Strefa bezcłowa – co to takiego i na jakie ceny można liczyć?

Strefa bezcłowa to specjalne miejsce na każdym lotnisku międzynarodowym. Znajdują się tam sklepy, które cieszą się popularnością ze względu na niższe ceny. Zazwyczaj sprzedają one dobra luksusowe. Czym dokładnie jest strefa bezcłowa i na jakie ceny można w niej liczyć?

Czym jest strefa bezcłowa?

Strefa bezcłowa to przestrzeń na lotniskach międzynarodowych, do której mają dostęp wyłącznie pasażerowie po przejściu odprawy i kontroli osobistej. W tym miejscu znajdują się sklepy z importowanymi produktami. Zazwyczaj są to dobra luksusowe, które w kraju są dostępne w znacznie wyższych cenach. W strefach bezcłowych koszt zakupienia takich produktów nie obejmuje cła. Oznacza to, że są one nawet kilkadziesiąt procent tańsze.

W strefie bezcłowej można znaleźć nie tylko produkty luksusowe, choć to właśnie z nich jest najbardziej znana. W takim miejscu powszechnie kupuje się też alkohol, elektronikę, a nawet ubrania. Oczywiście w strefie bezcłowej istnieją też sklepy i kawiarnie serwujące jedzenie dla podróżnych. W ich przypadku ceny są jednak zwykle wyższe.

Na jakie ceny można liczyć w strefie bezcłowej?

W strefie bezcłowej zdecydowanie najbardziej opłaca się kupować dobra luksusowe. Mowa tu przede wszystkim o perfumach, ubraniach znanych marek oraz elektronice. W przypadku takich produktów ceny mogą okazać się niższe nawet o kilkadziesiąt procent. W strefie bezcłowej można liczyć także na korzystne oferty alkoholi i papierosów, ale trzeba pamiętać, że takie towary obowiązują restrykcyjne normy dotyczące maksymalnej dozwolonej ilości.

Niektóre produkty w strefie bezcłowej są natomiast znacznie droższe niż w normalnych sklepach. Ma to miejsce np. w przypadku jedzenia czy napojów. Bardzo drogie są też wszelkie pamiątki z danego państwa. Dla wielu osób strefa bezcłowa jest ostatnim miejscem, w którym można pozbyć się gotówki, jaka pozostała Ci po zagranicznym wyjeździe.

Kupowanie w strefie bezcłowej online

Strefa bezcłowa obecnie jest miejscem, gdzie można zrobić zakupy online. Trzeba jednak mieć bilet na samolot, bez którego niemożliwe jest zamówienie produktów. Zakupy można zrobić z opcją dostawy do domu, ale trzeba tego dokonać na 72 godziny przed odlotem. Istnieje także opcja złożenia zamówienia online na produkty, które zostaną dostarczone danemu pasażerowi już do samolotu.

Co można kupić w strefie bezcłowej?

W strefie bezcłowej można nabyć różnego rodzaju produkty. Najczęściej klienci korzystają z ofert dotyczących:

  • torebek,
  • zegarków,
  • biżuterii,
  • markowych ubrań,
  • perfum,
  • alkoholu,
  • papierosów.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że w strefie bezcłowej da się kupić także ubezpieczenie na wakacje za granicą. Taki produkt często również jest dostępny w niższej cenie. Jego zakup opłaca się jednak tylko wtedy, gdy podróżujesz na dłuższy czas. W każdej umowie zawarty jest bowiem okres karencji, co oznacza, że wypłata odszkodowania jest możliwa jedynie w razie wypadków, które mają miejsce po określonym terminie.