Vibram: buty ze słynną podeszwą najlepsze w góry!

O tym, jak ważne jest dobre obuwie w górach, mogliście przeczytać w każdym naszym tekście. Powtarzamy to do znudzenia! Natomiast robimy to w dobrej wierze: chcemy, by Wasze spotkania z naturą były naprawdę udane i pozbawione nieprzyjemności. Stąd dzisiejszym tematem będą…buty. Nie byle jakie, bo ze słynną podeszwą Vibram! Jeśli chcecie wiedzieć więcej o tym, jakie cudowne właściwości ma słyna podeszwa Vibram i jaki rodzaj obuwia w góry wybrać, zapraszamy do czytania!

Podeszwa Vibram, co to jest?

Słynna podeszwa Vibram to właściwie cała seria podeszew, które swój początek miały już wiele dziesiątek lat temu. Konsumenci skupiają się przede wszystkim na jakości lub estetyce (ale to raczej nie w przypadku miłośników wspinaczek po górach) obuwia. Sami przyznacie, że nie potrafimy wymienić wszystkich kolekcji ulubionego producenta. Kojarzymy po prostu markę. Ta zasada sprowadziła różne modele obuwia jednego producenta do skojarzenia z jedną nazwą: Vibram.

Dzisiaj podeszwa Vibram jest obecna nie tylko w butach włoskiego producenta Vitale Bramaniego, ale również w modelach pochodzących od innych znanych marek, zwłaszcza specjalizujących się w wyposażeniu w góry.

Vibram: historia marki

O początkach marki Vibram warto wspomnieć, ponieważ projekt wyjątkowej podeszwy nie wziął się z powietrza. Podeszwa Vibram powstała z historii, którą mogło napisać tylko prawdziwe życie. Autorem kultowej dzisiaj marki był Włoch: Vitale Bramani. Młody mężczyzna był prawdziwym miłośnikiem gór i doświadczonym alpinistą. Mimo doskonałej znajomości górskich terenów, Vitale Bramani nie mógł cieszyć się tak dobrym wyposażeniem, jakie mają współcześni alpiniści. Te braki zaowocowały szczególnie przykrym wypadkiem, kiedy na szlaku straciło życie aż 6 młodych osób. Byli to przyjaciele Włocha, który był świadkiem ich tragicznej śmierci. Jak się domyślacie, Vitale nie mógł o niej zapomnieć.

Bystry mężczyzna szybko odkrył, co mogło dodatkowo przyczynić się do tak niebezpiecznego wypadku. Słaba przyczepność, brak możliwości stabilnego stawiania stóp na skałach. Inaczej mówąiąc, duży wpływ na przykr final wyprawy miała śliska, dość kiepska podeszwa obuwia, które mieli na nogach doświadczeni, młodzi ludzie.

Vitale Bramani nie próżnował i od razu rozpoczął projekty dopasowanych podeszew. Młoda marka Bramaniego zdobyła uznanie na rynku lokalnym, a jakiś czas później i sporo pracy później, powstała najsłynniejsza na świecie podeszwa Vibram: kultowy element odzieży outdoorowej.

Dlaczego podeszwa Vibram jest stosowana w odzieży outdoorowej?

Nietrudno zrozumieć, dlaczego podeszwa Vibram jest uznawana za najlepsze rozwiązanie do trekkingu, czy wspinaczki. Odzież wierzchnią nazywa się często z angielska odzieżą outdoorową, czyli odzieżą na zewnątrz. Podeszwa Vibram, tak jak dobra kurtka przeciwdeszczowa, stała się jednym z najpopularniejszych elementów odzieży na „trudne warunki”. Podeszwa Vibram o różnej grubości i różnym stopniu elastyczności zapewnia najlepszą znaną dotąd przyczepność. Vibram rozpoznaje się zwykle po charakterystycznych wzorkach na podeszwie, co przyczynia się do zachowania dobrej przyczepności. Właśnie dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest bezpieczniejsze spacerowanie, czy wspinanie się po górach. Co ciekawe, podeszwa Vibram i górskie buty są tak znane, że noszenie ich na co dzień, przeważnie zimą, w mieście, jest dość modne i również praktyczne.

Podeszwa Vibram wyrównuje szanse człowieka w starciu z nieprzychylnym podłożem, takim jak mokre i śliskie skały. Słaba przyczepność obuwia i duże ryzyko poślizgnięcia się, nie zrobią nam dużej krzywdy w mieście. Natomiast w górach sytuacja ma się zupełnie inaczej. Każda utrata równowagi jest ryzykiem upadku z dużej wysokości. Nie tylko na podstawie danych historycznych marki Vibram wiemy, że wypadki w górach często kończą się śmiercią. Warto zrobić wszystko, by móc się chronić. Tym bardziej, że obecnie mamy naprawdę mnóstwo możliwości i rozwiązań dostępnych dla każdego!

Gdzie sprawdzi się podeszwa Vibram?

Dobre obuwie przyda się wszędzie i z pewnością tam, gdzie na spodzie znajduje się podeszwa Vibram, powinno być Ci wygodnie. Przeznaczeniem tego rodzaju obuwia jest zapewnienie wygody, bezpieczeństwa i pomocy w trudnych warunkach. Czyli gdzie?

  • Na ściankach wspinaczkowych, gdzie istotna jest jak najlepsza przyczepność. W końcu tam najbardziej liczą się nasze dłonie i stopy!
  • Kolejnym przeznaczeniem butów, w których znajduje się podeszwa Vibram, jest trekking i wszelkiego rodzaju spacery po górach.
  • Podeszwa Vibram, w wybranych rodzajach i modelach obuwia, doskonale sprawdzi się zimą. Inne modele firmy będą z kolei doskonałe na lato.
  • Buty z podeszwą Vibram kupowane są również do jazdy na rowerze, biegania i wielu innych sportów, które nie zawsze sa uprawiane w górach. Podeszwa Vibram to szeroko rozumiany element ubuwia typu outdoor. Warunkiem dobrania idealnego obuwia, a wlaściwie jednym z warunków, jest oczywiście rodzaj podeszwy Vibram: jej twardość i grubość.

Podeszwa Vibram została tak dopracowana, by sprostać wymaganiom trudnych warunków i zapewnić maksymalną stabilność i bezpieczeństwo użytkownikom obuwia. Zdecydowanie podeszwa Vibram nie jest rodzajem, który wykorzystuje się do tworzenia butów kiepskich jakościowo i takich, które mogą zawieść nas w trudnych realiach na zewnątrz. Nie taki jest przecież cel firmy Vitale Bramaniego, która do dzisiaj zachowała swój wysoki status.

Podeszwa Vibram a pogoda

UWAGA: Ważne, by dobrać rodzaj obuwia i podeszwy również do warunków pogodowych. Podeszwa Vibram, która jest świetna wiosną i latem, może okazać się zupełnie nieodpowiednia w warunkach zimowych. Analogicznie, tak samo podeszwa Vibram, która doskonale sprawdza się zimą, niekoniecznie będzie odpowiednia latem.

Czy to oznacza, że musimy inwestować w 2 pary butów? Niekoniecznie. Po prostu zdecyduj się na taki rodzaj butów i podeszwy, z których na pewno będziesz korzystać. Zawsze mamy okresy, w których lubimy podróżować i uprawiać sport najbardziej. Różnego rodzaju sporty w większości uprawia się sezonowo. Nie każdy decyduje się na forsowne wycieczki o każdej porze roku, dlatego łatwo jest kupić idealnie dopasowane buty turystyczne, w któych znajduje się podeszwa Vibram.

Podeszwa Vibram: rodzaje

Wybór odpowiedniej podeszwy, szczególnie Vibram ma znaczenie, kiedy znamy wymagania terenów, po których będziemy się poruszać. Marka Vibram przygotowała kilka różnych modeli podeszew na trudne warunki. Poniżej omówimy sobie różnice i najważniejsze cechy kilku z nich. Rodzaje Vibram sięgają około stu egzemplarzy! Podeszwę Vibram znaleźć możemy nie tylo w butach trekkingowych, ale również na przykład w wojskowych. Czym różnią się między sobą różne rodzaje podeszew Vibram?

Podeszwa Vibram: przyczepność

W zależności od uprawianych sportów, potrzebujemy większej lub mniejszej przyczepności. Stąd warto kierować się ty parametrem przy wyborze.

Podeszwa Vibram: waga

Od tego, jak gruba jest podeszwa Vibram, zależy także waga butów. Ciężar zależy też od materiałów innych części obuwia.

Podeszwa Vibram: wzór

Charakterystyczny wzorek, jaki ma każda podeszwa Vibram, nie pełni wyłącznie funkcji ozdobnej. Wzorki mają wpływ na przyczepność i elastyczność obuwia.

Podeszwa Vibram: skład

By uzyskać określoną budowę i funkcję obuwia z podeszwą Vibram, należy stosować różne mieszanki tworzyw, przede wszystkim gumy. Guma w butach Vibram ma objawia się w różnych rodzajach, na przykład Trek, Ice Trek, czy XS Trek. Skład wpływa również na przyczepność butów.

Oprócz samej podeszwy liczy się również budowa butów. Niskie czy wysokie buty trekkingowe? Zależy nam na ładnym wyglądzie obuwia, czy stawiamy wyłącznie na praktyczność? Szukamy butów na lato, na zimę, czy uniwersalnych tak bardzo, jak się da? Opis wszystkich szczegółów może powodować, że uznacie wybór obuwia trekkingowego, czy butów na swoją pierwszą wspinaczkę w górach, za trudne. Nic bardziej mylnego. Wszystkie sklepy, które oferują profesjonalne buty z gatunku trekkingowych, wspinaczkowych, czy sportowych, dokładnie opisują swoje produkty. Dzięki temu mamy szansę na dobry wybór, bez znajomości tajemnic słynnej firmy Vitale Bramaniego.

Ranking butów: podeszwa Vibram

Przyjrzyjmy się, jakie modele butów z podeszwą Vibram uznawane są za najbardziej popularne! Pod uwagę bierzemy głównie buty outdoorowe i ewentualnie takie, które sprawdzą się zarówno w górach, jak i na co dzień.

Vibram Dolomite Tofana GTX buty męskie

Eleganckie i wytrzymałe buty z podeszwą Vibram XS Trek to skórzane Dolomite Tofana GTX. Męskie buty, dzięki wspomnienaje podeszwie mają doskonałą przyczepność i sprawdzą się podczas trekkingu zarówno na suchej, jak i mokrej powierzchni. Dolomite Tofana są nieprzemakalne i wykonane ze skóry nubukowej. Wysoka jakość idzie w parze ze stylowym wyglądem, chociaż buty prezentują się jako typowo podróżnicze. Wygodne buty męskie z podeszwą Vibram sięgają za kostkę. To doskonała ochrona na każde warunki pogodowe. Każde z gatunku mniej sprzyjających. Dolomite Tofana GTX doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną.

Vibram Dolomite Tofana GTX buty męskie
https://www.ceneo.pl/23515108

Cena za parę wynosi około 800-900 zł.

Vibram Fivefingers V-Trek buty damskie lub męskie

Ten model obuwia górskiego jest dość specyficzny, a zarazem uniwersalny. Vibram Fivefingers V-Trek można określić najoryginalniejszymi butami na rynku, ponieważ przypominają nieco palczaste rękawiczki, jednak zamiast rąk osłaniają stopy. Głównym elementem modeli obuwia firmy Vibram we współpracy z Fivefingers, jest oczywiście podeszwa Vibram. Elastyczna podeszwa zapewniająca doskonałą przyczepność, jest zarazem elastyczna i nie ogranicza stóp. Buty mają niską cholewkę, dobrą wentylację i prezentują się naprawdę oryginalnie. Do tego są bardzo wygodne. Według informacji na stronie firmy Fivefingers, buty te są polecane szczególnie do biegania: po lesie lub górach, czyli wszędzie tam, gdzie podłoże nie jest idealnie równe i przyjazne. Vibram Fivefingers V-Trek wyglądają identycznie zarówno w modelach dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Vibram Fivefingers V-Trek buty damskie lub męskie
https://www.ceneo.pl/93831937

Cena za parę: około 500-550 zł

Jack Wolfskin Wilderness XT Texapore Mid buty damskie

Solidne buty damskie, doskonałe do wspinaczki wysokogórskiej i wymagających terenów, gdzie liczy się nie tylko dobra przyczepność, ale również ochrona stóp. Jack Wolfskin Wilderness XT Texapore Mid z łatwością oprą się ulewnym deszczom oraz twardym i ostrym kamieniom, zapewniając bezpieczną wspinaczkę. To buty trekkingowe z wysokimi cholewkami, które zapewniają doskonałą ochronę stóp przed zimnem, wodą i skałami. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, między innymi zastosowaniu autorskiej membrany, zapobiegającej przemakaniu obuwia oraz elementów stabilizujących położenie stopy wewnątrz buta, model obuwia trekkingowego jest bezpieczny i wygodny. Buty damskie Jack Wolfskin Wilderness XT Texapore Mid polecane są na sezon zimowy. W sezonie letnim mogą okazać się zbyt ciepłe.

Jack Wolfskin Wilderness XT Texapore Mid buty damskie
https://www.ceneo.pl/86119168

Cena za parę wynosi około 750-900 zł

Buty trekkingowe Dolomite Zermatt GTX model męski

Producent Dolomite jest chętnie wybierany, jeśli chodzi o buty do wspinaczki lub trekkingu. Również ten model prezentuje się bardzo charakterystycznie i typowo dla obuwia w góry. Ten konkretny model wykonany jest z prawdziwej skóry w brązowym kolorze. Wysoka cholewka doskonale chroni stopę, a podeszwa Vibram o grubości 3 cm zapewnia świetną przyczepność i zabezpieczenie dla stóp. Wysoką jakość zapewnia nie tylko podeszwa Vibram, ale również klasyczny Gore-Tex, czyli membrana zapewniająca maksymalną wodoodporność obuwia. Buty trekkingowe Dolomite, w tym przypadku model męski, są polecane na trudne warunki pogodowe. Do wspinaczki i spacerów na długie dystanse i z dużym obciążeniem. Ze względu na obecność membrany i wysoką cholewkę, buty Dolomite tego rodzaju są mniej polecane na lato.

Buty trekkingowe Dolomite Zermatt GTX model męski
https://www.ceneo.pl/48854830

Cena za parę wynosi około 700-800 zł

Buty trekkingowe The North Face Storm Strike II model męski

Kolejny znany producent, tym razem The North Face i męski model obuwia trekkingowego. Ten konkretny model spodoba się miłośnikom zwierząt, ponieważ trekkingi The North Face wykonane są ze skóry ekologicznej. Umieściliśmy je w naszym rankingu, mimo że w tym modelu nie występuje podeszwa Vibram. Uznaliśmy, że tym samym zwrócimy Waszą uwagę na to, że nie wszystkie buty trekkingowe mają słynną podeszwę Vibram. Najszybciej zorientujecie się, że w oglądanych butach nie występuje podeszwa Vibram po ich cenie. Obecność słynnej podeszwy, podobnie jak wodoodpornego Gore-Texu nieco podbija cenę akcesoriów trekkingowych. Podeszwa Vitale Bramaniego jest droższa i rozumiemy, że nie każdy jest gotowy inwestować blisko 1000 zł na sezonowe buty w góry. Model The North Face jest zatem doskonałą alternatywą.

Buty trekkingowe The North Face Storm Strike II model męski
https://www.ceneo.pl/85653338#

Cena za parę wynosi około 300-400 zł

Buty trekkingowe Meindl Montalin GTX model męski

Męskie, oryginalne buty trekkingowe Meindl, konkretnie Meindl Montalin GTX to idealne rozwiązanie na bardziej wymagające spacery w górach. Buty tego producenta mają nieco bardziej oryginalny fason, ponieważ, zamiast klasycznej czerni lub brązu, wyróżniają się soczystym, pomarańczowym kolorem. Podeszwa Vibram zapewnia doskonałą przyczepność i ma grubość 3 cm: w sam raz na zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa stopom. Ten model niekoniecznie sprawdzi się w celach wspinaczkowych, ale z pewnością będzie jednym z lepszych, jeśli chodzi o spacery długodystansowe i trudniejsze tereny wysoko w górach. Wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego buty Meindl Montalin GTX wyposażone są nie tylko w podeszwę Vibram, ale również membranę Gore-Tex.

Buty trekkingowe Meindl Montalin GTX model męski
https://www.ceneo.pl/74699205

Cena za parę wynosi około 900-1000 zł

Trekkingi ARC’TERYX Aerios Fl Mid Gtx model męski

Ten model zdecydowanie do najbardziej eleganckich trekkingów dostępnych na rynku. Dopracowany proces produkcji Arc’teryx zaowocował obuwiem, które, dzięki designowi, mają szansę spodobać się każdemu. Aerios Fl Mid Gtx to model męski, przypominający bardzo popularne obecnie czarne buty sportowe Addidas. Buty można nazwać eleganckim obuwiem terenowym. Podeszwa Vibram sięga tutaj 3,5 cm grubości i doskonale komponuje się z pozostałymi elementami modelu Arc’teryx Aerios Fl Mid Gtx. Buty mają cholewkę średniej wysokości i nie są ocieplane. Dzięki temu, mimo obecności membrany Gore-Tex, będą wygodne również w okresie letnim.

Trekkingi ARC'TERYX Aerios Fl Mid Gtx model męski
https://www.ceneo.pl/82992248

Cena za parę wynosi około 700-750 zł

The North Face Hedgehog Hike II GTX model męski

Tym razem znowu kilka słów o modelu The North Face, tym razem z zastosowaniem Vibram. Chociaż w większości obuwia sportowo-trekkingowego The North Face nie pojawia się podeszwa Vibram, to model Hedgehog Hike II GTX dla mężczyzn stosuje zaróno podeszwę Vibram, jak i membranę Gore-Tex. Podeszwa Vibram w tym modelu zapewnia bardzo dobrą przyczepność na różnych podłożach, dzięki czemu możemy stosować buty dość uniwersalnie. Oprócz wygodnej podeszwy, buty The North Face Hedgehog Hike II GTX oferują również dobrą amortyzację i komfort. Wyposażone w higieniczne wkładki buty są przystosowane do częstego użytkowania. Wkładka Ortholite zapobiega nadmiernemu powstawaniu wilgoci i nie wchłania nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu buty zapewniają wysoki komfort nie tylko w czasie podróżowania i spacerów, ale również po ich zdjęciu.

The North Face Hedgehog Hike II GTX model męski
https://www.ceneo.pl/74792294

Cena za parę wynosi około 500-600 zł

Buty wysokogórskie Scarpa Mont Blanc GTX model męski

Ten model obuwia przeznaczony jest do bardziej zaawansowanych wycieczek w góry. Jak sama nazwa wskazuje, buty wysokogórskie Scarpa Mont Blanc GTX będą doskonałe na bardzo trudne tereny wysokogórskie. Podeszwa Vibram została wzbogacona o design producenta Scarpa. Właściwości podeszwy sprawiają, że buty Scarpa Mont Blanc GTX będą doskonałe podczas wchodzenia i schodzenia z wierzchołków. Jak wiemy, to właśnie nie podejście pod górę, a zejście z niej należy do najtrudniejszych elementów wyprawy. Z tego względu buty od Scarpa uznawane są za jedne z najlepszych na rynku. Wykonane z najlepszych, wysokogatunkowych materiałów buty mają nie tylko świetną przyczepność, ale również doskonałą amortyzację. Podeszwa Vibram została uzupełniona o obecność śródpodeszwy, która tłumi wszelki nacisk na stopę i zapewnia maksymalny komfort w czasie noszenia. Scarpa Mont Blanc GTX to buty doskonałe na długie dystanse.

Buty wysokogórskie Scarpa Mont Blanc GTX model męski
https://www.ceneo.pl/22960954

Cena za parę wynosi około 100-1200 zł.

Jakie cechy mają dobre buty trekkingowe?

Słynna podeszwa Vibram od Bramaniego jest jednym z kilku elementów kluczowych dla niezawodnej funkcjonalności obuwia w góry. Podeszwa Vibram podnosi wartość i jakość obuwia, ale pozostają również inne ważne czynniki wykonania. Na co należy zatem zwracać uwagę? Jakie cechy mają dobre buty trekkingowe?

Stabilizacja i amortyzacja stopy

Ważnym elementem jest stabilizacja i amortyzacja, jaką zapewniają dobre buty trekkingowe. Na trasach wspinaczkowych trudnością nie jest sam szlak, ale również obciążenie w postaci plecaka. Dobre buty wyposażone są w tak zwaną międzypodeszwę, najczęściej wykonaną z nowocesnego, nieodkształcającego się materiału. Buty w góry mają również dodatkowe wzmocnienia na piętach i palcach, by zapewnić dobrą stabilizację stopy, bezpieczeństwo i wygodę.

Oddychalność i wodoodporność obuwia

Buty trzeba również dopasować od strony wodoodporności i oddychalności. Najwyższa wodoodporność buta wiąże się z zastosowaniem specjalnej membrany, która z kolei zmniejsza oddychalność obuwia. Takie rozwiązanie będzie idealne na surowe zimowe warunki, natomiast latem buty bez membrany mogą okazać się lepsze, ponieważ będą mialy lepszą wentylację powietrza.

Rozmiar cholewki

Buty z wyoskimi cholewkami są polecane na trudne wyprawy, ciężkie warunki i z dużym obciążeniem. W przypadku mniej forsujących wypraw nie jest konieczne sięganie po wysokie cholewki. Wystarczą dobrze wentylowane niskie buty trekkingowe, zapewniające dobrą przyczepność. A przyczepność zapewnia oczywiście podeszwa Vibram.

Dopasowanie obuwia do kształtu stopy

Buty outdoorowe, podobnie do tych wspinaczkowych, muszą być jak najlepiej dopasowane do kształtu stopy. Z tego względu mają specyficzne wiązanie, które ma na celu jak najlepsze trzymanie stopy. Buty trekkingowe, zwłaszcza z wysoką cholewką, wiąże się dość trudno i na pewno wymaga to odrobiny wprawy.

Podeszwa Vibram

Na koniec warto wspomnieć, że również podeszwa Vibram musi mieć budowę dopasowaną do przeznaczenia obuwia. Podeszwa bramaniego ma przecież mnóstwo fasonów, które różnią się między sobą grubością, stopniem twardości i elastycznością.

Buty trekkingowe: skórzane czy syntetyczne?

Przyjęło się sądzić, że to skórzane buty są najlepsze, bez względu na to, czy są to buty użycia codziennego, czy specjalne buty sportowe, czy trekkingowe. Skóra naturalna uznawana jest za materiał naturalny, zatem oferujący świetną wentylację. Podeszwa Vibram może występować zarówno w butach skórzanych, jak i tych wykonanych z materiałów syntetycznych.

Każda znana firma obuwia, na przykład The North Face, czy Arc’teryx, posiada w swojej ofercie oba rodzaje obuwia. Dzięki temu każdy może wybrać, co odpowiada mu najbardziej, nie rezygnując z Vibram. Jeśli chodzi o buty trekkingowe, jakie będą lepsze: skórzane, czy syntetyczne?

  • Musimy pamiętać, że podeszwa Vibram bardzo często współwystępuje z membraną Gore-Tex. Membrana dodaje butom ciężkości i zmniejsza ich zdolność do wentylacji i odprowadzania wilgoci z wnętrza buta. Stąd istotne jest korzystanie z lekkiego obuwia, o dobrej oddychalności.
  • Skórzane buty, niezależnie czy znajduje się w nich Vibram, czy nie, są dość ciężkie. Obecna na ich powierzchni membrana uniemożliwia uzyskanie wysokiego poziomu oddychalności, obniżając naturalne właściwości skóry.
  • Buty syntetyczne są lżejsze i łatwiej można je dopasować. Znacznie lepiej współpracują również z obecnością membrany.
  • Skórzane buty trekkingowe, zwłaszcza jeśli jest w nich podeszwa Vibram, uznawane są za najlepsze jakościowo. To jedynie po części prawda, ponieważ obecnie dostępne buty syntetyczne również prezentują imponującą jakość. Wszystko zależy do szczegółów wykonania.

Podeszwa Vibram: wybierz idealne buty dla siebie

Ostateczna odpowiedź na pytanie, jakie towarzystwo powinna mieć podeszwa Vibram: skórzane czy syntetyczne, nie jest najprostsza. Dużo zależy od naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Wiele osób nie nosi obuwia ze skóry, ponieważ kłóci się to z ich filozofią życiową. Weganie chętniej sięgną po buty syntetyczne i zrozumiałe jest to, że będą oczekiwali po nich tak samo dobrego wykonania i stopnia fukcjonalności. Podobnie jak podeszwa Vibram, tak samo buty trekkingowe mają różne rodzaje. Niekoniecznie gorsze i lepsze: po prostu inne.

Dlaczego warto inwestować w dobre buty w góry?

Na przykładzie historii powstania projektu słynnej podeszwy Vibram, możemy zauważyć, jak ważne jest dobre obuwie w terenie, który związany jest z ryzykiem. Nie trzeba być miłośnikiem gór, by co jakiś czas słyszeć o niebezpiecznych wypadkach, które miały miejsce w tamtych rejonach. Dobre buty nie stanowią gwarancji, że nic nam się nie stanie, ale z pewnością uchronią nas przed wieloma zdarzeniami, w których to poślizgnie nam się noga, a my niefortunnie wylądujemy paręset metrów niżej.

Podeszwa Vibram, co daje?

Podeszwa Vibram ma za zadanie poprawiać przyczepność do podłoża, a połączona z dopasowaniem buta do stopy, świetną amortyzacją i stabilizacją stopy w bucie, zapewnia wyższe bezpieczeństwo. Taki mały szczegół, jak dobra podeszwa w butach, stajesię czynnikiem, dzięki któremu stajemy się bardziej pewni siebie. Pewne kroki, podczas wspinania się lub pokonywania trudnej trasy w górach, także zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Nie tylko ekstremalne przykłady udowadniają przydatność podeszwy typu Vibram i dobrego obuwia w górach. Buty stanowią o odczuwanym komforcie i ilości kilometrów, które jesteśmy w stanie przejść. Dla osób, które naprawdę dużo czasu spędzają aktywnie, dobre obuwie jest elementem obowiązkowym. Przy wyborze trzeba się zastanowić, do jakiej aktywności i na jaką pogodę buty będą nam najbardziej potrzebne. Na przykład buty do wspinaczki niekoniecznie świetnie sprawdzają się podczas spacerów. Jeśli zatem zależy Ci na dobrym produkcie, nie kieruj się ceną ani reklamą, które rzadko świadczą o prawdziwej jakości!

Sprawdzaj, jakie materiały zostały użyte do produkcji obuwia, jakie mają opinie i czy podeszwa Vibram jest na pewno oryginalna. Obecność podeszwy tego typu uznaje się za najlepsze rozwiązanie, dlatego decydując się na duży wydatek, warto od razu sięgnąć po to, co najlepsze. Podeszwa Vibram, mimo wielu lat, które minęły od czasu jej powstania, wciąż jest numerem jeden wśród miłośników gór i aktywności sportowej! Udanych zakupów!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.pl