Kto choć raz popełnił błąd w praniu lub suszeniu puchowej kurtki, ten długo o nim nie zapomni. Kurtka puchowa jest nie lada wyzwaniem podczas prania. Podczas prania puchu można popełnić kilka kardynalnych błędów, przez które kurtka nie tylko zmieni swą formę, ale także straci właściwości izolacyjne i nie będzie już tak ciepła jak kiedyś. Zatem jak prać kurtkę puchową? Możliwości jest kilka. Możesz prać ją samodzielnie w pralce, ręcznie, lub też oddać do pralni chemicznej. Koniecznie zwróć też uwagę na sposób suszenia – wiedzieć jak prać puchową kurtkę to jedno, jednak nieodpowiednie suszenie może popsuć efekt.
Spis treści
Właściwości i charakterystyka kurtek puchowych
Puchem obecnie określa się dwa wypełnienia.
Prawidłowe określenie dotyczy puchu naturalnego, który jest stosowany w najcieplejszych rodzajach kurtek i śpiworów. Puch naturalny (stosowany do kurtek to puch kaczy lub gęsi), jest nie tylko niezwykle lekki, ale też ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Mówiąc o puchowej kurtce tak naprawdę w większości przypadków mamy na myśli mieszankę puchu i pierza – przy czym im więcej puchu, tym cieplejsza ( a zazwyczaj też droższa) kurtka. Dobrym jakościowo parametrem jest stosunek 80 do 20 (puch / pierz), a o bardzo dobrej kurtce mówimy już przy stosunku 90 / 10.
Puchem określane jest również wypełnienie syntetyczne – ale to już zupełnie inna bajka. Włókna syntetyczne są znacznie bardziej wytrzymałe na bezpośrednie działanie wody, dużo też łatwiej dbać o takie materiały. Są jednak cięższe, i nie tak ciepłe jak naturalny puch. Niestety z czasem puch syntetyczny, nawet odpowiednio rozbijany, będzie tworzył coraz bardziej płaską, zbitą strukturę.
Interesujące są wypełnienia kurtek będące połączeniem puchu i materiałów syntetycznych. Dobór materiału zależy od przeznaczenia kurtki i sposobu, w jaki będziemy chcieli ją wykorzystywać.
Jak wybrać kurtkę puchową?
Parametry
Parametry, na jakie warto zwrócić uwagę przed zakupem, to
- sprężystość puchu,
Jednostką sprężystości puchu jest angielski cuin (z ang. cubic inches), wyrażany w calach sześciennych na uncję. Im wyższy współczynnik, tym lepsza sprężystość. Dobre jakościowo kurtki do cuin na poziomie od ok. 600 w górę.
- stosunek ilości puchu do pierza,
Bywają nawet kurtki „puchowe” o stosunku 50 / 50, jednak nie są warte uwagi – nie zapewnią odpowiedniej izolacji termicznej. Bardzo dobra kurtka to, jak wspomniano już powyżej, stosunek 90 / 10.
- rodzaj puchu (gęsi lub kaczy),
Puch gęsi jest w tym przypadku lepszy, zarówno pod względem sprężystości jak i izolacji cieplnej. Jest też odpowiednio droższy. Często stosowane są mieszanki puchu kaczego i gęsiego – mała domieszka puchu kaczego do gęsiego nie powoduje znacznych strat właściwości.
- przeznaczenie (kurtka miejska, trekkingowa, wspinaczkowa, skitourowa czy narciarska).
Marki
Jakie firmy produkują najlepsze kurtki puchowe? Zazwyczaj dobra jakość idzie niestety wspólnie z ceną. Dobrymi, sprawdzonymi markami będą na pewno m.in. Rab, Patagonia, Marmot, The North Face czy Jack Wolfskin. Co jednak w przypadku dzieci, które łatwo i szybko niszczą, a także często powodują plamy na kurtkach? Ponieważ dzieci szybko rosną, niekoniecznie trzeba myśleć o wielosezonowości kurtek. Jeśli pytasz gdzie zakupić kurtki puchowe dla dzieci: Zara, Decathlon, 4F czy wiele innych sieciówek oferują porządne puchowe kurtki dla dzieci – może nie na lata, lecz dziecko i tak z niej wyrośnie po sezonie czy dwóch.
Kiedy kurtka puchowa powinna zostać wyprana?
Często kiedy przyszedł czas, aby prać kurtkę, jest indywidualną, subiektywną decyzją. Aby wyprać kurtkę, decydującym momentem może być nieprzyjemny zapach lub powstałe na kurtce plamy, ale warto też zrobić to, gdy zauważymy zmianę sprężystości kurtki. Wypełnienie nigdy nie powinno być nadmiernie moczone, dlatego zewnętrzne plamy warto usuwać zewnętrznie, bez prania całej kurtki. Zasada brzmi – pranie kurtki puchowej powinno odbywać się nie za często, najlepiej raz do roku – każde pranie nieco zmienia puszystość, ale i nie za rzadko – pocąc się, również przedostajemy do puchu wilgoć, która go skleja.
Kurtka z puchu syntetycznego powinna być prana jeszcze rzadziej – ale rzadziej też odczuwamy taką potrzebę, ponieważ materiał syntetyczny nie chłonie zapachów aż tak bardzo jak naturalny. Zbyt częste moczenie i pranie spowoduje pogorszenie sprężystości ochrony cieplnej (włókna syntetyczne zbijają się w coraz bardziej płaską strukturę).
Ogólne zasady prania puchu
- Zawsze rób to ze sporą dawką ostrożności. Pamiętaj, że puch to materiał, który nie przepada za wodą ani większością chemicznych środków, które mogą znacznie wpłynąć na jego właściwości.
- Zawsze przestrzegaj zaleceń na metce. Producenci zawierają tam najważniejsze informacje, jak prać kurtkę puchową. Jeśli jest zabronione pranie w pralce – nie rób tego, jeśli określona jest maksymalna temperatura lub prędkość wirowania – przestrzegaj ich.
- Jak prać kurtkę puchową, to jedynie z użyciem specjalistycznych płynów do prania puchu. Nie stosuj proszków do prania, kapsułek do prania, wybielaczy lub płynów zmiękczających ani płynów do płukania – mogą one zbić puch i zniszczyć jego strukturę.
- Do pralki wrzuć piłki do prania – obijając się, będą rozbijać puch podczas prania. To samo, jeśli używasz suszarki bębnowej.
Ogólne zasady suszenia puchu
- Suszenie naturalne – susz kurtkę w przewiewnym miejscu, co jakiś czas rozbijając puch (delikatnie go „miętosząc”). Nie zaleca się rozwieszania, gdyż grawitacja zrobi swoje i puch zostanie zbity w dolnej części kurtki. Można suszyć kurtkę w suszarce, stosując specjalny program do puchu lub niską temperaturę i wolne obroty.
- Suszenie w suszarce bębnowej – do suszarki bębnowej wrzuć piłki do prania. Będą one automatycznie rozbijać puch podczas prania.
- Zawsze obróć kurtkę na lewą stronę, opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie zamki.
Jak prać kurtkę puchową w pralce?
Pranie kurtki puchowej w pralce to dość kontrowersyjny temat. Niektórzy absolutnie odradzają, twierdząc, że puch nie odzyska już swoich właściwości. Czy jest możliwe, by wyprać kurtkę puchową w pralce i jednocześnie jej nie uszkodzić? Jak najbardziej! Aby wyprać kurtkę puchową, najlepiej użyć zwykłej, domowej pralki. Ci, co odradzają, zapewne popełnili jakiś błąd, nie stosując się do wytycznych.
Jeśli chcesz prać kurtkę puchową w domu w swojej pralce, obróć kurtkę na lewą stronę, opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie zamki. Większość pralek ma specjalny program do prania delikatnej odzieży (max 30℃). Wybierz go i użyj wyłącznie specjalnych środków do prania puchu. Nie dodawaj żadnych innych środków. Wrzuć do pralki piłki do prania.
Ręczne pranie kurtki puchowej
Stare powiedzenia głoszą, że jak prać kurtki puchowe, to najlepiej ręcznie. Czy na pewno? Czy warto, i jak prać kurtkę puchową ręcznie? Jeśli chcesz prać kurtkę ręcznie, musisz wiedzieć że to już przeżytek. Puch powinien mieć jak najmniej kontaktu z wodą, i podczas prania być jak najlepiej rozbijany. Pranie ręcznie zapewni to w mniejszym stopniu niż pralka. Ale kurtki puchowe oczywiście da się wyprać ręcznie. Obróć kurtkę na lewą stronę, opróżnij kieszenie, zapnij wszystkie zamki. Wymocz swoją kurtkę puchową w letniej wodzie i delikatnie, wstępnie ją zapierz. Odpowiednia temperatura wody to ok. 30 – 40°C, nie więcej. Użyj wyłącznie specjalnych środków do prania puchu, ewentualnie, jeśli nie są akurat dostępne – szarego mydła. Nie dodawaj żadnych innych środków. Jak prać kurtkę puchową, aby jej nie uszkodzić? Nie naciskaj i nie wykręcaj, gdyż w ten sposób uszkodzisz puch. Delikatnie ugniataj rękoma kurtkę. Po wypraniu czeka Cię monotonne, wielokrotne płukanie. Puch mocno chłonie wodę i środki, dlatego jest to proces bardzo czasochłonny. Następnie wysusz okrycie zgodnie z zasadami suszenia kurtki puchowej.
Jak prać kurtkę puchową – oddanie do pralni
Kurtka puchowa: pranie chemiczne. Czy warto? Jakie zalecenia pozostawić w pralni?
Jeśli boisz się prać i suszyć na własną rękę, możesz oddać kurtkę puchową do pralni chemicznej. Prawdopodobnie postąpią tam jednakowo jak osoba stosująca się do wytycznych – piorąca w pralce i susząca w suszarce bębnowej. (obydwie czynności są opisane w tym artykule), jednak pracownicy pralni mają na pewno spore doświadczenie. Koszt nie jest wygórowany – zazwyczaj to około kilkudziesięciu złotych.
Suszenie kurtki puchowej
Po pierwsze – czytaj metkę. Jeśli zezwala na suszenie w suszarce bębnowej, będzie to najlepszy sposób. Do bębna dodaj piłki do prania – będą one rozbijać puch podczas suszenia. Ustaw niską temperaturę, najlepiej 30℃.
Jeśli producent nie zezwala na suszenie w suszarce bębnowej, lub takiej nie posiadasz, kurtkę susz koniecznie w ciepłym i przewiewnym miejscu. Rozłóż kurtkę na płasko, na stole lub podłodze. Nigdy jej nie wieszaj mokrej lub wilgotnej na wieszaku – puch się zbije, ponieważ będzie opadał, i nie będzie miał możliwości prawidłowego, równomiernego rozprężania. Podczas suszenia, co jakiś czas kurtka będzie wymagała Twojej pomocy – przewracania jej na drugą stronę i roztrzepywania, w celu rozbijania puchu. Wilgotny puch lubi się sklejać, dlatego trzeba go rozprężać jeszcze zanim kurtka sama wyschnie. Rozbijaj puch rozpoczynając od miejsc, w których się on nagromadził, tak aby równomiernie rozszedł się po wszystkich komorach. Uwaga – suszenie naturalne w przypadku puchowych kurtek może zająć nawet 2 – 3 dni. W przypadku śpiworów – jeszcze dłużej.
Środki przydatne do prania puchu
Granger’s, specjalistyczny płyn do prania puchu zarówno naturalnego, jak i syntetycznego (kurtki i śpiwory). Usuwa zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy, przywraca miękkość i sprężystość puchu → https://www.ceneo.pl/52535909
NIKWAX, środek do prania puchu. Do czyszczenia puchu hydrofobowego i zwykłego, usuwa zabrudzenia i jednocześnie odnawia właściwości wodoodporne, sprężystość i właściwości termoizolacyjne puchu, impregnuje także wodoodporną zewnętrzną warstwę → https://www.ceneo.pl/53774755
Biały Jeleń, hipoalergiczny płyn do prania jedwabiu, wełny i puchu. Nie powoduje deformacji i kurczenia się →
Zestaw do prania puchu Grangers Down Wash – specjalistyczny płyn do prania puchu oraz piłki do prania (mające za zadanie rozbijania puchu) w zestawie → https://www.ceneo.pl/55425159
Co, gdy nieprawidłowo wypierzemy kurtkę puchową?
Jeśli kurtka puchowa została niewłaściwie wyprana lub wysuszona, w efekcie puch mógł zbić się w komorach. W takim wypadku nie ma już niestety odpowiedniej metody na odzyskanie pierwotnej struktury i właściwości kurtki.
Można spróbować wyprać ponownie kurtkę z piłeczkami do prania (używając płynu lub samej wody) i postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym artykule, jednak rezultaty mogą być różne i na pewno nie odzyskamy efektu sprzed prania.
Jeśli jednak puch nie został zbity, a jedynie rozprężony (wtedy kurtka będzie wyglądać tak, jakby miała za mało puchu), wystarczy odpowiednio wytrzepać kurtkę i rozbić puch – zaczynając od miejsc, w którym jest on nagromadzony. W ten sposób, puch odpowiednio się rozpręży i struktura kurtki zostanie przywrócona.