Kije trekkingowe ranking

Kije trekkingowe są bardzo popularnym elementem ekwipunku podczas wędrówek. Ten sprzęt nie tylko w znacznym stopniu odciąża stawy, ale także zwiększa bezpieczeństwo i stabilizację podczas marszu po trudnym terenie. Kiedy warto używać kijków? Jak je odpowiednio dopasować? Jakie kijki trekkingowe zabrać w góry? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

ludzie z kijkami

Kije trekkingowe – dla kogo?

Używanie kijków trekkingowych stało się codziennością podczas wielu aktywności na świeżym powietrzu. Ze sprzętu korzystają nie tylko miłośnicy górskich wędrówek, ale także biegacze trailowi czy niedzielni spacerowicze. Kijki trekkingowe zalecane są przede wszystkim osobom w podeszłym wieku, ludziom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa lub stawów (szczególnie kolanowych) oraz wędrowcom maszerującym z ciężkim plecakiem.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kijów trekkingowych

kijki oparte o kamień w górach

Do zwykłego marszu po płaskim terenie wystarczą kije nordic walking. Jeśli planujecie trekking po górach, to warto zainwestować w profesjonalne kijki trekkingowe, które zaprojektowane są z myślą o bardziej wymagającym i stromym terenie.

Przy wyborze kijów trekkingowych warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

  • Wytrzymałość. Postawcie na jakość. Kijki muszą być trwalsze od tych, używanych na co dzień podczas spaceru (nordic walking). Zainwestujcie w wytrzymały sprzęt, który wytrzyma ciężar Waszego ciała i zapewni Wam komfort w trakcie wędrówki po trudnym terenie.
  • Tworzywo, z którego zostały wykonane. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest aluminium lub włókno węglowe. Kijki z drugiego tworzywa są lżejsze, ale także sztywniejsze i bardziej podatne na pęknięcia. Cena również jest wyższa. Aluminiowy sprzęt jest tańszy, trwalszy, ale może się odkształcić.
  • Średnica rurki. Im większa średnica, tym bardziej wytrzymałe, ale także cięższe będą kijki. Decydując o tym parametrze, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie sprzętu.
  • Końcówka kijka. Ważny element całej konstrukcji. Końcówki kijków powinny być wykonane z trwałego tworzywa, odpornego na ścieranie. Najczęściej jest to węglik spiekany.
  • Waga. Podczas wędrówki po górach każdy kilogram ma znaczenie. Warto więc zainwestować we względnie lekkie modele. Zasada mówi, że kijki nie powinny ważyć więcej niż 600 g.

Kije trekkingowe – zalety

turyście z kijkami

  • Kijki trekkingowe odciążają stawy i kręgosłup. Podczas wędrówki po górach Wasze ciało otrzymuje duże obciążenie. Spowodowane jest to głównie ciężkim plecakiem i schodzeniem po zboczach. Komisja Medyczna Federacji Związków Alpinistycznych przeprowadziła badania, w trakcie których wyszło, że używanie kijów amortyzuje nawet kilka ton obciążenia, którym są poddawane Wasze stawy podczas trekkingu.
  • Kijki trekkingowe zwiększają kontrolę w trakcie wędrówki. Wpływają na lepszą koordynację ruchów, co zmniejsza ryzyko upadku, szczególnie na niepewnym podłożu. Sprzęt ten jest także nieoceniony podczas przekraczanie strumieni, czy rzek.
  • Używanie kijów trekkingowych umożliwia rozłożenie ciężaru na górne i dolne partie ciała. Ma to duże znaczenie przede wszystkim podczas marszu z ciężkim plecakiem, po wymagającym terenie.
  • Korzystanie z kijków w trakcie wędrówki pozwala skorygować postawę ciała. W terenie górskim, gdy dodatkowo dźwigamy na barkach ciężki plecak, łatwo o przybieranie nienaturalnej postawy. Prawidłowo wyregulowane kije umożliwiają utrzymywanie ciała w wyprostowanej pozycji.
  • Dzięki prawidłowej postawie, którą utrzymujecie korzystając z kijków, łatwiej Wam się oddycha. Ma to znaczenie szczególnie podczas trudnych podejść.
  • Poza powyższymi zaletami kijki mogą pełnić także szereg innych funkcji. Warto skorzystać z tego sprzętu, gdy jeden z Waszych towarzyszy zwichnie lub złamie nogę – kijki będą wówczas służyły za usztywnienie. Niektórzy używają tego elementu ekwipunku jako obrony przed zwierzyną. Ponadto możecie przy użyciu kijka stworzyć stelaż do namiotu lub podeprzeć tarp.

Kije trekkingowe – wady

  • Niewłaściwe dopasowanie kijków może powodować  nieprawidłową postawę. Właściwa regulacja ma ogromne znaczenie.
  • Osoby chodzące z kijkami w nieodpowiedni sposób, mogą doprowadzić do zaburzenia koordynacji ruchowej swojego ciała. Dlatego tak ważne jest opanowanie właściwej techniki marszu z tym sprzętem.

Kije trekkingowe – budowa

Segmenty

Segmenty kijów trekkingowych wykonywane są najczęściej z aluminium lub włókna węglowego. Oba tworzywa są lekkie i łatwe w obróbce. W zależności od przeznaczenia kijów producenci tworzą różne średnice i długości poszczególnych członów.

Klasyczne modele składają się z trzech segmentów. W pozycji złożonej mają one długość około 60 cm. Natomiast po rozłożeniu nawet do 145 cm. Jeśli zależy Wam na jak największej oszczędności miejsca, możecie zainwestować w kijki składające się z 4 członów. Modele przeznaczone do uprawiania ski alpinizmu czy działań wysokogórskich zrobione są z bardziej wytrzymałych rurek o większej średnicy.

System blokowania

W konstrukcji kijków trekkingowych wyróżniamy 3 systemy blokowania poszczególnych segmentów.

  • Blokada wewnętrzna. Zwana także blokada tłoczkową, która działa na zasadzie kija rozporowego. Uruchamiana jest poprzez skręcanie dwóch sąsiednich segmentów. Ten model idealnie nadaje się na letnie wędrówki, ponieważ rozkręcanie kijów w zimowych warunkach może być problematyczne. Minusem tego systemu blokady jest to, że w miarę upływu czasu, przy dużej intensywności użytkowania, traci on skuteczność. Konstrukcja łatwo też ulega zniszczeniu na skutek błota i wielu innych czynników.
  • Blokada zewnętrzna. Zapadki blokujące zamontowane są na zewnętrznych krawędziach poszczególnych członów. Ten system charakteryzuje się dużą niezawodnością oraz łatwością obsługi. Kijki z blokadą zewnętrzną sprawdzą się niezależnie od pory roku, w każdych warunkach. Przy odpowiedniej wprawie, można wyregulować kijki przy użyciu jednej dłoni.
  • Hybrydowa blokada. Łączy zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny system blokowania. Warto zainwestować w taki model, jeśli cenicie sobie wygodę użytkowania i wytrzymałość sprzętu.

Końcówki i talerzyki

Istotnym elementem konstrukcji kijów trekkingowych są końcówki. Powinny być wykonane trwałego materiału. Najczęściej wykorzystuje się węgliki spiekane. Tworzywo to jest wysoce wytrzymałe w kontakcie ze skałą oraz łatwo wbija się w zlodowaciały śnieg. W wielu modelach istnieje możliwość wymiany końcówki, gdy oryginalna wersja się zużyje. Ponadto warto zaopatrzyć się w letnie oraz zimowe talerzyki. Te drugie mają większą średnicę i zapobiegają zapadaniu się kijka, gdy maszerujecie po dużej warstwie śniegu.

Rękojeść

Najbardziej podstawowe rączki zrobione są z plastiku i gumy. Jeśli chcecie cieszyć się przyjemnym trekkingiem po górach, bez odcisków na dłoniach, to warto postawić na wytrzymałe i wygodne tworzywa piankowe. Świetnie chłoną pot i dobrze izolują zimą. Cena jest wyższa, ale idzie to w parze z komfortem. Popularne i równie dobre jakościowo są także rączki korkowe.

Amortyzator

Element konstrukcji, który montowany jest w najwyższym segmencie, tuż pod rączką. Amortyzator zwiększa komfort w trakcie chodzenia, redukując przenoszenie wibracji na stawy łokciowe czy nadgarstki.

Regulacja długości kijów trekkingowych – poradnik

kijki

Regulacja kijów przed wyprawą w góry jest niezwykle ważna. Pozwala dopasować sprzęt do naszego wzrostu, budowy anatomicznej, a tym samym zapewnić bezpieczny trekking.

Właściwie dobrane kijki trekkingowe powinny tworzyć kąt 90 stopni z przedramieniem. Aby to osiągnąć należy stanąć na płaskim podłożu, trzymając kij w dłoni i zginając łokieć oprzeć sprzęt na ziemi, po czym zablokować. Podczas górskiej wędrówki długość będzie podlegać modyfikacjom. Ogólna skala zakłada, że podczas podejścia powinniście skrócić kije o około 5-10 cm. Natomiast w czasie zejścia wydłużyć je o 5-10 cm.

Wielu producentów proponuje ogólne zalecenia co do długości kijów, w zależności od wzrostu danej osoby. Oto przykład.

  • do 154 cm – długość całkowita kijka 100 cm.
  • 154-171 cm – długość całkowita kijka 110 cm.
  • 172-182 cm – długość całkowita kijka 120 cm.
  • od 183 cm – długość całkowita kijka 130 cm.

Regulacja pasków przy rękojeści

Poza prawidłowym dobraniem długość kijków warto też zwrócić uwagę na regulacje pasków przy rączce. Nie mogą być one zbyt luźne ani zbyt uwierające w nadgarstki. Z pozoru mało istotna kwestia, ale dobrze dopasowane paski odciążą nieco Wasze ręce, co umili wielogodzinną wędrówkę po górach.

Dlaczego warto regulować długość kijów trekkingowych?

męzczyzna z kijkami

  • Maszerując z odpowiednio dopasowanymi kijkami, nie męczycie się tak szybko. Przyjmujecie prawidłową postawę, odpowiednio oddychacie, rozkładacie równo ciężar.
  • Właściwie wyregulowane kijki są wygodniejsze w użyciu. Podczas stromego podejścia nie musicie wysoko podnosić rąk, a w trakcie zejścia nie trzeba pochylać się w nienaturalnej pozycji.
  • Dobrze dopasowane kijki trekkingowe zapewnią Wam bezpieczeństwo na szlaku, szczególnie na wymagającym terenie górskim.

Kijki trekkingowe z dwoma segmentami – ranking

turyści z kijkami

Modele z dwoma segmentami  są idealną opcją dla tych, którzy pragną ograniczyć do minimum czynności związane z często żmudną regulacją. Ponadto ten typ sprzętu zapewnia maksymalną stabilność i większą niezawodność w porównaniu do innych modeli. Z minusów należy wymienić mniejszą poręczność podczas transportu – nawet złożone kijki zajmują dość dużo miejsca.

Kijki trekkingowe BLACK DIAMOND Trial Sport 2

Proste, dwu-segmentowe kije w atrakcyjnej cenie. Sprzęt wyposażony jest w zewnętrzny system blokowania, co umożliwia łatwą i szybką regulację nawet w najtrudniejszych warunkach. Kijki wykonane są z lekkiego i trwałego stopu aluminium. Profilowana, gumowa rączka zapewnia maksymalny komfort użytkownikowi. Natomiast paski nadgarstkowe obszyte są przyjemnym dotyku materiałem, co zwiększa wygodę podczas kilkugodzinnej wędrówki.

Kijki trekkingowe BLACK DIAMOND Trial Sport 2

Kijki trekkingowe Fizan Aria 2 Foam

Wysokiej jakości kije trekkingowe, które sprawdzą się w każdym terenie, niezależnie od pogody. Zrobione zostały z włókna węglowego, dzięki czemu są niezwykle lekkie i wytrzymałe. Sprzęt wyposażony jest w system blokowania Fizan Concept, co umożliwia sprawną oraz bezproblemową regulację długości. Rękojeść pokryta pianką EVA jest nie tylko wygodna w użytkowaniu, ale i doskonale chłonie wilgoć.

Kijki trekkingowe Fizan Aria 2 Foam

Kijki trekkingowe Black Diamond Expedition 2

Kije, które sprawdzą się idealnie podczas zimowego trekkingu. Składają się z dwóch segmentów, wykonanych z aluminium. Wykorzystano tutaj system blokady Flick Lock. Przedłużone rączki oraz regulowany pasek na nadgarstki zapewniają maksimum wygody użytkownikowi.

Kijki trekkingowe Black Diamond Expedition 2

Kijki trekkingowe z trzema segmentami – ranking

ludzie na szlaku

Modele te posiadają trzy punkty regulacji. Największą zaletą tego typu kijków jest łatwość transportowania (małe gabaryty podczas złożenia). Ponadto kije trzy-członowe stwarzają większe możliwości dopasowania do praktycznie każdych warunków.

Kijki trekkingowe Black Diamond Trail 3

Idealne kije trekkingowe w góry. Sprzęt wyposażony jest w podwójną blokadę typu Flick Lock, która umożliwia sprawne dopasowanie kijków do danych warunków. Wygodna, gumowa rękojeść zapewnia maksymalny komfort w trackie marszu. Natomiast dodatkowe przedłużenia pozwalają chwycić kije niżej podczas stromych podejść.

Kijki trekkingowe Black Diamond Trail 3

Kijki trekkingowe Climbing Technology Alta Via

Lekkie kije trekkingowe, które posłużą zarówno na łatwych, jak i bardziej wymagających szlakach górskich. Wyposażone w zewnętrzny system blokowania Easy Lock, który umożliwia łatwą regulację długości sprzętu nawet w niskich temperaturach. Rurki zostały stworzone z wysokiej jakości aluminium, natomiast rękojeść pokryta jest pianką EVA.

Kijki trekkingowe Climbing Technology Alta Via

Kijki trekkingowe Black Diamond Trail Pro Shock

Wysokiej jakości kijki, stworzone z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach, którzy kochają trekking po trudnym terenie. Sprzęt wyposażony jest w absorber Control Shock, który zapewnia amortyzacje podczas wędrówki. Poszczególne segmenty blokuje się przy pomocy zewnętrznego systemu Flick Lock PRO, który jest łatwy w obsłudze i pozwala tym samym na sprawną regulację długości. Zarówno rurki, jak i zatrzaski blokujące zrobione zostały z lekkiego i trwałego aluminium, co korzystnie wpływ na wagę kijków.

Kijki trekkingowe Black Diamond Trail Pro Shock

Kijki trekkingowe składane – ranking

człowiek na szlaku

Do tej kategorii nalezą modele trzy- lub cztero-segmentowe, które w konstrukcji zawierają linki spinające, składane na wzór sond lawinowych. To idealna propozycja dla minimalistów, którzy poszukują lekkiego sprzętu o niewielkich gabarytach. Ten model kijków nada się idealnie na biegaczy trailowych lub na szlaki długodystansowe. Z minusów należy wymienić cenę – jest znacznie wyższa w porównaniu z klasycznymi kijkami.

Kijki trekkingowe Black Diamond Alpine Carbon

Ultralekkie kijki, który sprawdzą się w każdych warunkach, niezależnie od pogody. Skonstruowane z 3 członów, które połączone są ze sobą przy pomocy linki z systemu Z-Pole. Złożone kije mają niewielkie gabaryty, a przygotowanie ich do użytkowania zajmuje chwilę. Wystarczy pociągnąć za ostatni człon, aby zadziałała blokada. Kijki zrobione są w całości z włókna karbonowego, co zapewnia lekkość i trwałość. Rączki zostały wykonane z wysokiej jakości korka, natomiast przedłużenie rękojeści z antypoślizgowej pianki EVA.

Kijki trekkingowe Black Diamond Alpine Carbon

Kijki trekkingowe Black Diamond Z-Pole Distance

Lekki i kompaktowy model kijków, które posłużą przy wielu rodzajach aktywności outdoorowych. Zarówno podczas wędrówki, biegu, jak i bardziej wymagającego trekkingu. Zaawansowana technologia Z-Pole sprawia, że sprzęt z niewielkich gabarytów, do właściwych rozmiarów rozkłada się w mgnieniu oka. Kijki zostały zrobione w całości z wysokiej jakości aluminium. Rękojeść oraz jej przedłużanie pokryte są pianką EVA, która doskonale pochłania wilgoć i jest wygodna w użytkowaniu.

Kijki trekkingowe Black Diamond Z-Pole Distance

Kijki trekkingowe skiturowe – ranking

ludzie na szlaku zimą

Modele przeznaczone to skitouringu składają się zazwyczaj z 2 segmentów. Wykonane są z trwałych i solidnych materiałów, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa użytkownikowi.

Kijki trekkingowe Black Diamond Traverse

Wysokiej jakości kije skiturowe stworzone z trwałego stopu aluminium. Kije są dwu-segmentowe i zostały wyposażone w system regulacji Flick Lock. Producenci umieścili pod rękojeścią specjalny panel antypoślizgowy, który umożliwia wygodne i sprawne złapanie kijków nieco niżej w trakcie podejścia.

Kijki trekkingowe Black Diamond Traverse

 

Kijki trekkingowe Komperdell Contour Titanal II

Kije trekkingowe składające się z dwóch członów oraz zewnętrznej blokady. Wykonane z mieszanki aluminium i tytanu, co znaczącą zwiększa ich trwałość. Są praktycznie nie do złamania. Sprzęt został wyposażony w przedłużoną rączkę oraz widiowy grot.

Kijki trekkingowe Komperdell Contour Titanal II

Kijki trekkingowe Komperdell Titanal Explorer Pro

Idealny wybór dla osób, które poszukują lekkiego i trwałego sprzętu. Trzy-segmentowe kijki trekkingowe KomperdellTitanal Explorer Pro są zarówno wytrzymałe, jak i kompaktowe. Zbudowane z tworzywa Titanal.HF, które jest odporne na najtrudniejsze warunki. System blokady Powerlock umożliwia sprawną i łatwą regulację sprzętu.

Kijki trekkingowe Komperdell Titanal Explorer Pro

Kijki trekkingowe dla dzieci

dzieci na szlaku

Właściwie dopasowane kije trekkingowe nie tylko będą pozwolą maluchowi cieszyć się przyjemną, mało meczącą wędrówką, ale zapewnią także bezpieczeństwo na szlaku. Modele przeznaczone dla dzieci powinny mieć przede wszystkim prostą konstrukcję, która umożliwia regulację długości we własnym zakresie. Warto także zwrócić uwagę na kształt rączki oraz tworzywo z jakiego jest wykonana.

Kijki trekkingowe Black Diamond First Strike

Wysokiej jakości kijki zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych wędrowcach. Wyposażone w system blokady FlickLock, który umożliwia łatwą regulację długości sprzętu. Rączki wykonane z wygodnej w dotyku gumy, aby zapewnić maksymalny komfort małym użytkownikom.

Kijki trekkingowe Black Diamond First Strike

Kijki trekkingowe Masters Scout Junior

Kijki trekkingowe skierowane do młodych wędrowców. Wykonane z wysokiej jakości aluminium – tworzywa lekkiego, aczkolwiek sztywnego i trwałego. Sprzęt składa się z dwóch segmentów, które można sprawnie złożyć, osiągając mały, kompaktowy rozmiar. Rączka ma ergonomiczny kształt, dopasowany idealnie do dziecięcych dłoni.

Kijki trekkingowe Masters Scout Junior

Kijki trekkingowe Quechua MH500

Uniwersalne kijki trekkingowe przeznaczone dla dzieci. Regulacja długości sprzętu odbywa się przy pomocy przycisku push pin. Rękojeść wykonana z elastycznej oraz przyjemnej w dotyku pianki. Warto podkreślić, iż kijki są niezwykle lekkie – ważą jedynie 170 g.

Kijki trekkingowe Quechua MH500

Zdjęcia pochodzą ze stron pixabay.com, ceneo.pl oraz pexels.com