Alpy Julijskie – skaliste góry i nie tylko

Alpy Julijskie – skaliste góry i nie tylko

Majestatyczne widoki, zapierające dech w piersiach zachody słońca, powiew górskiego wiatru… Dla tego wszystkiego wprawieni zapaleńcy i miłośnicy gór są w stanie wdrapywać się na najwyższe szczyty. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i po miesiącach przygotowań wspinacze szukają kolejnego celu do zdobycia. Europa oferuje wiele wartych zdobycia szczytów. Wielu z nich wybiera się w Alpy Julijskie. Dlaczego warto się tutaj wybrać? Kto jest w stanie zdobyć najwyższy szczyt tych gór Triglav? Przekonajmy się.

Kilka słów o Alpach Julijskich

Kilka słów o Alpach Julijskich

Co się kryje za tą piękną nazwą Alpy Julijskie? To przepiękne pasmo górskie rozciąga się przez część Południowych Alp Wapiennych od północno-wschodnich Włoch aż do Słowenii. Charakterystyczne dla Alp Julijskich są dolina Sawy, dolina Tagliamento i Felli. Niedaleko znajduje się rejon Pontebba-Tarvisio. Co kryje się za tymi wszystkimi nazwami? Przede wszystkim w tych górach miłośnicy wspinaczki czują się jak ryba w wodzie. Mnóstwo ścian pozwala ćwiczyć swoje umiejętności. Ale czy to wszystko? W tym rejonie szeroko rozwinęła się gospodarka leśna, hodowla i turystyka. W okolicy miłośnicy narciarstwa będą się czuli jak w raju. Czym kuszą Alpy Julijskie?

Najwyższe szczyty

Alpy Julijskie mogą się poszczycić wieloma wysokimi szczytami i trzeba przyznać, że są to góry dla bardziej wprawionych we wspinaczce turystów. Zwykły obserwator może sobie nie poradzić na szlakach prowadzących na szczyty Alp Julijskich. Przygotowanie do takich wędrówek na pewno jest konieczne, ale o jakich szczytach w ogóle mówimy? Poznajmy kilka z nich.

Triglav

Triglav

Najwyższym szczytem Alp Julijskich jest Triglav (2864 m n p m ). To także najwyższy szczyt Słowenii i co ciekawe znajduje się on w herbie i na fladze tego kraju. Szczyt Triglav został dołączony do Korony Europy, czyli spisu najwyższych szczytów poszczególnych państw w Europie.

Alpy Julijskie mogą się poszczycić tym, że w ich skład wchodzi Triglav. Znajdziemy go między doliną Vrata a kotliną Velo Polje. Szczyt Triglav jak najbardziej w głównej mierze przyczynił się do rozwoju słoweńskiego alpinizmu. Właśnie tutaj opada ponad 1000-metrowa ściana. To świetne miejsce dla wielbicieli alpinizmu. W pobliżu szczytu znajdują się także resztki lodowca, tzw. Triglavski Iedenik.

Zdobycie najwyższego szczytu Alp Julijskich- Triglav, czyli wdrapanie się na 2864 m n p m jest wyzwaniem wartym wszelkich wysiłków. Ten piękny i majestatyczny wierzchołek w Alpach gwarantuje przepiękne panoramy. Alpy Julijskie mapa prowadzą na Triglav 2864 m kilkoma trasami. Trzeba się dobrze zastanowić, jaki szlak się wybierze. Na pewno każde Triglav szlaki odwdzięczą się atrakcyjnymi widokami. Szlak który jest najbardziej popularny i stosunkowo łatwy prowadzi z doliny Krma przez Triglavski dom na Kredarici. Następnie trzeba się kierować na Mały Triglav aż na sam Triglav. Na szczycie ujrzymy wieżę Aljazev Stolp.

Triglav

Jof di Montasio

Jof di Montasio

Słowenia może się poszczycić tym szczytem o wysokości 2754 m n p m. Jak najbardziej jest to też warta zdobycia góra. Alpy Julijskie zaskakują ilością przepięknych szczytów i jak najbardziej ten do nich należy. Tutaj wdrapuje się mnóstwo miłośników wyższych wierzchołków. Szczyt budzi respekt. Zdobywając szczyty w Alpach Julijskich nie można pominąć Jof di Montasio.

Skrlatica

Skrlatica

Alpy Julijskie są przepiękne i nikogo nie trzeba do tego zbyt długo przekonywać. Odkrywając kolejne szczyty górskie nie można zapomnieć o Skrlaticy (2740 m n p m). Skrlatica podobnie jak całe Alpy Julijskie jest dość stroma, ale właśnie to uwielbiają bardziej zaawansowani wspinacze. Dla początkujących będzie to wyzwanie. Położenie tego szczytu sprawia, że to jedna z najpiękniejszych ścian w słoweńskich górach.

Mangart

Mangart

Słowenia góry jest bardzo często odwiedzana przez turystów i miłośników wspinaczki dzięki obecności szczytu jakim jest Mangart (2679 m n p m). Znajdziemy ten szczyt na granicy kraju z Włochami. Słowenia to bardzo bogate państwo w tego typu perełki. Jak najbardziej warto zaplanować wyjazd do tego kraju, by móc wspinać się na ścianach Mangartu.

Jof Fuart

Jof Fuart

Góry w Słowenii zaskakują i są niezwykle atrakcyjne. Ilość miejscowości turystycznych w tym kraju jest niesamowita. Kolejny szczyt w Alpach Julijskich jakim jest Jof Fuart sąsiaduje z kilkoma innymi szczytami- Jof di Montasio i Kanin. Ta atrakcja alp przyciąga turystów i co roku można tutaj spotkać miłośników wspinaczki. Podczas takich zmagań na pewno można się cieszyć przepięknymi widokami majestatycznych szczytów.

Jalovec

Jalovec

Odkrywanie Alp Julijskich nie może się obyć bez szczytu jakim jest Jalovec. Góry bywają różne, niekiedy przerażające i choć ten szczyt może się poszczycić dość dużą wysokością, bo aż 2645 m to jest niezwykle lubiany przez turystów. Śmiało można powiedzieć, że jest to kolejny stromy i wymagający do zdobycia szczyt Słowenii. Jednak wytrwali na pewno go zdobędą. Jalovec jest nazywany najbardziej kształtną górą całych Alp Wschodnich.

Poznaliśmy już najwyższe szczyty w tym rejonie Słowenii. Czy możemy znaleźć tutaj coś jeszcze, co zatrzyma bicie naszego serca?

Razor

Razor

Na terenie Triglavskiego Parku narodowego w Słowenii znajduje się wierzchołek góry Razor. Jego majestat przykuwa uwagę i z pewnością jest to skarb tego Parku Narodowego w Słowenii. Z tą górą sąsiaduje kilka innych szczytów i to sprawia, że na samej górze można podziwiać atrakcyjne panoramy.

Jak widać w Słowenii możemy znaleźć mnóstwo szczytów, które będą wyzwaniem dla miłośników wyższych wierzchołków. Można z przyjemnością wybrać się na któryś z tych kilku tysiączników. Zdobywając szczyty Alp Julijskich warto także zainteresować się takimi górami jak Kanin, Kanjavec, Prisojnik, Prestreljenik, Spik. To ciekawe punkty, które warto zobaczyć na Słowenii. Jak się okazuje ten kraj ma wiele miejscowości przyjaznych turystom i miłośnikom wspinaczki.

Jezioro Bled w Alpach Julijskich

Jezioro Bled w Alpach Julijskich

Każdy turysta będący na Słowenii na pewno nie przepuści okazji zobaczenia najpiękniejszego i najsłynniejszego jeziora w tym kraju jakim jest jezioro Bled. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ta perełka jest położona pośród lasów i skał. Czysta i szmaragdowa woda i wysepka Blejski otok na środku dodaje uroku. Będąc w tym miejscu można poczuć się jak w bajce. W Alpach Julijskich jest to konieczny punkt do odwiedzenia. Przyjemnością będzie dostanie się na wysepkę Blejski wpław lub tradycyjną łódką zwaną Pletna. Jezioro Bled jest jednym z najcieplejszych, dzięki aktywnym źródłom termalnym. Temperatura wody dochodzi nawet do 26oC. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że tutaj każdy ma okazję spróbować przepysznych bledzkich kremówek. W tym rejonie Słowenii warto poświęcić czas także na zwiedzenie miasteczka Bled.

Blejski Grad

Blejski Grad

Nad północnym brzegiem Jeziora Bled znajdujemy zamek stojący na wysokiej skale. Mówi się, że jest to najstarszy zamek w Słowenii. Ocenia się, że został wybudowany w 1011 roku. W XVI wieku został rozbudowany. Zamek zaprasza do mieszczącego się tutaj muzeum okręgowe. Warto też zwiedzić zamkową drukarnię i piwnice. To ciekawa atrakcja w Słowenii. Zamek wznoszący się nad ogromnym jeziorem jest czymś niesamowitym.

Jezioro Bohinjskie

Jezioro Bohinjskie

Największym stałym zbiornikiem wodnym, jaki możemy zobaczyć na Słowenii jest Jezioro Bohinjskie. Jest ono szczególne ponieważ zasilają je wodospady Savicy. W tym miejscu także zaczynają się trasy turystyczne. To ogromna baza turystyczna. Przy brzegu jeziora naszą uwagę przykuje na pewno Zlatorg – symbol Alp Julijskich. Zwiedzający na pewno też z przyjemnością będą podziwiać romańsko-gotycki kościół św. Jana Chrzciciela. To bardzo ceniony zabytek na Słowenii. Pływając łódką na tym jeziorze warto podnieść oczy i podziwiać masywne góry.

Niesamowite drogi w Alpach Julijskich

Niesamowite drogi w Alpach Julijskich

Wszyscy miłośnicy rowerów i motocyklów na pewno docenią w Słowenii Mangartską Drogę. Najwyżej położona droga w tym kraju na pewno będzie przerażająca dla niejednego kierowcy. Szczególnie podczas mijanki na zakręcie trasa mrozi krew w żyłach. Jednak dla miłośników adrenaliny jest to niesamowita atrakcja Alp Julijskich. Jadąc tą trasą kilkakrotnie wjeżdża się do tuneli wykutych w skale. Niezliczone serpentyny i zawieszone nad przepaścią zakręty wiele osób także uznaje jako wspaniałą atrakcję Alp Julijskich. Podczas przejazdu pasażerowie auta mogą się cieszyć widokiem majestatycznego Mangartu. Panorama Alp jest tutaj wyjątkowo dobrze widoczna, co tylko dodaje uroku temu strasznemu miejscu.

Bogactwo atrakcji w Alpach Julijskich

Majestatyczne góry, wysokie szczyty, piękne panoramy, okazałe jeziora. To wszystko spotkamy podczas wycieczki w Alpy Julijskie. Myśląc o wyprawie w to miejsce te wszystkie czynniki sprawiają, że już jesteśmy myślami w tym kraju. Co jeszcze uda nam się zobaczyć w tym pięknym rejonie?

Wąwóz Vintgar

Wąwóz Vintgar

Wyjątkowy urok wąwozu Vintgar co roku przyciąga mnóstwo turystów. Obserwatorzy są zachwyceni tą atrakcją. Dzięki pracy człowieka to miejsce zyskało jeszcze bardziej niesamowitego klimatu. Wąwóz znajdziemy w samym sercu Alp, około 4 km na północny zachód od Bledu. Szczegółowe drogowskazy na pewno poprowadzą nas w to miejsce. Wąwóz liczy 1,6 km i otaczają go ogromne wzgórza Hom i Bort. Trzeba przyznać, że jest on głęboki. Na pewno budzi respekt. Piorunujące wrażenie na zwiedzających robią także wysokie na 50 do nawet 100 metrów ściany wąwozu.

Rozglądając się na boki i patrząc w dół można naprawdę się zachwycić niesamowitymi widokami. Trasa dla zwiedzających prowadzi wzdłuż jednej ze ścian wąwozu i biegnie on nad rzeką. Gdy spojrzymy w dół to ujrzymy rzekę Radovnę. Bystra rzeka swoją siłą wytworzyła liczne wodospady, baseny i kaskady, co też przyciąga wzrok obserwatora. Niesamowite jest to, że woda w tej rzece w żaden sposób nie przypomina zanieczyszczonej.

Zwiedzając Wąwóz Vintgar nie można zapomnieć o ważnej atrakcji, jaką jest wodospad Sum. To 13-metrowy, największy wodospad rzeczny na Słowenii. Widok bystrej, wydobywającej się wody z ogromną siłą bardzo odpręża.

Przejście samego wąwozu w jedną stronę zajmuje od 30 do 40 minut. Powrót szlakiem zajmie więcej czasu, lecz warto się na to zdecydować, bo wytyczono go w taki sposób, by można było jeszcze się nacieszyć pięknymi widokami, jakie się tutaj roztaczają.

Kranjska Gora

Skoro mówimy o pięknych Słoweńskich górach to nie można tutaj nie wspomnieć o bardzo znanym ośrodku Kranjska Gora. Właśnie tutaj odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn. Miłośnicy tego sportu na pewno się ucieszą, gdy będą mogli na własne oczy odkryć tę miejscówkę. Latem miasteczko przyciąga nad jezioro Jasna. To miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. Nad jeziorem z przyjemnością można odpocząć i podziwiać urokliwe widoki.

Miłośnicy wspinaczki kochają Słowenię i okolice Alp, o których mówimy, ale nie tylko wysokie góry przyciągają do tego kraju mnóstwo turystów. Alpy Julijskie kryją w sobie wiele urokliwych miejsc, bo spokojnego odpoczynku. O czym mówimy?

Rzeka Socza

Rzeka Socza

Któż z nas nie lubi podziwiać pięknych widoków. Jest to coś wspaniałego, gdy można się relaksować na łonie natury. Słowenia to urokliwy kraj i na pewno tutaj warto udać się nad rzekę Soczę. Jest ona uznawana za jedną z najpiękniejszych rzek w tym państwie. Przyciąga górską, bystrą wodą, urokliwymi kaskadami. Widok przepięknej turkusowej wody na tle majestatycznych górzysk jest na pewno czymś wyjątkowym. Miłośnicy przyrody mogą tutaj cieszyć się pięknymi widokami i podziwiać je siedząc na ławeczkach, które można znaleźć dość często przy brzegu Soczy.

Rzeka Socza

Na pewno warto się wybrać na wycieczkę i dłuższy spacer wzdłuż brzegu tej rzeki. Pozwoli to odkryć jeszcze więcej uroku tego miejsca. Ścieżka edukacyjna Soska Pot od źródła rzeki w Trencie do miasta Bovec jest dość długa, bo to aż 20 km, ale na pewno warto na to poświęcić czas. Popularny w tej okolicy jest także rafting albo lot paralotnią i wtedy też można podziwiać tę urokliwą, bystrą rzekę.

Vrata Dolina

Wędrowicze, którzy udają się na Triglav najtrudniejszymi drogami na pewno znają dolinę Vrata. To miejsce bardzo urzeka. Właśnie z tego miejsca prowadzą szlaki na ważne drogi wspinaczkowe, więc na pewno warto zaznaczyć ten punkt na swojej trasie wędrówki. W to miejsce przyciąga także piękny wodospad Slap Pericnik. Widok dwóch piętrowych kaskad zapiera dech w piersiach. Za wodospadem ukrywa się skalna grota, która też jest świetną atrakcją.

Gdy starczy nam jeszcze sił w nogach i udamy się na koniec doliny to ujrzymy schronisko Aljazev Dom. Urokliwy domek cudownie prezentuje się na tle świętej góry Słoweńców. To kolejna perełka tego górskiego regionu. Niedaleko można ujrzeć także pomnik partyzantów górskich z okresu I Wojny Światowej. Skromny hak z karabinkiem na pewno będzie chętnie fotografowany przez turystów. Choćby dla tego zdjęcia warto się udać do Doliny Vrata.

Vrata Dolina

Złotoróg

Wiele miejsc ma swój symbol i nie inaczej jest z Alpami Julijskimi. Z czym jest kojarzony ten rejon? Z niczym innym jak z nieśmiertelnym białym koziorożcem ze złotymi rogami. Jak wiadomo z tego typu symbolami jest związanych mnóstwo legend. Nie inaczej jest z tym słynnym koziołkiem. Wokół niego utworzono legendy o miłości, chciwości, zdradzie. Ciekawi takich historii na pewno zgłębią je zanim wybiorą się do tego pięknego górzystego państwa. Nad Jeziorem Jasna lub Jeziorem Bohinjskim można ujrzeć sylwetkę koziołka- Złotoróg.

Złotoróg

Park Narodowy Triglav

Słowenia bardzo urzeka swoim krajobrazem i wieloma dziełami natury. Turyści odwiedzający to piękne miejsce na ziemi na pewno nie przepuszczą okazji przebywania w Parku Narodowym Triglav. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny słoweński Park narodowy. Tym bardziej warto tak zaplanować swoją wycieczkę, by tutaj dotrzeć.

W tym parku zobaczymy właśnie słynny Triglav. Wznosi się on niemal w samym środku parku. Warto poświęcić chwilę i zrobić zdjęcia tego majestatu. Gdzie mieści się ten Park Narodowy?

Znajdziemy go wzdłuż słoweńsko-włoskiej grnicy i blisko granicy austriackiej. Uznaje się go za jeden z najstarszych parków Europy. Zajmuje on 83,9 km kwadratowych. Ten rejon Doliny Jezior Triglavskich jest pod ścisłą ochroną. Właśnie tutaj zachodzą ekosystemy i procesy naturalne. Specjalne organy dbają o to miejsce ale też wiele gatunków roślin i zwierząt. To bogactwo fauny i flory jest warte wielu wysiłków, na jakie zdobywają się osoby, które dbają o ten park.

Rodzime alpejskie kwiaty, pozostałości dziewiczych lasów, modrzewie to tylko niektóre z roślin, o które dbają pracownicy Parku Narodowego Triglav. W tym rezerwacie ujrzymy także okazałe mokradła.

Park Narodowy Triglav

Większość słoweńskich szczytów, o których się wiele mówi znajduje się właśnie na terenie tego Parku Narodowego. To przyczynia się do tego, że spacerując w tym miejscu można przez cały czas podziwiać okazałe górskie ściany. Przy dobrych warunkach pogodowych widoki na pewno będą niesamowite.

Trzeba zaznaczyć, że Park Narodowy Triglav jest porośnięty w dwóch trzecich przez lasy. Dominują tutaj buki, świerki i modrzewie. To przyczynia się do niesamowicie czystego powietrza w tym miejscu. Aż chce się oddychać!

Zwiedzający ten Park Narodowy mogą liczyć na chwilę miłego odpoczynku w jednym z wielu schronisk. Wędrówkę ułatwia także kolejka górska. Zróżnicowany klimat i krajobraz pozwala odpoczywać i zachwycać się fauną i florą w tym miejscu. Nic dziwnego, że miejsce cieszy się taką popularnością. W parku ujrzymy także orły, wilki, niedźwiedzie, rysie, kozice górskie, sowy.

Na pewno warto odwiedzić Triglavski Park Narodowy i odkryć te wszystkie piękne atrakcje.

 

Park Narodowy Triglav

Łatwiejsze szlaki

Słoweńskie szczyty górskie nie są łatwe do zdobycia, ale to wcale nie znaczy, że początkujący wspinacze nie będą mogli cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie oferuje ten region. Warto pomyśleć o wejściu na Visevnik. Trasa, która prowadzi na tę górę na pewno jest w zasięgu osób, które lubią łagodne szczyty. Taka wędrówka trwa zaledwie 2 godziny. Część trasy można pokonać asfaltową drogą, co na pewno ucieszy osoby, które chcą wybrać się na lekką wędrówkę. Trzeba pamiętać jednak, że ta droga na Visevnik jest dość popularna i nie można tutaj liczyć na ciszę i samotność. Udając się na tę górę można się cieszyć pięknymi widokami.

Łatwiejsze szlaki

Piękną górą jest także Mala Mojstrowka. Wejście na jej wierzchołek przez Grebenec jest bardzo urokliwe i podobnie trwa około 2 godziny. Można urozmaicić sobie wędrówkę zdobywając po drodze Slemenovą spicę. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na Jalovec.

łatwiejsze szlaki