Miłośnicy gór wiedzą, że ona zachwycają swoim pięknem i nigdy nie wiemy, czego się po nich spodziewać. Jednak jest coś, co wzbudza zachwyt i zdumienie każdego obserwatora. O czym mówimy? To coś wyjątkowego. Mowa o niczym innym tylko Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Tatrzańska Świątynia Lodowa jest na językach wszystkich osób i nic dziwnego, bo to majestat, który zapiera dech w piersiach. Poznajmy bliżej Tatrzańską Świątynię Lodową.
Spis treści
Ogromna Tatrzańska Świątynia Lodowa
Tatrzańska Świątynia znajduje się po słowackiej stronie Tatr na Hrebienku. To właśnie tutaj ściągają tłumy turystów, by móc zobaczyć to dzieło. Budowla jest jedną z najciekawszych i unikatowych zimowych atrakcji. Co roku kilkunastu rzeźbiarzy z Litwy Polski, Niemiec, Czech i Słowacji tworzy z bloków lodu architektoniczne arcydzieła. Co roku temu przedsięwzięciu towarzyszy jakiś motyw przewodni. W 2017 roku była to Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie, a w 2018 roku Bazylika św. Piotra w Watykanie, natomiast w 2019 roku Katedra Notre-Dame w Paryżu.
Ostatnie zwiedzanie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej było możliwe w okresie od 22 listopada 2019 roku do kwietnia 2020 roku. Wejście było bezpłatne. Wiele osób mogło na własne oczy zobaczyć to dzieło.
Lodowa Katedra Notre-Dame
Bohaterką sezonu 2019/2020 była francuska Katedra Notre-Dame. Katedra nazywana inaczej Katedrą Marii Panny w Paryżu należy do najbardziej słynnych katedr na świecie. Nic dziwnego, że zdecydowano się na zbudowanie jej z 1880 bloków lodu. Łączna jej masa wyniosła aż 225 ton. Głównym budowniczym świątyni był Adam Bakoš. Świątynia lodowa umieszczona została pod kopułą o średnicy 25 m, a najwyższy punkt kopuły sięga do 11, 5m.
Tatrzańska Świątynia Lodowa w 2019 r. odzwierciedla wspaniałą wschodnią fasadę, na której znajdują się trzy główne wejścia. Nad wejściem środkowym dominuje witraż w kształcie rozety. Nad głównymi wejściami znajdują się dwie przednie wieże służące jako dzwonnice.
Obserwując dzieło, którego budową zarządzał Adam Bakoš czujemy się zachwyceni precyzją wykonania. Nic dziwnego, że potrzeba było aż 225 ton lodu. Świątynia lodowa ma w sobie niesamowity klimat. Warto zwrócić uwagę na detale, jakie zostały uwzględnione podczas pracy.Jeszcze większe wrażenia na nas zrobią koncerty, jakie można oglądać w tej lodowej świątyni.
Lodowa Bazylika św. Piotra w Watykanie
Budowniczowie lodowej budowli w roku 2018 inspirowali się Bazyliką św. Piotra w Watykanie. Było to szóste otwarcie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej. Na zwiedzających czekało niesamowite odkrycie wizualne. Tym razem do wykonania całego dzieła potrzebowano również 225 ton lodu i 1880 bloków lodu. To wszystko dzięki odpowiedniej temperaturze pozwoliło utworzyć majestatyczną budowlę. Rzeźbiarze między innymi z Czech i Słowacji wykonali dzieło, które zachwyca. Ogromne brawa należą się dla rzeźbiarzy z Litwy.
Lodowa Bazylika Sagrada Familia
Równie niesamowitym przedsięwzięciem jak stworzenie lodowej Katedry Notre-Dame było odtworzenie bazyliki Sagrada Familia. Słynny zabytek Barcelony powstał z lodu w roku 2017. Niesamowita budowla nie była tak wymagająca do stworzenia jak Katedra Notre-Dame. Lodowa świątynia stworzona w 2017 roku pochłonęła 190 ton lodu i ważyła 190 ton. Główną atrakcją świątyni lodowej były szklane witraże doskonale komponujące się z lodową architekturą. Osiem rozet przedstawiało symbole Tatr, cztery pory roku oraz motywy sakralne.
Wodospady Zimnej Wody
Wycieczka po Słowacji i zobaczenie lodowej świątyni to świetny pomysł. Przy tej okazji warto również zobaczyć mieszczący się w Hrebienoku Wodospad Zimnej Wody. Będziemy mogli przejechać się kolejką naziemną i podziwiać jego piękno. Grupa kilku kaskad jest popularnym celem turystycznym i także w 2019 r. dotarło tutaj wiele osób. Kolejką Naziemną przejedziemy się ze Starego Smokowca. Hrebienok czeka na nas i kusi piękną atrakcją, jaką są Wodospady Zimnej Wody.
Spacerując pieszo w tym rejonie słowackim zobaczymy potężne szczyty: Gerlach, Sławkowski Szczyt i Łomnicę. Piękna panorama całych Niżnych Tatr, jaka się przed nami roztacza na pewno będzie uwieczniona na zdjęciach.
Jednak główną atrakcją jest widok Wodospadów Zimnej Wody. W tym celu mnóstwo osób udaje się na Słowację. Grupa niewielkich, niewysokich ale pięknych kaskad na potoku Zimna Woda urzeka. Wodospady występują na wysokości 1153 do 1276 m, na długości 1,5 km. Przewodnicy mówią, iż są to 4 siklawy:
- Długi Wodospad
- Wielki Wodospad
- Skryty Wodospad
- Mały Wodospad
Trasa, która nas prowadzi do tych wodospadów jest niezwykle łatwa, więc bez problemu można się tutaj udać z dziećmi. Warto tylko mieć założone raczki, bo gdzieniegdzie może być ślisko. Zamarznięte kaskady będą nas urzekały swoim widokiem.
Drogi na Hrebienok
Na Hrebienok najszybciej dostaniemy się naziemną kolejką ze stacji Stary Smokowiec i wiele osób wybiera tę opcję, bo jest to dodatkowa atrakcja wycieczki. Jak najbardziej będzie można wtedy także podziwiać piękne widoki na Słowację. Wykupienie biletu będzie nas kosztowało niewiele. W zależności od dnia tygodnia cena może być różna. W dzień powszedni bilet dla dorosłych to wydatek rzędu 8 Euro, a bilet dla dzieci będzie kosztował 5 Euro. Część osób decyduje się na dotarcie na Hrebienok pieszo. Ze Starego Smokowca prowadzi zielony szlak. Trasa wynosi 2,6 km. Jeśli trafimy na ładną pogodę na pewno można się zdecydować na taki spacer. Co ciekawe drogę powrotną z Hrebienoka można odbyć na sankach torem saneczkowym. Mamy możliwość wypożyczyć sanki albo zabrać swoje prywatne.
Z wizytą w lodowej budowli
Słowacja otwiera przed nami wiele atrakcji i jedną z nich jest odkrycie tych lodowych dzieł. Jak najbardziej każdy będzie zadowolony z takiej wycieczki. Można jeszcze bardziej polubić tę wyjątkową sztukę obserwując ją na żywo. Warto tak zaplanować swoje plany, by w najbliższym roku móc podziwiać lodowe dzieła. Na pewno nas zachwycą i wzbudzą podziw. Pora więc tylko czekać na motyw dzieł, jakie ukażą się w kolejnym sezonie.
Zdjęcia pochodzą ze strony Pixabay.pl