Wielki Chocz – najciekawszy punkt widokowy Słowacji

Dzięki temu, że Wielki Chocz (1611 m n.p.m.) jest najwyższym wzniesieniem spośród tych, które go otaczają, ze szczytu góry roztacza się przepiękny, uznawany za najciekawszy w słowackich Tatrach, krajobraz. Chociaż góra nie należy do wzniesień najwyższych, wejście na nią wcale nie jest mało wymagające.

Wspinaczka na Wielki Chocz wymaga pokonania około 1000 metrowego przewyższenia – dokładna wysokość zależy od tego, który z 7 prowadzących na nią szlaków, wybierzemy. My w dzisiejszym poście poprowadzimy Was dwiema trasami, ale najpierw kilka informacji o charakterystycznym paśmie, do którego Wielki Chocz należy – Górach Choczańskich.

krajobraz górski

Nietypowe Góry Choczańskie

Znajdujące się na Słowacji pasmo, razem z Tatrami Zachodnimi i Tatrami Wschodnimi, tworzy Łańcuch Tatrzański. Góry Choczańskie wyróżniają się nietypową rozpiętością: ich długość wynosi 35 km, a średnia szerokość tylko 4-5 km. Najszersze są w masywie Wielkiego Chocza – szerokość osiąga tam 8 km. Wielki Chocz (1611 m n.p.m.) to także najwyższa góra pasma.

Inne wysokie szczyty to Prosieczne (1372 m n.p.m.), Łomy (1278 m n.p.m.), Hradkowa (1206 m n.p.m.) i Prawnacz (1206 m n.p.m.). Ich charakterystyczną cechą jest również to, że nie tworzą jednolitego grzbietu, tylko pasmo pojedynczych szczytów. Góry podzielone są dolinami potoków, dlaczego widząc ten niezwykły teren od północnej lub południowej strony, widzimy 'górski archipelag’ osobnych wzniesień.

Wielki Chocz – przydatne informacje

Jeśli wybieracie się na słowackie góry, nie zapomnijcie o ubezpieczeniu. Polisa powinna obejmować koszty ewentualnej akcji poszukiwawczo-ratunkowej w górach z użyciem śmigłowca, ponieważ nie zostaną one pokryte przez NFZ, a mogą być bardzo wysokie.

Koniecznie pamiętajcie o zapasie wody! Na przedstawianych przez nas trasach tylko w jednym, oddalonym o 1 km od szlaku, miejscu znajduje się źródełko. Jeden z wariantów tras na Wielki Chocz (szlak czerwony) omija również ten punkt.

Wygodne buty trekkingowe i nieprzemakalna kurtka z kapturem to podstawa ekwipunku na Wielki Chocz. Pogoda może ulec nagłej zmianie. Przed wyjściem na szczyt Wielki Chocz, koniecznie sprawdźcie prognozy pogody.

kobieta w gorach

Wielki Chocz wyróżnia również ilość szlaków, które prowadzą na jego szczyt – dróg jest aż 7. Poniżej przedstawiamy wszystkie miejsca, z których możecie wyruszyć, szlak i przybliżony czas drogi na szczyt (bez czasu zejścia), a następnie rozpoczynamy pierwszą wędrówkę.

  • z Valaskej Dubovej, szlak niebieski, od Pośredniej Polany szlak zielony – ok. 3 h
  • z Jasenovej, szlak czerwony, ok. 3,5 h
  • z Lúček, szlak czerwony – ok. 4,5 h
  • z Górnego Kubína, szlak zielony, ok. 4 h
  • z Rużomberku przez przełęcz Spuštiak – szlak niebieski, od Pośredniej Polany zielony – ok. 4,5 h
  • z Rużomberku koło zamku Likava, szlak czerwony, od przełęczy Spuštiak szlak niebieski, od Pośredniej Polany szlak zielony, ok. – 5,5 h
  • z Liskovej, szlak żółty, od przełęczy Spuštiak szlak niebieski – ok. 4,5 h

Wielki Chocz – trasa krótsza

Na szczyt Wielkiego Chocza zabierzemy Was dwoma trasami prowadzącymi w sumie trzema szlakami. Pierwsza – trochę łagodniejsza i krótsza, prowadzi z miejscowości Valaská Dubová szlakiem niebieskim do Pośredniej Polany, z której następnie ruszymy z niej szlakiem zielonym.

Dwie propozycje zejścia z góry przedstawimy Wam już po zdobyciu szczytu Veľký Choč. Wejście na Wielki Chocz zajmie nam 3 godziny. Jeśli wrócicie taką samą trasą, zagospodarujcie w sumie 4,5 h. Przypominamy: na trasie będzie tylko jeden punkt czerpania wody (w pobliżu polany).

mezczyzna na gorskiej drodze

Szlak niebieski – początek trasy

Jeśli docieracie pod Chocz Veľký samochodem, zatrzymajcie się na miejskim  parkingu. A jeżeli korzystacie z noclegu w pobliskim, turystycznym miasteczku Rużomberk, możecie dotrzeć do Valaski Dubovej również autobusem. Odległość między miejscowości wynosi 8 km.

Autobus zatrzymuje się przy parkingu, więc niezależnie jakim środkiem transportu dotarliście na miejsce, to tutaj rozpoczynamy naszą wyprawę na szczyt Wielkiego Chocza. Jeśli zostawiacie samochód, nie zapomnijcie wnieść opłaty za postój w informacji turystycznej. Znajduje się ona zaraz obok parkingu.

Z parkingu kierujemy się na południowy-wschód szeroką, utwardzoną drogą prowadzącą w górę wioski. Dochodzimy do Soliska – doliny z zespołem skał wapiennych i dolomitowych, z których zbudowane są Góry Choczańskie. Idąc przez dolinę, dochodzimy na skraj lasu. Tutaj szlak na Veľký Choč na staje się lekko stromy.

Wspinaczka na Pośrednią Polanę

Idziemy przez las, pnąc się do góry. Po około 15 minutach dochodzimy do oznaczeń informujących o tym, że weszliśmy na teren rezerwatu przyrody. Mijamy kolejne potężne, miejscami tworzące wąwozy, skały. Jest coraz stromiej – w końcu mamy do pokonania kilometr przewyższenia. Trzymając się cały czas kierunku niebieskiego szlaku, pokonujemy kilka ostrych zakrętów. Po przejściu zakosów wychodzimy na rozległą łąkę – Pośrednią Polanę.

Jesteśmy na wysokości około 1300 m n.p.m. Szczyt Wielkiego Chocza widzimy po lewej stronie. W tym miejscu łączy się większość prowadzących na niego szlaków. Zanim wejdziemy na zielony szlak, możemy odpocząć chwilę w cieniu drzew otaczających tę niezwykłą polanę. Malowniczy teren jest prawie poziomy, dzięki czemu czujemy się zupełnie odcięci od zewnętrznego świata, w samym sercu gór. Stąd widoczny jest tylko szczyt Wielkiego Chocza.

gorska polana

A jeśli naprawdę chcecie wczuć się w górski klimat i na dłuższy czas odciąć od cywilizacji, możecie skorzystać z miejsca noclegowego w znajdującym się koło polany niewielkim, drewnianym szałasie. Jest to tzw. Hotel Chocz, ale nazwa została wybrana jakby na przekór – za nocleg w nim nie musicie płacić. Nie ma nawet komu – Hotel Chocz nie posiada właścicieli. Dla wędrowców udostępnione zostały dwa pomieszczenia: jedno z pryczami i materacami, drugie z piecem i ławami. Widoku widocznego stąd nocą gwiaździstego nieba podobno nie da się zapomnieć.

Po odpoczynku stajemy na rozdrożu dróg, gdzie znajdują się tabliczki z kierunkami szlaków. Do wyboru macie stąd dwie trasy: prosto, wzdłuż polany szlakiem zielonym oraz szlakiem zimowym, prowadzący w lewo. Szlak zielony jest trochę dłuższy, ale łagodniejszy i nie ma na nim większych utrudnień.

Na krótszym szlaku zimowym czekają Was łańcuchy, ale ich użycie nie jest konieczne – podejście jest dość strome, ale nie bardzo trudne i bez ekspozycji. Niezależnie, który szlak wybierzecie, na szczyt Wielkiego Chocza została około godzina drogi.

lancuchy gorskie

Bezkresny widok ze szczytu

Na ostatnich odcinkach pokonujemy jeszcze kilka szczytowych skałek i… zapominamy o zmęczeniu. Jesteśmy na szczycie Wielkiego Chocza (1611 m n.p.m.). Roztacza się stąd bezkresna panorama, imponujące 'morze gór’.

Od strony wschodniej, obracając się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara dostrzegamy: Jezioro Liptowskie, Zachodnie i Wysokie Tatry, bliżej zdobytego przez nas szczytu Góry Choczańskie, całe Niżne Tatry, Wielką Fatrę, Małą Fatrę aż po Magurę Orawską na północy. Przy dobrej pogodzie możemy wypatrzeć tak dalekie szczyty jak Gerlach czy Babia Góra.

Na szczycie znajduje się również kamień, na którym umieszczona została metalowa tablica, pomagająca wędrowcom zlokalizować niektóre szczyty. Ale to niewielka ściągawka – z jej pomocą wypatrzymy paręnaście z nich, a ktoś kiedyś, podobno, doliczył się ich tutaj sześciuset.

Zachód oraz wschód słońca nigdzie nie będą tak piękne, jak na szczycie Wielkiego Chocza. Skorzystać mogą z tego osoby, którym nie straszne są góry nocą. Namiot możecie rozbić na jednej z dwóch polanek znajdujących się na lewo od szczytu, pośród kosodrzewiny.

Zachod slonca w gorach

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, możliwości powrotu jest kilka. Najszybciej zejdziecie tą samą trasą (szlakiem niebieskim), ale jeśli wycieczka może zabrać Wam cały dzień i, co najważniejsze, macie na to siły, warto wybrać się do ruin zamku Likava. Doprowadzi Was tam szlak czerwony w kierunku południowym od szczytu Wielkiego Chocza.

Wielki Chocz – trasa dłuższa

My przeniesiemy się z kolei do oddalonego o kilka kilometrów na północ punkt tego samego, prowadzącego przez szczyt Wielkiego Chocza, czerwonego szlaku. Drugie podejście na szczyt Velky Choc rozpoczniemy w miejscowości Jasenová. Będziemy szli czerwonym i zielonym szlakiem. Na tę wycieczkę przeznaczcie więcej czasu – droga zajmie 5 godzin 30 minut.

Trasy możecie również wypośrodkować i wrócić do Jasenova szlakiem czerwonym – taki wariant zajmie Wam niecałe 5 godzin, ale wtedy koniecznie zaopatrzcie się w zapas wody. W tym wariancie nie napotkacie żadnego źródła wody.

Szlak czerwony – początek trasy

Niestety w miejscowości nie ma parkingu turystycznego. Jeśli musicie dotrzeć z Rużomberku lub Dolnego Kubina, możecie skorzystać z autobusu, zostawić samochód przy szosie lub zapytać mieszkańców wsi o możliwość zaparkowania pod jednym z domów – podobno wyróżnia ich gościnność.

Za punkt startowy obejmijmy przystanek autobusowy. Zaraz koło wiaty znajduje się słup z tabliczką informacyjną wskazującą kierunek czerwonego szlaku w kierunku południowym. Wchodzimy na położoną wzdłuż szosy piaszczystą, szeroką drogą, która doprowadzi nas pod las.

Droga na Wielki Chocz

Kierując się oznaczeniami czerwonego szlaku, dochodzimy na skraj lasu. Zanim dotrzemy na szczyt Wielkiego Chocza, wspinamy się na górę Bralo (817 m). Idziemy wyraźną, leśną ścieżką, która łagodnie pnie się ku górze. Docieramy do dużej polany w czasie wypasu ogrodzonej elektrycznym pastuchem – musimy obejść ją dookoła, ścieżką przy granicy lasu.

owca na gorskiej polanie

Idąc dalej przez las, dochodzimy do znaku informującego nas, że wchodzimy na teren Rezerwatu Przyrody Choč. Mijamy tablicę pamiątkową umieszczoną tutaj ku pamięci orawskiego artysty Ladislava Kysela. Między drzewami zaczynamy dostrzegać szczyty Małej Fatry. Pokonujemy podłużną polanę i skręcamy za znakami czerwonego szlaku wyraźnie w lewo. Droga staje się bardziej stroma.

Po około 2 godzinach drogi docieramy do Polany Drapáč. Jesteśmy na wysokości około 1150 metrów. Na polanie szlak czerwony przecina się z zielonym, prowadzącym ze wsi Górny Kubín, którym będziemy wracać z Wielkiego Chocza. Obrany przez nas czerwony szlak prowadzi wyraźnie pod górkę. Wchodzimy dalej w las, ale coraz częściej przerzedzają go nieduże polanki, z których możemy podziwiać roztaczający się przed nami krajobraz.

Na wysokości około 1450 metrów kończy się teren leśny. W tym miejscu widok już robi niezapomniane wrażenie – podziwiamy szczyty Małej i Wielkiej Fatry. Jednak zaraz musimy skupić się na drodze – czeka nas jeszcze bardzo strome podejście po skałkach. W tym miejscu również umieszczono łańcuchy – teraz użycie ich również nie jest konieczne, ale po deszczu, przy pokonywaniu mokrych kamieni, na pewno stanowią duże ułatwienie. I tak wspinamy się na szczyt Wielkiego Chocza.

gorska droga po kamieniach

Powrót zielonym szlakiem

Nasyceni pięknym widokiem roztaczającym się ze szczytu Wielkiego Chocza, możecie wrócić do miejsca, gdzie zostawiliście samochód, tą samą trasą albo, tak jak my, wybrać powrót szlakiem zielonym. Schodzimy nim do Pośredniej Polany w 45 minut.

1000 metrów od polany znajduje się jedyne na tej trasie źródło czerpania wody. Jeśli chcecie z niego skorzystać, musicie zboczyć z naszej trasy na szlak niebieski w kierunku przełęczy Spuštiak, a następnie wrócić na Pośrednią Polanę.

W tym miejscu uważajcie, żeby nie zejść ze szlaku zielonego – za polaną prowadzi bardzo wąską, ale oznakowaną ścieżką przez las. Po 15 minutach docieramy do znanej już nam Polany Drapáč. Krzyżują się tutaj obrany przez nas zielony szlak oraz czerwony szlak, którym wchodziliśmy na Wielki Chocz.

W dół schodzimy dosyć stromą ścieżką w otoczeniu potężnych świerków. Mijamy także ciekawe wychodnie skalne. Na wysokości 745 metrów znajdujemy się na Polanie Zasadce i opuszczamy teren rezerwatu przyrody. Znaki informują nas, że do Górnego Kubina zostało 40 minut.

kwiecista gorska polana

Jeśli mięśnie Waszych nóg mają już dosyć jednostajnego schodzenia w dół, w tym miejscu czeka je chwila odpoczynku – pokonujemy krótki odcinek pod górę, który wyprowadza nas na szutrówkę prowadzącą do wzniesienia Siatiska (672 m). Stąd oglądamy dwa ciekawe skalne szczyty Tępą i Ostrą Skałę (814 m) i znaną nam z wchodzenia na Wielki Chocz okrągłą kopułę góry Bralo (817 m).

Uwaga: Jeśli chcecie wrócić do Jasenovej, tuż przed liniami wysokiego napięcia zejdźcie z zielonego szlaku, skręcając na rozwidleniu dróg w lewo. Zielony szlak doprowadzi Was do Górnego Kubina.

Wielki Chocz – dla kogo?

Chocz Veľký to tak naprawdę góra dla wszystkich, którzy zdobyli już kilka niewiele mniejszych lub podobnych szczytów. Nie jest to góra zupełnie łatwa, ale też nie bardzo trudna. Kilometrowe przewyższenia wymaga dosyć dobrej kondycji i sporo samozaparcia. Jednak nie musi być to kondycja doświadczonego taternika.

Nie musicie także obawiać się zaawansowanych trudności technicznych. Te, które spotkacie na ostatnich odcinkach przed zdobyciem Wielkiego Chocza, będą świetnym przyuczeniem, zdobyciem doświadczenia przed szczytami, które będą wymagać sprawnego korzystania z łańcuchów.

Wielki Chocz nie należy do szczytów bardzo zatłoczonych. Ilość turystów na szlakach jest optymalna – na pewno parę razy zostaniecie pozdrowieni przez innych miłośników gór, ale czekają Was też chwile w odosobnieniu. W sam raz, żeby wczuć się w górski klimat, zamienić z kimś parę słów na szlaku, a większość czasu pozwolić odetchnąć głowie w dzikim, urokliwym otoczeniu.

Zdjęcia pochodzą z portalu Pixabay