Śnieżka: najpopularniejszy szczyt w polskich górach!

Jeśli chcecie poczuć wyjątkowy klimat wspinaczki górskiej, ale nie macie doświadczenia i perfekcyjnej kondycji, Śnieżka idealnie spełni Wasze oczekiwania.

Królowa Karkonoszy: Śnieżka

Chociaż na Śnieżkę może wejść praktycznie każdy turysta, to wcale nie oznacza, że jest to szczyt skromnych rozmiarów. To najwyższy szczyt Karkonoszy, który jest dumą Polski i Czech oraz niesamowicie popularnym obiektem turystycznym.

Śnieżka znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i według najnowszych pomiarów mierzy 1603,296 m n.p.m. To najwyższy szczyt Czech, z którego widoczność przy dobrych warunkach pogodowych sięga aż 200 km.

Królowa Karkonoszy: Śnieżka

Urocza nazwa góry powstała w XIX wieku. Inspiracją do nazwy był pokryty śniegiem szczyt góry. A skoro jesteśmy przy szczycie, warto wspomnieć co nieco o tym, z czego zbudowana jest Królowa Karkonoszy.

Śnieżkę tworzą skały metamorficzne przeobrażone w wyniku magmy granitowej, wydobywającej się z wnętrza Ziemi dawno temu w okresie karbońskim. Początkowo góra była niewielkim wzniesieniem, a ostatecznie, na skutek fałdowań górotwórczych, stała się najwyższym szczytem Karkonoszy.

Królowa Karkonoszy

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

Na Śnieżce jest zimno i wietrznie, nawet podczas najbardziej upalnych letnich dni. Warto więc zadbać o odpowiednie przygotowanie i pamiętać przede wszystkim o komforcie termicznym i wygodzie. Wędrówka będzie długa, ale naprawdę przyjemna!

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

  • Wygodne buty to podstawa. Jeśli specjalnie na wycieczkę górską zakupiliście nowe buty, pamiętajcie, by rozchodzić je na kilka tygodni przed szturmem na Śnieżkę. Buty mają być przede wszystkim wygodne i stabilne.

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

  • Kurtka przeciwdeszczowa i ubiór na cebulkę to standard. Pogoda w Karkonoszach jest kapryśna, a wiatr na szczycie góry daje się we znaki!
  • Czapka i rękawiczki także mogą Ci się przydać, jeśli wspinasz się w sezonie letnim. Zimą obowiązkowo ciepła kurtka i stabilne buty z dobrą przyczepnością do podłoża.

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

  • W góry koniecznie trzeba zabrać ze sobą zapas wody i jedzenia. Wspinanie się z pustym żołądkiem to katorga. Nie wspominając o tym, że taka brawura może się bardzo źle skończyć.

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

  • Zimą podejście na Śnieżkę jest bardzo ciężkie i bez minimalnego przynajmniej doświadczenia nie ma co się na pchać. Warto również wyposażyć się w raki.

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

Szlaki na Śnieżkę są bardzo dobrze oznaczone, dlatego w sezonie letnim nawet osoby niedoświadczone dadzą sobie radę z wejściem na szczyt.

Jak dojechać na Śnieżkę?

Bazą wypadową na Śnieżkę jest Karpacz, a szlaków prowadzących na szczyt jest kilka. Wszystkie mają swój urok. Większość tras ma swój początek w Karpaczu i przy każdym punkcie wypadowym znajduje się parking. Parkingi są płatne i trzeba się liczyć z tym, że obecnie będą droższe niż w zeszłym roku.

Jak dojechać na Śnieżkę?

Najkrótsza droga na Śnieżkę: czarny szlak

Dystans: 6,3 km, czas wejścia: 3 h, czas zejścia: 1,45 h, przewyższenie 821 m

Czarny szlak: Orlinek Kolej Linowa Zbyszek Mała Kopa – Śnieżka

Jeśli zależy Wam na czasie, możecie wspiąć się na Śnieżkę czarnym szlakiem, który rozpoczyna się na parkingu przy skoczni narciarskiej, przed hotelem Orlinek. Stamtąd należy dotrzeć do miejsca, gdzie znajduje się Dolna Stacja Kolei Linowej Zbyszek i rozpocząć wspinaczkę.

Ta droga na szczyt Śnieżki jest nieco krótsza od pozostałych, ale wprawieni turyści zawsze polecają inne warianty, ponieważ ten jest najmniej ciekawy i dość uciążliwy przez strome podejście. W końcu nie chodzi o to, by jak najszybciej wejść na sam szczyt, ale o to, by rozkoszować się fantastycznymi widokami jeszcze zanim osiągnie się wysokość 1603 m n.p.m. W tym wypadku pierwsze widoki pojawiają się dopiero pod koniec trasy.

Najkrótsza droga na Śnieżkę: czarny szlak

Osoby, które bardzo nie chcą maszerować pod górę, powinny wybrać czteroosobowe krzesełka, jakie oferuje Kolej Linowa Zbyszek, która w około 30 min zawiezie Was praktycznie do samego celu.

Szlak przez Przełęcz Okraj

Dystans: 9,6 km, czas wejścia: 4,10 h, czas zejścia: 2 h, przewyższenie: 1080 m

Szlak czarny, czerwony i żółty: Kowary Sztolnie Przełęcz Okraj Śnieżka

Ta opcja jest świetna dla osób, które chcą zobaczyć kopalnię Uranu w Kowarach. Po zwiedzaniu niezwykle interesujących podziemi można rozpocząć wycieczkę na szczyt. Będzie dość intensywnie, ale interesująco. Warto zauważyć, że wspinaczka na szczyt Śnieżki potrwa tylko godzinkę dłużej, niż w przypadku, gdy wybraliśmy szlak czarny.

Szlak przez Przełęcz Okraj

W tym przypadku również przez chwilę będziemy szli czarnym szlakiem, by później zboczyć na żółty szlak i dotrzeć na Przełęcz Okraj.

Na Przełęczy Okraj znajduje się przejście graniczne na stronę czeską. W tym miejscu funkcjonują restauracje i dwa schroniska. Możecie iść również czerwonym szlakiem i szlakiem niebieskim. Ostatni wariant jest najdłuższy, a żółty szlak najkrótszy, jednak to właśnie ta część trasy jest najpiękniejsza.

Zielony szlak na Śnieżkę

Dystans: 10 km, czas wejścia: 4,10 h, czas zejścia: 2 h, przewyższenie: 974 m

Szlak zielony: Hotel Majestic w Karpaczu – Kocioł Wielkiego Stawu – Śnieżka

Turyści rzadko decydują się wdrapać na sam szczyt Śnieżki zielonym szlakiem. Trasa jest ciekawa i stosunkowo krótka, ale w pobliżu są lepsze alternatywy. Jeśli macie już za sobą pierwsze wędrówki na Śnieżkę, warto spróbować i tej drogi. Szlak zielony z pewnością Was nie rozczaruje!

Zielony szlak na Śnieżkę

Niebieski szlak na Śnieżkę

Dystans: 9,5 km, czas wejścia: 3,5 h, czas zejścia: 3 h, przewyższenie: 823 m

Szlak niebieski: Świątynia Wang Polana Schronisko Samotnia Dom Śląski – Śnieżka

Szlak na podbój Królowej Karkonoszy rozpoczynamy od Świątyni Wang, która sama w sobie także jest godna uwagi. Ewangelicka świątynia została przeniesiona do Polski z norweskiej miejscowości Vang.

Niebieski szlak na Śnieżkę

Pierwszym punktem podróży jest fantastycznie położone schronisko Samotnia, a kilka minut drogi od Samotni naszym oczom ukaże się Schronisko Strzecha Akademicka. Droga do sąsiedniego schroniska jest malownicza! Warto zatrzymać się na chwilę i pokontemplować widoki.

Niebieski szlak na Śnieżkę

Od Strzechy Akademickiej czeka nas trochę marszu, aż dotrzemy do skrzyżowania szlaków na Spalonej Strażnicy. Stąd doskonale widać Śnieżkę w fantastycznej scenerii.

Czerwony szlak na Śnieżkę

Dystans: 6,5 km, czas wejścia: 3,05 h, czas zejścia: około 2 h, przewyższenie: 816 m

Szlak czerwony: Orlinek Schronisko PTTK Dom Śląski Śnieżka

Szlak czerwony rozpoczynamy na parkingu przy hotelu Orlinek. Dalej maszerujemy do momentu, aż zobaczymy Schronisko PTTK Nad Łomniczką. Marsz ten potrwa ponad godzinę. Trzeba przyznać, że przejście przez Dolinę Łomniczki jest bardzo ciekawe! Niestety budynek jest zamknięty, a wszystko przez dość burzliwą i niefortunną historię tego miejsca. Pierwsze schronisko powstało w 1901 roku, jednak zaledwie rok później został zniszczony przez lawinę.

Szlak ten nie jest dostępny w sezonie zimowym z powodu zagrożenia lawinowego. Latem jednak zdecydowanie warto skusić się na wspinaczkę czerwonym szlakiem, ponieważ będą nam towarzyszyły piękne widoki!

Czerwony szlak na Śnieżkę

W dalszej części wędrówki miniemy cmentarz Ludzi Gór. Znajduje się tu krzyż wysoki na 2,5 m i sporo tabliczek upamiętniających osoby, które zginęły, zdobywając karkonoskie szczyty. Z tego miejsca do Domu Śląskiego jest już niedaleko, a ostatnim elementem wędrówki jest około 40-minutowe podejście na szczyt.

Szlak od strony czeskiej

Dystans: 6,1 km, czas wejścia: 3 h, czas zejścia: około 2 h, przewyższenie: 855 m

Szlak Zielony i Żółty: Pec pod Sněžkou Růžohorky Śnieżka

Jeśli macie ochotę na wejście na sam szczyt od strony czeskiej, musicie dojechać do czeskiego Pec pod Sněžkou. Podróż zajmie Wam około godziny. Tutaj również obowiązuje zasada, im wcześniej, tym lepiej, bo chętnych na ten wariant wspinaczki będzie wielu. Dzienna opłata za parking wynosi 240 koron, czyli około 44 zł.

Szlak od strony czeskiej

Z parkingu Pec pod Sněžkou idziemy przez zielony szlak, by później wędrować szlakiem żółtym. W bliskim sąsiedztwie tej trasy kursuje kolejka gondolowa. Jeśli macie ochotę, w ten sposób możecie dostać się do Domu Śląskiego. Szlak niebieski także prowadzi do tego punktu, skąd można już przypuścić atak na Śnieżkę!

Szlak od strony czeskiej

Jeśli interesuje Was kolejka gondolowa, wiedzcie, że wyciąg na Śnieżkę czynny jest cały rok z wyjątkiem kwietnia i listopada oraz w dniach, kiedy hulają porywiste wiatry. Kolejka gondolowa w ciągu 30 minut zawiezie Was do podnóża Śnieżki, a z tego miejsca zostaje już tylko 5 minut drogi.

kolejka gondolowa

Pec pod Śnieżką — autobus Karpacz

Na miejsce możecie dojechać samochodem lub pójść na autobus: Karpacz — Pec pod Śnieżką. Bilet kosztuje 19 zł, a podróż zajmuje około 1,3 h. W drodze powrotnej wystarczy zejść ze szczytu po polskiej stronie. Podczas gdy samochody osobowe stoją stłoczone jak sardynki w puszcze na parkingu, pasażerowie autobusu mogą w pełni skoncentrować się na pięknych widokach.

Pec pod Śnieżką — autobus Karpacz

Wjazd na Śnieżkę Kolej Linowa Zbyszek

Przejazd wyciągiem jest szczególnie polecany przy czarnym szlaku, gdzie widoki są znikome. Wjazd i zjazd kosztuje około 55 zł. Wjazd w jedną stronę kosztuje 50 zł. Podróż trwa około 30 min. Czteroosobowe krzesełka przewiozą Was przez Biały Jar na szczyt Kopy, skąd już tylko chwila drogi do Domu Śląskiego. Szlak u podnóża Śnieżki dalej prowadzi już na samą górę Królowej Karkonoszy.

Wjazd na Śnieżkę Kolej Linowa Zbyszek

Kolej Linowa Zbyszek jest oblegana przez turystów i chętni muszą być gotowi na długie kolejki.

Szczyt Śnieżki i niesamowite widoki

Na szczycie Śnieżki znajduje się gołoborze, co samo w sobie nie jest tak interesujące, jak piękne widoki, które rozpościerają się w oddali. Z perspektywy 1603 m n.p.m. doskonale widać Sudety, mijane wcześniej schronisko Dom Śląski, szczyt Kopy, Biały Jar i wiele innych wierzchołków, po stronie polskiej i stronie czeskiej.

Jak przygotować się do wejścia na Śnieżkę?

Im większe będziecie mieli szczęście w związku z pogodą, tym więcej uda się Wam zobaczyć. Niestety na tej wysokości rzadko udaje się trafić na fantastyczną pogodę, dlatego jeszcze raz przypominamy o ciepłych ubraniach. Zimą podejście jest jeszcze trudniejsze i miejscami przydadzą się raki.

Szczyt Śnieżki i niesamowite widoki

Warto również zwrócić uwagę na budynki znajdujące się na szczycie góry. Oryginalny budynek, którego nie da się przegapić, to Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Kawałek dalej mieści się również kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca, słynnego patrona przewodników górskich. Kaplica św. Wawrzyńca była impulsem, od którego rozpoczął się ruch pielgrzymkowy na Królową Karkonoszy.

Szczyt Śnieżki

Obserwatorium Meteorologiczne i kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca to elementy, które wyróżniają wierzchołek Śnieżki. Po czeskiej stronie znajduje się również budynek poczty i wspomniana wcześniej stacja kolejki gondolowej.

Pytania od czytelników

Szczyt Śnieżki

Śnieżka, ile się wchodzi?

Wszystkie szlaki na górę zajmują od 3 do 5 godzin w jedną stronę. Zejście trwa zwykle około 2 godzin. Do tego trzeba doliczyć czas na postój i podziwianie krajobrazu. Bez względu na wybór trasy, na wycieczkę należy zarezerwować cały dzień. Wjazd i zjazd kolejką przyspieszy wspinaczkę.

Śnieżka, ile się wchodzi?

Śnieżka, gdzie nocować?

Jeśli chodzi o samą górę, niektóre z opisanych w tekście schronisk przyjmuje na noclegi. Jeśli zaś chodzi o bazę wypadową na górę, to największy wybór noclegów jest w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Dobrą opcją będą również Kowary i Sosnówka, gdzie niestety wybór noclegów jest sporo mniejszy.

Śnieżka, gdzie nocować?

Czy śnieżka to wulkan?

Śnieżka nie jest wulkanem, chociaż z pewnością się z nim kojarzy ze względu na charakterystyczny kształt. Co więcej, Królowa Karkonoszy nigdy nie była wulkanem.

Śnieżka, jaki szlak wybrać?

Śnieżka, jaki szlak wybrać?

Wiele osób uważa niebieski i czerwony szlak za najbardziej malownicze i ciekawe. Najkrótszy czarny szlak jest popularną, ale niekoniecznie najlepszą opcją.

O której wyjść na Śnieżkę?

O której wyjść na Śnieżkę?

W góry zawsze wychodzimy rano, by wrócić przed zmrokiem, a także, by nieco wyprzedzić innych turystów i móc rozkoszować się pięknymi widokami w samotności.

Śnieżka, gdzie pieczątka?

Śnieżka, gdzie pieczątka?

Pieczątkę Korony Gór Polskich można uzyskać w określonych punktach. Są to noclegownie i schroniska na trasie prowadzącej na wybrany szczyt. Ostatnią, najważniejszą pieczątkę można uzyskać na samym szczycie. To swego rodzaju dowód na to, że samodzielnie zdobyło się jeden ze szczytów Korony Polski. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które pasjonują się wspinaczką górską.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com.