Popradzkie pleso – tatrzańskie jezioro idealnym celem wycieczek

Nazywane także Rybim Stawem, Małym Rybim Stawem czy Popradzkim Jeziorem jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych tatrzańskich jezior. Znajduje się w dolnej części Doliny Złomisk, stanowiącej odnogę Doliny Mięguszowieckiej po słowackiej stronie Tatr Wysokich.

Popradzki Staw

Poprardzki Staw – słów kilka

Staw znajduje się na wysokości 1494,3 m n.p.m. Maksymalna głębokość jeziora wynosi, w zależności od pomiarów, między 16,6 a 17,6 metra. Woda w Popradské pleso ma kolor żółto-zielony i w porównaniu do innych tatrzańskich jezior jest mało przejrzysta. Plankton, który zamieszkuje staw jest o wiele bardziej bogaty niż ten, który zamieszkuje morskie Oko, znajdujące się 100 m niżej. Temperatura wody w jeziorze wynosi poniżej 16 oC. Powierzchnia Stawu pokryta jest lodem zazwyczaj od 11 listopada do 21 maja. Popradzkie pleso otoczone jest szczytami Osterwy od wschodu, Popradzka Grań od północy i od zachodu Grań Baszt. Staw zasilany jest spływającą z Doliny Złomowisk rzeką Zmarzły Potok. W kierunku południowym ze stawu wypływa rzeka Krupa.

Odwiedzając Popradzki Staw warto udać się także na wycieczkę do równie malowniczego Szczyrbskiego Jeziora.

Z kart historii

20 stycznia 1974 o godz. 10:40 doszło do największej katastrofy lawinowej w historii Tatr. Zdarzenie miało miejsce na stoku narciarskim nieopodal jeziora Popradské pleso. Lawina zeszła żlebem spod Przełęczy nad Skokiem, przedarła się przez Mięguszowiecki Potok, docierając na przeciwległy stok, gdzie trenowali uczestnicy kursu narciarskiego. Lawina przysypała 24 osoby. Dzięki ekspresowej akcji ratunkowej udało się uratować 11 uczniów, którzy znajdowały się pod najcieńszą warstwą śniegu. Po 5 godzinach od zejścia lawiny jeden z psów wytropił chłopca, który cudem przeżył pod metrową pokrywą śnieżną. Niestety pozostałych 12 osób nie udało się uratować.

lawina śnieżna

Szlaki piesze nad Popradzki Staw

Nad Popradzki Staw prowadzą dwa szlaki turystyczne. W trakcie trekkingu otacza nasz Malownicza Dolina Złomisk oraz przepiękne krajobrazy Doliny Mięguszowieckiej:

  • Droga leśna. Szlak rozpoczyna się nad Szczyrbskim Jeziorem i oznaczony jest kolorem zielonym. Po około 30 minutach odbijamy na szlak czerwony (Magistrala Tatrzańska). Czas przejścia nad Popradské pleso to około godzina z kwadransem.
  • Droga asfaltowa. Szlak oznaczony jest kolorem niebieskim i rozpoczyna się na stacji elektriczki Popradské pleso. Przejście nad jezioro zajmuje około godziny. Na końcu trasy znajduje się rozwidlenie szlaków. Możemy wówczas odbić w lewo i podążać za żółtymi drogowskazami do Symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr.

mężczyzna na szlaku

Niebieski szlak nad Popradzki Staw

Trekking nad Popradzki staw należy do łatwych i przyjemnych. Ścieżka nie jest wymagająca. Pokonanie całego odcinka zajmuje około godziny w jedną stronę. Niebieski szlak wiodący nad jezioro rozpoczyna się na stacji elektriczki Popradské pleso (tatrzańska kolej elektryczna). Wytrwalsi mogą wydłużyć sobie wycieczkę udając się dalej nad przełęcz pod Osterwą, skąd rozpościerają się malownicze widoki na Tatry. Polecamy także trasę do Szczyrbskiego Jeziora, która prowadzi z Popradzkiego Stawu.

Droga od stacji wiedzie początkowo szosą. Następnie przechodzimy przez tory. Mijamy składy drewna, budynek stacji wód. Potem pokonujemy most na rzece Poprad i od tego momentu szlak zaczyna się delikatnie wznosić. Przed naszymi oczyma pojawiają krajobrazy Doliny Mięguszowieckiej oraz Grani Baszt. Po jakimś czasie wyłania się także Dolina Złomisk. Z obu stron otaczają nas potoki, po prawej Potok Krupa, a po lewej Mięguszowiecki Potok, które finalnie łączą się w rzekę Poprad. Po jakimś czasie docieramy na Popradzką Polanę, która porośnięta jest bujnie lasem oraz kosodrzewiną. Kierując się dalej trafiamy do rozwidlenia szlaków, skąd mamy już tylko 5 minut drogi do schroniska nad jeziorem Popradské pleso (Popradzki Staw).

Symboliczny Cmentarz pod Osterwą

Na rozwidleniu szlaków, znajdującym się około 5 minut drogi przed schroniskiem nad Popradzkim Stawem możemy odbić w prawo ścieżką oznaczoną kolorem żółtym. Ta droga prowadzi do Symbolicznego Cmentarza pod Osterwą. Przejście zajmuje godzinę, trasa jest łatwa i mało wymagająca.

Pomysłodawcą tego miejsca był czeski malarz, wielbiciel gór – Otakar Štáfl. Symboliczny Cmentarz został oficjalnie otwarty w 1940 roku. Na początku gromadzono tablice pamiątkowe umieszczane w różnych rejonach Tatr przez przyjaciół i rodziny osób, które poniosły śmierć w górach. Z upływem czasu zaczęły pojawiać się tu nowe tablice i obecnie jest ich łącznie około 300. Są tu memoriały nie tylko osób, które zginęły w Tatrach, ale i tych, którzy byli blisko związani z tymi górami. Na płytach można znaleźć wiele polskich nazwisk, m.in.: Jerzy Kukuczka, Wada Rutkiewicz, Jan Długosz, czy Mieczysław Karłowicz. Została także uwieczniona pamięć o ratownikach TOPR-u i pilotach „Sokoła”, którzy zginęli w wyniku katastrofy lotniczej na terenie Doliny Olczyskiej.

Wejście na cmentarz pod Osterwą jest bezpłatne, aczkolwiek czasem można tam spotkać wolontariuszy, zbierających datki na rzecz utrzymania tego miejsca. W zamian za drobną pomoc otrzymujemy broszurę dotyczącą cmentarza.

WAŻNE: Szlak prowadzący do Symbolicznego Cmentarza pod Osterwą jest zamknięty od 1 stycznia do 15 czerwca.

Spacer nad Popradzkim Stawemstaw pośród gór

Po zakończeniu zwiedzania Symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr nie trzeba wracać do niebieskiego szlaku i pokonywać reszty trasy asfaltem. Można kontynuować drogę kierując się dalej żółtymi drogowskazami, które także finalnie prowadzą nas nad Popradské pleso (Popradzki Staw). Przy wschodnim brzegu jeziora został położony kamienny chodnik. Jest to fantastyczna opcja na spacer z dziećmi. Kierując się dalej wzdłuż Popradzkiego Stawu mijamy Magistralę Tatrzańską oznakowaną kolorem czerwonym (szlak ten prowadzi m.in. do Przełęczy pod Osterwą). Następnie pokonujemy drewniany most nad Zmarzłym Potokiem, który wypływa z Doliny Złomisk i po kilku minutach docieramy do schroniska Popradská chata.

Popradzki Staw z Dziećmi

dzieci na szlaku górskim

Zabierz dzieci w Tatry. Jezioro Popradzkie (Popradzkie pleso) jest idealną propozycją dla najmłodszych. Wycieczka jest niedługa, mało wymagająca, ale przede wszystkim bardzo malownicza. Idealną dla rodzin z małymi dziećmi, czy też dla osób starszych. Szlak od stacji elektriczki popradské pleso do jeziora jest całkowicie wyasfaltowany. To krótsza, ale równie piękna widokowo alternatywa dla naszego polskiego Morskiego Oka. Trasa nad Popradské pleso liczy w jedną stronę 4 km. Ponadto w schronisku górskim Popradská chata, znajduje się szereg atrakcji dla pociech. Został wyodrębniony kącik z zabawkami, plac zabaw, a w porze zimowej istnieje możliwość wypożyczenia sanek.

Hotel Górski nad Popradzkim Stawem

Popradská chata usytuowana jest nad brzegiem Popradzkiego Stawu, w sercu Doliny Mięguszowieckiej, po słowackiej stronie Tatr Wysokich. Budynek mieści się na wysokości 1494 m n.p.m. Krzyżują się tu szlaki trekkingowe: na Rysy, ze Szczyrbskiego Jeziora oraz Magistrala Tatrzańska

Pierwsze schronisko nad Popradzkim Stawem zostało tu wybudowane przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie w 1879 roku. Jego nazwa Majláthova chata została nadana na cześć działacza turystycznego oraz pomysłodawcy obiektu – Béli Majlátha. Niestety schronisko spłonęło w pierwszym roku funkcjonowania. Kolejne wzniesiono w 1881 roku. W 1890 roku budynek podzielił los poprzednika. Dwa lata później ówczesny właściciel ziemi – Ferenc Máriássi wybudował kamienne schronisko. W 1987 roku cały obszar przeszedł we władanie Christiana Hohenlohe. Obiekt został zburzony, a na jego miejsce wybudowano drewnianą chatę, która w 1964 roku została strawiona przez ogień. Na początku lat 60 postawiono dzisiejsze schronisko – Popradská chata. Początkowo opiekę nad nim sprawował Interhotel „Tatry”. Obecnie budynek nad Popradzkim Stawem ma prywatnych właścicieli i pełni funkcję hotelu górskiego.

Hotel górski oferuje 165 miejsc noclegowych, o różnym standardzie. Ceny noclegu wahają się od 17 do 40 euro za osobę. W obiekcie znajduje się także restauracja, która oferuje pełne wyżywienie. Dla gości dostępny jest taras, z którego rozpościera się widok na Popradske pleso. Parking znajduje się przed budynkiem i kosztuje 10 € za dobę.

Ponadto Hotel Górski oferuje szereg atrakcji, między innymi: ściankę wspinaczkową, saunę fińską, beczkę saunową, bar leśny, czy stół bilardowy oraz pingpongowy. W Popradzkiej Chacie istnieje także możliwość wypożyczania lub zakupu sprzętu alpinistycznego. W ofercie znajdziemy wycieczki prowadzone przez doświadczonych przewodników górskich.

Szlak pieszy Popradzki Staw – Szczyrbskie Jezioro

Od Popradzkiego Stawu (Popradske pleso) odbiją 2 szlaki prowadzące do Szczyrbskiego jezioro (Štrbské Pleso). Zielony oraz czerwony. Szlak czerwony w kilku miejscach przecina żleby, którymi zimową porą często schodzą lawiny, dlatego z myślą o zimowych przejściach stworzono alternatywny szlak zielony . Obie ścieżki łączą się mniej więcej w połowie drogi. Cały odcinek liczy łącznie 5 km, a różnica wzniesień jest niewielka, bo zaledwie 200 m. Początkowo droga do jeziora Szczyrbskiego wiedzie lasem, po czym odbija w kierunku Grani Baszt i dalej podąża wysoko, eksponując nam dno doliny Mięguszowieckiej. Przed naszymi oczyma rozpościerają się także widoki m.in. na malowniczą Dolinę Złomisk oraz urwiska Osterwy. Następnie maszerujemy przez stoki pokryte lasem urwiskowym. Rosną tam świerki, modrzewie i limbie. Docieramy do grzbietu zwanego Drygantem. Dalsza trasa wiedzie przez las, który z upływem kolejnych metrów rozrzedza się. Wkrótce potem ukazuje się nam Szczyrbskie Jezioro. Słowacja słynie z tego pięknego miejsca.

Ojciec z córką podziwający dolinę

Warto dodać, że podążając tym szlakiem mijamy po drodze tablice informacyjne, dzięki którym nasz trekking nad Szczyrbskie Jezioro wzbogaca się dodatkowo o walor edukacyjny. To doskonała trasa wycieczkowa dla rodzin z dziećmi.

Spacer wokół Szczyrbskiego Jeziora

Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. i jest drugim co do wielkości jeziorem słowackim. Jego całkowita powierzchnia to 19,76 hektarów. Jezioro otoczone jest z północnej strony granią Solińską, a od południa zamknięte wałem morenowym o wysokości 20 metrów. Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) szczególnie warto odwiedzić letnią porą, kiedy błyszczące w promieniach słonecznych lustro wody odbija malowniczy krajobraz. Nad brzegiem mocno rozwinęło się zaplecze uzdrowiskowe. Praktycznie każdy budynek oferuje usługi hotelowe lub sanatoryjne. Wokół jeziora biegnie szeroka ścieżka, przyciągająca tłumy spacerowiczów, kuracjuszy. Całkowita długość trasy to 2,5 km, spacer zajmuje średnio 45 minut. Dodatkową atrakcją jest możliwość opłynięcia jeziora łódką, którą można wypożyczyć w przystani znajdującej się na południowym brzegu.

Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw rowerem

Ze Szczyrbskiego Jeziora nad Popradzki Staw (Popradske pleso) wiedzie ścieżka rowerowa, która prowadzi wzdłuż Doliny Mięguszowieckiej. Po drodze mijamy także stację elektriczki Popradské pleso. Cała trasa pokryta jest asfaltem, wyłączona z ruchu samochodowego. Tą szosą dotrzemy prosto do Popradskiego Stawu. Całkowita długość trasy to 5,5 km, natomiast przewyższenie wynosi 240 m.

wycieczka rowerowa w górach

Tatry Słowackie są bardzo przyjazne rowerzystom. Szlaków jest wiele, o różnym poziomie trudności. Reasumując – jest w czym wybierać. Polecamy m.in. następujące trasy:

  • Cicha – Rozstaj dróg pod Kasprowym Wierchem

Jedna z piękniejszych tatrzańskich ścieżek rowerowych.  Trasa przez wiele kilometrów wiedzie wzdłuż pięknej, malowniczej Doliny Cichej. Tą asfaltową ścieżką możemy dojechać aż do Rozstaju dróg pod Kasprowym Wierchem. Długość trasy wynosi  nieco ponad 11 km, natomiast przewyższenie 315 m.

  • Zuberzec – Dolina Rohacka – Bufet Rohacki

Niezwykle malownicza  ścieżka rowerowa, wiodąca z centrum Zuberzca, nieopodal schroniska na Zwiercówce, wzdłuż Doliny Rohackiej, aż do Bufetu Rohackiego, który zlokalizowany jest u stóp Wołowca oraz Rohaczy. Całkowita długość trasy to 12,5 km. Natomiast przewyższenie wynosi 600 m. Na całym docinku poruszamy się po powierzchni asfaltowej.

  • Podbańska – Dolina Koprowa

Trasa rozpoczynająca się w Podbańskiej, na wysokości 940 m i wiedzie do malowniczej Doliny Koprowej. Ta asfaltowa ścieżka liczy prawie 8 km, natomiast przewyższenie wynosi 295 m.

Popradzki Staw – Przełęcz pod Osterwą

Odwiedzając Popradzki staw, warto zrobić sobie wycieczkę na szczyt Osterwy, z którego roztaczają się piękne krajobrazy Doliny Mięguszowieckiej oraz widoki na najwyższe tatrzańskie szczyty.

Długość trasy oszacowana jest na około 15 km. Jest to jednodniowa wycieczka, czas przejścia nie przekracza 6 godzin. Suma wzniesień wynosi 850 m.

oznakowanie szlaku na drzewie

Podejście na Przełęcz pod Osterwą rozpoczyna się przy Schronisku Górskim obok stawu Popradzkie peso. Początkowo trasa wiedzie przy brzegu jeziora. Następnie przekraczamy Ladovy potok, który wypływa z Doliny Złomisk i dochodzimy do rozstaju szlaków. Żółty prowadzi na Tatrzański Cmentarz pod Osterwą lub wokół stawu, natomiast czerwona Magistrala Tatrzańska poprowadzi nas na Przełęcz pod Osterwą. Ścieżka wiedzie początkowo przez kosodrzewinę, a potem zmienia się w kamienne rumowiska. Podejście na tym odcinku jest strome, szybko zyskujemy wysokość. Dookoła roztacza się piękna panorama na Popradzki Staw. Im bliżej przełęczy tym bardziej malownicze krajobrazy pojawiają się przed naszymi oczyma. Dolinę Mięguszowiecką oraz Złomisk widać już prawie w pełnej okazałości. Po około godzinie trekkingu wchodzimy na Przełęcz pod Osterwą (1996 m n.p.m.). Z tej wysokości widać na północnym wschodzie grań Tępej, natomiast kilkadziesiąt metrów dalej, w kierunku południowo-zachodnim znajduje się szczyt Osterwy (1980 m n.p.m.). Z wierzchołka góry możemy zaobserwować m.in. następujące szczyty:

  • Patria (2203 m)
  • Szatan (2422 m)
  • Hlińska Turnia (2340 m)
  • Koprowy Wierch (2363 m)
  • Ciężki Szczyt (2500 m)
  • Wysoka (2547 m)
  • Ganek (2462 m)
  • Rumanowy Szczyt (2428m)
  • Tępa (2285 m)

Z Przełęczy możemy kontynuować trekking Magistralą Tatrzańską do Batyżowieckiego Jeziora i dalej aż do Śląskiego Domu w dnie Doliny Wielickiej. Natomiast jeśli chcemy wrócić, to musimy pokonać tą samą drogę nad Popradzki Staw.

WAŻNE: Trasa wiodąca na szczyt od strony Popradzkiego Stawu jest zamykana w czasie zalegania pokrywy śnieżnej, natomiast wejście przez Symboliczny Cmentarz Ofiar Tatr jest nieczynne od 1 listopada do 15 czerwca.

Jak przygotować się na jednodniową wycieczkę w góry

Na każdą wycieczkę w góry, niezależnie od tego czy są to Bieszczady, Tatry, czy Himalaje musisz się odpowiednio przygotować.

  1. Mierz siły na zamiary. Zaplanuj przejście szlaków, które są w granicach Twoich możliwości pod względem kondycji. Jeśli chcesz zmierzyć się czymś bardziej ambitnym, potrenuj przed wyprawą. Zacznij jeździć do pracy rowerem, wybierz się kilka razy w tygodniu na dłuższy spacer, pomyśl o uprawianiu regularnie jakiegoś sportu.
  2. Zaplanuj trasę. Żyjemy w czasach, kiedy telefon jest jednocześnie naszym narzędziem GPS. Jednak jak to sprzęt – czasem zawodzi. Warto zaopatrzyć się dodatkowo w mapę oraz kompas.
  3. Monitoruj aktualne warunki pogodowe. W przypadku nadchodzącej ulewy lepiej odpuścić sobie wyjście na szlak. Warto wziąć pod uwagę fakt, że pogoda w górach często potrafi płatać figle. Nie zapomnij o zabraniu kurtki przeciwdeszczowej oraz pokrowca na plecak.
  4. Poinformuj najbliższych oraz recepcję w hotelu na jaki szlak się wybierasz i kiedy mniej więcej zamierzasz wrócić.
  5. Zaopatrz się w odpowiednią odzież oraz buty trekkingowe. Obuwie powinno być nieprzemakalne, mieć porządną , antypoślizgową podeszwę. Jeśli chodzi o ubranie to warto wybrać techniczną odzież: szybkoschnącą, wiatroszczelną i przede wszystkim nie krępującą ruchów.
  6. Jedzenie oraz picie. Pamiętaj o zabraniu energetycznych przekąsek (chałwa, orzechy, suszone owoce) oraz zapasu wody (minimum 2 litry na osobę).

buty trekkingowe

Co jeszcze warto zabrać?

    • Czołówkę/latarkę
    • Okulary przeciwsłoneczne
    • Chusta wielofunkcyjna
    • Mini apteczka
    • Krem w filtrem
    • Kijki trekkingowe
    • Naładowany telefon i power bank

    Tatry Słowackie – co warto wiedzieć

    • Koszt biletów oraz rozkład jazdy słowackiej kolejki elektrycznej można sprawdzić na stronie www.zsr.sk.
    • Ratownictwo górskie w Słowacji jest odpłatne, warto więc wykupić sobie ubezpieczenie zdrowotne.
    • Biwakowanie na terenie TANAP (Tatranský národný park) jest zabronione. W przypadku braku wolnych łóżek w schroniskach, udzielany jest nocleg zastępczy, tzw. gleba.
    • Warto zapisać sobie w telefonie numer alarmowy 18 300 do HZS (Horská záchranná služba).
    • Wstęp na teren TANAP (Tatranský národný park) jest darmowy.
    • Na szlaki w Tatrach Słowackich można zabrać psa. Należy pamiętać o założeniu mu kagańca. Pupil może poruszać się jedynie na smyczy.

    Mężczyzna podziwiający góry

    Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com