Peleryna przeciwdeszczowa – jak dobrać?

Peleryna przeciwdeszczowa powinna stać się przyjacielem obecnym na każdej, ale to każdej wyprawie w góry, czy w outdoor. Nie zawsze się przyda, a im mniej razy będziemy zmuszeni jej musieli użyć, tym lepiej. Jak zwykle, również tutaj jest jednak „ale”. Problem pojawia się, gdy podczas podróży zastaną nas niekorzystne warunki pogodowe, a my nie mamy odpowiedniego płaszcza na podorędziu. Przemoczony, dużo cięższy ubiór, materiał przyklejony do skóry, a potem okres schnięcia. Odpowiednio przygotowany turysta może tego uniknąć – przezorny zawsze ubezpieczony.

Alternatywa dla kurtek z GORE-TEXEM®?

Pamiętajmy, że peleryny przeciwdeszczowe nie zapewniają tak całościowej ochrony przed chłodem i wilgocią jak najlepsze z kurtek do outdooru. Co prawda producenci tych pierwszych używają coraz nowszych i bardziej zaawansowanych technologii w celach zwiększenia konkurencyjności i performance’u produktu, ale peleryny przeciwdeszczowe nie mają kluczowej funkcji kurtek w góry. Są cienkie i zapewniają znikomą izolację termiczną. Niestety, w przeciwieństwie do kurtek trekkingowych nie zapewnią ciepła, więc nie mogą być ich zamiennikiem.

Peleryna przeciwdeszczowa w górach może spełniać nieco inne funkcje. Świetnie nada się dla turystów, którzy nie posiadają porządnej, przeciwdeszczowej kurtki. Wówczas możemy pelerynę, czy też ponczo zarzucić na naszą zwykłą, niehydrofobową warstwę górną. Czasem też nie potrzebujemy dodatkowych warstw termicznych, na przykład podczas intensywnego wysiłku, latem, lub kiedy chcemy oszczędzić miejsce w plecaku. Wtedy świetnym rozwiązaniem na wypadek opadów lub mocnego wiatru będzie lekka peleryna turystyczna. Najważniejsza będzie ocena, jaki sprzęt przyda nam się podczas konkretnej wędrówki.

Poncza turystyczne

Coraz popularniejszym akcesorium do wypadów w góry jest odpowiednik peleryny przeciwdeszczowej (identyczne zastosowanie, ale bardziej funkcjonalny krój) – ponczo. Nazwa, którą możemy znać z westernów, nie jest przypadkowa. To właśnie taki krój mają poncza turystyczne. Dodatkowo wykonane są z takich materiałów, jak peleryny, co sprawia, że stanowią niezwykle odporną warstwę ochronną. Dodatkowo pod ponczem zmieścimy plecak, co ochroni przed wodą nasz dobytek.

Producenci wychodzą z siebie, żeby wprowadzić coraz nowsze zastosowania poncza. Tym sposobem otrzymaliśmy już produkty, które mogą służyć za (nieco partyzanckie) zadaszenie, a nawet namioty (takie modele wymagają posiadanie specjalnych pałąków).

Rozmiar i waga płaszcza przeciwdeszczowego

Im więcej mamy do przejścia, tym bardziej próbujemy ograniczyć wagę i gabaryty naszego sprzętu. Peleryny przeciwdeszczowe nigdy nie powinny należeć do kłopotliwych, jeśli chodzi o tę materię. Produkt ten zazwyczaj pakuje się do niewielkiego etui (lub nawet do kieszeni kurtki) i po dobrym złożeniu może on zajmować tyle miejsca co portfel. Dzięki temu możemy zmieścić go gdziekolwiek, do dowolnej bocznej kieszeni, albo nawet mieć gdzieś przy sobie. Co do wagi, to przyjmuje się, że peleryna przeciwdeszczowa waży ok. 400 g. Znajdziemy oczywiście modele cięższe, lżejsze, grubsze, cieńsze, ale jest to waga, z którą z reguły będziemy się spotykać.

Niecałe pół kilograma może wydawać się wagą sporą lub nie. Wszystko zależy od konkretnego wędrowca. Faktem jest jednak, że gdy porównamy wagę peleryny przeciwdeszczowej do wagi całej kurtki, to różnica może być dosyć znaczna. Taka sama będzie w przypadku rozmiarów, do jakich możemy akcesorium zwinąć. Żadna kurtka nie będzie zajmowała tak mało miejsca, jak dobrze złożona peleryna.

Materiały na peleryny przeciwdeszczowe

Nowoczesne płaszcze, narzuty, poncza i peleryny wykonuje się z podobnych materiałów, co trekkingowe kurtki, a czasem nawet poszycia namiotów. Ważne, by użyta tkanina nie nasiąkała, a także by woda po niej spływała. Podstawowymi materiałami, z których wykonuje się przeciwdeszczowe peleryny, są sztuczne włókna nylonowe lub poliester. W zależności od modelu, w składzie znajdziemy też bawełnę, wełnę, lub inne tkaniny. Niektóre z mieszanek wymagają woskowania w celu uzyskania lepszej wodoodporności. Dobrej jakości sploty bywają też powlekane warstwą żywicy, która zapewnia hydrofobowość.

Jeśli wybrany przez nas model peleryny przeciwdeszczowej jest wyposażony w dodatkowe zamki (na przykład chroniące kieszenie), warto by były one zabezpieczone. W tym celu mogą służyć zwykłe materiałowe zakładki zasłaniające zamek lub specjalne, klejone suwaki (na wzór odzieży narciarskiej).

Czy warto inwestować w pelerynę?

Cena trekkingowych płaszczy przeciwdeszczowych może wahać się w zależności od modelu i producenta. Za sztukę zapłacimy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Od tanich foliowych płaszczy, które znajdziemy na przeróżnych stoiskach, czy nawet w kioskach, różni się nie tylko ceną (za taki kioskowy „worek” zapłacimy kilka złotych). Uniwersalnie wycięta, cienka warstwa nie zapewni nam tak wysokiej ochrony przed deszczem, czy wiatrem, jak porządnie uszyta wodoodporna peleryna. Dodatkowo folia okropnie szeleści i rwie się przy każdej okazji.

Foliowe peleryny są dobrym rozwiązaniem awaryjnym, kiedy nie mamy żadnej ochrony przed deszczem. Nie można na nich jednak polegać, a produkt ten jest praktycznie jednorazowego użytku (w dodatku używanie go jest nieekologiczne).

Dodatki do peleryn przeciwdeszczowych

Ze względu na prostotę kroju peleryn przeciwdeszczowych i częsty rozmiar uniwersalny, trudno doszukać się wielu gadżetów, czy dodatków do tego produktu. Płaszcz przeciwdeszczowy to nasza opcja wystawiana na najgorsze warunki pogodowe, więc umieszczanie w niej wielu kieszeni mija się z celem. Warto zwrócić uwagę, czy wybierana przez nas peleryna przeciwdeszczowa posiada ściągacze na nadgarstkach, lub nawet u dołu. Tym sposobem ograniczymy możliwość przedostawania się wody pod wierzchnią warstwę.

Różne modele peleryn wyposażane są w różne rodzaje kapturów, których unikalny wykrój umożliwia różne rodzaje ochrony przed wodą (i drogi jej ściekania). Od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się peleryny, które posiadają przy kapturze coś na kształt daszka lub ronda – patent ten ma na celu osłonić nasze oczy i twarz przed wodą.

Dziecięce peleryny przeciwdeszczowe

Na rynku nie tak łatwo znaleźć dedykowane turystyczne płaszcze dla dzieci. Peleryna przeciwdeszczowa dla dziewczynki lub chłopca to zakup dosyć nieczęsty. Dlatego też producenci rzadko decydują się na wypuszczanie dedykowanych modeli takich peleryn. Aby zaspokoić potrzeby klientów, raczej wprowadza się modele o rozmiarach XS, które będą pasowały również na dzieci. W końcu, jeśli peleryna będzie trochę dłuższa, nic się nie stanie, a nasza pociecha będzie jedynie bardziej chroniona. Jeśli jednak chcemy zakupić produkt dedykowany dla dziecka, to możemy zdecydować się na zwykły płaszcz przeciwdeszczowy z odzieżówki (opcja zdecydowanie mniej polecana), lub możemy zakupić dedykowany produkt outdoorowy (cena takiego produktu może być wysoka, tak samo, jak ryzyko, że dziecko szybko wyrośnie z peleryny).

PONCZO PRZECIWDESZCZOWE

Niezwykle tania opcja poncza, w które możemy wyposażyć nasze dziecko. Produkt posiada jeden, uniwersalny rozmiar, a wymiary płaszczyka to 130 x 115 cm (najmniejszych podróżnych zatem w niego nie ubierzemy). Całość chowa się do osobnego etui, które można przywiesić na plecaku dzięki specjalnemu uchwytowi. Kaptur wyposażono w daszek chroniący oczy przed kroplami deszczu. Opcja budżetowa, która może śmiało służyć jako produkt „na próbę”. Model unisex, zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.

PONCZO PRZECIWDESZCZOWE

QUECHUA PONCZO ARPENAZ 10L NIEBIESKI (8302452)

Dziecięce ponczo, pod które zmieści się niewielki plecak (do 10 litrów). Produkt jest niezwykle lekki – waży niecałe 300 g. Ubranie jest całkowicie wodoodporne w warunkach, jakie zazwyczaj panują podczas deszczu (60 litrów wody opada na metr kwadratowy przez godzinę). Kaptur, który nie ogranicza widoczności, możemy ściągnąć za pomocą sznurka. Produkt wykonano z winylowego materiału i nie powinno się go prać, a jedynie myć i suszyć. Zestaw chowany do dedykowanego pokrowca, który po odpowiednim ułożeniu poncza, powinien ułożyć się w „paczuszkę” o wymiarach 18 x 20 x 2 cm.

QUECHUA PONCZO ARPENAZ 10L NIEBIESKI (8302452)

Peleryny przeciwdeszczowe unisex

Pomimo że w sklepach możemy znaleźć kategorie „peleryna przeciwdeszczowa damska” lub „męska”, to zdecydowanie częściej zetknąć możemy się z uniwersalnymi modelami peleryn przeciwdeszczowych. Jest to element ubioru, który śmiało może służyć każdemu. Ważne by tylko peleryna pasowała na wędrowca i spełniała swoje wszystkie funkcje.

FJORD NANSEN PELERYNA BACKPACKER PONCHO

Świetny model, który powstał z myślą o wędrujących z plecakami. Dostępne są dwa rozmiary (S/M i L/XL), z których z pewnością każdy odpowiedni coś dla siebie. Producent przyjmuje, że mniejszy model (S/M) powinny zakupić osoby do 170 cm wzrostu, a większy (L/XL) osoby powyżej tej granicy. Pelerynę chowa się do kieszonki na piersi, która dodatkowo zabezpieczona jest ochronną listwą. Aby ochronić twarz użytkownika, zastosowano tu daszek, a większą ochronę przed wodą uzyskano dzięki podklejanym szwom. Idealne do noszenia bez plecaka, a także z nim. Model posiada specjalny garb, który dopasowuje się do kształtu plecaka. Poncho nie posiada rękawów, ale ma za to długie rzepy, dzięki którym możemy spiąć boki peleryny. W ten sposób sami tworzymy wygodne rękawy. Producent, czyli Fjord Nansen użył do produkcji materiału poliestrowego, dzięki czemu cała konstrukcja waży jedynie 410 g. Po spakowaniu w pokrowiec, paczuszka z peleryną ma wymiary 23 x 25 cm.

FJORD NANSEN PELERYNA BACKPACKER PONCHO

ROCKLAND PONCHO CLOUD

Prosty, bardzo szeroki krój peleryny dla każdego turysty, praktycznie od 150 cm do 190 cm wzrostu. Ponczo ma wymiary 1 metra kwadratowego i waży nieco ponad 260 g. Poliestrowa powłoka ma za zadanie chronić użytkownika przed nawet najintensywniejszymi opadami deszczu. Producent, jakim jest firma Rockland, dołożył wszelkich starań, by technologie użyte w modelu zapewniały maksimum ochrony. To dlatego peleryna została wyposażona w głęboki kaptur, który ściągany jest za pomocą sznurka. U dołu peleryna ma rozcięcia, które ułatwiają swobodne poruszanie się. Przedłużona w dół konstrukcja ma za zadanie ochronić również nogawki naszych spodni.

ROCKLAND PONCHO CLOUD

RALKA PELERYNA PRZECIWDESZCZOWA

Peleryna typu ponczo, której poliestrowa powłoka charakteryzuje się wskaźnikiem wodoodporności na poziomie 2000 mm. Model posiada klejone szwy, a także jedną kieszeń na piersi, do której chowa się zwiniętą pelerynę. Kieszeń zamykana jest na suwak, który osłonięty jest fałdem nieprzemakalnego materiału. Krótki zamek pod szyją zabezpieczony jest przed wodą, a głęboki kaptur można ściągnąć elastycznym sznureczkiem. Podobne sznurki znajdziemy wokół pasa – ten patent umożliwi nam ściągnięcie go na dole, co uniemożliwi dostawanie się wody pod płaszcz od spodu. Ze względu na użycie grubego materiału peleryna jest dość ciężka – waży prawie 750 g. Po umiejętnym ułożeniu całości w przedniej kieszeni, pakunek powinien mieć wymiary 27 x 21,5 x 4,3 cm

RALKA PELERYNA PRZECIWDESZCZOWA

PONCHO HELIKON CZARNE (PO-MUS-PO-01)

Model bardzo duży, którego nie powstydziłby się żaden fan survivalu. Ze względu na imponujące wymiary (aż 210 x 145 cm) peleryna ta może służyć spokojnie jako prowizoryczny dach. Bardzo możliwe, że z myślą o takim zastosowaniu do produkcji tego modelu użyto wytrzymałego nylonu ripstop – wytrzymałego i grubego materiału. Z pewnością jednak ukłonem w stronę fanów przetrwania (a także w stronę tych, którzy znajdą się nieoczekiwanie w trudnej sytuacji) ponczo posiada metalowe oczka, przez które możemy przewlec sznurki lub śledzie. Chowane jest do zewnętrznego pokrowca w formie woreczka, który po spakowaniu ma wymiary jedynie 14 x 22 cm. Odporny materiał wsparty jest wzmocnionymi szwami, a duży kaptur posiada elastyczny sznureczek do zaciągania.

PONCHO HELIKON CZARNE (PO-MUS-PO-01)

Peleryny przeciwdeszczowe – na jakie parametry zwracać uwagę?

Jeśli chcemy zagłębiać się w technologiczne aspekty kupowanych przez nas peleryn, to warto wiedzieć, na które ze wskaźników umieszczanych na metkach powinniśmy zwracać uwagę:

  • Wodoodporność. Zdecydowanie najważniejszy z parametrów, jeśli chodzi o peleryny przeciwdeszczowe. Mówi nam, ile wody musi spaść na materiał, by ten nie wytrzymał i przemókł. Wartość podaje się w tzw. słupie wody wyrażanym w milimetrach.
  • Paroprzepuszczalność. Podczas marszu w deszczu, nie tylko zewnętrzne otoczenie będzie chciało, byśmy przemokli. Ukryci pod szczelną warstwą nieprzemakalnego materiału, idący po górskim szlaku, najzwyczajniej w świecie sami zaczniemy produkować ciepło i wilgoć. Materiał wysokiej klasy pomoże nam te dwa elementy odprowadzić na zewnątrz. Wskaźnik mówi nam, ile pary wodnej nasz materiał wypuści na zewnątrz w trakcie doby (na fragmencie materiału o rozmiarach jednego metra kwadratowego).

Podsumowanie

Chcesz oszczędzić miejsce w plecaku? Chcesz mieć suchy ubiór? Nie chcesz, by mokra bluza łopotała na zimnym wietrze? Porządna peleryna przeciwdeszczowa powinna załatwić wszystkie te kwestie. Jest to na tyle uniwersalny produkt, że zrobisz z niego schronienie. Czy warto mieć pelerynę przeciwdeszczową na podorędziu, nawet kiedy jesteś wyposażony w dobrą kurtkę? Oczywiście. Podczas długich wypadów, gdy dopadnie nas naprawdę zła pogoda, każda wiatro- i wodoszczelna warstwa może okazać się na wagę złota. A peleryny przecież aż tyle nie ważą.