometrów, wysoki na ponad 1000 m.
  3. Tablica, która upamiętnia miejsce schwytania Winstona Churchila. Widnieje na niej napis: „Tablica ta znajduje się w miejscu, w którym został zniszczony pociąg pancerny i został pojmany Winston Churchill przez Burskie siły. 15.10.1899”.
  4. Wodospad Tugela, o wysokości prawie 1000 metrów. Imponująca kaskada wodna spływa wzdłuż granitowej skały ze szczytu Mont-aux-Sources.
  5. Mont-aux-Sources, czyli imponująca góra o wysokości 3282 m n.p.m.

Najlepsze szlaki trekkingowe Gór Smoczych

szlak trekkingowy

W Drakensberg znajdziecie bardzo dużo tras pieszych, o różnym stopniu trudności. Są tu zarówno łatwe, kilkugodzinne szlaki dla początkujących piechurów, jak i bardziej ambitne trasy dla doświadczonych. Poza trekkingiem można wybrać się na przejażdżkę konną po specjalnie wyznaczonych ścieżkach, wycieczkę baldachimem czy spływ górski. Warto także wziąć udział w zajęcia z lokalnej sztuki i rzemiosła.

Rainbow Gorge Trail

kanion z górach

Malowniczy szlak biegnący wzdłuż rzeki Ndumeni. Dookoła roztaczają się widoki na niezwykłe formacje skalne, wiry wodne oraz wodspady. Miejscami ścieżka wiedzie w pośród gęstego i ciemnego lasu, w którym znajduje się imponująca roślinność, np. drzewa Yellowwood. Trasa nie jest wymagająca, idealna dla rodzin z dziećmi.

  • Początek szlaku: Cathedral Peak Hotel lub Didima Camp
  • Czas przejścia: ok. 5 godzin
  • Poziom trudności: łatwy

Battle Cave Walk

malowidła pradawne

Głównym celem tego malowniczego szlaku jest Battle Cave. To ogromna płyta z piaskowca, pokryta malowidłami Buszmenów. Do jaskimi możecie dostać się jedynie z przewodnikiem z Injisuthi Camp. Początkowo ścieżka biegnie w dół. Dochodzicie do pierwszego mostu nad rzeką, a następnie wędrujecie wzdłuż wody łagodnie, pnąc się jednocześnie do góry. Battle Cave znajduje się kilka kilometrów za skrzyżowaniem rzek Mbovaneni oraz Injisuthi. Na płycie skalnej widnieją przede wszystkim rysunki antylop Eland, czczonych przez lud San. Są tam także dwa malunki nosorożca oraz wizerunek hybrydy człowieka-antylopy. Po prawej stronie jaskini mieści się malowidło przedstawiające polujących Buszmenów.

  • Początek szlaku: Injisuthi Camp
  • Czas przejścia: ok. 5 godzin
  • Poziom trudności: umiarkowany

Sugar Loaf Trail

Ścieżka początkowo pnie się dość stromo w górę. W pewnym momencie dochodzicie do grzbietu piaskowca. Następnie szlak prowadzi Was przez Sugar Loaf Gap aż na szczyt płaskowyżu. Widoki w dół doliny zapierają dech w piersiach. Wiosną możecie dostrzec pola kwitnących fiołków Barleria Monticola. Warto podejść nieco wyżej, do wierzchołka Sugar Loaf, skąd można zaobserwować sępy unoszące się ponad górami.

  • Początek szlaku: resort The Cavern
  • Czas przejścia: ok. 4 godziny
  • Poziom trudności: umiarkowany

Giant’s Cup Trail

góry smocze

To najpopularniejszy wielodniowy szlak na terenie uKhahlamba Drakensberg Park. Cała trasa jest bardzo dobrze oznakowana. Ścieżka wiedzie wzdłuż skał piaskowca, przechodzi przez górskie łąki i potoki. Po drodze mijacie mnóstwo punktur widokowych, z których roztaczają się malownicze krajobrazy. Możecie odwiedzić także jaskinie z buszmeńskimi malowidłami. Podczas wędrówki macie szansę zobaczyć przeróżne gatunki zwierząt, m.in.: Myszołowy Przylądkowe, Elandy, Orła Czarnego, Orłosępy, czy Błękitne Żurawie. Pierwszego dnia docieracie do Ngenwa, drugą noc spędzacie w Mzimkhulwana Hut, natomiast ostatnią w Killiecrankie.

  • Początek szlaku: Premier Resort Sani Pass
  • Czas przejścia: 3-4 dni
  • Poziom trudności: umiarkowany

Mnweni Pass i Rockeries Pass

Ta trasa trekkingowa przecina najpiękniejsze, a jednocześnie najbardziej dzikie rejony Gór Smoczych. Pierwszego dnia wędrujecie po wysokich wzgórzach, natomiast noc spędzacie przed wejściem na przełęcz Fang, nieopodal skrzyżowania rzek Mnweni oraz Mubudini. Namiot najlepiej rozbić poza główną drogą, gdyż nocą grasują w okolicy złodzieje krów i przemytnicy marihuany.

Nazajutrz droga prowadzi Was wzdłuż rzeki. W pewnym momencie dochodzicie do przełęczy. Czeka Was teraz wspinaczka 800 m do góry na odcinku 1,5 km. Jednak wysiłek zostaje zrekompensowany przez spektakularne widoki, które rozpościerają się dookoła. To idealne miejsce na podziwianie zachodu słońca. Szczyt skarpy jest kolejną bazą noclegową. Nazajutrz ruszacie w kierunku szczytu Rockeries Pass. Po drodze przekraczacie niewielki strumień. Warto tu uzupełnić zapasy wody. Wędrując wzdłuż przełęczy Rockeries, można zaobserwować gniazda sępów, które zbudowane są na klifach. Droga powrotna biegnie przy rzece Thonyelana, gdzie możecie wykąpać się w naturalnych, skalnych basenach.

  • Początek szlaku: Mnweni Cultural Centre
  • Czas przejścia: 3 dni
  • Poziom trudności: umiarkowany

Amphitheatre Hike

Amphitheatre

Amfiteatr to spektakularna formacja skalna. Wysoki na 1200 m, ciągnący się przez 5 km jest najbardziej rozpoznawalnym punktem orientacyjnym w Górach Smoczych.

Początkowo szlak pnie się stromo ku górze szeregiem zygzaków. Docieracie do podnóża góry Sentinel, gdzie warto odpocząć po dość dużym wysiłku. Następnie kierujecie się wzdłuż klifów do aż do drabiny, która prowadzi na szczyt Amfiteatru. Na górze skręcacie w lewo i maszerujecie przez pół godziny do punktu, gdzie wypływa rzeka Tugela. Znajduje się tutaj drugi najwyższy na świecie wodospad. Dookoła roztaczają się niesamowite krajobrazy. Uwaga: szlak w końcowym odcinku jest trudny technicznie. Osoby niedoświadczone powinny wynająć przewodnika.

  • Początek szlaku: Parking Sentinel w Maloti Drakensberg Transfrontier Conservation Area
  • Czas przejścia: 7 godzin
  • Poziom trudności: trudny

Icidi Gorge

Szlak jest trudny technicznie i wymaga umiejętności wspinaczkowych. Wędrówka rozpoczyna się od trasy numer 5 (Amphitheatre Hike) i wiedzie aż do wodospadu Tugela. Stąd kierujecie się na południowy-wschód, w stronę Icidi Gorge. Przechodzicie przez pokryte trawą równiny Lesotho. Nie ma tu jasno wytyczonej ścieżki. Trzeba posiadać mapę i wykazać się umiejętnościami nawigacyjnymi. Szczyt Icidi Gorge ma dość sporą powierzchnię. Znajduje się tutaj sporo jaskiń, w których warto spędzić noc.

Nazajutrz maszerujecie w dół stromego wąwozu. Od tego momentu szlak staje się łatwiejszy. Wędrujecie malowniczymi dolinami, mijając po drodze tradycyjne wioski Zulu. Finalnie dochodzicie do Mnweni Cultural Center. Uwaga: szlak obejmuje sąsiedni kraj, Lesotho. Nie pokonujecie oficjalnie przejścia granicznego, ale wymagane jest posiadanie wizy.

  • Początek szlaku: Parking Sentinel w Maloti Drakensberg Transfrontier Conservation Area
  • Czas przejścia: 3 dni
  • Poziom trudności: ekstremalnie trudny

The Bell Traverse

panorama w górach

Początkowo pniecie się do góry stromymi serpentynami wzdłuż ścieżki Cathedral Peak. Łącznie czeka Was około 10 km wspinania. Finalnie docieracie na Bugger Gully, skąd wiedzie właściwy szlak „The Bell Traverse”. Spędzacie tu pierwszą noc.

The Bell Traverse to krótka, ale bardzo stroma ścieżka, znajdująca się u podnóża szczytu Cathedral. Trasa wije się do góry między Twins, The Bell i Mitr, aż do wierzchołka Mlambonja Ravine. Dookoła roztaczają się widoki na bajeczną, górską scenerię. Szlak nie jest polecany osobom, które cierpią na lęk wysokości. Występuje tutaj duża ekspozycja i ciągle stąpacie ponad przepaściami. Kolejny nocleg można spędzić w Bell Cave (połowa drogi) lub nieco dalej w Twins Cave. Droga powrotna wiedzie stromą ścieżką przez wąwóz. Jeśli nie zdążycie dotrzeć z powrotem przed zmierzchem, to idealną bazą noclegową będzie jaskinia Xeni.

  • Początek szlaku: Hotel Cathedral Peak
  • Czas przejścia: 3-4 dni
  • Poziom trudności: ekstremalnie trudny

Góry Smocze – informacje praktyczne

góry smocze

  • Na wiele szlaków trekkingowych potrzebne jest zezwolenie lub trzeba wynająć przewodnika. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej parku.
  • Walutą obowiązującą w RPA jest Rand południowoafrykański (ZAR). Dla przykładu 10 zł to ok. 2,20 ZAR.
  • Wybierając się do RPA z niepełnoletnim dzieckiem, należy mieć ze sobą jego paszport, a także oryginalny odpis aktu urodzenia przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Jeśli z dzieckiem podróżuje tylko jeden z rodziców, to musi posiadać dodatkowo notarialną zgodę na podróż od drugiego rodzica (także przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego) oraz kopię jego dowodu tożsamości wraz z numerem telefonu.

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com