Różnorodność terenu, piękne widoki i większe oraz mniejsze szczyty. Niejedna osoba w taki sposób opisze Góry Sowie. Rzeczywiście właśnie tutaj co roku przyjeżdża mnóstwo turystów, którzy są spragnieni górskich wycieczek. Wcale nie muszą one się kojarzyć tylko ze wspinaniem się na szczyty. Góry Sowie pozwalają nam zobaczyć wiele zamków, twierdz, co też będzie atrakcją dla turystów. Kontakt z dawną historią dużo nas nauczy. Wystarczy spakować plecaki i wybrać się całą rodziną na piękną wycieczkę. Skoro Góry Sowie mają tak piękną okolicę to przekonajmy się, co warto tutaj zobaczyć.
Spis treści
Góry Sowie – co warto zobaczyć?
Góry Sowie są częścią Sudetów Środkowych. Jeśli spojrzymy na mapę, to znajdziemy je właśnie tutaj. Uważa się je za najstarsze góry w Polsce a nawet w Europie. Jak widać góry mają bogatą historię z powodu ogromu lat swojego istnienia. Ich wiek ocenia się na 2,5 miliarda lat. Rozciągają się na przestrzeni 26 kilometrów od Gór Wałbrzyskich. Region w którym znajdują się Góry Sowie, słynie z różnorodnej rzeźby terenu. To sprawi, że nie będziemy się nudzić podczas spacerów w tym pięknym regionie.
Na pewno przyjemnością dla nas będzie wędrowanie wzdłuż dolin, jakie się tutaj rozciągają. Trasa nie będzie wymagająca, więc każdy sobie z nią poradzi. Podczas spaceru na pewno natkniemy się na liczne górskie strumienie. Typowo górskie panoramy będą zapierały nam dech w piersiach. Przyroda w okolicy jest przepiękna i może ją podziwiać na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Kontakt do obiektów czy trochę informacji o szlakach znajdziemy w internecie. Skoro powiedzieliśmy, że mamy możliwość podziwiać tutaj prawdziwe góry to poznajmy niektóre mające niewiele m n p m szczyty Gór Sowich.
Spotkanie z Wielką Sową
Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa. To góra o wielkości 1015 m n p m. Gdy się dostaniemy na ten wierzchołek dostrzeżemy kamienną wieżę widokową. Ma ona 25 metrów wysokości i rzeczywiście prezentuje się idealnie na Wielkiej Sowie. Już podczas wdrapywania się na szczyt będziemy mieli ją przed oczami. Kontakt praktycznie z samymi chmurami pozwoli nam odpoczywać. Jest to idealny punkt do podziwiania rozległej panoramy. Jeśli trafimy na świetną pogodę to będziemy mogli podziwiać z Wielkiej Sowy całe Sudety. Na pewno się zatrzymamy i zerkniemy na piękno, jakie się przed nami roztacza. Warto dlatego przemyśleć, kiedy staniemy na Wielkiej Sowie.
Wieża na Wielkiej Sowie jest otwarta od maja do października w godzinach 9.30-19.00. Dostaniemy się na wieżę, gdy kupimy bilet. Jego cena to 4 zł normalny oraz 2 zł ulgowy. Pewnie będziemy chcieli zakupić sobie pamiątki i będzie taka możliwość. Wielka Sowa i jej wieża to słynne atrakcje, więc nie może nas tutaj zabraknąć. Na szczycie Wielkiej Sowy mamy możliwość odpoczywać, podziwiać krajobrazy na ławkach przy stołach. Wiele osób z pewnością ucieszy się z opcji skorzystania z paleniska z rusztem.
Wizyta na Wielkiej Sowie na pewno będzie miłym wspomnieniem. Góry Sowie to przystępne pasmo górskie także dla rodzin, ponieważ trasy wędrówki są łagodne i łatwe do pokonania. Z pewnością Wielka Sowa to osiągalny cel nawet dla dzieciaków. Nie musimy tutaj wdrapywać się na wiele m n p m. Wakacje to idealny czas, by zobaczyć tę górę. Wielka Sowa czeka na nas z otwartymi ramionami.
Niepozorna Mała Sowa
Będąc w Górach Sowich na pewno chcemy stanąć na wszystkich szczytach, jakie są dla nas dostępne. Nie mają one wielu m n p m, więc trasy nas zbytnio nie zmęczą. Schodząc z Wielkiej Sowy z pewnością będziemy już zachwyceni okolicą i panoramami, jakie się przed nami roztaczają. Cały czas mamy je w pamięci i szybko w którymś momencie dochodzimy do Małej Sowy. Szczyt napotkamy idąc w dół żółtym szlakiem. Nie wyróżnia się on jakoś szczególnie, więc musimy być uważni, by go nie przeoczyć. Najwyższy punkt znajduje się tuż obok małej grupy skał. Mała Sowa ma 972 m n p m i jest porośnięta lasem. Warto zwrócić uwagę na tę niewielką górę. Las i zieleń sprawiają, że góra ma swój nietypowy charakter i tylko z pozoru jest nieatrakcyjnym obiektem.
Środek Gór Sowich – Kalenica
W momencie, gdy znajdziemy się w samym centrum Gór Sowich mamy możliwość spotkać się z trzecim co do wielkości szczytem – Kalenicą. Góra o wysokości 964 m n p jest gęsto porośnięta świerkowym lasem. Właśnie tutaj warto złapać głęboki oddech i poczuć las całym sobą.
Na ten wierzchołek wdrapują się liczni turyści i między innymi powodem jest obecność wieży widokowej, wybudowanej w 1933 roku. Stalowa wieża o wysokości 14 metrów pozwala nam poznać wyjątkowe walory widokowe okolicy. Na pewno poświęcimy na to chwilę czasu i zerkniemy na całe Góry Sowie. Będziemy mieli także możliwość wpisać się do zeszytu i zaznaczyć swoją obecność w tym miejscu. Obok wieży widokowe znajduje się drewniana turystyczna drewniana wiata. Na nią na pewno też zwrócimy uwagę. Warto wiedzieć, iż na prawie 30 hektarach szczytu są ściśle chronione karłowate buki sudeckie.
W zachodniej okolicy szczytu znajdziemy Dzikie Skały. To duże skupisko skał osiągających miejscami 8 metrów wysokości. Na najwyższej z nich przed wojną znajdował się punkt widokowy. Jednak nie zachował się on do dzisiejszych czasów. Na te skały na pewno też zerkniemy podczas pobytu na 964 m n p m czyli na Kalenicy. To ważny punkt zwiedzania Gór Sowich. Spotkanie ze skałami i przyrodą zapadnie nam w pamięć.
Nic nie widać – Słoneczna
Góry Sowie obfitują w szczyty i choć nie mają one wielu m n p m, to przyjemnością jest podziwianie każdego z nich. Te wierzchołki mają w sobie coś wyjątkowego. Schodząc z Kalenicy natkniemy się na szczyt Słoneczna. Przejdziemy tylko około 800 metrów z Kalenicy w dół w kierunku zachodnim i jesteśmy na miejscu. Do Słonecznej zaprowadzi nas ten sam żółty szlak. Szczyt Gór Sowich został gęsto porośnięty lasem i przez to nie jest atrakcyjnym miejscem dla turystów. Na szczycie nie ujrzymy raczej zbyt wielu pięknych widoków, jedynie stare kamienne oznaczenia rewirów leśnych. Jednak szlaki turystyczne prowadzą przez to miejsce. Gory Sowie posiadają różnorodne szczyty, także te z których niewiele ujrzymy.
Niedostępna Grabina
Góry Sowie potrafią zaskoczyć, bo z niektórych szczytów za wiele nie ujrzymy i okazuje się, że też nie na każdy uda się nam dostać. Właśnie takim szczytem w Górach Sowich jest Grabina. Wierzchołek ma 943 m n p m. Na Grabinę nie wiedzie żaden z wytyczonych szlaków turystycznych. Szlak zielony co prawda omija go łukiem w odległości 400 metrów, ale i tak nie mamy żadnej możliwości dostać się na górę. Jedynie idąc tym szlakiem napotkamy leżące w sąsiedztwie Grabiny Lisie Skały. Niestety musimy nacieszyć się tylko tym. Widok tej jednej z największych i najrozleglejszych sowio-górskich grup skalnych na pewno nas ucieszy. Zobaczymy kolejny ciekawy obiekt Gór Sowich. Warto wspiąć się na 943 m n p m.
Porośnięty lasem Rymarz
Chcąc zaliczyć całą kolekcję szczytów Gór Sowich nie możemy pominąć Rymarza. Wierzchołek ma 913 m n p m i przez niego również nie przechodzi żaden szlak turystyczny. Ale nie musimy się zbytnio martwić, ponieważ za wiele nie tracimy. Góry Sowie atrakcje jeszcze przed nami. Szczyt jest porośnięty lasem i nie posiada żadnych walorów widokowych. Jedynie na zachodnim zboczu góry znajdziemy schronisko Zygmuntówka. Zostało ono wybudowane jeszcze przed wojną, więc jest w nim odrobina historii. Obok schroniska ujrzymy stoki narciarskie z wyciągiem orczykowym długości 760 metrów. Z pewnością Rymarz cieszy się z obecności pobliskiego schroniska i stoków.
Wspinaczka w Górach Sowich
Osoby, które wędrują po Górach Sowich na pewno natkną się na czerwony szlak. Idąc nim jedynie 700 metrów na południe od Kalenicy spotkamy szczyt Żmij. Góra ma wysokość 887 m n p m i choć została trochę zapomniana przez turystów, to warto się dostać właśnie tutaj. Będziemy mogli wtedy podziwiać częściową panoramę wschodnich Gór Sowich. Skoro też nie każdy zna ten szczyt na pewno tutaj nie natkniemy się na tłumy turystów, co dla niektórych może być dużym plusem.
Na tym szczycie znajduje się polana, z której startują paralotniarze oraz największa w Górach Sowich grupa skał o tej samej co szczyt nazwie. Skały na Żmiju to raj dla wspinaczy, bo właśnie tutaj można uprawiać wspinaczkę. Mamy do dyspozycji kilka dróg wspinaczkowych. Ich stopień trudności jest zróżnicowany, więc każdy znajdzie odpowiednią skałę dla siebie. Góry Sowie i ich Żmij to świetna atrakcja dla turystów.
Piękny zabytek – twierdza Srebrna Góra
Na granicy Gór Sowich i Bardzkich znajdziemy Srebrną Górę, która jest nazywana Perłą Gór Sowich. Mała przepiękna miejscowość z pewnością jest jedną z atrakcji tego regionu. Jak najbardziej warto się tutaj wybrać przy okazji wizyty w Górach Sowich. Magiczny klimat tego miejsca z pewnością oczaruje wszystkich, którzy zagoszczą w tym miejscu. Niejeden mówi, że chciałby zostać tutaj na zawsze. Miejsce ma w sobie coś niesamowitego.
Srebrna Góra obecnie jest wsią i liczy około 1 500 mieszkańców. Niepozorny niewielki obszar ma jednak w sobie wiele uroku. Oryginalna i małomiasteczkowa zabudowa Srebrnej Góry przypomina nam, że tutaj świetnie rozwinęła się sieć turystyczna. Co roku mnóstwo osób spędza tutaj swój czas wolny. Srebrna Góra jest położona na wysokości około 400 m n p m do około 600 m n p m. Jej najwyższe wzniesienie to Góra Warowna (686 m n p m).
Srebrna Dolina jest położona wzdłuż głębokiej i wąskiej doliny, co sprawia, że okolica jest bardzo zielona i urokliwa. Spacery w tym miejscu to coś niesamowitego i na pewno będziemy mogli tutaj odpoczywać. Warto dotrzeć na słynne 686 m n p m.
Największa górska twierdza w Europie
Góry Sowie przyciągają swoim urokiem i licznymi niewielkimi szczytami Sudetów, ale tutaj również możemy zobaczyć masę zabytków. Jednym z nich jest Twierdza Srebrna Góra. Unikatowy obiekt w skali dziedzictwa kulturowego Europy to jedna z atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza Srebrna Góra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortów. Będąc w tym miejscu nie pominiemy tego obiektu. Z pewnością szybko go dostrzeżemy swoim wzrokiem. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortów i kilku bastionów.
Główny jej trzon tworzy zespół bastionów z Donjonem w środku. Obiekt z pewnością ma w sobie wiele historii i o tym wszystkim opowiedzą nam przewodnicy. Jak najbardziej warto tak zaplanować swoją wycieczkę po Górach Sowich, by dotrzeć także tutaj. Zabytki to także jedna z atrakcji i skarbów, jakie posiadają Góry Sowie. Zdecydowanie musimy je odkryć. Informacje czy kontakt o nich znajdziemy m in w przewodnikach czy internecie. W tym celu warto zerknąć na część informacji, jakie mamy w sieci.
Pałac w Jedlince
Góry Sowie słyną również z tego, że w tej okolicy historia jest bardzo bogata i mamy możliwość zobaczyć liczne zabytki. Jednym z nich jest Pałac w Jedlince. Obiekt powstał około XIII wieku. Podobno na miejscu pałacu istniał obronny ogródek zbudowany przez Bolka I. Nie istnieją żadne pozostałości tej budowli, lecz w tej części Gór Sowich będziemy mogli się zapoznać z historią tego miejsca. Obecnie na miejscu ogródka znajduje się budynek zwany dworem. Dzisiaj mamy możliwość podziwiać piękny pałac. Jest on dostępny dla turystów i co roku zjeżdżają tutaj tłumy, które podziwiają Góry Sowie i nie mogą pominąć tego obiektu. W tym celu można wygospodarować trochę czasu na zwiedzanie. Kontakt i informacje o dojeździe znajdziemy na pewno na stronach internetowych. Szlaki turystyczne znajdują się w tej części Gór Sowich, więc można na chwilę z nich zboczyć.
Opuszczony zamek w Mokrzeszowie
Osoby dla których historia to świetna pasja na pewno docenią wizytę w okolicy Gór Sowich. Tutaj naprawdę mamy możliwość poznać liczne zabytki, które kryją w sobie niezapomnianą historię. Także Góry Sowie to nie tylko szlaki turystyczne, ale też warto udać się w ten rejon w celu podziwiania zabytków.
Mokrzeszów to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, położona raptem 10 km od bardzo znanej Świdnicy. Na pewno tutaj trafimy z tego miasta. Właśnie tutaj znajdziemy dość sporą budowlę z charakterystycznej żółtej cegły. Ten dawny szpital a obecnie pałac w Mokrzeszowie słynie jako ciekawostka tego regionu. Opustoszałe dziś korytarze mają w sobie historię tej części Polski.
Pałac w Mokrzeszowie został wzniesiony w stylu neogotyckim, co sprawia, że jak na niego spojrzymy to od razu dostrzeżemy tę specyfikę. Budowla wcześniej funkcjonowała jako szpital Zakonu Kawalerów Maltańskich prowincji śląskiej. Powstał tutaj dom starców i lecznica dla rannych w I wojnie światowej. Jak widać obiekt kryje w sobie niesamowitą historię. Od 1918 roku w szpitalnych murach urządzono sanatorium. Historia obiektu ciągnie się od wielu lat. Kupiec pałacu musiał go opuścić i od 1938 roku obiekt pozostaje wyłączony z użytku. Obiekt jest jednak w naprawdę dobrym stanie i wiele osób chętnie go obejrzy, gdy będzie zwiedzać Góry Sowie. Jak najbardziej jest to atrakcja godna zobaczenia. Warto znaleźć na to czas. Kontakt i dużo informacji o zwiedzaniu na pewno znajdziemy wi sieci. Część trasy możemy przeznaczyć na podziwianie takich obiektów.
Zamek w Bolkowie
Góry Sowie to ewidentnie piękna okolica i nie tylko ze względu na liczne szczyty i szlaki turystyczne, ale też bogata historia okolica przyciąga turystów. W wakacje z pewnością poświęcimy czas, by zobaczyć choć część z nich. Piękną budowlą jest Zamek w Bolkowie.
Nad miasteczkiem położonym na trasie Jelenia Góra – Wrocław góruje Zamek w Bolkowie. Nietrudno go zauważyć przejeżdżając główną drogą. Zamek powstały w XIII wieku odznacza się rzadką w Polsce konstrukcją wieży. Budowla to piękna historia. Obiekt przetrwał liczne napady i przebudowy. Dziś możemy podziwiać jego piękno. Z zamku pozostały ruiny, ale wciąż są atrakcyjne dla turystów. Z pewnością także dzieci będą zadowolone z wizyty w tym obiekcie. Na zamku w Bolkowie kilka razy do roku odbywają się pokazy walk rycerskich, jak i koncerty muzyki gotyckiej. Budowlę możemy zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków. Jak najbardziej warto udać się tutaj w tym celu. Wystarczy znaleźć kontakt do właścicieli obiektu i ruszać w drogę. Historia obiektu nas zachwyci.
Pałac Brzeźno
Wizyta w Górach Sowich wiąże się z zerknięciem także na to, jaka historia jest związana z tym regionem i okolicznymi zabytkami. Z pewnością warto odwiedzić położony 30 km od Wrocławia Pałac Brzeźno. Pałac położony jest wśród wiosek, więc możemy sprawdzić kilka informacji oraz kontakt do tego obiektu, by bez problemu tu dojechać. Pobyt w pałacu może nie należy do najtańszych, ale trzeba powiedzieć, że w jego części znajdziemy 18-sto dołkowe pole golfowe. Ta atrakcja przyciąga turystów i miłośników golfa. Obiekt jest wyposażony w strefę wellness oraz tężnie solankowe. Ciekawostką na pewno okaże się prysznic wrażeń. Zabawa przy nim jest przednia, ale to warto sprawdzić samemu. Aktywne osoby docenią obecność tutaj saun, siłowni i pomieszczeń relaksu. Zabytkowy pałacyk może być również punktem wycieczki w Góry Sowie.
Kompleks Riese – co warto zobaczyć?
Góry Sowie kryją w sobie niesamowite historie i jak najbardziej warto je zgłębić podczas spacerów w tej okolicy. Słynnym pobliskim obiektem jest kompleks Riese. Właśnie tutaj znajduje się niedokończony projekt górniczo-budowlany nazistowskich Niemiec. Mówi się, iż miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera. Właśnie z tego powodu co roku obiekt zwiedza wielu miłośników historycznych miejsc.
Nazistowskie Niemcy przeniosły dużą część swej strategicznej produkcji zbrojeniowej w Sudety. Stąd obecność potężnych bunkrów i budowli podziemnych zawierają także Góry Sowie. Prace zostały tylko w części wykonane i część z nich obejmowała także zamek Książ. Wiele tuneli podziemnych zostało wysadzonych.
Plany obejmowały potężne prace na terenie zamku Książ. Zamierzano utworzyć wielkie przestrzenie pod zamkiem. Tunele i sale podziemne miały zaistnieć w kilku miejscach na terenie Gór Sowich. Z pewnością była to najkosztowniejsza budowa kwater wojskowych i obiektów strategicznych ówczesnych Niemiec. Koszty są tak duże, że aż trudno je oszacować historykom. Rozmach budowlano-inżynierski był wówczas na najwyższym dostępnym poziomie.
Prace objęły swoim zasięgiem kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych na stokach gór: Włodarz, Jedlińska Kopa, Dział Jawornicki, Moszna, Osówka, Soboń, Gontowa. Zbocza gór były nawiercane i otwory w skałach rozsadzano materiałami wybuchowymi. W ten sposób powstawały sztolnie i komory. Całość uzbrajano w potężne sieci infrastruktur drogowych, kolejowych, a także wodociągowych, kanalizacyjnych i energetycznych. Ocenia się, iż połowa podziemnych korytarzy nie została znaleziona.
Prace adaptacyjne, jakie miały miejsce także w pobliżu zamku Książ doprowadziły do tego, że niektóre skały zostały zniszczone. Ucierpiały elementy dekoracyjne oraz podłogowe. Jednak na szczęście najważniejsze prace odbyły się poza bryłą samego zamku przez co nie ucierpiał on zbytnio. Pod ziemią w okolicy stworzono przynajmniej dwa poziomy kuluarów i komór połączonych z piwnicami zamku. To pokazuje, jak duże to było przedsięwzięcie.
Zachowane do dzisiaj pozostałości po kompleksie Riese są zwiedzane przez turystów i amatorów obiektów wojskowych. Osoby kochające historię na pewno tutaj zawitają przy okazji zwiedzania Gór Sowich. Duża część podziemnych sztolni jest zamknięta, ponieważ wejście grozi wypadkami. Jednak co roku znajdują się odważne osoby, które zwiedzają Riese. Konieczny będzie kontakt do obiektu i wtedy dowiemy się, kiedy najlepiej zwiedzać. Miejsce z pewnością zostanie nam w pamięci.
Sowiogórska kolej zębata
Zwiedzając z dziećmi Góry Sowie na pewno szukamy atrakcji, które choć na chwilę przykują ich uwagę i zapadną w pamięć, a także będą miały w sobie element edukacyjny. W takim razie warto zobaczyć zapomnianą Sowiogórską Kolej Zębatą, która została wybudowana na przełomie XIX i XX wieku. Przyczynili się do tego mieszkańcy. Teren nie jest zbytnio atrakcyjny i przyjazny dla kolei, więc prace byłt dość ciężkie. W niektórych miejscach trzeba było za pomocą ładunków wybuchowych tworzyć wąwozy, a w innych budować wysokie wiadukty. Zastosowano szynę zębatą, która pozwoli się poruszać także wtedy, gdy trzeba podjechać pod górę. To bardzo ułatwia wciąganie pod górę.
Kolej Sowiogórska połączyła kopalnie Nowej Rudy z zagłębiem włókienniczym Pieszyc i Bielawy. Dzięki temu węgiel z kopalni docierał szybciej do fabryk produkujących tkaniny i do elektrowni. Takie usprawnienie jak najbardziej się sprawdziło. Tory kolejki sowiogórskiej mają łączną długość 75 km, jednak teraz kolej jest zamknięta. Funkcjonowała do lat 30 XX wieku. Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości po kolei. Ścieżka edukacyjna „Zębata” poprowadzi nas przez najbardziej malownicze okolice. Zobaczymy tutaj te zabytki. Po dość ostrym zejściu znajdziemy się pod 27 metrowym wiaduktem. To robi wrażenie. Przyjemnością będzie zobaczenie kolei.
Góry Sowie – noclegi w okolicy
Góry Sowie to nie tylko szczyty i wędrówka po górach, ale mamy też możliwość zobaczyć część pięknych zabytków. Jeśli tylko mamy czas to warto zgłębić teren Sudetów. Góry Sowie to z pewnością świetny rejon na wycieczkę z całą rodziną. Warto tutaj spędzić weekend czy wakacje. Bogata w piękne obiekty okolica czeka na nas z otwartymi ramionami. Na pewno nie będziemy żałować przyjazdu w ten rejon. Jednak żeby był to mile wspominany czas musimy także znaleźć dobre miejsce na nocleg Góry Sowie.
Noclegi Góry Sowie mamy do dyspozycji w licznych agroturystykach, jakie znajdziemy w okolicy. Z pewnością znajdziemy kontakt w internecie do najlepszych miejsc w tym rejonie. W miejscach takich jak Sokolec, Jugów, Szczawno-Zdrój, Pieszyce będziemy mieli okazję się zatrzymać. Dobra lokalizacja noclegu pozwoli nam zwiedzać okolicę Gór Sowich. Jak najbardziej dlatego warto dobrze się zastanowić, w którym miejscu się zatrzymamy.
Wycieczka w Góry Sowie
Każdy kto chce mieć kontakt z Górami Sowimi musi na to wygospodarować trochę czasu, ale na pewno nie będzie tego żałować, bo okolica jest przepiękna. Góry kryją w sobie niesamowite historie i także z tego powodu warto wybrać się w ten rejon. Atrakcją dla dzieci ale nie tylko będzie podziwianie licznych obiektów takich jak zamki i pałace. Przy pięknej pogodzie można świetnie spędzić czas w tej okolicy. Kontakt z przyrodą w tym miejscu pozwoli nam się relaksować i ładować akumulatory. Jak najbardziej warto poznać bliżej piękno Gór Sowich podczas wycieczki. Pora pakować plecak i ruszać w góry ku przygodzie.
Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl
Chcesz dowiedzieć się więcej o górach w Polsce?
Przeczytaj nasz artykuł – Góry w Polsce – Opis Pasm Górskich, Najwyższe Szczyty, Przewodnik turystyczny