Piękne krajobrazy, urokliwe widoki i świeże powietrze – to jest to czego potrzebuje każdy turysta, która uwielbia wyprawy w góry. A może nadszedł odpowiedni czas aby zdobyć Śnieżnicę? Ach kto o nie słyszał! Chyba każdy! Zapraszamy Cię do przeczytania naszego artykułu przed wyprawą w Beskidy! Przygotujcie się na piękne krajobrazy i wyprawę pełną przygód!
Spis treści
Śnieżnica – podstawowe informacje
Śnieżnica ( 1006 m n.p.m) jest to szczyt znajdujący w Beskidzie Wyspowym. Z racji swoich trzech wierzchołków nazywana jest przez swoich miejscowych jako Widlata Góra. Najwyższy wierzchołek nosi nazwę Na Budaszowie, kolejny mniejszy to Wierchy – to właśnie tutaj znajduje się rezerwat przyrody. Ostatni najniższy wierzchołek to Nad Stambrukiem, co jest związane z istniejącym kiedyś kamieniołomem gdzie ludzie pracowali na potrzeby linii kolejowej. Często ludzie zastanawiają się co kryje w sobie nazwa głównego szczytu Śnieżnica? Mianowicie nazwa ma swoje uzasadnienie, ponieważ na północnym stromym stoku niemal zawsze osłoniętym od słońca, aż do późnej wiosny utrzymują się płaty śniegu.
Beskid Wyspowy – wyjątkowe miejsce na weekend
Beskid Wyspowy to pasmo górskie, które jest urokliwe i ma w sobie nutę tajemniczości. To niewysokie góry o niepowtarzalnym charakterze, które jest idealnym miejscem dla osób szukających spokoju i odprężenia. Najpiękniejsze miejsca w Beskidzie Wyspowym to m.in
- Śnieżnica, ( 1006 m n p m)
- Ćwilin ( 1071 m n p m)
- Lubogoszcz,
- Przełęcz Gruszowiec
- Mogielica
To tylko część atrakcji i pięknych widoków jakie czekają na Was w Beskidzie Wyspowym! Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie atrakcje na które warto zwrócić uwagę wybierając się w stronę Beskidu!
Stacja narciarska „Kasina” pod Śnieżnicą
Stacja narciarska Kasina pod Śnieżnicą dzięki świetnej lokalizacji jest bardzo często odwiedzana przez miłośników jazdy na nartach. Dojazd do tego miejsca jest niezwykle prosty z Krakowa i to na pewno sprawia, że pustki na stokach to tutaj rzadkość. Kasina Wielka oferuje narciarzom godne warunki na stokach. Sztucznie naśnieżany i oświetlony stok narciarski określany jest jako średnio trudny. Początkujący ale i wytrawni narciarze poradzą sobie na stoku, ponieważ jego jednolite nachylenie sprawia, że jeździ się tutaj niesamowicie przyjemnie i bezpiecznie. Stok Śnieżnicy to 1400 m trasy zjazdowej, która prowadzi nas przez las. Nie można było sobie wyobrazić lepszych widoków na stoku. Las także ma ten plus, że dzięki niemu na stokach wiatr nie jest aż tak silny.
Słynna Wielka Kasina
Na szczyt Śnieżnicy dostaniemy się nowoczesnym wyprzęganym 6-osobowym wyciągiem krzesełkowym. Kanapa ma 1050 m długości, podgrzewane siedzenia i osłony i czas wjazdu na górę jest bardzo krótki, bo to tylko niecałe 4 minuty. Właściciele wyciągu zadbali także o dzieci, ponieważ dla nich jest dostępny specjalny wyciąg o długości 120 metrów.
Wieś Kasina Wielka z przyjemnością wita turystów na stokach w słynnej Kasinie. Trzeba przyznać, że tutaj mamy możliwość się zatrzymać i zwiedzać całą okolicę Beskidu Wyspowego. Osoby udające się do Śnieżnicy na pewno nie mogą zapomnieć o Kasinie Wielkiej. W tym miejscu mapa pokazuje nam cmentarz wojenny nr 364. Pochowano w nim 20 żołnierzy austro-węgierskich i 1 żołnierza niemieckiego. Co jeszcze warto zobaczyć w Beskidzie Wyspowym?
Wybitna Przełęcz Gruszowiec
Beskid Wyspowy zachęca nas do odwiedzin i jak najbardziej można tutaj cieszyć się pięknymi widokami, zabawą na stokach w okresie zimowym. Kolejny punkt, jaki trzeba odwiedzić to Przełęcz Gruszowiec. Znajduje się ona między Ćwilinem a Śnieżnicą.
Przełęcz przyciąga do siebie m. in. restauracją „Bar pod Cyckiem”. Właśnie tutaj turyści podziwiający Beskid Wyspowy i udający się na Śnieżnicę często się zatrzymują na niewielki posiłek. Z tego miejsca możemy podziwiać Przełęcz Gruszowiec, a także dostrzec w oddali Łopień, Lubogoszcz i Luboń Wielki. Co ciekawe Gruszowiec stanowi umowną granicę między górzanami a Lachami Dobrzańskimi.
Rezerwat przyrody Śnieżnica
Na Śnieżnicy znajduje się leśny rezerwat przyrody. Choć został utworzony dość dawno, bo już w roku 1968 to nadal trwa wiele prac, które dbają o ten region. Obecnie obejmuje on 24,92 ha. Mapa mówi nam, iż rezerwat znajduje się na stromych zboczach po północnej stronie środkowego szczytu Śnieżnicy, który nosi nazwę Wierchy. Obecność rezerwatu po tej stronie chroni fragment buczyny karpackiej. Służy także ochronie rzadkich gatunków roślin i zwierząt, gleby i wód. Na tym obszarze znajduje się niejedna także wychodnia skalna.
Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny
Na południowym stoku Śnieżnicy w Beskidzie Wyspowym znajduje się słynny Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny. Na wysokości 840 m znajduje się schronisko na Śnieżnicy. Należy do niego 5 domków mieszkalnych i kaplica. Mapa mówi nam, że jesteśmy tuż obok Stacji Narciarskiej Śnieżnica.
Okolica ośrodka rekolekcyjnego jest otoczona przez lasy. Obiekt został wyremontowany i dzisiaj odbywają się tutaj regularnie rekolekcje, dni skupienia, obozy letnie i zimowe. Piękna okolica ośrodka i bliska obecność Śnieżnicy sprawia, że przyjeżdżają tutaj grupy zorganizowane ale i pojedynczy turyści. Organizowane są w nim zielone szkoły. Obiekt oferuje 120 miejsc noclegowych . Ośrodek jest czynny przez cały rok.
Obok Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego znajduje się Kaplica Matki Boskiej Śnieżnej. Właśnie tutaj swoje miejsce ma obraz podarowany przez papieża Jana Pawła II. To również jest powód, dla którego wiele osób ciągnie do Ośrodka Rekolekcyjnego.
Szlaki prowadzące na Śnieżnicę
Śnieżnica jest co roku miejscem, który przyciąga wielu turystów. Wybierając się na ten zalesiony szczyt górski mamy do dyspozycji trzy szlaki. Pierwsza droga to niebieski szlak ze słynnej Kasiny Wielkiej. Kolejny jest oznaczony zielonym kolorem z przełęczy Gruszowiec. Wtedy również będziemy mogli zatrzymać się na chwilę obok Ośrodka Rekolekcyjnego. Niedawno na Śnieżnicę został poprowadzony czarny szlak ze Skrzydlnej przez Pieninki Skrzydlańskie oraz Porąbkę.
Wizyta w Beskidzie Wyspowym
Oprócz Śnieżnicy Beskid Wyspowy może się pochwalić innymi atrakcjami i miejscami, z których roztaczają się przed nami śliczne widoki na zielone zalesione wzgórza. Opisując zalety Beskidu na pewno nie zmieścimy się na jednej stronie, ale spróbujmy pokrótce sprawdzić, czym jeszcze zachwyca odcinek trasy po tym regionie.
Dotarcie na szczyt Lubogoszcz
Osoby, które zachwycają się Beskidem Wyspowym na pewno mają w pamięci wizytę na Lubogoszczu. Ten szczyt znajduje się niedaleko Śnieżnicy i to sprawia, że wiele osób dociera właśnie tutaj.Zbudowany jest on z fliszu karpackiego i występują tutaj procesy osuwiskowe. Lubogoszcz na wysokości 500-550 m jest całkowicie lesisty. Jego cechą charakterystyczną są także liczne źródełka. To wszystko sprawia, że spacer Beskidem Wyspowym jest jeszcze bardziej urokliwy. Nic dziwnego, że tutaj występują piesze szlaki.
Pobliski Ćwilin
Na niejednej stronie, która opisuje atrakcje Beskidu Wyspowego znajdziemy opis trasy na Ćwilin. Ten drugi co do wielkości szczyt górski Beskidu jest nazywany bliźniakiem Śnieżnicy i nic dziwnego, bo jest równie piękny. To samotna góra oddzielona od sąsiednich głębokimi przełęczami. Jego strome stoki opadają między innymi na przełęcz Gruszowiec. Wcześniej Ćwilin tętnił życiem pasterskim, jednak teraz trochę się to zmieniło. Obecnie hale są dużo mniejsze. Na zboczach Ćwilina znajdują się jaskinie, co również przyciąga turystów w to miejsce.
Zalesiony Lubomir
Szczyt Lubomir również jest kolejnym, na który musimy zwrócić uwagę. Oprócz Śnieżnicy także on pozwala nam na oglądanie przepięknych widoków na Beskid. Trzeba powiedzieć, iż Lubomir jest zaliczany do jednego ze szczytów Korony Gór Polskich. Chcąc odwiedzić ten szczyt mamy okazję wybrać się na piękny spacer. Zachodni grzbiet Lubomira jest świetnie widoczny z Parylówki.
Ruszamy na Śnieżnicę
Jak się przekonaliśmy Śnieżnica to atrakcyjny szczyt. Jej okolice pozwalają nam cieszyć się miłymi spacerami po pobliskich wzgórzach. Przystępna wysokość tego regionu sprawia, że możemy tutaj wędrować także z dziećmi. Na pewno nie będzie też problemu z noclegiem, gdyż liczne schroniska już na nas czekają z otwartymi ramionami. Śnieżnicę warto odwiedzić zarówno zimą jak i latem. To już my musimy zdecydować, kiedy bardziej urzekają nas górskie widoki. Pora spakować plecak i wybrać się w podróż po Beskidzie Wyspowym.
Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl