Jaki typ roweru wybrać wyjeżdżając w góry?

Wśród miłośników górskich wycieczek nie brakuje osób, które zamiast pieszych eskapad, wolą przemierzanie szlaków na rowerach. Nietrudno się jednak domyślić, że jest to nie tylko bardzo wymagające, ale przede wszystkim wiąże się z koniecznością posiadanie dobrego roweru, który będzie dostosowany do takiej jazdy. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki typ roweru wybrać wyjeżdżając w góry.

Rower górski – co to takiego?

Kiedy wiele lat temu tradycyjne składaki zaczęły ustępować miejsca bardziej zaawansowanym rowerom o wielu udogodnieniach, marzeniem większości miłośników jednośladów był rower górski znany także jako MTB (Mountain Terrain Bike). Przeznaczony jest on do jazdy po górach, ale sprawdza się także na płaskim, jednak trudnym terenie. Jego konstrukcja cechuje się ponadprzeciętną wytrzymałością i masywniejszą ramą z dużym prześwitem dzielącym korbę i ziemię. Silne wsporniki kierownicy, wzmocnione piasty, obręcze i przerzutki, a także szerokie opony wyposażone w bieżnik ułatwiający przyczepność również znacznie ułatwiają jazdę w trudnym terenie. Aby była ona bezpieczna, rower wyposażony jest w hamulce tarczowe zarówno hydrauliczne, jak i mechaniczne. Są to bardzo ogólne cechy, ponieważ poszczególne modele rowerów MTB mogą znacząco się od siebie różnić – są wśród nich zarówno jednoślady dla miłośników rekreacyjnych wyjazdów w góry, jak i takie, które sprostają oczekiwaniom zwolenników ekstremalnej jazdy.

Rower na rekreacyjne przejażdżki po górach

Jeśli lubisz rowerowe wycieczki górskie, ale mają one przede wszystkim charakter rekreacyjny, Twój rower nie musi być najdroższym modelem o ponadprzeciętnych wzmocnieniach. Dowiedz się, jakie cechy mają rowery górskie w Rowertour.com, które warto wybrać na spokojniejsze wypady.

W zupełności powinna wystarczyć stalowa lub aluminiowa rama, która zapewnią całej konstrukcji wytrzymałość. Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jeżeli zależy Ci na tym, aby rower był wytrzymały, a jednocześnie jego spory ciężar nie stanowi dla Ciebie problemu, możesz wybrać tańszą ramę aluminiową. Jeśli zaś cenisz sobie lekkość i dobre przyspieszenie, lepszym wyborem będzie droższa rama aluminiowa.

Drugą rzeczą, na jaką powinieneś zwrócić uwagę jest rodzaj hamulców. Jeżeli wykorzystujesz rower do celów rekreacyjnych, lubisz rodzinne wypady w góry czy też przemierzanie leśnych ścieżek, w zupełności wystarczy Ci rower wyposażony w hamulce tarczowe mechaniczne. Na płaskich terenach dobrze sprawdzą się także hamulce szczękowe, musisz jednak pamiętać o tym, że skuteczność hamowania może być w ich przypadku słabsza, jeśli pada deszcz lub na ścieżce zalega błoto.

Ostatnia kwestia to opony. Najbardziej typowe, a jednocześnie efektywne podczas górskich wycieczek są te o rozmiarze 29. Możesz się również zdecydować na nieco mniejszy rozmiar 27.5.

Wybierając rower na wycieczki po górach powinieneś przede wszystkim określić swoje potrzeby i sposób użytkowania jednośladu. Pamiętaj, że aktualnie na rynku można obserwować trend rowerów elektrycznych. Technologia ta wspiera także rowery MTB i sprawia, że jazda wymaga od użytkownika nieco mniej wysiłku.

Podsumowując, rowery górskie to doskonały wybór dla miłośników eskapad w górzystym, wymagającym terenie. Decydując się na rower MTD od sprawdzonego producenta zyskasz pewność, że Twoja jazda będzie komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna.